Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Aha, czyli chciałbyś pobierać bezpośrednio wodę z jeziora.

Jeżeli ta woda będzie miała na zasilaniu +2 stopnie, to ile będzie miała na powrocie?

 

Ja nie chcę, bo nie mam jeziora. To jest natomiast typowy sposób instalacji. I w dodatku jeden z lepszych, oprócz np. pobierania wody ze strumienia czy ciepła z odpadów technologicznych lub nawet ścieków. Można nawet spuszczać wodę prosto do studni. Tylko że nie każdy może, bo pewnie pozwolenie potrzebne, nie każdą temperaturę itp.

W Japonii np. zrobiono pompę ciepła dla wieżowca w ten sposób, że rury DZ zabudowano w fundamentach palowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przykro mi :-)

Popatrz tutaj: http://goo.gl/k3RY4

Różne formy obiegu swobodnego.

 

Jednak tam w większości widzę schematy kiedy woda jest ciągnięta ze studni, a tylko wyrzucana w jezioro / staw. Możnaby ciągnąć ze stawu ale trzebaby mieć pewność że będzie tam zawsze przynajmniej +6, +8stC, inaczej na wyjściu temperatura może spaść do/poniżej zera i rozwalić pompę. Czyli staw musi być b. duży / głęboki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Dochodzi problem filtrowania wody i osiadania brudu na wymienniku. Dlatego przeważnie w wodzie stosuje się obiegi zamknięte. Co nie zmienia faktu, że można odzyskać ciepło z wielu procesów i źródeł. No ale to też jest off-topic :-)

 

Mnie się podoba ten kolo co w latach '50 sam odlewał swoją pompę ciepła :-) Prze-gość

 

http://www.heatpumps.co.uk/PoolPics.html

 

Miechy w dłoń! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odwierty bez zezwolenia, na zgłoszenie do 30m.

 

Z poczucia obowiązku, muszę sprostować.

Odwierty od 30 do 100m, wymagają sporządzenia projektu prac geologicznych, złożonych w starostwie (geolodzy lub ochrona środowiska - różnie z tym jest) na 30 dni przed planowanym odwiertem. Jeśli w tym czasie starosta w drodze decyzji nie zgłosi sprzeciwu - wiercimy.

 

Odwierty do 30m i wykopy pod kolektory poziome nie podlegają pod PGiG, czyli teoretycznie nie wymagają żadnych czynności administracyjnych.

Teoretycznie bo jest luka (niespójność) w przepisach PB (nie ma w art.29 - a było to przewidziane w noweli PB, która przepadła w TK).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poczucia obowiązku, muszę sprostować.

Odwierty od 30 do 100m, wymagają sporządzenia projektu prac geologicznych, złożonych w starostwie (geolodzy lub ochrona środowiska - różnie z tym jest) na 30 dni przed planowanym odwiertem. Jeśli w tym czasie starosta w drodze decyzji nie zgłosi sprzeciwu - wiercimy.

 

Odwierty do 30m i wykopy pod kolektory poziome nie podlegają pod PGiG, czyli teoretycznie nie wymagają żadnych czynności administracyjnych.

Teoretycznie bo jest luka (niespójność) w przepisach PB (nie ma w art.29 - a było to przewidziane w noweli PB, która przepadła w TK).

W starostwie pytałem o studnię. Na zgłoszenie. Na odwiert prawdopodobnie będzie to samo.

 

Studnia - Prawo Wodne, a zgłoszenie dotyczy wykonania obudowy studni, a nie wykonania odwiertu

Kolektory do PCi nie mają obudowy.

 

Ok,

 

 

Uciekamy od tematu :(

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starostwie pytałem o studnię. Na zgłoszenie. Na odwiert prawdopodobnie będzie to samo.

 

Studnia - Prawo Wodne, a zgłoszenie dotyczy wykonania obudowy studni, a nie wykonania odwiertu

Kolektory do PCi nie mają obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 Popytaj w firmie wykonujacej DZ pionowe( tylko nie takiej co to na lapu capu) o te papirki bo akurat to pozwolenie trzeba latwic nie ze wzgledu na obudowe, jak tutaj podajesz tylko ze wzgledu na ingerencje sondy pionowej w warstwy geologiczne i wodne. Projekt geologiczny jest obowiazkowy przy wykonaniu odwiertu dla sond pionowych DZ (cztery kartki A4+plyta CD) opracowuje to geolog(moze to byc wiertacz jesli ma uprawnienia) i taki dokument trafia do starostwa. Co prawda jest duzo sond wykonanych bez tych dokumentow, nie wnikajmy w to;) Tylko trzeba pomyslec o tym jak nie ktore firmy spartola taka sonde(odwiert) i glikol wycieknie do warstwy wodonosnej a gdzies blisko ktos ma studnie glebinowa lub jest ujecie wody dla wodociagow...

To jest glowny powod OBOWIAZKOWEGO wykonania projektu geologicznego przy odwiertach sond pionowych. Dla firm robiacych takie uslugi bez tych papierow podniesiono kare do 40tys pln.

Popytaj u zrodla to sie przekonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 Popytaj w firmie wykonujacej DZ pionowe( tylko nie takiej co to na lapu capu) o te papirki bo akurat to pozwolenie trzeba latwic nie ze wzgledu na obudowe, jak tutaj podajesz

 

A przeczytałeś ze zrozumieniem, co napisałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...