Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za 3500 brutto do kupienia, a moze i taniej.

Juz troche lepiej to wyglada.

Dlatego podałem cenę katalogową, aby jakoś sensownie coś porównać.

Dla przykładu, dwupłaszcz z Galmetu 380/120 również katalogowo kosztuje mniej! Około 3400 netto.

Ja na przykład wziąłbym dwupłaszcz zamiast wężownicy. Nie dość że tutaj tańszy, to ciekawie można go wykorzystać.

 

To też odpowiedź do Twojego postu Pyxis.

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkownicy pomp ciepla maja i dwuplaszczowe i z wezownicami. Przy zasobnikach z wezownica jej powierzchnia powinna byc jak najwieksza. Spotkalem sie z bezpieczna zasada aby na kazdy 1KW mocy pompy ciepla wezownica miala co najmniej 0,25m2 powierzchni. Zasobniki dwuplaszczowe wg mnie maja troszke za mala pojemnosc cwu za podobne pieniadze co zasobnik z wezownica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakupie - pewnie tak. :)

a jaka różnica w użytkowaniu? Jeden zbiornik z wężownicą nie będzie - za mała powierzchnia wymiany i powrót medium do pompy ciepła będzie ze zbyt wysoką temp. Ale jak za jednym zbiornikiem zamontujemy drugi - to ten kłopot mamy rozwiązany. 240 litrów wody czeka na nas a zbiorniki są nawet więcej niż 50% tańsze od płaszczowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka różnica w użytkowaniu? Jeden zbiornik z wężownicą nie będzie - za mała powierzchnia wymiany i powrót medium do pompy ciepła będzie ze zbyt wysoką temp. Ale jak za jednym zbiornikiem zamontujemy drugi - to ten kłopot mamy rozwiązany. 240 litrów wody czeka na nas a zbiorniki są nawet więcej niż 50% tańsze od płaszczowych.

 

Jaka jest sumaryczna pow wymiany wezownic?

Jak chcesz pobierac ta wode "symultanicznie"?

Co z wychladzaniem sie takiego ukladu?

Co z jego "nieporecznoscia"?

 

i wiele innych pytan, ktore przyjdzie zadac przy samym montazu i uzytkowaniu takiego tandemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kolejna niełatwa decyzja. Zbiornik CWU.

Buforowcy z ich ulubionego wątku odradzają budowanie okolo 1000 ltr buforów jesli grzejemy PC i OP.

Wiec jak juz podłącze DZ do PC, wyjde z niej na dwa rozdzielacze OP, bede musial zaworem 3D wejsc do zbiornika CWU.

Doszukam sie jeszcze schematow, ale jaki duzy zbiornik wybrac przy zalozeniu rodziny 2+3, 3 lazienki, 2 wanny, 2 prysznice???

550/200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede musial zaworem 3D wejsc do zbiornika CWU.

Albo zaworem 3-drożnym albo dwoma niezależnymi obiegówkami + 2 zawory zwrotne (klapkowe) i zwykłym 3-nikiem. Niezależne obiegówki mają tą zaletę, że mogą być różne - do cwu mniejsza bo opory przepływu będą mniejsze. Cena obiegówki do cwu też może być niższa lub porównywalna z dobrym zaworem 3-drożnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to zbiornika, to chyba najlepiej będzie zlecić wyspawanie takowego. Może wężownica z nierdzewki karbowanej, rozumiem ,że do niej proponujecie podpiąć PC, a CWU ma być magazynowana w przestrzeni zbiornika, warstwowo. Z górnej części zbiornika wyjscie na cyrkulację CWU.

Natomiast zasilanie dwóch rozdzielaczy OP ma się odbywać przed zbiornikiem CWU ( jak w poście wyżej : Albo zaworem 3-drożnym albo dwoma niezależnymi obiegówkami + 2 zawory zwrotne (klapkowe) i zwykłym 3-nikiem ). Przyznam szczerze ,że wertuje ostatnio schematy, ale dokładnie takiego jaki miał by u mnie zastosowanie, nie mogę znaleźć.

RWXW to co pokazujesz na pompaciepla24.com jest godne pozazdroszczenia. Ja też tak zrobie w przyszłości, w związku z tym czy musze już teraz przemyśleć okablowanie sensorów czy bardziej rozbudowane sterowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak zrobie w przyszłości, w związku z tym czy musze już teraz przemyśleć okablowanie sensorów czy bardziej rozbudowane sterowanie?

Przydaje się taki monitoring, zwłaszcza, gdyby coś się psuło, czy podczas regulacji. Koszt sprzętu i wykonania jest niewielki, oprogramowanie darmowe, nic tylko zakładać ;-) Mogę nawet udostępnić miejsce na mojej stronie skoro i tak ją mam. Odnośnie przemyśleń, to zależy co i gdzie chcesz mierzyć. Dla czujników DS1820 i układu 1-wire odczytującego z licznika zużycie prądu wystarczą kable 2-przewodowe. Licznik/i prądu trzeba kupić z wyjściem impulsowym, musiałem wywalić wcześniejszy z kręciołkiem. Czujniki przy pompie i półeczkę na kompa możesz założyć na koniec, ale kabelki w pokojach, czy na zewnątrz przydadzą się wcześniej. Ja w pokoju użyłem kabla od niedoszłego sterowania podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWXW, Twoja konfiguracja czujników jest w pełni zadowalająca.

Poczytałem o DS1820 i chyba wystarczy do nich przewód 2x0.5mm.

Czy sygnały dla GZ z+p , DZ z+p bierzesz z automatyki PC czy masz je podłączone poza PC ?

Czujnik Tcwu chyba należy umieścić w górnej warstwie zbiornika CWU?

Czujnik CO w rozdzielaczach czy może przylgowo na nich?

Jeśli chodzi o podliczniki modułowe znalazłem takie z cenie 150-250zl, te tansze sa opisane jako "......parametry wyjscia cyfrowego SO 1000imp/kWh..........'

a te droższe są z '' port RS-485, protokół komunikacyjny MODBUS RTU 9600 bit/sek, 800imp/kWh'' .Nie wiem który wybrać, hmm. (?)

Czy parametry mocy na wykresie bierzesz bezpośrednio z PC, czy tu należy dokupić dodatkowy moduł do szafy rozdzielczej?

I to wszystko wrzucasz na darmowa aplikacje Cacti?

Dużo tych pytań, ale temat bardzo wciągający.Dzieki za miejsce na stronie :)

Edytowane przez Ceslav
blad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...