Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W sumie wiele złego można by powiedzieć też o kotle na gaz, dlatego zainstaluję PC. Jedno przyłącze mniej, no i podstawowa kwestia... można wyłączać kuchenkę (i krany z wodą ciepłą i zimną), wychodząc z domu :-) Spokój ducha bezcenny, jeśli by się PC ewentualnie nie sprawdziła będę myślał o gazie.

 

No więc się zastanawiam, jak to wszystko w instalację połączyć - CWU, CO, chłodzenie pasywne i aktywne... Zastanawiam się obecnie, czy:

1) zrobić przepływowe grzanie CWU w zasobniku dla CO, tak jak tu: http://www.pompaciepla-24.pl/

zaleta: niższa najwyższa temperatura grzania, około 45'C, możliwe grzanie przepływowe CWU

wada: wyższa niż potrzebna temperatura w obiegu CO, 2 wymiany ciepła w obiegu CWU (w wymienniku PC i w wężownicy w zasobniku CO)

 

2) czy odwrotnie, czyli przepływowe grzanie CO w zasobniku CWU

zaleta: chyba brak w przypadku podłogówki, układ bardziej do instalacji z grzejnikami

wada: konieczna wysoka temperatura grzania CO i CWU

 

3) czy grzanie CWU w zasobniku i CO oddzielnie, bez zasobnika

zaleta: łatwiejsza instalacja do chłodzenia latem, grzanie CWU do 40'C, okresowe przegrzewanie do 55'C, oddzielenie obiegu CO grzanego do 35'C,

wada: 'podwójna' praca PC, tzn. oddzielnie musi grzać CO, oddzielnie CWU, więc włącza się częściej, w zależności od zapotrzebowania na ciepło CWU i CO, mniejsza pojemność cieplna każdego z układów oddzielnie,

 

 

W rozwiązaniu 1 można użyć 2 zasobników po ok. 200l, do pierwszego podłączyć solary, tak aby dogrzewać obieg CO i CWU. W rozwiązaniu 3 solary mogą grzać tylko CWU (jeśli 2 zbiorniki, to zdaje się od niższej temperatury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi się nasunęło...wiele złego można powiedziećm kotle na gaz, o piecach węglowych, o PC...w ogóle o calym centralnym - więc odpuść sobie ten etap - naprawdę będziesz spał spokojiej....

 

Tylko jak to wszystko podłączyć, i czy jest sens dopłacać za funkcję chłodzenia.

 

Jeśli bym zamówił PC z funkcją chłodzenia, należałoby zamontować klimakonwektory na lato w pomieszczeniach przeznaczonych do chłodzenia, bo chodzić po podłodze o temp. 7'C to pewnie średnio przyjemne. A właściwie ślizgać się na kałużach wody :-)

 

Jeśli PC byłaby bez funkcji chłodzenia, może by się obeszło z chłodzeniem pasywnym za pomocą podłogówki, włączanym sporadycznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozwiązaniu 1 można użyć 2 zasobników po ok. 200l, do pierwszego podłączyć solary, tak aby dogrzewać obieg CO i CWU. W rozwiązaniu 3 solary mogą grzać tylko CWU (jeśli 2 zbiorniki, to zdaje się od niższej temperatury).

 

powiedz szczerze czy to co Ty uprawiasz na FM to jest zwykła prowokacja czy tak sobie po prostu wypisujesz wszystko co Ci do głowy wpadnie?

może zrób instalację tak jak 98 % użytkowników PC (to Ci zadowoleni i bez trudu znajdziesz "przepis" na taką instalację na FM) i będziesz miał problem z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widze to na razie taka "zabawa w budowanie domu". Skadinad fajna, ale niekoniecznie dla postronnych. Takie "fantasmagorie" powinny kolatac sie jakis czas w glowie inwestora i byc z niej po czasie rugowane, w miare zdobywania wiedzy, na rzecz rozwiazan praktycznych i ekonomicznie uzasadnionych. Inaczej staje sie to nieco smieszne, tym bardziej, ze talentow wynalazcy nie dostrzeglem jakos. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze przelewasz po prostu swoje mysli.... i rozwazania....

 

Jak juz zdecydowales sie na to niepewne , egzotyczne rozwiazanie jaka jest PC to wez i po prostu wybierz G/W czy P/W... potem

kup sobie zestaw ze zbiornikiem CWU zainstaluj wedlug instrukcji ( well instalator Ci zrobi ) ....

Wiele ludzi mimo pozorow ma PC... a wiec wystarczy spytac lub obejrzec "Live" cos co chodzi i sie sprawdza... czy chcesz cos "nowego" wymyslec

na co producenci nie wpadli ktorzy laduja niezle pieniadze w ulepszenia swoich produktow?

Miej , ciesz sie i podawaj zucycie kWh etc.

Albo jak adigg pisze CO to zlo konieczne.... zrob sobie dom pasywny , rekuperacje z grzalkami i bedzie pozamiatane ;)

 

Masz rację. Tzn. po prostu zainstaluję wg instrukcji producenta, bo każdy podaje trochę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak właśnie zrób... fajnie, że FM znowu kogoś czegoś nauczyło ;)

 

Powiem więcej. Moje wyżej podane obawy pojawiły się głównie po rozmowie z teściami. Oni mają kocioł na węgiel. Jak opisałem pompę i porozmawiałem na jej temat to sam nabrałem wątpliwości. W sumie i tak bym z niej nie zrezygnował, ale jakieś tam wątpliwości się pojawiły. A dzisiaj przyszedł do mnie teść poradzić się, jaką pompę do siebie wybrać, bo ma dość palenia węglem... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poki co to nawet na Ciebie "uwagi" szczegonej nie zwrocilem w postach, a Ty juz apelujesz, zeby dac Ci spokoj. ;)

 

Hehe

Na razie mam spokój z pompą bo muszę czekać na pozwolenie na budowę, więc póki co kwestia kolektora mnie nurtuje, a potem, kto wie... może i rozwinę program podboju kosmosu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co wymyslicie aby zastapic piec na wegiel PC :)

A nastepnym razem dyskutuj PC z tesciami na trzezwo... i nie pozwol tesciowej miec zdania ... :D ;)

Bo dziwne zeczy potem wypisujesz...

 

No właśnie. :-) Teściu chyba pompę powietrzną weźmie i pewnie będzie dogrzewał w najzimniejsze miesiące węglem, albo małą PC powietrzną tylko do CWU.

Myślał wcześniej o kolektorach słonecznych, ale powietrzna PC bardziej sensowna, bo latem też są pochmurne dni. Więc PC pewnie grzanie CWU w podobnej cenie wyjdzie co kolektorem w słoneczne i grzałką w pochmurne dni. A zaleta taka, że można cały dom dogrzać jesienią i wiosną i ewentualnie schłodzić.

 

Wiesz, akurat u mnie ten kolektor to trzeba naprawdę dobrze zaplanować, bo bardzo mała działka jak na powierzchnię ogrzewaną domu 220m2 (+ garaż do 7'C zimą). Wolnej działki około 300m2, więc pewnie trzeba by całą dobrze wykorzystać, żeby ogrzać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wybierze odpowiednia PC to zastapi piec w zupelnosci... ale nie uda sie za 23999:-

PC na sama CWU , ok, ale tylko aby nie palic w piecu latem... chyba ze i tak ma boiler elektryczny... a chce taniej

Na 300m wyjda odwierty o ile fizycznie mozliwe... trzeba tylko zachowac jakis odstep pomiedzy nimi ... cos tam.

No i oczywiscie zakladajac ze sie upierasz przy G/W jak juz podjoles ta ciezka decyzje o PC

 

Myślę że powietrzną PC można kupić taniej niż za 24 tys. PLN. Różnica w marce sprężarki, sterowniku i w COP.

Jak już ma kocioł na wszystko, w tym węgiel, to w największe mrozy może w nim palić.

Właśnie na 300m poziomy spiralny chcę - da radę, ale wolę całą działkę zająć. Gdybym miał więcej miejsca to bym się w ogóle nie martwił tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem, że przy obecnej technologii wystarczyłoby przeznaczyć 15m2 dachu na baterie słoneczne, żeby zapewnić ogrzewanie domu "okołopasywnego" jak mój przez cały rok za darmo.

Problem polega na magazynowaniu - od lata do zimy...

Niestety bez magazynowania energii nie starczyłoby mi dachu - potrzeba by 310m2 na ogrzanie domu w grudniu, bo w tym miesiącu największe zapotrzebowanie i najmniejsze nasłonecznienie :-(

 

Edit: uprzedzając komentarze - dodatkowa zaleta to że z tymi bateriami droga na Marsa będzie łatwiejsza :-D

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem, że przy obecnej technologii wystarczyłoby przeznaczyć 15m2 dachu na baterie słoneczne, żeby zapewnić ogrzewanie domu "okołopasywnego" jak mój przez cały rok za darmo.

Problem polega na magazynowaniu - od lata do zimy...

Niestety bez magazynowania energii nie starczyłoby mi dachu - potrzeba by 310m2 na ogrzanie domu w grudniu, bo w tym miesiącu największe zapotrzebowanie i najmniejsze nasłonecznienie :-(

 

Edit: uprzedzając komentarze - dodatkowa zaleta to że z tymi bateriami droga na Marsa będzie łatwiejsza :-D

 

Warto zastanowic sie w takim przypadku nad dachowkami akumulacyjnymi do tych solarow + dom okolopasywny;)

Jakby co to podam ci LINKA;) bedziesz mial nad czym myslec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...