Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Nie będziesz musiał. Pyxis Ci fajnie rozmieścił 3 pętle. Musiałbyś to przerobić na 4.

Właśnie muszę pojechać na działkę, bo też dokładnie nie pamiętam jak tam drzewka rosną, jak rozmieścić wykopy. Myślę że wszystko się wyjaśni jak będzie cieplej. Jeszcze widziałem na jakimś schemacie przy pe 32 wykop jest na 1m szeroki, więc łatwiej będzie rozmieścić 4 kolektory. A jak nic nie wymyślę to zostanę przy 3 x 200m pe 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie muszę pojechać na działkę, bo też dokładnie nie pamiętam jak tam drzewka rosną, jak rozmieścić wykopy. Myślę że wszystko się wyjaśni jak będzie cieplej. Jeszcze widziałem na jakimś schemacie przy pe 32 wykop jest na 1m szeroki, więc łatwiej będzie rozmieścić 4 kolektory. A jak nic nie wymyślę to zostanę przy 3 x 200m pe 40.

 

Da się upchnać 32 na 1 metrze wykopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się upchnać 32 na 1 metrze wykopu?

 

pewnie się da, ale lepiej jak rów będzie miał 1,5 m. Łatwiej się układa i zimny powrót można odsunąć od spirali. Jak PE32 to ze ścianką grubszą od 2,0. Taką bardzo łatwo zagiąć.

 

Ja kopałem ,,skarpówką" o szerokości 1,5 m. W takim rowie o dł 25m układałem 100m rury w odstępach ok 0,5 m (tam i z powrotem ,tam i z powrotem).

 

Moje DZ najlepiej pracuje przy mocy chłodniczej ok 6 kW. Wtedy wejście ma tyle co temp. gruntu, delta DZ 2*, Przy mocy chłodniczej pow. 7-7,5kW zasilanie ma ok. 0,8 -1* mniej niż grunt i delta 3*. Pompka 93W. Powodem tego wg mnie jest mała ilość glikolu w układzie co powoduje że cykl przepływu glikolu przez DZ jest za krótki, u mnie to ok. 10 min. Dobrze gdyby był dłuższy.

 

Większa ilość pętli może mieć zaletę w przypadku awarii jednej z nich. A rozdzielacz i studnia nie jest jakimś wielkim problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z "mitem" zalegania śniegu do Maja przy kolektorze poziomym?

Bzdura. Ja mam wrażenie, ze u mnie śnieg leży mniej więcej 1-2 dni dłużej, ale się też zastanawiam, czy to nie czasem drzewa i dołek a nie dz. Bo niby po roztopach nigdzie nie ma śniegu, ale jak się spojrzy w różne zagłębienia i zacienienia to jeszcze jest tyle ile u mnie nad dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, co będzie dobre w przyszłości. Ja założyłem kolektor z PE40, bo nie wiedziałem jaka będę miał pompę. Kupiłem 8kW i wszystko było dobrze, ale po kilku latach zepsuła się sprężarka (w sumie sprężarka pracowała bezawaryjnie kilkanaście lat, więc nie można mieć pretensji). Teraz udało mi się dostać podobną pompę ale mocniejszy model, bo 11kW, więc taką będę miał. Wciąż mam jednak pewność, że kolektor bez problemów uciągnie to 11kW. Prawdopodobnie nie będę nawet musiał zmieniać obiegówki dz. Oczywiście Twoja sytuacja jest zupełnie inna, a oba kolektory będą działały.

Przejdźmy może do szczegółów ile można stracić. Na stronie

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/obliczenia_przeplywu_zrodla

jest opisane jak oszacować przepływy. Dla rur PE32 podają maksymalny sensowny przepływ na 0.5m3/h - mieścisz się w tym.

Twoja pompa będzie potrzebowała przepływu około 1.5m3/h, co daje 0.5m3/h na 1 sekcję. Z wykresu:

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/wykres_strat_pe/335-4-pol-PL/wykres_strat_pe_large.jpg

można oszacować, że opory 1000m rury PE32 to koło 5m słupa wody (mWS). U Ciebie będzie 150m na sekcję, więc opory wyniosą poniżej 1mWS. dodając nawet 20% rezerwy na gęstość glikolu dalej nie jest to dużo. Większe opory zapewni wymiennik pompy, bo dla pompy WPWE 8kW opory przepływu na wymienniku pompy to koło 1.9mWS. U Ciebie nie wiem ile - trzeba by zerknąć do dokumentacji technicznej Twojej pompy, ale pewnie podobnie. W sumie koło 3mWS, + opory na kolankach, rozdzielaczu, zagięciach itd, więc obiegówka powinna mieć minimalne podnoszenie koło 4mWS dla przepływu 1.5m3/h. Bez problemów znajdziesz odpowiednią obiegówkę i nie będzie ona żarła prądu jak smok. Od rozdzielacza do pc oczywiście musi być PE40, a rozdzielacz też powinien mieć wewnętrzne średnice jak rura PE40. Nie wiem z czego i jaki będzie, ale zadbaj o to.

Policz ile na tym możesz zaoszczędzić i podejmij decyzję.

Witam,

przy instalacji mojego DZ pomogłeś mi w obliczeniach.Mam więc jeszcze jedno pytanko.

W moim DZ pracuje pompa 25/40 delta około 2,5*C.Moja PC ma napisane ze potrzebuje 2m3/h

Jeśli dobrze myślę to potrzebuje mocniejszej pompy o mocy podnoszenia do 6m.

Moja pompka na 3 biegu ma przepływ 2m3 na wysokości 2,2m -a takie opory pewnie będą na rurach+rozdzielacze(a gdzie PC)

Czy pomimo dobrej delty mam za mały przepływ co może skutkować słabszą mocą mojej PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomimo dobrej delty mam za mały przepływ co może skutkować słabszą mocą mojej PC?

Nie do mnie pytanie, ale jeśli masz dT w granicach 2,5 to masz wystarczający przepływ DLA AKTUALNEJ MOCY CHŁODNICZEJ Twojej maszyny.

Wymiana pompy obiegowej na większą obniży deltę ale wzrost mocy grzewczej będzie chyba niezauważalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomógł by mi ktoś dobrać moc pompy i kolektor spiralny?

 

Dom 220m2 pow. ogrzewanej, do tego garaż nieogrzewany. 30cm styropianu na ścianach i w podłodze, 40cm wełny w dachu. Wentylacja mechaniczna, standard okołopasywny :-) Wg obliczeń około 10-15kW/m2 na rok ogrzewania i tyle samo CWU.

 

Myślałem o pompie 6 lub 9kW, kolektor 4 nitki spiralnego, PE40, po 150-200 mb rury. Bez studzienki, bo zaraz koło domu, jednak odcinki dobiegowe po maksymalnie 7-10m.

 

Pompa 9kW i kolektor 4x200mb PE40 byłby sporo przewymiarowany (tona czynnika chłodniczego), jak sądzę, bo przepływ glikolu w tej PC to 2 m3/h, więc cały glikol by przepływał co pół godziny. Wolałbym jednak mieć spory zapas mocy, bo w okolicy było kilka instalacji, gdzie kolektor dolny okazał się za słaby i użytkownicy zmienili na instalację gazową.

 

Pompa pracowałaby w taryfie całodobowej, ogrzewanie podłogówka (rury chyba co około 25cm).

 

 

Obrys działki i kolektora:

http://i49.tinypic.com/swv19d.jpg

 

Powrót wspólnym kanałem środkowym, z dala od zwojów z zimnym glikolem.

 

Edit: Wymiary działki (ok. 18 x 18m wolnego miejsca):

http://i46.tinypic.com/el37u0.jpg

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomógł by mi ktoś dobrać moc pompy i kolektor spiralny?

 

Dom 220m2 pow. ogrzewanej, do tego garaż nieogrzewany. 30cm styropianu na ścianach i w podłodze, 40cm wełny w dachu. Wentylacja mechaniczna, standard okołopasywny :-) Wg obliczeń około 10-15kW/m2 na rok ogrzewania i tyle samo CWU.

 

Jesli faktycznie masz takie zapotrzebowanie dla domku, to pompa 6kW bedzie przewymiarowanym mocno urzadzeniem. Bedzie glownie grzala CWU (pewnei nawet z taniej taryfy nie wyjdzie) ;)

Kolektor spiralny 3x150mb z duzym zapasem na ostere grzanko wody i slaby grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomógł by mi ktoś dobrać moc pompy i kolektor spiralny?.....Wg obliczeń około 10-15kW/m2 na rok ogrzewania i tyle samo CWU.

Zweryfikuj czy to zapotrzebowanie jest pewne, podaj może parametry ocieplenia i kształt budynku lub linka do projektu, to zerkniemy, czy nie ma jakiejś grubej pomyłki, bo zapotrzebowanie domu jest małe - w okolicach domu pasywnego. Jeśli rzeczywiście jest takie, to pewnie wystarczy 6kW i kolektor jaki zaproponował Pyxis. Zastanów się, czy można zagęścić trochę podłogówkę, bo rurki co 25cm, to bez rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikuj czy to zapotrzebowanie jest pewne, podaj może parametry ocieplenia i kształt budynku lub linka do projektu, to zerkniemy, czy nie ma jakiejś grubej pomyłki, bo zapotrzebowanie domu jest małe - w okolicach domu pasywnego. Jeśli rzeczywiście jest takie, to pewnie wystarczy 6kW i kolektor jaki zaproponował Pyxis. Zastanów się, czy można zagęścić trochę podłogówkę, bo rurki co 25cm, to bez rewelacji.

 

Dałem zrobić projektowany bilans energetyczny - wyszło 9kW/m2*rok na ogrzewanie. Mnie wychodzi około 12-15kW/m2*rok.

Parametry ocieplenia wypisałem (ściany, podłoga i dach U = 0.09 [W/m2K], wentylacja mechaniczna z odzyskiem). Mostki cieplne maks. 0,1 W/mK.

 

Mam także możliwość zakupu pompy gruntowej 6kW i 10kW z inwerterem.

 

rwxw - zastanawiają mnie wykresy Twojej pompy ciepła. Rozumiem że przepływ GZ jest porównywalny do przepływu DZ? Tak faktycznie jest?

Jeśli tak, to jak to się dzieje, że czynnik DZ obniża temperaturę o około 2-3 K, a GZ w tym czasie ogrzewa się o około 6K? Czy różnica temperatur nie powinna być taka sama? Chyba że przepływ GZ jest dwa lub trzy razy mniejszy niż DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry ocieplenia wypisałem... rwxw - zastanawiają mnie wykresy Twojej pompy ciepła.

No tak, ślepy już na starość jestem. Jeśli tak, to chyba nie ma się co pchać w 9kW, bo zapotrzebowanie wyjdzie Ci sporo poniżej 6kW. Fajny domek Ci wyszedł ;-)

Przechodząc do temperatur, to trudno mi powiedzieć, czy mam takie same przepływy w dz i gz, pewnie nie. W instrukcji zalecają większe dla dz. Jednak nawet gdyby były takie same, to moc przekazywana do gz to moc chłodnicza pobierana z dz + moc pobierana przez sprężarkę. Więc dla tego samego przepływu delta gz > delty dz.

zalecany przepływ wg instrukcji do pomp tego typoszeregu co moja:

moc [kW]--5.0 8.0 11.0 14.0

gz m3/h--- 0.6 1.0 1.4 1.6

dz m3/h ---1.3 1.9 2.4 3.3

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ślepy już na starość jestem. Jeśli tak, to chyba nie ma się co pchać w 9kW, bo zapotrzebowanie wyjdzie Ci sporo poniżej 6kW. Fajny domek Ci wyszedł ;-)

Przechodząc do temperatur, to trudno mi powiedzieć, czy mam takie same przepływy w dz i gz, pewnie nie. W instrukcji zalecają większe dla dz. Jednak nawet gdyby były takie same, to moc przekazywana do gz to moc chłodnicza pobierana z dz + moc pobierana przez sprężarkę. Więc dla tego samego przepływu delta gz > delty dz.

zalecany przepływ wg instrukcji do pomp tego typoszeregu co moja:

moc [kW]--5.0 8.0 11.0 14.0

gz m3/h--- 0.6 1.0 1.4 1.6

dz m3/h ---1.3 1.9 2.4 3.3

 

Czyli dla 11kW przepływ GZ jest 1,7 razy większy od przepływu DZ. Czyli dla różnicy około 2,5K na DZ na GZ powinno być około 4,3K. A moc strat cieplnych sprężarki jest oddawana do GZ? Rozumiem że jest to pewnie scroll (bo te są bardziej efektywne powyżej 10kW)? Jeśli tak to jej sprawność to około 80% dla tej mocy.

 

Zdziwiło mnie to, bo u mnie wg katalogu są takie same przepływy po 2m3/h. Więc pewnie mogę się spodziewać spadku o 5 K na DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...