Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Arturo, uprzejmie proszę cię nie zniechęcaj kolegi do PC

osobiście - po tym co on tutaj pisze, to nie wierzę że uda mu się pasywny wybudować...a głupio tak jakoś na CWU więcej zużywać niż na CO prawda? :p

 

adiqq, to że nie zawsze piszę poważnie i mam luzacki stosunek do forum jeszcze niczego złego nie przesądza (mam nadzieję) :-) Poza tym jak czegoś nie wiem, to często właśnie tu pytam, więc może stąd taki obraz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zwróćcie uwagę, że coraz popularniejsze są baterie słoneczne. Baterią łatwiej zasilić pompę ciepła niż ogrzewanie matą grzewczą, bo pompa potrzebuje 3 - 4 razy mniej energii (wskaźnik COP). Więc PC jest rozwiązaniem bardziej przyszłościowym. A maty aż takie super tanie nie są, przynajmniej te lepsze jakościowo, z kontrolerami itp.

 

No i jeszcze jedno - na teraz mój dom ma dobre ocieplenie. Ale będą kolejne podwyżki cen prądu, i okaże się że niedługo będzie średnie, a potem nawet poniżej standardu. Ogrzewanie zwykłym prądem będzie wtedy dla mnie b. drogie.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że coraz popularniejsze są baterie słoneczne. Baterią łatwiej zasilić pompę ciepła niż ogrzewanie matą grzewczą, bo pompa potrzebuje 3 - 4 razy mniej energii (wskaźnik COP). Więc PC jest rozwiązaniem bardziej przyszłościowym. A maty aż takie super tanie nie są, przynajmniej te lepsze jakościowo, z kontrolerami itp.

 

Kiedy jest słońce, najczęściej ie potrzebujemy pompy. :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno - na teraz mój dom ma dobre ocieplenie. Ale będą kolejne podwyżki cen prądu, i okaże się że niedługo będzie średnie, a potem nawet poniżej standardu. Ogrzewanie zwykłym prądem będzie wtedy dla mnie b. drogie.

Bardzo dobrze powiedziane, ale tego nie biorą pod uwagę opowiadacze, że pc się nie opłaca. Oni myślą, że nic się przez 30 lat nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jest słońce, najczęściej ie potrzebujemy pompy. :bash:

 

A CWU? Poza tym - bez akumulatorów przy obecnej sprawności faktycznie potrzebowałbym 300m2 baterii do zasilenia PC przez cały rok, ale sprawność baterii rośnie. Poza tym w marcu i wrześniu jest więcej słońca, więc kilka m2 baterii załatwia sprawę CWU przez prawie cały rok, z zapasem na CO w miesiącach przejściowych (bez grudnia i stycznia, gdy małe nasłonecznienie i duże zapotrzebowanie).

 

A latem chłodzenie pompą ciepła?

 

Już teraz jak się ma PC to montowanie kolektorów słonecznych do CWU jest bez sensu - ekonomiczniej wychodzi montaż baterii słonecznych.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nie śmiało zapytam do czego jest potrzebne słoneczko przy tych bateriach? Kalkulator też działa tylko jak słoneczko świeci? A jak za chmurkę zajdzie to już nie? Po nad to to moi drodzy panowie baterie (panele) to gdzieś 1/3 no może 1/2 tego co potrzeba aby to działało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nie śmiało zapytam do czego jest potrzebne słoneczko przy tych bateriach? Kalkulator też działa tylko jak słoneczko świeci? A jak za chmurkę zajdzie to już nie? Po nad to to moi drodzy panowie baterie (panele) to gdzieś 1/3 no może 1/2 tego co potrzeba aby to działało.

 

Ale sprawność mniejsza. Choć i tak ich sprawność jest mizerna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz jak się ma PC to montowanie kolektorów słonecznych do CWU jest bez sensu - ekonomiczniej wychodzi montaż baterii słonecznych.

 

Gość jest nieprawdopodobny. Nie wie nic, więc zamiast zapytać wyciąga sobie dowolne wnioski i stawia tezy na chłopski rozum, a całe forum bawi się w prostowanie głupot. To może ja na odwrót: doskonały pomysł!! Zrobisz interes życia! Że też nikt na to nie wpadł. Genialny jesteś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne. Jeszcze chwila a dodam do ignorowanych.

 

Hmm.... Może się nie zrozumieliśmy - napisałem że w tej chwili kolektor słoneczny, przynajmniej jak dla mnie, do ogrzewania CWU w układzie z pompą ciepła jest bez sensu. Ze względu na baterie słoneczne.

Jeśli wejdzie ustawa i kraj będzie od ludzi kupował prąd po 1,20zł, to będzie super. Chociaż jak znam życie to nie pamiętam, żeby kraj mi zapłacił za np. śmieci, które może użyć do opalania w elektrowniach. No ale może to się zmieni. To inny temat.

 

Jak nawet nie wejdzie ta ustawa, to prędzej wspomogę baterią ogrzewanie pompą ciepła niż matą grzewczą. Bo pompa potrzebuje o COP mniej energii. I m.in. ze względu na słabą sprawność baterii i ich wysoki koszt warto zainwestować teraz w PC. Tyle napisałem.

Nie zgadzasz się z tym? Uważasz że po prostu postradałem zmysły? Chory pomysł?

 

Edit: zresztą co ja się tu będę tłumaczył :-) Nawet się nie znamy. Wpadnij na browara to pogadamy. Może inne ceny baterii i prądu wstawiliśmy do porównania. Ceny baterii będą spadać, a prądu będzie rosnąć. W tej chwili wg moich wyliczeń okres zwrotu 8 lat, jak dla mnie zbyt długo.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna mnie irytować to forum. Nie będę się kłócił z ludźmi, którzy mnie nie znają, zobaczą zdanie i nawalają 10 stron kłótni o jakieś głupoty, bo mają inne zdanie, więc wszyscy muszą mieć takie same. Nie ważne, że każdy ma inną instlację, inny sposób użytkowania, inne zyski słoneczne i pobór prądu, albo nawet inną taryfę. Kit z tym. Trzeba nabić 50 stron o jakichś bzdetach, nic nie wnoszących do sprawy. Jeszcze w między czasie walnąć się ostentacyjnie w czoło z 5 razy na forum i napisać że ktoś jest głupi. Dzieci w piaskownicy mają wyższą kulturę rozmowy. Takie komentarze moderator powinien przenosić do hydeparku.

Pisanie tutaj to lekko bez sensu. Chyba faktycznie lepiej się ograniczyć do czytania.

 

Niby forum, a bardziej biblioteka. "Chcesz coś napisać, to zobacz, co ustaliliśmy wcześniej w tej kwestii." 0 wypowiedzi, dużo czytania poprzednich 50 albo 500 stron wątku, z których 95% to jakaś nawalanka w stylu "ej ty, nie masz racji, jesteś głąb", "nie ty jesteś palant, walnij się w głowę!" itp.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja p... stary, faktycznie masz powód żeby walić głową w ścianę :-)

 

Słuchaj - to jest temat o własnoręcznej instalacji pompy ciepła. Dlatego jak ktoś pyta po co instaluję sam taką PC, to odpowiadam.

 

Między innymi dlatego, żeby nie musieć np. 30m2 baterii słonecznych kupować do ogrzewania CWU, tylko 10m2. Proste. OK, koniec tematu o bateriach. Ja się wyłączam z dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko poinformować, że udało mi się zakupić tą IVT GreenLine HT Plus 6 kW za 6300 PLN. Chyba dobra cena jak za 5-cio letnią pompę z dodatkami (zaworami, rurkami, jakimiś jeszcze pierdołami)? Jeszcze nie odebrałem, więc nie wiem dokładnie. Jak już dom powstanie to się okaże czy za mała czy nie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko poinformować, że udało mi się zakupić tą IVT GreenLine HT Plus 6 kW za 6300 PLN. Chyba dobra cena jak za 5-cio letnią pompę z dodatkami (zaworami, rurkami, jakimiś jeszcze pierdołami)? Jeszcze nie odebrałem, więc nie wiem dokładnie. Jak już dom powstanie to się okaże czy za mała czy nie :)

 

Zawsze będziesz mógł ją odsprzedać i jak stracisz, to niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądać się będę, jak najbardziej :)

 

Żeby nie zamrozić ziemi przez ewentualne grzanie non stop, czy powiększenie dolnego źródła jest rozwiązaniem? Jak jest z oporami płynu? Jak duże może być źródło, żeby nie tworzyło oporów dla pompy? Lub inaczej: jakie zalecacie w moim przypadku? Pompa 6 kW, teren na dolne poziome źródło jest. Można przewymiarowywać. Grunt: prawdopodobnie mokra glina.

Edytowane przez PLayer2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...