Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

temat o instalacji " tymi ręcami" a my tu o węglu i teściach rozmawiamy..... :offtopic:

 

pytanie do tych co nie teoretyzują o wyższości pompy nad piecem gazowym lub na odwrót :lol:

 

Robiąć rozdzielacz DZ w jakich średnicach mogę się poruszać.

Logika nakazuje że nie powinien być średnicą mniejszy niż, rura PE.

Pytam bo powiedzmy że mam dojście do rur nierdzewnych i TIG-a więc mógłbym sobie stosunkowo tanio taki kolektor zrobić.

 

Rotametrów chyba tez nie potrzebuje skoro bedę pilnował aby wszystkie pętle mialy równą długość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Robiąć rozdzielacz DZ w jakich średnicach mogę się poruszać.

Logika nakazuje że nie powinien być średnicą mniejszy niż, rura PE.

Pytam bo powiedzmy że mam dojście do rur nierdzewnych i TIG-a więc mógłbym sobie stosunkowo tanio taki kolektor zrobić.

 

Rotametrów chyba tez nie potrzebuje skoro bedę pilnował aby wszystkie pętle mialy równą długość?

 

Ja mam chyba z rury 60tki jesli mnie pamiec nie myli. Sa tam tez odpowietrzniki, wiec chyba dobrze jest miec wieksza srednice, zeby predkosc cieczy spadla i lepiej sie toto odpowietrzalo. Nie wiem tylko na ile to istotne.

Rotametrow nie mam. Rowne 4 petle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba z rury 60tki jesli mnie pamiec nie myli. Sa tam tez odpowietrzniki, wiec chyba dobrze jest miec wieksza srednice, zeby predkosc cieczy spadla i lepiej sie toto odpowietrzalo. Nie wiem tylko na ile to istotne.

Rotametrow nie mam. Rowne 4 petle.

 

60 to sporo, Ty masz przecież 32 na spiralach.

 

Ja myślałem żeby to zrobić z 2", powinno być dobrze.

 

rwxw ma na 40 i też śmiga :)

 

Nic trza będzie odkurzyć maskę spawalniczą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Chciałem prosić o opinię i poradę.

Planuję "tymi ręcami" :) zrobić pompę ciepła. Mam na oku niedrogą Greenline HT plus C 6kW. Dom jest w fazie projektu. Poprosiłem architekta o zrobienie mi zapotrzebowania energetycznego ale nie wiem na kiedy to zrobi a pompy może już nie być :(

Dom 180m2 (zaadaptowane poddasze), 5 osób. 100% podłogówka. Na to drewno. Materiał ściany - silka 24 cm, ocieplenie 20 cm wełny lub styropian, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. Sporo styropianu pójdzie również pod podłogę. Okna ciepłe itp. Dom ustawiony sensownie względem stron świata. Będzie również koza ale bardziej jako dekoracja niż źródło ciepła. Jak sądzicie, czy 6kW da radę na taką powierzchnię czy sobie odpuścić? Powierzchnia działki duża więc można dużo rury położyć. Podłoże ZTCW gliniaste.

Dzięki z góry za wskazówki, pozdrowienia od pompowego nowicjusza :)

 

Dostałem informację, że pompa wystarczy, po dorzuceniu nieco ocieplenia więc to dobra informacja. Również bardzo zalecają mi zastosowanie zapasowego źródła (piec na paliwo stałe) w razie czego. Co najlepiej byłoby dorzucić Waszym zdaniem? Myślę, że jakiś tani piec na ekogroszek powinien być ok. Tylko nie wiem jak z połączeniem w jednej instalacji tych dwóch źródeł. Raczej nie planuję używać ich jednocześnie, tylko w razie awarii PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informację, że pompa wystarczy, po dorzuceniu nieco ocieplenia więc to dobra informacja. Również bardzo zalecają mi zastosowanie zapasowego źródła (piec na paliwo stałe) w razie czego. Co najlepiej byłoby dorzucić Waszym zdaniem? Myślę, że jakiś tani piec na ekogroszek powinien być ok. Tylko nie wiem jak z połączeniem w jednej instalacji tych dwóch źródeł. Raczej nie planuję używać ich jednocześnie, tylko w razie awarii PC.

W razie awarii pc (mało prawdopodobnej zresztą) zrób kominek powietrzny działa bez prądu a jak prąd będzie rekuperator pomoże rozprowadzić ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Również bardzo zalecają mi zastosowanie zapasowego źródła (piec na paliwo stałe) w razie czego. Co najlepiej byłoby dorzucić Waszym zdaniem? Myślę, że jakiś tani piec na ekogroszek powinien być ok.(.....)

Raczej nie planuję używać ich jednocześnie, tylko w razie awarii PC.

Zanim PC Ci padnie, to kocioł zgnije. To lepiej zainwestować te "dodatki bezpieczeństwa" w jakiegoś klona Amber Gold, nawet jeśli znowu okaże się przekręt to przynajmniej będziesz miał świadomość że któryś prezes sączy drina na Hawajach (lepiej wydane pieniądze niż rdzewiejący kocioł ;)

(lekki żarcik oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepiej byłoby dorzucić Waszym zdaniem? Myślę, że jakiś tani piec na ekogroszek powinien być ok. Tylko nie wiem jak z połączeniem w jednej instalacji tych dwóch źródeł. Raczej nie planuję używać ich jednocześnie, tylko w razie awarii PC.

 

Ja mam cos takiego. I cieplo i widno jak nie ma pradu. :)

 

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest koza? Będziemy mieć kozę ale bez żadnych płaszczów wodnych czy rozprowadzania ciepła. Tylko koza, z tym, że rura będzie na całej długości widoczna, bez wpuszczania w komin.

 

Tak, to jest zwyczajna prosta koza.

My wybralismy wejscie w komin bez rury nad piecykiem ze wzgledow estetycznych. Teraz wiem, ze jak by jeszcze rura grzala, to bym w salonie nie dal rady usiedziec po 2h palenia. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest zwyczajna prosta koza.

My wybralismy wejscie w komin bez rury nad piecykiem ze wzgledow estetycznych. Teraz wiem, ze jak by jeszcze rura grzala, to bym w salonie nie dal rady usiedziec po 2h palenia. :-)

 

Bardzo ładny salon :-)

 

Jakby dać sporo ocieplenia, to może nawet biokominek wystarczyć - tzn. podobno grzeje, ale nie wiem jak bardzo

A do innych pomieszczeń grzejniczki elektryczne z dwmuchawą (termowentylatory) - zdaje się od 25zł sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo zalecają mi zastosowanie zapasowego źródła (piec na paliwo stałe) w razie czego. Co najlepiej byłoby dorzucić Waszym zdaniem

Jeśli masz dobrze policzone ozc i do tego dobraną pompę, która da radę ogrzać dom, to dodatkowe źródło typu kocioł na wągiel na wypadek awarii nie ma sensu. W zupełności wystarczy jakiś kominek czy koza, ale bez płaszcza wodnego czy innych cudów spinających to z instalacją pc. Jak założysz pc, to zrób 100% podłogówki i następnie podepnij pompę bez mieszacza i bufora bezpośrednio w rozdzielacz tej podłogówki. W ten sposób tanio i wydajnie ogrzejesz dom. Przy doborze pc zastanów się, czy nie lepiej ją nieco przewymiarować, żeby lepiej wykorzystać tanią taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobrze policzone ozc i do tego dobraną pompę, która da radę ogrzać dom, to dodatkowe źródło typu kocioł na wągiel na wypadek awarii nie ma sensu. W zupełności wystarczy jakiś kominek czy koza, ale bez płaszcza wodnego czy innych cudów spinających to z instalacją pc. Jak założysz pc, to zrób 100% podłogówki i następnie podepnij pompę bez mieszacza i bufora bezpośrednio w rozdzielacz tej podłogówki. W ten sposób tanio i wydajnie ogrzejesz dom. Przy doborze pc zastanów się, czy nie lepiej ją nieco przewymiarować, żeby lepiej wykorzystać tanią taryfę.

Wlaśnie tak chciałbym zrobić. Nie myślałem o PC ale może uda mi się zakupić niedrogo używaną kilkuletnią IVT Greenline HT Plus 6 kW i zamontować wszystko zgodnie z Twoją metodą. . Niestety tylko 6 kW więc nie uda się przewymiarować za bardzo, chyba że nadgonię ociepleniem ale może być ciężko. Ta pompa ma wbudowany zbiornik ciepłej wody, to oznacza, że osobno sobie będzie grzać podłogówkę a osobno CWU do wyższej niż podłogówkę temperatury? Niestety na razie jestem zielony w temacie PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może uda mi się zakupić niedrogo używaną kilkuletnią IVT Greenline HT Plus 6 kW

Jeśli Ci nie pasuje, to nie kupuj na siłę. Czasem lepiej poczekać i kupić coś odpowiedniego. Jeśli Ci pasuje i cena rozsądna, to ok. Jeśli ma wbudowany zasobnik cwu to oczywiście będzie go oddzielnie podgrzewać do wyższej temperatury niezależnie od podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...