Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Ok faktycznie inny kontekst sorki, ale to co opisalem moze komus cos uzmyslowi bo znam przypadek gdzie firma,, wiertala" bez zgloszenia i bez projektu geologicznego,inwestora odwiedzili panowie ze starostwa(nadzor budowlany) i sie zaczelo..:stirthepot:. obecnie trwa dochodzenie , firma od DZ nie podda sie karze i zwala na inwestora w efekcie i tak ktos zabuli

Widzisz ja tak sie,, zaczepilem" o to bo napisales ze do 30m nie trzeba zglaszac teoretycznie ale w praktyce to moga byc wlasnie komlikacje z powodu tej ,,luki" o ktorej pisales.

Edytowane przez pitersson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Luka prawna w Prawie Budowlanym, bo nie podlega (odwiert do 30m i wykop pod kolektor płaski) pod Prawo Geologiczne i Górnicze.

Może skutkować (teoretycznie) koniecznością uzyskania PnB na taki kolektor (płaski i pionowy do 30m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. A nadzór budowlany nie ma nic do prac geologicznych (górniczych) jakim jest wiercenie otworu.

To dlaczego po wizycie pana inspektora, z nadzoru budowlanego zrobilly sie jaja...? Musze to dopytac , moze zakapowal dalej? Czy twierdzisz ze odwiert pod sonde nie przekraczajacy 30m nie obliguje do zalatwienia projektu geologicznego? I ze wystarczy tylko zglosic 30 dni wczesniej, jak nie ma odezwy to wiercimy bez skrupulow?

Nie mam na mysli terenow po i kopalnianych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? Czy twierdzisz ze odwiert pod sonde nie przekraczajacy 30m nie obliguje do zalatwienia projektu geologicznego?

 

Nie ja, tylko obowiązujące prawo, w tym przypadku PGiG.

 

Jeszcze jedna kwestia, wiercenie otworu czy to do glebinowki,czy to pod sonde Pc wymaga zgloszenia do starostwa-nadzoru budowlanego niezaleznie od glebokosci i jest to nanoszone na mapke z warunkami zabudowy

 

A podasz przepis, który (niby) to reguluje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, było.

Da się zrobić we własnym zakresie sondę do DZ pionowego?

 

Wszystko da się, ale czy warto ?

Rura jak rura - w zasadzie można dobrać bez problemu, najlepsza (moim zdaniem) z PE i musi wytrzymać co najmniej ciśnienie 6 bar.

 

Ale dalej już schody:

 

- sonda głębinowa, inaczej U-rurka, nie jest elementem ogólnodostępnym,

- połączenie rury z U-rurką musi być zgrzewane,

- dobre wykonanie obsypki rur w odwiercie też jest istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o rurce PE 32 z 3mmm ścianką.

Problem leży po stronie U-rurki. Z czego ją wykonać?

Zwykłe zgrzewane kolanka chyba się nie nadają.

Jak potem obsypać taką sondę? Wystarczy zamulić?

 

W sprawie zezwoleń na DZ nieprzekraczające 30m.

 

W dziale geologii dostałem info że im nic do tego. Mam pytać w architekturze. Niestety osoba odpowiedzialna za moją miejscowość była na urlopie.

ALE, w przypadku obszaru górniczego potrzebne jest już zezwolenie z Okręgowego Urzędu Górniczego. Mają wykonać ekspertyzy i dać zgodę. A to kosztuje. W tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia głębokość posadowienie kolektora. Bez ich zgody nie można go wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Do DZ potrzebne jest PNB.

W ustawie/przepisach są wyjątki dla których nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Dolnego źródła nie ma w wyjątkach, tak zostało mi to przedstawione.

 

Dokladnie to mialem na mysli piszac wczesniejsze posty, jesli wykonasz DZ pionowe i nikt sie nie ,,przyczepi" to spox , ale gdy ktos sie napatoczy to,, kiszka" sie robi (sytuacja ktora opisywalem) tak to wyglada , kwestia ryzyka i zyczliwych sasiadow;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Do DZ potrzebne jest PNB.

W ustawie/przepisach są wyjątki dla których nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Dolnego źródła nie ma w wyjątkach, tak zostało mi to przedstawione.

 

Pisałem o tym wyżej # 1452 - ale:

- dotyczy to (ewentualnie) odwiertów do 30m i kolektorów płaskich (i tylko poza obszarem górniczym),

- wykonanie odwiertu nie jest pracą budowlaną, sam odwiert nie jest budowlą a na wiercenie otworu w ziemi na pewno nie potrzeba PnB.

- jeśli jest dobra wola (urzędu) to można zgłosić wykonanie przyłącza cieplnego na podstawie Art.29.1.20 co definitywnie załatwia sprawę, zgodnie z obowiązujacymi przepisami.

 

Ps. Jak ktoś ma wątpliwości, to niech przeanalizuje - kto wydaje "zgodę" na odwierty do 30m i kolektor płaski na obszarze górniczym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jeśli jest dobra wola (urzędu) to można zgłosić wykonanie przyłącza cieplnego na podstawie Art.29.1.20 co definitywnie załatwia sprawę, zgodnie z obowiązujacymi przepisami.

 

Do jakiej komórki starostwa mam się zgłosić w tej sprawie?

Ps. Jak ktoś ma wątpliwości, to niech przeanalizuje - kto wydaje "zgodę" na odwierty do 30m i kolektor płaski na obszarze górniczym ?

W poniedziałek mam dzwonić do urzędu górniczego w sprawie działalności górniczej w mojej miejscowości..

 

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;"

jednocześnie art Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

 

 

Dostarczanie wody, ciepła, energii, gazu na potrzeby budowy może nastąpić zgodnie z art. 41 ust. 5 ustawy prawo budowlane, jedynie po okazaniu pozwolenia na budowę na danym terenie budowy lub zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych w stosunku do robót nie wymagających pozwolenia lecz jedynie zgłoszenia (art. 30 ustawy prawo budowlane w związku z art. 29).

Dokonanie przyłączy do sieci elektroenergetycznej, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych podlega pod obowiązek geodezyjnego ich wytyczenia w terenie.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej komórki starostwa mam się zgłosić w tej sprawie?

..

 

Nie napisałem, ze przytoczony art.29 to z Prawa Budowlanego - przepraszam.

Czyli w "budowlance".

 

Ps. Na obszarze górniczym odwiert do 30m i kolektor płaski, podlegają pod PGiG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej komórki starostwa mam się zgłosić w tej sprawie?

 

W poniedziałek mam dzwonić do urzędu górniczego w sprawie działalności górniczej w mojej miejscowości..

 

Może poprosić kogoś - np. wiem że w mojej miejscowości załatwiają wszystkie kwestie osoby wiercące studnie. Nie słyszałem o jakichś problemach z urzędami.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARO - nie tak ostro o koledze.

On ma swój pogląd na tematy budowlane- moim skromnym zdaniem lekka abstrakcyjne .

Ale sam przyznasz że ubaw przy czytaniu jego postów jest spory.

 

 

Masz rację.

 

Sorry.

 

Poleciałem mikim.

 

 

Sam też szukam informacji. Po prostu więcej czytam (nie tylko FM;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWARO

Tak samo jak ja -czytam i czytam i dzwonię jeszcze.

Od kilku miesięcy śledzę FM i sporo się dowiedziałem- ale jeszcze więcej czasu straciłem na bzdury wypisywane przez pseudo doradców budowlanych

[co cegły widzieli tylko w google- ale to już inna historia...]

Opinie o niektórych postach........ mam podobne jak Ty- ale na forum ich nie pisze.

Sam widzisz że kilku kolegów próbowało ,,naszego doradce'' wyprowadzić z błędu- ale to działało jak dolewanie oliwy do ognia.

Wiosna już idzie i nie warto sobie głowy zawracać drobiazgami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja jestem oderwany od rzeczywistości. Trudno mi się w tej kwestii wypowiadać :-)

W każdym razie w okolicy, w której mieszkam, nikt projektu budowlanego na odwiert do 30m nie składa - z tego co wiem. Czy tak jest wszędzie to nie wiem, może zależy od konkretnych urzędników.

 

Informacje w sieci o obowiązujących przepisach, poza konkretnymi ustawami, można znaleźć m.in. tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194336-Prawo-Geologiczne-i-G%C3%B3rnicze-a-pompy-ciep%C5%82a

 

Czy to jest śmieszne? Jeśli tak, to zdradźcie powód, przecież chętnie też się pośmieję :-) Zresztą już się cieszę, że mogłem komuś poprawić nastrój :-D

 

 

Myślałem o rurce PE 32 z 3mmm ścianką.

Problem leży po stronie U-rurki. Z czego ją wykonać?

Zwykłe zgrzewane kolanka chyba się nie nadają.

Jak potem obsypać taką sondę? Wystarczy zamulić?

 

W sprawie zezwoleń na DZ nieprzekraczające 30m.

 

W dziale geologii dostałem info że im nic do tego. Mam pytać w architekturze. Niestety osoba odpowiedzialna za moją miejscowość była na urlopie.

ALE, w przypadku obszaru górniczego potrzebne jest już zezwolenie z Okręgowego Urzędu Górniczego. Mają wykonać ekspertyzy i dać zgodę. A to kosztuje. W tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia głębokość posadowienie kolektora. Bez ich zgody nie można go wykonać.

 

Skoro chcesz się budować na obszarze górniczym to pewnie nawet odwiertu 30m by nie można bez zezwolenia zrobić.

 

Ja chciałem początkowo wykonać własnoręcznie odwiert, mogę napisać, co się dowiedziałem w tej kwestii. Zaznaczam - nie wykonywałem odwiertu, tylko się przymierzałem.

 

Co do obsypania wykopu, to z tego co się orientuję, jest niezbędne. Wykonuje się to za pomocą specjalnego bentonitu o podwyższonej przewodności ciepła (bentonitu termalnego). Zwykły bentonit słabo przewodzi ciepło, do termalnego dodany jest m.in. piasek. Gotowy bentonit termalny można kupić w workach.

 

Tu na filmie około 4 min:

 

Niezasypanie wykopu elastycznym wypełnieniem grozi tym, że z czasem powstaną przerwy powietrzne, które ograniczą powierzchnię czynną rury.

 

Na forach są dokładne opisy ludzi, którzy wywiercili i wykonali sobie kolektory pionowe, czy to do GWC, czy do pompy ciepła. Wystarczy poszukać :-)

 

Co do końcówki U, to wiem, że zamawiali ludzie m.in. w USA i w Niemczech.

 

U-rurkę z tego co wiem, należy połączyć elektrooporowo. Ze względu na wyższą szczelność - tak jak łączy się rury gazowe. Maszyna do łączenia elektrooporowego jest dość droga, ok. 4000zł, nie wiem, czy można ją wypożyczyć.

Końcówki U-rurki można kupić. Z momentu, kiedy myślałem o pionowych odwiertach mam trochę kontaktów - spytałem o U rurkę, ale mają tylko 32mm, cena około 40zł/sztukę. Jak byś potrzebował, daj znać na priv, albo poszukaj - jest sporo producentów. Taki element nazywa się "kształtka elektrooporowa" 180 stopni.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...