Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

No ale ty też masz sporo "przewymiarowany" wymiennik i dobrze działa :-) Mi się wydaje że warto mieć zapas mocy

Tak, kolektor przewymiarowałem, bo kompletnie nie wiedziałem jaki dobrać. Dziś chyba bym zrobił podobny, bo w sumie koszt przewymiarowania nie był powalający. Przewymiarowanie kolektora nie niesie za sobą żadnych negatywnych efektów poza tym, że trzeba za niego więcej zapłacić. Od pewnego momentu nie ma też pozytywnych efektów zostaje tylko wyższa cena. Dobrze ten punkt sobie mniej więcej oszacować, ja większego niż mam na pewno bym już nie robił ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, kolektor przewymiarowałem, bo kompletnie nie wiedziałem jaki dobrać. Dziś chyba bym zrobił podobny, bo w sumie koszt przewymiarowania nie był powalający. Przewymiarowanie kolektora nie niesie za sobą żadnych negatywnych efektów poza tym, że trzeba za niego więcej zapłacić. Od pewnego momentu nie ma też pozytywnych efektów zostaje tylko wyższa cena. Dobrze ten punkt sobie mniej więcej oszacować, ja większego niż mam na pewno bym już nie robił ;-)

 

Gdzieś przeczytałem, że w kolektorze płaskim jest ok. 20W/mb rury, w spiralnym o 30% mniej, czyli powiedzmy 10-15W/m2. Tak to policzyłem, dodałem solidny zapas i mi wyszło, że jeszcze sporo działki zostanie. Z czego się cieszę. Koparkę mam umówioną, 2, 3, czy 4 krążki rury PE40 to pikuś w porównaniu do ceny przyłącza gazu i tak. Zrobię z zapasem, bo dom ma być bardzo energooszczędny, ale jaki konkretnie "wyjdzie" to nie wiem, bo zależy od np. wynikowej szczelności testu Blower Door. Poza tym od jakości prac wykończeniowych i wielu innych kwestii. Pompa nie może mieć zbyt małej mocy (ale i zbyt dużej), bo chcę żeby w miarę żwawo reagowała na spadki temperatury. Jak położę jedną pętlę rury za dużo to się nic nie stanie, jakbym położył jedną mniej, to będę więcej płacił za ogrzewanie (grzałka w pompie albo gorszy COP) przez baaardzo długo :-)

 

Pyxis - jakie masz temperatury na DZ w największe mrozy na początku i końcu cyklu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak już nie znajdę dziś. Jutro postaram się t sprawdzić. Ale pomimo iż wyliczenia pokazują czarno na białym (nie sprawdzam poprawności - zakładam że jest ok), to coś dużo mi wyszło. No i ciekawe ile to na złotówki :)

 

zupełnie zapomniałem o tym temacie. Wybacz Pyxis ale to tylko z mojej sklerozy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój szwagier też się pytał czy nie lepiej ocieplić styro, ale mu wytłumaczyłem że dolne źródło właśnie dzięki wodom opadowym się regeneruje, więc tylko zaburzyłbyś prace DZ, słońce też przez izolacje w lato by nie przeszło, wiec dupa blada ;)

A co do tego proszku to już się zapisałem na listę kilka miesięcy temu, ale oczekiwanie jest około 1,5 roku.

 

Ale, ale. Z początku zaznaczam: kompletny bezsens, ale w rozważaniach z pomocą przychodzą bracia rolnicy, którzy przykrywając grunt zwykłą czarną folią np. w uprawie szparaga podnoszą jego temperatury o dobrych kilka stopni. Więc gdyby, hipotetycznie, uszyć sobie taką małą kołderkę 500 m2 z folii i wełny, następnie ściągać ją na lato i rozkładać na zimę, można by bić rekordy temp. DZ :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale. Z początku zaznaczam: kompletny bezsens, ale w rozważaniach z pomocą przychodzą bracia rolnicy, którzy przykrywając grunt zwykłą czarną folią np. w uprawie szparaga podnoszą jego temperatury o dobrych kilka stopni. Więc gdyby, hipotetycznie, uszyć sobie taką małą kołderkę 500 m2 z folii i wełny, następnie ściągać ją na lato i rozkładać na zimę, można by bić rekordy temp. DZ :cool:

 

W Holandii widziałem podgrzewane pole szparagowe. Na środku pola stał kocioł. Nie pytajcie na co bo nie wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale. Z początku zaznaczam: kompletny bezsens, ale w rozważaniach z pomocą przychodzą bracia rolnicy, którzy przykrywając grunt zwykłą czarną folią np. w uprawie szparaga podnoszą jego temperatury o dobrych kilka stopni. Więc gdyby, hipotetycznie, uszyć sobie taką małą kołderkę 500 m2 z folii i wełny, następnie ściągać ją na lato i rozkładać na zimę, można by bić rekordy temp. DZ :cool:

 

Na 1,5m głębokości słońce latem nie dochodzi, temperatura podnosi się w okresie letnim na skutek wody opadowej. Stąd jeśli by zrobić izolację np. z worków z pianką PUR, nieszczelną, pewnie by to nie zagroziło regeneracji kolektora, a zimą powinna być wyższa temperatura chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1,5m głębokości słońce latem nie dochodzi, temperatura podnosi się w okresie letnim na skutek wody opadowej. Stąd jeśli by zrobić izolację np. z worków z pianką PUR, nieszczelną, pewnie by to nie zagroziło regeneracji kolektora, a zimą powinna być wyższa temperatura chyba?

 

Widze ze masz duzo pomyslow:) ale odstaw je na bok i wykonaj DZ standardowo. Tym bardziej z tymi workami z pinka- zastanawiales sie jak to zagescisz? Tutaj nic juz nie ulepszysz... hehe zakop te rurki, postaraj sie nie zrobic jakiegos glupiego bledu a reszte zosaw naturze i bedzie spox;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1,5m głębokości słońce latem nie dochodzi, temperatura podnosi się w okresie letnim na skutek wody opadowej. Stąd jeśli by zrobić izolację np. z worków z pianką PUR, nieszczelną, pewnie by to nie zagroziło regeneracji kolektora, a zimą powinna być wyższa temperatura chyba?
kolego drogi, aby izolacja dawała barierę dla zimna, musi być sucha. Żaden proszek w ziemi nie będzie suchy, tylko przejmie i wyrówna wilgotność z gruntem. Ja w ogóle nie wiem po co kombinować. Chcesz wynaleźć coś okrąglejszego niż koło? Edytowane przez vega1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można do rury dołączyć kabel grzewczy i podpiąć się pod gniazdo zewnętrzne u sąsiada. Trzeba to robić ostrożnie, żeby mu licznik się nie zagotował.

 

Oj tam oj tam. Tak sobie myślę tylko. Ten model z kolektorem poziomym się sprawdza od 50 lat, więc pewnie trudno by go było ulepszyć. Dla mnie pompa ciepła to nowość, chociaż od 3 lat przymierzam się do instalacji, od 2010r. dostaję regularnie na skrzynkę maile z nowymi modelami pomp itp.

Ale jak powiedziałem teściowej że ciepło będzie z rury z ziemi, to zrobiła tekie oczy: O.O

 

Wracając do tematu, wymyśliłem taki kolektor:

3 pętle po 200mb PE40mm, na początku położone liniowo w wykopie, jako dobiegówka, żeby wstępnie podgrzać czynnik, następnie 3 kolektory spiralne i dalej z powrotem do kotłowni, z tym że pod podłogą domu w rurze kanalizacyjnej 160mm obłożonej styropianem. Dzięki temu nawet dobiegówki będą zbierać energię, a ich temperatura będzie niższa niż temperatura gruntu na końcu kolektorów spiralnych. Czyli temperatura rury wlotowej nie będzie zakłócać odbioru ciepła przez część wylotową kolektora.

 

Rysunek:

 

http://i46.tinypic.com/2v16a2x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, wymyśliłem taki kolektor:

 

Mozna i tak, jadnakozoa budzi moj niepokoj ta niebieska czesc kolektora gdy temperatura powrotu zleci ponizej zera. Pewnie co najwyzej zamrozisz kawaleg gruntu wogol zimnej strony dobiegowki, ale w niczym to nie powinno w praktyce przeszkadzac. Trzeba by je dac w wykopie jakos szerzej odseparowane od siebie (w przyplywie kombinatorstwa). IMHO bedzie dzialalo bez problemu, ale wielkiegi uzysku z tego odcinka dobiegowego sie nie spodziewaj. Bedzie porownywalny z jedna rura, pomimo ze tam beda szly 3szt. Przy tych moich "kielbasach" masz chyba niewiele mniej wydajnie (nie "marnujesz" tyle na dobiegowke).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra powoli przyszedł czas na zakupy, bo jest plan aby zakopać rurki w kwietniu ( jak tylko teren pozwoli na wjazd KOPARY :))

 

w związku z powyższym która rura będzie lepsza :

 

czarna :

http://allegro.pl/rura-pe-40-mm-do-wody-nawadnianie-podgrzewanie-i3080572200.html

 

czy niebieska:

http://allegro.pl/rura-pe100-niebieska-do-wody-40-x-2-4-pn10-sdr-17-i3080549761.html

 

czy grubość scianki 3,0 to jest już zbyt dużo, i rura będzie gorzej przewodziła ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...