Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy prądzie mozna zastosować bufor , a efekty są lepsze a koszty inwestycyjne mniejsze.

 

Zawsze??? Jeżeli ktoś nie ma w domu nawet pomieszczenia gospodarczego to gdzie go wstawisz? Po za tym, podłogówka jest już największym buforem.

Przy grzaniu prądem powinno się doprowadzić dom do takiego zapotrzebowania, by przy największych mrozach grzanie nie wyjeżdżało poza tanią taryfę a temperatura w domu w pozostałym czasie i tak zbytnio nie spadała.

Przy grzaniu PC można spokojnie grzać nawet w drogiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze??? Jeżeli ktoś nie ma w domu nawet pomieszczenia gospodarczego to gdzie go wstawisz? Po za tym, podłogówka jest już największym buforem.

Przy grzaniu prądem powinno się doprowadzić dom do takiego zapotrzebowania, by przy największych mrozach grzanie nie wyjeżdżało poza tanią taryfę a temperatura w domu w pozostałym czasie i tak zbytnio nie spadała.

Przy grzaniu PC można spokojnie grzać nawet w drogiej taryfie.

 

A czy napisałem "zawsze", jezeli tak to w którym miejscu. Kazdy przypadek jest inny, jeden ma miejsce na bufor ktoś inny nie ma.

Nawet u Konrada który ma dom bardzo dobrze ocieplony zdarzają sie załaczenia na drogiej taryfie, a dalsze zmniejszenie u niego zapotrzebowania nie jest ekonomiczne.

Skoro twierdzisz ze przy graniu PC mozna spokojnie uzywać drogiej taryfy to po co wczesniej piszesz o zmniejszaniu rozstawów ?.

Zmniejszenie rozstawów ma czesciowo sens ale co z łazienką tam na ogół projektuję rozstaw 10 cm i dalej jest deficyt mocy, czy mam dac tam 5 cm, to technicznie prawie niemozliwe gdyż jak zrobić zagięcia o takim promieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozstaw 10cm jest dany również w tzw. sieni czyli przedsionku, to jest sens dawać dodatkowo grzejnik (pionowy podobny do łazsienkowego) na oddzielnej pętli? Poprawi to trochę warunki w przedsionku przy takich mrozach jakie u mnie występują?

 

Pozdrawiam,

Wojtek R.

 

Raczej nie będzie ci potrzebny żaden kaloryfer, zwiększysz tylko przepływ na rozdzielaczu i będzie ciepło. Ja akurat w przedsionku mam rozdzielacz zasilający salon kuchnię i jadalnię, puściłem pętle przez to pomieszczenie i mam na prawdę bardzo ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to uszczegółowię. A jak to będzie jeśli będę grzał tylko w taniej taryfie korzystając z pomiaru temp. wewnętrznej wtedy pompa obiegowa CO nie chodzi jak nie grzeje. Nie zamarźnie mi w pętli przedsionka? Pytam jako laik i jeszcze nie praktyk.

 

Pozdrawiam,

Wojtek R.

 

Nie, nie zamarznie. Chyba ze otworzysz drzwi wejsciowe i zapomnisz je zamknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to będzie jeśli będę grzał tylko w taniej taryfie

 

Nie będziesz grzał tylko w taniej taryfie. Musiał byś mieć albo bardzo przewymiarowaną PC, albo bardzo mocno ocieplony dom. W jednym i drugim przypadku jest to mało opłacalne. A w pierwszym może być mało komfortowe.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro twierdzisz ze przy graniu PC mozna spokojnie uzywać drogiej taryfy to po co wczesniej piszesz o zmniejszaniu rozstawów ?.

 

Przecież to proste. Trzeba po prostu wycisnąć z taniej taryfy ile się da a resztą się nie przejmować bo... PC ma lepszy COP niż prąd. Zużycie w taniej taryfie około 80-90% powinno wszystkich zadowolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste. Trzeba po prostu wycisnąć z taniej taryfy ile się da a resztą się nie przejmować bo... PC ma lepszy COP niż prąd. Zużycie w taniej taryfie około 80-90% powinno wszystkich zadowolić.

 

Ja rozumiem po co zmniejszać rozstaw przy PCI , tylko nie rozumiem Twoich przeciwstawnych twierdzeń. Skoro w jednym poście piszac o koniczności zagęszczenia a w drugim ze takiej potrzeby nie ma, to które twierdzenie jest prawdziwe ?

Wracając do meritum stosując jezeli oczywiscie jest taka możliwość stosujemy taryfę G12w i bez zadnych dodatkowych działań mamy ok 60 % wykorzystania taniej taryfy, bo to wynika z czasów poszczególnych taryf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem po co zmniejszać rozstaw przy PCI , tylko nie rozumiem Twoich przeciwstawnych twierdzeń. Skoro w jednym poście piszac o koniczności zagęszczenia a w drugim ze takiej potrzeby nie ma, to które twierdzenie jest prawdziwe ?

Wracając do meritum stosując jezeli oczywiscie jest taka możliwość stosujemy taryfę G12w i bez zadnych dodatkowych działań mamy ok 60 % wykorzystania taniej taryfy, bo to wynika z czasów poszczególnych taryf.

 

A da się tak przy G12 nie weekendowej?

 

Pozdrawiam,

Wojtek R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem po co zmniejszać rozstaw przy PCI , tylko nie rozumiem Twoich przeciwstawnych twierdzeń. Skoro w jednym poście piszac o koniczności zagęszczenia a w drugim ze takiej potrzeby nie ma, to które twierdzenie jest prawdziwe ?

 

Udajesz że nie rozumiesz czy tylko żartujesz?

To jeszcze raz specjalnie dla ciebie sprecyzuje. Należy maksymalnie wykorzystać tanią taryfę, ale przy PC nie należy obawiać się gdy pompa zaczyna nam przy spadku temperatury zewnętrznej wyjeżdżać poza tanie godziny (wyższy COP). Rozstawy rurek GZ też mają znaczenie czy to nastąpi szybciej czy później, a wiadomo że im później tym taniej. Jasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...