Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Tak po zastanowieniu, to chyba najekonomiczniej bedzie wykopac takie dwie "kielbasy" jak na malunku. Wyjdzie najmniej dobiegowki.

2 roy szerokosci 1,5m i dlugosci 40-45m kazdy. W to wepchasz 2 petle 200mb PE40. Z takiego kolektora przy nedznym gruncie bedziesz mial spokojnie odbior dla 7kW mocy chlodniczej a wiec jak sie uprzesz to i pompe 10kW podepniesz a energia zgromadzona na tej powierzchi to wystarczy do takich 2 domow jak Twoj (jesli sie nie machnales w obiczeniach zapotrzebowania) z duza iloscia CWU, wiec rezerwa bedzie bardzo duza i na pewno nie czeka Cie przechodzenie na gaz jak sasiadow. :)

Pompa 6kW to chyba naprawde max. W inwerorowa gruntowke chyba szkoda sie pchac.

 

http://szkut.com/dom/proj2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A moc strat cieplnych sprężarki jest oddawana do GZ? Rozumiem że jest to pewnie scroll

Tak moc sprężarki jest mniej więcej dodawana do grzewczej. Tak samo masz przy klimatyzatorach - moc chłodnicza jest mniejsza niż grzewcza. Moja pc ma sprężarkę tłokową z tego typoszeregu tak miały - są to modele sprzed ponad 10 lat, ale zasady działania pc się od tych czasów nie zmieniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po zastanowieniu, to chyba najekonomiczniej bedzie wykopac takie dwie "kielbasy" jak na malunku. Wyjdzie najmniej dobiegowki.

2 roy szerokosci 1,5m i dlugosci 40-45m kazdy. W to wepchasz 2 petle 200mb PE40. Z takiego kolektora przy nedznym gruncie bedziesz mial spokojnie odbior dla 7kW mocy chlodniczej a wiec jak sie uprzesz to i pompe 10kW podepniesz a energia zgromadzona na tej powierzchi to wystarczy do takich 2 domow jak Twoj (jesli sie nie machnales w obiczeniach zapotrzebowania) z duza iloscia CWU, wiec rezerwa bedzie bardzo duza i na pewno nie czeka Cie przechodzenie na gaz jak sasiadow. :)

Pompa 6kW to chyba naprawde max. W inwerorowa gruntowke chyba szkoda sie pchac.

 

http://szkut.com/dom/proj2.jpg

 

Dzięki. Chętnie bym ten kolektor powiększył, bo mam dostęp do koparki po znajomości... Chociaż jeszcze jedną pętelkę 200m bym wcisnął :-) W 2 pętlach będzie trochę mało czynnika chyba - ok. 400l. Trochę się obawiam tych obliczeń, bo architekt mi powiedział, że każdemu wychodzi coś innego, zależy co się wpisze w pola. Poza tym chcę chłodzić dom latem, a wtedy przydałby się większy kolektor chyba, bo bardziej sucha gleba - dobrze kombinuję? Cena kolektora nawet z 4 pętli po 200m PE40 mnie nie przeraża, bo dostałem wycenę przyłącza gazowego, która mnie skłoniła do pompy ciepła.

 

Cena inwerterowej 6kW podobna do 6kW i 9kW bez inwertera - praktycznie w jednej cenie.

9kW z inwerterem droższa o 1300,- zł więc się nie opłaca raczej?

 

 

Edit: a jakby tak dać rurę PE 50mm? Znacznie mniejsze opory by były chyba, a czynnika więcej pod ziemią i powierzchnia rury większa... ???

 

Edit 2: ceny na te pompy dostałem na prawdę dobre, więc dobór powinien być uzależniony tylko od warunków, nie ze względów ekonomicznych...

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos sie tak czepil tej ilosci czynnika. Tego czynnika w kolektorze spiralnym jest az nadto i tym sie nie przejmuj. Zostaw ten temat z boku. OK? :)

 

Mozna kolektor mocno przewymiarowywac, ale przewymiarowywac 4 czy 5x, to nie ma sensu. Nie robi sie raczej rzeczy bezsensownych tym bardziej jesli kosztuja (nawet niewiele). Docenisz to jak Ci zacznie ziemi nad kolektorem siadac i bedziesz taczkowal ;)

Rure mozesz dac i 110 kanalizacyjna, tylko znowu pytanie : Po co?

Lepsze wrogiem dobrego. Pamietaj, zeby nie "przekabinowac" bo to tez niezdrowo a masz po temu bardzo mocne zapedy. Postawiles juz dom czy dopiero masz zamiar? Bo jesli to dopiero plany, to dopisz soebie 200 tys do zaplanowanego budzetu i wtedy oszacuje czy dalej mozna szastac kasa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos sie tak czepil tej ilosci czynnika. Tego czynnika w kolektorze spiralnym jest az nadto i tym sie nie przejmuj. Zostaw ten temat z boku. OK? :)

 

Spoko spoko :-) OK :-) Tak tylko kombinuję :-) Dom dopiero stawiam, ale zacznę od kolektora razem z fundamentami, a teraz już chcę zamówić pompę. Dlatego zgłębiam temat.

 

Inwerter podobno wydłuża żywotność sprężarki, dlatego może zapodać 6kW z inwerterem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dopiero stawiam

Skoro dom stawiasz, to do zamówienia pc masz trochę czasu. Po co ma stać i marnować gwarancję. Zrób gęściej podłogówkę niż co 25, a kolektor może być taki jaki radzi Pyxis, nie ma co przesadzać. Co do invertera, to nie mam zdania, nie jest potrzebny, ale skoro nic nie kosztuje, sam nie wiem. Przedłuża żywotność w klimatyzatorze, pc ma gz o dużej bezwładności, więc ma długie cykle - po kilka godzin więc start stopów jest mało, a jeśli sam inverter padnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dom stawiasz, to do zamówienia pc masz trochę czasu. Po co ma stać i marnować gwarancję. Zrób gęściej podłogówkę niż co 25, a kolektor może być taki jaki radzi Pyxis, nie ma co przesadzać. Co do invertera, to nie mam zdania, nie jest potrzebny, ale skoro nic nie kosztuje, sam nie wiem. Przedłuża żywotność w klimatyzatorze, pc ma gz o dużej bezwładności, więc ma długie cykle - po kilka godzin więc start stopów jest mało, a jeśli sam inverter padnie ?

 

Zalety inwertera:

- wyższy COP

- dłuższe życie sprężarki

- brak konieczności stosowania zbiornika buforowego

- brak konieczności stosowania grzałki (można wziąć większą pompę)

- cichsza praca

- precyzyjniejsze ustalanie temperatury

- mniejsze drgania urządzenia

- lepsze wykorzystanie DZ

- mniejsze wahania temperatury podłogówki

- łatwiejszy dobór mocy pompy ciepła

 

Wady inwertera:

- droższa PC, ale niewiele (mniej niż np. bufor ciepła)

- inwerter może ulec awarii

- trudniejsza (a może łatwiejsza?) konfiguracja układu

- dłuższa praca pomp obiegowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zalet warty uwagi jest tylko wyzszy COP przy pracy ciaglej. Pewnie przewyzszy straty z tytulu pracy obiegowek.

Klopoty przy pracy glownie w tanim pradzie beda spore.Bedziesz mial nie lada problem, jak wymusic pelna moc pompy, a przy tanim pradzie wszelkie zyski na COP sa smiesznie male ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa będzie jedna - całodobowa, bo nie opłaca mi się w prawie-pasywnym stosować dwóch.

 

Przecież chcę TV oglądać w dzień, czasem z komputera skorzystać itp. :-) Więc zysku z dwóch taryf by nie było.

 

Na większym COP rocznie około 100zł oszczędności (COP wyższy o 0,5 przy różnicy połowa obciążenia -- pełne obciążenie). Przy okazji DZ powinno się troszkę lepiej regenerować na bieżąco. Tzn. pod koniec cyklu grzania powinna być trochę wyższa temp. DZ. Równiejsza temperatura GZ i DZ powinna też przełożyć się na oszczędności.

 

Edit: chyba jednak dam 3-4 pętle 150-200mb, ze względu na potrzeby klimatyzacji latem. Wtedy moc DZ chyba mniejsza niż zimą (bardziej suche)... Najwyżej będę wyłączał jedną lub dwie pętle na zimę.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa będzie jedna - całodobowa, bo nie opłaca mi się w prawie-pasywnym stosować dwóch.

 

Przecież chcę TV oglądać w dzień, czasem z komputera skorzystać itp. :-) Więc zysku z dwóch taryf by nie było.

 

Na większym COP rocznie około 100zł oszczędności (COP wyższy o 0,5 przy różnicy połowa obciążenia -- pełne obciążenie). Przy okazji DZ powinno się troszkę lepiej regenerować na bieżąco. Tzn. pod koniec cyklu grzania powinna być trochę wyższa temp. DZ. Równiejsza temperatura GZ i DZ powinna też przełożyć się na oszczędności.

 

Po wyłączeniu z rachunków PC (a przecież CWU też można grzać w taniej) dwie taryfy nadal mi się opłacają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba się nie znam. Myślałem że w dwóch taryfach nocna jest tańsza niż w całodobowej a dzienna droższa? Teraz bez ogrzewania w mieszkaniu płacę 200zł/m-c za prąd. Wszystkie odbiorniki pracują w dzień.

 

Bardo mocna przeceniasz swoj komputer i telewizor. To nie sa raczej glowne zrodla zuzycia (no chyba ze plazma 100" i serwer 4x Xeon z macierza 8 dyskow SAS). Wystarczy, ze prakle, zmywarke i suszarke staram sie puszczac tylko w taniej taryfie i co miesiac mam przy rachunku 200 zl oszczedznosci rzedu 30 zl na pradzie bytowym. Naprawde bez specjalnego wysilku. Komputer dziala non stop, bo to moja praca. TV ujezdzaja moje dziwewczyny. Czesto ceci cos tak "dla towarzystwa".

A wiekszosc konfiguracji pradu dwutaryfowego ma tez 2h w dzien i w taki trzeba celowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardo mocna przeceniasz swoj komputer i telewizor.

 

A wiekszosc konfiguracji pradu dwutaryfowego ma tez 2h w dzien i w taki trzeba celowac.

 

Dzięki za radę.

W każdym razie - zamówię raczej pompę z inwerterem, Wg parametrów ma 6kW mocy dla 7* - 35*, czyli dla -5* - 35* będzie miała mniejszą moc i gorszy COP. Muszę to policzyć.

 

Co do kolektora, to już się z koparkowym umówiłem na 4 wykopy, więc pewnie włożę tę rurę w nie, najwyżej albo nie będę korzystał zimą, albo użyję do GWC glikolowego albo itp. Działka mała, jakiegoś lepszego pomysłu na wykorzystanie nie mam. Chyba że przy okazji do węgla się dokopiemy :-) Ale w kujawsko-pomorskiem to mało prawdopodobne :-D

Skoro w okolicy były przypadki niedowymiarowania PC, to pewnie grunt słaby, więc przewymiaruje w ten sposób

 

.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.

W każdym razie - zamówię raczej pompę z inwerterem, Wg parametrów ma 6kW mocy dla 7* - 35*, czyli dla -5* - 35* będzie miała mniejszą moc i gorszy COP. Muszę to policzyć.

 

Przy gruntowych najczesciej podaja producenci moc dla 0/35. Po co Ci znac moc dla -5*C? Jak taka temp bedziesz mial na DZ to gaz zostanie. Moc dla +7*C to raczej dla pomp PW sie podaje. Zastanawiajace sa jakies takie kombinacje producenta.

 

Wykopy beda cztery, tylko parami je polaczy z jednej strony ;)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zalety i wady (tym razem szerzej omówione):

 

Zalety inwertera:

- wyższy COP: zużycie energii przez pompę niższe o 30%, wyższy COP

- dłuższe życie sprężarki (bo zależy nie tylko od liczby godzin, ale też od liczby włączeń i wyłączeń)

- brak konieczności stosowania zbiornika buforowego

- brak konieczności stosowania grzałki (można wziąć większą pompę)

- cichsza praca

- precyzyjniejsze ustalanie temperatury

- mniejsze drgania urządzenia

- lepsze wykorzystanie DZ: im mniejszy przepływ przez wymiennik i DZ, tym wyższy COP

- mniejsze wahania temperatury podłogówki (wymagana niższa temperatura zasilania przekłada się na wyższy COP)

- łatwiejszy dobór mocy pompy ciepła

- możliwość zmniejszenia DZ, co np. przy odwiertach (ze względu na wysoki koszt DZ) przekłada się na znacznie mniejszy koszt inwestycji, przez co wyższy koszt pompy ciepła zwraca się natychmiast

 

 

Wady inwertera:

- droższa PC, ale niewiele (mniej niż np. bufor ciepła)

- inwerter może ulec awarii

- trudniejsza (a może łatwiejsza?) konfiguracja układu

- nieznacznie większe zużycie energii przez pompy obiegowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuzycie mniejsze o 30% spokojnie mozesz wlozyc mmidzy bajki.

Wiekszosc podpunktow w zaletach to powiedzenie tego samego, tylko w inny sposob (wiekszy COP). Ostatni punkt to recepta jak zmniejszyc sobie ta zalete.

 

Przy gruntowej naprawde inwerter to bajera jest. Ja mam przy pompie on/off 3-4 startow na dobe, wiec to nie sprawa mocy a sterowania. A jakies drgania czy wahania temperatury w Twpim domu nie maja znaczenia. Nawet jak pompa nie bedzie pracowala 10h, to nie odczujesz zmiany temp o wiecej niz 0,3K :)

 

Za to wady sa wyliczone krotko, tresciwie ale jakze wymownie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zalety i wady (tym razem szerzej omówione):

 

Zalety inwertera:

- wyższy COP: zużycie energii przez pompę niższe o 30%, wyższy COP 30% ? - jak będzie 10 to bedzie dobrze

- dłuższe życie sprężarki (bo zależy nie tylko od liczby godzin, ale też od liczby włączeń i wyłączeń) zwykłe mają tak samo około 3-5 załączeń

- brak konieczności stosowania zbiornika buforowego z eguły zbędny gadżet również przy zwykłych

- brak konieczności stosowania grzałki (można wziąć większą pompę) dokładnie tak samo przy zwykłych

- cichsza praca ?

- precyzyjniejsze ustalanie temperatury ?

- mniejsze drgania urządzenia ?

- lepsze wykorzystanie DZ: im mniejszy przepływ przez wymiennik i DZ, tym wyższy COP ?

- mniejsze wahania temperatury podłogówki (wymagana niższa temperatura zasilania przekłada się na wyższy COP) ?

- łatwiejszy dobór mocy pompy ciepła ?

- możliwość zmniejszenia DZ, co np. przy odwiertach (ze względu na wysoki koszt DZ) przekłada się na znacznie mniejszy koszt inwestycji, przez co wyższy koszt pompy ciepła zwraca się natychmiast ?

 

 

Wady inwertera:

- droższa PC, ale niewiele (mniej niż np. bufor ciepła) zgoda

- inwerter może ulec awarii zgoda

- trudniejsza (a może łatwiejsza?) konfiguracja układu bez znaczenia

- nieznacznie większe zużycie energii przez pompy obiegowe ?

- straty na inwerterze

 

Ale to tylko moje skromne zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam że się nie upieram - tyle wyczytałem na stronach producentów i z opracowań na temat. Wymieniam informacje.

 

Straty na inwerterze wynoszą ok. 5%. Pompa inwerterowa "łagodniej" traktuje DZ, dlatego przeważnie dostaje wyższą temperaturę z gruntu. Jeśli chodzi o GZ, to wystarczy ją ustawić na niższą o kilka stopni temperaturę, utrzyma ją bez takich skoków (aż 5*) jak zwykłe on/off. Ponieważ efektywniej korzysta z DZ, można zrobić je mniejsze, co w spiralnym kolektorze mało ważne akurat. Ponieważ przeważnie pracuje na niepełnej mocy, wymiennik w pompie jest niejako 'przewymiarowany', dlatego osiąga lepszy COP. Zużycie energii przez sprężarkę też jest mniejsze. Powinna za to być modulacja prędkości pomp obiegowych, to już bardziej skomplikowana kwestia.

 

Tyle teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...