Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Czyli co by nie wymyślić klasyczny układ będzie najkorzystniejszy, bez wynalazków.

Szczerze to zaczynam w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła. Co mnie podkusiło to nie wiem :-) Nie dość że urządzenie popularne tylko tam, gdzie nie ma gazu, albo jak ktoś nie chce palić węglem, to jeszcze bardzo kapryśne, grzeje najlepiej do 35 stopni, przez co przedraża cały układ instalacji, bo trzeba dać drogie ogrzewanie podłogowe i drogi duży zbiornik CWU. Do tego droga instalacja, bo sporo wykopów, rury i glikolu, który trzeba by pewnie co kilka lat wymienić. Poza tym sprężarki mają swoją wytrzymałość i trzeba dobrze skonfigurować ogrzewanie żeby włączały się jak najmniej i chodziły jak najkrócej. To trudne zwłaszcza dlatego, że nie mają modulacji mocy. Piec gazowy sam się tym zajmuje, poza tym zawsze można przykręcić temperaturę w pomieszczeniu akurat nieużywanym. Jak dodać do tego konieczność odpowiedniego używania działki, np. tylko trawnik na kolektorze, najlepiej w słonecznym miejscu, a przy tym utrudnienie wegetacji, albo nawet przypadki rozsadzenia lodem architektury ogrodowej zimą, albo często występujące obniżenie temperatury kolektora o kilka stopni (7K w przypadku kolektorów pionowych) po kilku latach... to nic dziwnego że to nisza rynkowa bardzo mało popularnych i bardzo drogich urządzeń. Przez co bardzo reklamowanych, ale - ponieważ na forach takich jak to jest sporo reklamodawców, może czasem więcej niż faktycznych użytkowników, trudno gdzieś zasięgnąć rzetelnych informacji.

Innymi słowy: chcesz mieć problemy, wydać ogromne sumy pieniędzy na instalację ogrzewania i CWU, kolektor, PC, a potem spędzać dużo czasu konfigurując grzanie tak, aby ułatwić życie sprężarce - kup pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

grzeje najlepiej do 35 stopni, przez co przedraża cały układ instalacji, bo trzeba dać drogie ogrzewanie podłogowe

 

Ze jak ? Mnie podlogowka wyszla taniej od kaloryferow :) Mam 350m2 podlogowki, nawet w piwnicach i garazach. No chyba ze liczysz kaloryfery z marketu - takie z blachy ze kolanem kopniesz i kaloryfer wgiety :-)

 

[...]Piec gazowy sam się tym zajmuje, poza tym zawsze można przykręcić temperaturę w pomieszczeniu akurat nieużywanym.

 

A co ma zrodlo ciepla (pompa czy piec gazowy) do instalacji, czyli mozliwosci przykrecenia temperatury w pomieszczeniu nieuzywanym? No chyba ze mowisz o kaloryferach. Ale podlogowka VS kaloryfer to jak mercedes VS maluch pod wzgledem komfortu (i estetyki tez;)

 

Innymi słowy: chcesz mieć problemy, wydać ogromne sumy pieniędzy na instalację ogrzewania i CWU, kolektor, PC, a potem spędzać dużo czasu konfigurując grzanie tak, aby ułatwić życie sprężarce - kup pompę ciepła.

 

To jakies kompletne bzdury :-) Moja PC chodzi drugi rok, pompa z kompletna instalacja dolnego zrodla kosztowala mnie 22-23k pln, glikolu nie mam zamiaru wymieniac przez najblizsze 30 lat, podobniez jak sama pompe. Dobrze ustawiona RAZ - bedzie dzialac przez 30 lat bez dotykania. Tylko trzeba kontrolowac cisnienie w GZ i DZ czy nie ma ubytkow - jak sa to dopompowac troszke glikolu. U mnie konczy sie drugi sezon i cisnienia bez zmian - nic nie pompowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co by nie wymyślić klasyczny układ będzie najkorzystniejszy, bez wynalazków.

Szczerze to zaczynam w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła. Co mnie podkusiło to nie wiem :-) Nie dość że urządzenie popularne tylko tam, gdzie nie ma gazu, albo jak ktoś nie chce palić węglem, to jeszcze bardzo kapryśne, grzeje najlepiej do 35 stopni, przez co przedraża cały układ instalacji, bo trzeba dać drogie ogrzewanie podłogowe i drogi duży zbiornik CWU. Do tego droga instalacja, bo sporo wykopów, rury i glikolu, który trzeba by pewnie co kilka lat wymienić. Poza tym sprężarki mają swoją wytrzymałość i trzeba dobrze skonfigurować ogrzewanie żeby włączały się jak najmniej i chodziły jak najkrócej. To trudne zwłaszcza dlatego, że nie mają modulacji mocy. Piec gazowy sam się tym zajmuje, poza tym zawsze można przykręcić temperaturę w pomieszczeniu akurat nieużywanym. Jak dodać do tego konieczność odpowiedniego używania działki, np. tylko trawnik na kolektorze, najlepiej w słonecznym miejscu, a przy tym utrudnienie wegetacji, albo nawet przypadki rozsadzenia lodem architektury ogrodowej zimą, albo często występujące obniżenie temperatury kolektora o kilka stopni (7K w przypadku kolektorów pionowych) po kilku latach... to nic dziwnego że to nisza rynkowa bardzo mało popularnych i bardzo drogich urządzeń. Przez co bardzo reklamowanych, ale - ponieważ na forach takich jak to jest sporo reklamodawców, może czasem więcej niż faktycznych użytkowników, trudno gdzieś zasięgnąć rzetelnych informacji.

Innymi słowy: chcesz mieć problemy, wydać ogromne sumy pieniędzy na instalację ogrzewania i CWU, kolektor, PC, a potem spędzać dużo czasu konfigurując grzanie tak, aby ułatwić życie sprężarce - kup pompę ciepła.

 

Jestes jakis dziwny... w Twoich postach jestes zwolennikiem instalacji mega przewymiarowanej (duzo drozszej) teraz jeczysz ze inst. PC za droga:) rozsmieszales mnie swoimi pomyslami, na ktore dostales od reki konkretne odpowiedzi(od forumowiczow) aby Cie dobrze naprowadzic, bys nie popelnil glupich bledow . Wywnioskowalem ze im dalej brniesz w temat tym wieksze siejesz herezje:yes: Co do wyboru instalacji to sam musisz podjac decyzje tylko ze musisz robic to swiadomie a nie bladzic. Te argumenty ktore teraz podales to jakies,,schizobzdety'' a inst. Pc niektorzy maja tanio, srednio i drogo, jesli kazda z 3 opcji jest dobrze wykonana to bedzie cieszyc przez dlugie lata wlasciciela, i to sie tyczy kazdej inst. ogrzewajacej domek:)

Przeczytaj-pomysl-zdecyduj:D hehehe.........:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co by nie wymyślić klasyczny układ będzie najkorzystniejszy, bez wynalazków.

Szczerze to zaczynam w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła. Co mnie podkusiło to nie wiem :-) Nie dość że urządzenie popularne tylko tam, gdzie nie ma gazu, albo jak ktoś nie chce palić węglem, to jeszcze bardzo kapryśne, grzeje najlepiej do 35 stopni, przez co przedraża cały układ instalacji, bo trzeba dać drogie ogrzewanie podłogowe i drogi duży zbiornik CWU. Do tego droga instalacja, bo sporo wykopów, rury i glikolu, który trzeba by pewnie co kilka lat wymienić. Poza tym sprężarki mają swoją wytrzymałość i trzeba dobrze skonfigurować ogrzewanie żeby włączały się jak najmniej i chodziły jak najkrócej. To trudne zwłaszcza dlatego, że nie mają modulacji mocy. Piec gazowy sam się tym zajmuje, poza tym zawsze można przykręcić temperaturę w pomieszczeniu akurat nieużywanym. Jak dodać do tego konieczność odpowiedniego używania działki, np. tylko trawnik na kolektorze, najlepiej w słonecznym miejscu, a przy tym utrudnienie wegetacji, albo nawet przypadki rozsadzenia lodem architektury ogrodowej zimą, albo często występujące obniżenie temperatury kolektora o kilka stopni (7K w przypadku kolektorów pionowych) po kilku latach... to nic dziwnego że to nisza rynkowa bardzo mało popularnych i bardzo drogich urządzeń. Przez co bardzo reklamowanych, ale - ponieważ na forach takich jak to jest sporo reklamodawców, może czasem więcej niż faktycznych użytkowników, trudno gdzieś zasięgnąć rzetelnych informacji.

Innymi słowy: chcesz mieć problemy, wydać ogromne sumy pieniędzy na instalację ogrzewania i CWU, kolektor, PC, a potem spędzać dużo czasu konfigurując grzanie tak, aby ułatwić życie sprężarce - kup pompę ciepła.

to jakiś prima-aprylis czy prowokacja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co by nie wymyślić klasyczny układ będzie najkorzystniejszy, bez wynalazków.

Szczerze to zaczynam w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła. Co mnie podkusiło to nie wiem :-) Nie dość że urządzenie popularne tylko tam, gdzie nie ma gazu, albo jak ktoś nie chce palić węglem, to jeszcze bardzo kapryśne, grzeje najlepiej do 35 stopni, przez co przedraża cały układ instalacji, bo trzeba dać drogie ogrzewanie podłogowe i drogi duży zbiornik CWU. Do tego droga instalacja, bo sporo wykopów, rury i glikolu, który trzeba by pewnie co kilka lat wymienić. Poza tym sprężarki mają swoją wytrzymałość i trzeba dobrze skonfigurować ogrzewanie żeby włączały się jak najmniej i chodziły jak najkrócej. To trudne zwłaszcza dlatego, że nie mają modulacji mocy. Piec gazowy sam się tym zajmuje, poza tym zawsze można przykręcić temperaturę w pomieszczeniu akurat nieużywanym. Jak dodać do tego konieczność odpowiedniego używania działki, np. tylko trawnik na kolektorze, najlepiej w słonecznym miejscu, a przy tym utrudnienie wegetacji, albo nawet przypadki rozsadzenia lodem architektury ogrodowej zimą, albo często występujące obniżenie temperatury kolektora o kilka stopni (7K w przypadku kolektorów pionowych) po kilku latach... to nic dziwnego że to nisza rynkowa bardzo mało popularnych i bardzo drogich urządzeń. Przez co bardzo reklamowanych, ale - ponieważ na forach takich jak to jest sporo reklamodawców, może czasem więcej niż faktycznych użytkowników, trudno gdzieś zasięgnąć rzetelnych informacji.

Innymi słowy: chcesz mieć problemy, wydać ogromne sumy pieniędzy na instalację ogrzewania i CWU, kolektor, PC, a potem spędzać dużo czasu konfigurując grzanie tak, aby ułatwić życie sprężarce - kup pompę ciepła.

 

a mi sie wydaje że temat to: " Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona a nie jakieś dywagacje czy pompa ciepla sie opłaca.

niepotrzebne nabijanie postów i zaśmiecanie wątka tym co chcą " tymi ręcami" to zrobić

 

takie tematy mógłbys poruszać w np:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204272-Op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87-pompy-ciep%C5%82a

 

przemyśl to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi sie wydaje że temat to: " Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona a nie jakieś dywagacje czy pompa ciepla sie opłaca.

niepotrzebne nabijanie postów i zaśmiecanie wątka tym co chcą " tymi ręcami" to zrobić

 

takie tematy mógłbys poruszać w np:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204272-Op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87-pompy-ciep%C5%82a

 

przemyśl to!

 

W tej chwili z PC już się nie wycofam, ale nie znam nikogo, kto takie ustrojstwo ma, a jak rozmawiałem ze znajomymi to się bardzo dziwili. Generalnie - przecieram szlaki. Co do wielkości mojej instalacji, to zaprojektowana na moc chłodniczą latem, nie grzewczą - zimą jak już napisałem mogę zamknąć 1-2 pętle DZ. Dom 200m z 30cm styropianu 0.32 i dużymi oknami U=0.8 od południa chyba będzie mieć większe zapotrzebowanie na chłód latem niż ciepło zimą.

Zresztą - może PC się sprawdza, ale nie jest to wiedza dostępna ot tak w markecie czy pierwszym lepszym sklepie instalatorskim. Stąd obawy. Dziwi mnie dlaczego tak mało jest ta forma ogrzewania używana nawet przez Niemców, Szwajcarów, Francuzów itp. Jedynie w Szwecji jest dominująca. Dziwne. Samochód czy żarówka są znane również około 100 lat, tak jak pompy ciepła, a jednak te ostatnie szału nie zrobiły, raczej w Polsce są niszą, tak jak i w innych krajach UE i świata. Jak do tego dodać że w okolicy było sporo nietrafionych instalacji PC, które ludzie zmieniali na gaz, to nie ma się co dziwić moim obawom.

 

Zresztą spójrzcie tutaj: http://ir.ptir.org/artykuly/pl/119/IR%28119%29_2668_pl.pdf

tabela 3 pod koniec opracowania

 

Wyszło że PC zwraca się względem gazu po 69 latach... Fakt że przesadzili i podali 1500zł jako cena przyłącza gazu, ale tym niemniej wynik robi wrażenie. Nawet jak wstawić realne wartości to względem gazu PC zwraca się po 20 latach. Tzn. zwróciłaby się, gdyby nie były potrzebne wizyty serwisu, gdyby się nie zepsuła i gdyby jej przewidziany okres eksploatacji nie wynosił 15 lat. Dlatego jest to tak żadka maszyna, tylko dla hobbystów/zagorzałych przeciwników prostoty wynikającej z zamontowania kotła gazowego (niepotrzebne skreślić)

 

Kocioł gazowy wieszasz i zapominasz, potem płacisz 500zł więcej co roku, a pompę ciepła albo sam instalujesz, spędzając na zapoznanie się z tematem 1000 godzin, albo wynajmujesz firmę, płacisz 70tys. za instalację i co roku liczysz straty na amortyzacji urządzenia lub dodatkowym kredycie.

 

Ja wybrałem pierwszy sposób, stąd ten post z wątpliwościami właśnie w tym wątku umieszczam - jak zrobię "tymi ręcami", to może się zwrócić szybciej.

 

----

Aha, i żeby było jasne ja jestem w pierwszej kategorii: hobbysta, ale z wątpliwościami :-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą spójrzcie tutaj: http://ir.ptir.org/artykuly/pl/119/IR%28119%29_2668_pl.pdf

tabela 3 pod koniec opracowania

Tytuł tego artykułu powinien brzmieć : "Jak nie powinno się instalować gruntowych pomp ciepła" ;).

 

Nic dziwnego, że efektywność zastosowania tej pompy ciepła wyszła tak niska.

Zastosowano instalację grzejnikową i bufor, czyli instalację pracującą z temperaturami min. o 10K wyższymi niż przy ogrzewaniu podłogowych.

Grzejniki są zaprojektowane jako niskotemperaturowe, a to powoduje że muszą być znacznie przewymiarowane, a więc także droższe (o kosztach grzejników autor nic nie pisze). Do tego dochodzi dodatkowa pompa obiegowa.

Wymiennik gruntowy umieszczono na głębokości 110cm.

Nic więc dziwnego, że COP tej pompy ciepła w środku zimy spada poniżej 3,0.

 

Ta sama pompa ciepła bez bufora z instalacją ogrzewania podłogowego miałaby COP średnio w sezonie powyżej 4,0.

Koszt podłogówki nie byłby wyższy niż koszt grzejników, dodatkowej pompy obiegowej i bufora.

 

Policz sobie efektywność zastosowania pompy ciepła dla takich warunków. Możesz założyć 80% zużycia energii w 2 taryfie, bo tyle spokojnie da się osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł tego artykułu powinien brzmieć : "Jak nie powinno się instalować gruntowych pomp ciepła" ;).

 

Nic dziwnego, że efektywność zastosowania tej pompy ciepła wyszła tak niska.

Zastosowano instalację grzejnikową i bufor, czyli instalację pracującą z temperaturami min. o 10K wyższymi niż przy ogrzewaniu podłogowych.

Grzejniki są zaprojektowane jako niskotemperaturowe, a to powoduje że muszą być znacznie przewymiarowane, a więc także droższe (o kosztach grzejników autor nic nie pisze). Do tego dochodzi dodatkowa pompa obiegowa.

Wymiennik gruntowy umieszczono na głębokości 110cm.

Nic więc dziwnego, że COP tej pompy ciepła w środku zimy spada poniżej 3,0.

 

Ta sama pompa ciepła bez bufora z instalacją ogrzewania podłogowego miałaby COP średnio w sezonie powyżej 4,0.

Koszt podłogówki nie byłby wyższy niż koszt grzejników, dodatkowej pompy obiegowej i bufora.

 

Policz sobie efektywność zastosowania pompy ciepła dla takich warunków. Możesz założyć 80% zużycia energii w 2 taryfie, bo tyle spokojnie da się osiągnąć.

 

Zgadza się - zasilanie grzejników 45* koszty bufor+ pompa+DZ 44tys.

 

Dzisiaj za PC V....n +DZ bez bufora dajemy poniżej 30 tys na polskich PC jeszcze mniej. Ale gość chyba sam nie wie czego chce, bo wg mnie najpierw zagłębiam się w temat a później pytam w nurtujących mnie sprawach a ten od jakiegoś czasu szarpie się z tą swoją instalacją jakby miał nią lecieć na księżyc i dodatkowo wkleja jakieś bzdurne teksty. Ludzie podają mu rozwiązania jak na tacy a on jak ten koń - wszędzie będzie szedł tylko nie do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo kasy do wydania na coś nietypowego, to są wątpliwości. Typowy to jest kocioł na węgiel lub ewentualnie gaz. Przynajmniej jak rozmawiam ze znajomymi i rodziną to taki obraz się tworzy. No a w sieci sporo jest przypadków nieudanych instalacji i ludzi szukających pomocy w związku z tym, co sprawia że czasem już sam nie wiem jak to będzie.

 

 

Henok - dzięki za rzeczową analizę, nie zwróciłem na te kwestie w uwagi.

 

 

mar1173 - "szarpie się z tą swoją instalacją jakby miał nią lecieć na księżyc" :-) naprawdę dobre :-) Się szarpię teraz, bo potem nie chce płakać na forach że coś tam nie działa tak jak powinno ;-)

 

 

A tutaj http://www.pompaciepla-24.pl/ też jest bufor, prawda? Tzn. takie rozwiązanie wydaje mi się ciekawe bo od razu zapewnia CWU w wystarczającej temperaturze i bez problemu legionelli? Tylko że pompa musi grzać do wyższej temperatury także CO, tzn. pośredniej między zwykłą temperaturą CO a CWU, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Chciałem prosić o opinię i poradę.

Planuję "tymi ręcami" :) zrobić pompę ciepła. Mam na oku niedrogą Greenline HT plus C 6kW. Dom jest w fazie projektu. Poprosiłem architekta o zrobienie mi zapotrzebowania energetycznego ale nie wiem na kiedy to zrobi a pompy może już nie być :(

Dom 180m2 (zaadaptowane poddasze), 5 osób. 100% podłogówka. Na to drewno. Materiał ściany - silka 24 cm, ocieplenie 20 cm wełny lub styropian, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. Sporo styropianu pójdzie również pod podłogę. Okna ciepłe itp. Dom ustawiony sensownie względem stron świata. Będzie również koza ale bardziej jako dekoracja niż źródło ciepła. Jak sądzicie, czy 6kW da radę na taką powierzchnię czy sobie odpuścić? Powierzchnia działki duża więc można dużo rury położyć. Podłoże ZTCW gliniaste.

Dzięki z góry za wskazówki, pozdrowienia od pompowego nowicjusza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, obiecuję że nie będę pisał długich postów :-))

2 krótkie pytania:

 

1. Czy lepszy układ z przepływowym grzaniem wody (wężownica CWU w zasobniku CO grzanym do ok. 42 stopni C), czy oddzielne grzanie CWU w zasobniku (okresowo do 55'C w celu ochrony przed legionellą) i oddzielne CO bez bufora?

2. Czy lepsza pompa z pojedynczą sprężarką rotacyjną czy z 2 sprężarkami rotacyjnymi? Moc ok. 6-10kW, inwerterowa. Sprzedawca od PC z dwoma sprężarkami mówi, że - cytuję - "w tym wykonaniu może być różnica między wlotem a wylotem wody 10'C a nie 5'C, dzięki temu można użyć mniejszej pompy wody". Dla mnie to trochę dziwne. W wersji bez inwertera jest pojedyncza sprężarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...