Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Oj chyba nie, Auraton 2020 miał 4 okresy na dobę (pn-pt) i to było ledwie "na styk".

To doszliśmy do kolejnej przydatnej rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego modelu, bo jak widzę łatwo zrobić się w konia. W instrukcji do 2005 piszą: "Programowanie jest możliwe z dokładnością do jednej godziny tzn., że w ciągu doby AURATON 2005 lub AURATON 2005 TX Plusmoże przełączyć temperatury dzienną i nocną do 24 razy , co przy siedmio- dniowym cyklu programowania daje możliwość 168 przełączeń w ciągu tygodnia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To doszliśmy do kolejnej przydatnej rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego modelu, bo jak widzę łatwo zrobić się w konia. W instrukcji do 2005 piszą:(....)

2005 kiedyś stosowałem ale jest upierdliwy przy zmianach temperatury, jak przeskoczysz wartość to musisz "jechać" w górę do max a potem od min, trzeba się nieźle nastukać. To mi się nie podobało. No i dwa poziomy temp, ale do PC więcej nie potrzeba.

2020 ma 4 poziomy temp. na dobę i więcej nie ustawisz niż taryfa tańsza/droższa, dodatkowego załączenia w dzień już się nie wciśnie.

Za to łatwiej się obsługuje (klawisz + i -).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tez taki niemierzalny wprost aspekt samodzielnego majsterkowania zwany satysfakcja. Czesto jest to wazniejsze niz +0,5 na COP :)

Ten aspekt odpada, bo vega1 nie chce tego sam robić, tylko zlecić komuś, kto mu to poskłada.

Przynajmniej tak to zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro o sterownikach.

Da sie do mojego TRI podpiac jakis ogolnie dostepny, rozsadny cenowo sterownik pokojowy, ktory bylby w stanie zastapic sterowniki 'fabryczne' ?

Czy tez tylko pokojowy na zasadzie temp. pokojowa, godziny i dni komfort/eco ?

Czy tez jedynie dedykowane urzadzenia sobie poradza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten aspekt odpada, bo vega1 nie chce tego sam robić, tylko zlecić komuś, kto mu to poskłada.

Przynajmniej tak to zrozumiałem.

tak, dokładnie.

I jeszcze odnośnie Twojej pierwszej pompy ciepła. Moim zdaniem błąd tkwił już na początku. Bo o ile dobrze pamiętam, Ty przerabiałeś klimatyzator na pompę ciepła. Jeśli coś pokręciłem to przepraszam, ale już dawno to czytałem.

A ja chcę od podstaw kupić i zmontować prostą PC bez wodotrysków i wodowytrysków. Ma grzać tanio i wiecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie do mojego TRI podpiac jakis ogolnie dostepny, rozsadny cenowo sterownik pokojowy, ktory bylby w stanie zastapic sterowniki 'fabryczne' ?

Pierwsza sprawa, to Twoja pompa nie jest typu on/off jak nasze gruntówki, którymi w zasadzie można sterować za pomocą wajchy włącz/wyłącz. U Ciebie sterownik steruje również obrotami sprężarki i w sumie mocą grzewczą, więc całkowite zastąpienie tego sterownika czymś innym nie dedykowanym jest raczej trudne i wątpię, żeby dało się go całkiem odciąć. Za to można na niego wpływać. Druga sprawa, czy Twoja Tri ma jakieś wejście typu on/off pozwalające na włączanie/wyłaczanie pc. Jeśli ma to sprawa jest prosta bo będzie można podpiąć dowolny sterownik. Jeśli nie ma, to trzecia możliwość - oszukania pogodówki. Jeśli masz czujnik temperatury zewnętrzny jako termistor zmieniający rezystancję wraz ze zmianami temperatury, to prawdopodobnie da się oszukać i trochę podrasować pogodówkę wykorzystując prawie dowolny sterownik pokojowy nawet gdyby fabryka tego nie przewidziała podpinając lub odpinając odpowiednio dobrany rezystor w obwód z czujnikiem zewnętrznym - termistorem. Sterownik pokojowy, np. Auraton odpowiedzialny by był za "manipulowanie temperaturami", a na głównym by były ustawione jakieś wartości np. z prawie pionową krzywą grzewczą.

Ale nie wiem co na takie eksperymenty powie gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jestem tylko ciekawy dlaczego przytakiej niezawodności jaką mają PC żaden producent nie zaryzykuje i nie da 5 lat gwarancji przy obecnej swojej cenie. To by dopiero zatrzęsło rynkiem PC. Mówię oczywiście o gwarancji bez płatnych przeglądów. :p

 

a nie prawda mój producent tak ma:P (jeszcze)

 

No jeszcze niektórzy mają, ale chyba to się niebawem skończy...

Wszyscy mają płatne to dlaczego ja mam być "jeleniem" ;)

 

rozumiem że będzie to dotyczyło nowych umów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2005 kiedyś stosowałem ale jest upierdliwy przy zmianach temperatury, jak przeskoczysz wartość to musisz "jechać" w górę do max a potem od min, trzeba się nieźle nastukać. To mi się nie podobało. No i dwa poziomy temp, ale do PC więcej nie potrzeba.

2020 ma 4 poziomy temp. na dobę i więcej nie ustawisz niż taryfa tańsza/droższa, dodatkowego załączenia w dzień już się nie wciśnie.

Za to łatwiej się obsługuje (klawisz + i -).

 

tylko minusem auratona 2020 są dwa programy sob-niedz

ale ja zmieniam dzień tygodnia w piątek i jest ok ale trzeba o tym pamiętać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę koledze "laziorowi" jak to u mnie było: na początku rzeczywiście regulatory i siłowniki robiły to co miały robić: temperatura była zgodna z zadaną ale po pewnym czasie układ zaczął się "rozjeżdżać", korygowałem to przesunięciami zadanych temperatur w czasie sądząc, że powodem jest bezwładność układu - nic z tych rzeczy. Po prostu trzeba zrozumieć i samemu doświadczyć, że dla podłogówki najlepsze warunki pracy to:

- jak najniższa temperatura zadana (oczywiście taka, która zapewnia komfort)

- maksymalne przepływy na poszczególnych pętlach (właśnie przepływem ustawia się temperaturę zadaną w poszczególnych pomieszczeniach - ja np. mam przeplywy otwarte maksymalnie na obwodach w łazienkach - na skali przepływomierza u mnie 3,5 l/min; w sypialniach na oko 0,7-1,5 l/min; kuchnia prawie zamknięta a i tak jest tu ciepło około 21 st.C, wiatrołap 2 l/min)

- ze względu na bezwładnośc wylewki ustawia się pompę aby "grzała" w godzinach taniej energii i "dziwnym zbiegiem okoliczności" akurat to powoduje, że cieplej ma się nad ranem i po powrocie do domu, przy czym cieplej nie oznacza, że poza tymi godzinami jest zimno - u mnie wahania temperatury są teraz około +/- 0,5 st. C.

 

Teraz przynajmniej bedę wiedział jak rozmawiać z instalatorem. A morze polecil by ktoś solidną firmę z małopolski, bo jak nie to jak tak mysle to najlepiej by było kupic pompę i samemu wszystko pomalutku poskładać w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jestem tylko ciekawy dlaczego przytakiej niezawodności jaką mają PC żaden producent nie zaryzykuje i nie da 5 lat gwarancji przy obecnej swojej cenie. To by dopiero zatrzęsło rynkiem PC. Mówię oczywiście o gwarancji bez płatnych przeglądów. :p

 

IVT daje taką gwarancję (płatne rozszerzenie do 10 lat) ale czy trzęsie rynkiem? nie mnie oceniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...