Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Mogę spytać - który rotametr wybrać?

 

http://i38.tinypic.com/14ais6h.jpg

 

B i C mają większy element szklany - by było widać glikol, tzn. czy są jakieś paprochy, powietrze itp. Ja bym optował za C - jeśli się mylę, proszę o informację. Rotametr A to zwykły solarny.

 

witam

 

ważny jest przepływ (KVS), który zapewniają rotametry (pisali o tym RWXW i SŁAWEK...) dla danej średnicy rotametru mogą byc różne przepływy, które one zapewniają

 

dobierz odpowiedni do twojego wymaganego przepływu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak współczynnik kvs :-)

Zawory chcę dać 32mm, rotametry też chyba 32mm

Daję tak z ciekawości bardziej - fajnie będzie wyglądać, jak te wskaźniki będą się podnosić po starcie pompy. Może to jakoś podświetle LEDami czy coś :-)

Poza tym typ C jest z plastiku, więc będę mógł obserwować, jak mi się glikol osadza na ściankach rury i na wymienniku. Ciekawy jestem tego

 

 

Co do skutych lodem pętli: no dosłownie tak mnie straszyli na targach budowlanych. Tzn. że spiralny to najgorszy kolektor, że na miejscach przecięć rur wytwarza się lód, że nieeefektywny, że najzimniejszy i w ogóle wybrałem i planuję najgorszy jaki może być. No serio - dosłownie cytat z opnii chyba ze 3-4 firm montujących. Że nic mi na tym nie wyrośnie, pół roku będzie działka pod śniegiem, a jak odkopię rury w czerwcu lub lipcu to jeszcze będą w grubej warstwie lodu...

 

witam

 

kolektor spiralny jest bardzo dobrym rozwiązaniem - musi być tylko dobrzez zaprojektowany i wykonany

nawet odwierty zamarzają jak są do d... wykonane

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobierz odpowiedni do twojego wymaganego przepływu

pozdrawiam

 

Dziękuję za informację. Już zamówione z odpowiednim przepływem, podobnie jak termometr wielokanałowy i rura PE. W lokalnej hurtowni wysoka cena, ale widziałem PE40 jest za 3,40zł w Leroy Merlin. Ostatecznie zamówiłem jeszcze gdzie indziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z rana;)

Nie będę się bardzo rozpisywał najlepiej ogląda się efekty, ale na początek jak było przed wjechaniem koparki na działkę. Zdjęcia zrobione kilka dni wcześniej

P1050723.jpg

P1050724.jpg

P1050725.jpg

P1050751.jpg

Dzień 1

O godzinie 7:00 przyjechał koparkowy, z pół godziny ustalaliśmy jak ma kopać i ruszył, najpierw skasował dwie piękne brzozy ale mus to mus, tu pierwsze drapnięcia

P1050750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie koparkowy pojechał do domu, więc pomocnik w godzinę wykopał taki dołek ;)

P1050755.jpg

A tak naprawdę pojawiły się pierwsze kłopoty, ten rów był szeroki na ok 3,5 m ponieważ cały czas się obsypywało (jak to w piachu) i głęboki na 2,2 m

Jak rów się powiększał ja wykonywałem przejście przez fundament:

P1050757.jpg

na początku próbowałem wiertłem 6 obwiercić , później użyłem otwornicy, (nie polecam tych rozwiązań, za ciężko) ale najlepiej radziło sobie wiertło 12 i przyjaciele młotek & przecinak :)

Pierwszy zakręt zaliczony

P1050759.jpg

Rury wprowadziłem po fundamencie, przechyliłem na bok i zsunąłem po drabinie i już czekają na rozwinięcie

P1050760.jpg

powstało przejście w fundamencie

P1050761.jpg

tu popełniłem mały błąd ( za małe skosy) rury będą trochę dalej od ściany niż planowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury wprowadzone do kotłowni i ocieplone przejście pianką, żeby już nie uciekały podczas dalszego układania

P1050766.jpg

Musiałem się uwijać z układaniem, ponieważ ściany szybko obsychały i zaraz się obrywały

P1050769.jpg

Już jesteśmy za pierwszy zakrętem

P1050770.jpg

i kolejny problem, w koparce pękł jakiś wężyk i przymusowa przerwa

P1050771.jpg

ALE pojawiło się światełko w tunelu, a dokładnie źródełko wodne i trochę gliny :D

P1050776.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byli, tak :-) Jeden nawet miał dyplom uznanego producenta. A potem się dziwią, że ludzie pomp ciepła nie kupują, jak to taki demon...

 

 

Szukam glikolu taniego.

Czy można jako glikol stosować płyn do spryskiwaczy zimowy? Teraz po zimie chyba najtaniej wychodzi, tylko nie wiem, jak z trwałością tego i czy ktoś próbował.

Na marginesie: kotłownia by pachniała jak np. zielone jabłko albo arbuz... Jest też zapach "świeżo zmielona kawa"

 

 

Lub płyn do chłodnic Petrygo, Borygo itp.?

 

Również będę instalował PC, zamierzam nabyć stosowny czynnik (spirytus lub glikol) w firmie Deliker.

http://jacekjakubowski86.wix.com/deliker-amj#!about01/vstc5=about03/vstc13=page-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już przerwa to i śniadanko, ręce zmęczone więc jakiś patent musi być ;)

P1050778.jpg

a panowie dłubią coś przy koparce

P1050779.jpg

Jak żołądek pełny, to robota idzie dalej, ociepliłem wyjście rur pianką rozprężną

P1050781.jpg

i nałożyłem 2 m kawałki pianki, przylepiłem na końcach taśmą żeby się nie zsunęły

P1050782.jpg

Koparka ruszyła po 3 godzinnej przerwie i zaczęła od zrobienia przejścia pod ławami z drugiej strony garażu

P1050783.jpg

W przerwie wiele się nie działo, rozgarnialiśmy żółty piasek w pomieszczeniach i doglądałem pracy koparkowego.

P1050778.jpg

P1050779.jpg

P1050781.jpg

P1050782.jpg

P1050783.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

kolektor spiralny jest bardzo dobrym rozwiązaniem - musi być tylko dobrzez zaprojektowany i wykonany

nawet odwierty zamarzają jak są do d... wykonane

 

pozdrawiam

 

Każde rozwiązanie DZ jest dobre, o ile jest dobrze zaprojektowane.

Pamiętać należy o wydajności DZ, jeżeli puścimy PC na maksa i będziemy chcieli wygrzać jastrychy bankowo zamrozimy każde DZ czy pionowe czy poziome.

Efekt jest taki, że po zamrożeniu spada wydajność DZ a my dalej chcemy ciepła i zamrażamy jeszcze głębiej (mocniej) itd itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym skutecznie zaizolować rury dolnego źródła. mam jedno miejsce gdzie będą szły metr od szamba i drugie metr od fundamentów.

 

U siebie zastosowałem na rurę 40 kolejno: folię warstwową z aluminium, otulinę PE o ściance 9mm, folię warstwową z aluminium, arot 75mm.

Powinno styknąć. Folie dałem bo miałem, może być również bez niej.

Końce osłony arot trzeba zabezpieczyć przed wodą (aby nie wpływała do izolacji) na wszelki W, bo chłonność wody (po 7 dniach) 1,05% jest niewielka.

Ja wklejam gumowe pierścienie i zaklejam uszczelniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać należy o wydajności DZ, jeżeli puścimy PC na maksa i będziemy chcieli wygrzać jastrychy bankowo zamrozimy każde DZ czy pionowe czy poziome.

Efekt jest taki, że po zamrożeniu spada wydajność DZ a my dalej chcemy ciepła i zamrażamy jeszcze głębiej (mocniej) itd itp.

 

a skąd takie wnioski?

a co będzie jeżeli podczas wygrzewania temp dolnego źródła będą plusowe? zamrozi się czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym skutecznie zaizolować rury dolnego źródła. mam jedno miejsce gdzie będą szły metr od szamba i drugie metr od fundamentów.

 

Metr odległości moim zdaniem jest wystarczający i można nic nie dawać a zasypać tylko w piachu, nic nie piszesz o głębokości a to też ważne.

Można też dać sam arot 50mm.

W zasadzie szambo i tak zawsze jest ciepłe bo "pracuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd takie wnioski?

a co będzie jeżeli podczas wygrzewania temp dolnego źródła będą plusowe? zamrozi się czy nie?

 

Najprościej mówiąc, wszystko zależy od ilości energii jaką chcemy wyciągnąć z DZ i od jego wydajności.

Zamrozić można i w środku lata.

Temperatura DZ zawsze powinna być dodatnia (stąd głębokie odwierty - 2 , 3 sztuki , lub odpowiednia ilość metrów wymiennika poziomego).

Jeżeli zamrozimy DZ, czyli temp poniżej zera to zaczyna się pętla i przemrażamy coraz głębiej.

Zamrożenie nie wystąpi nigdy jeżeli moc PC będzie równa lub mniejsza od mocy DZ (zakładając że GZ ma moc większą, a tak jest przeważnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już przerwa to i śniadanko, ręce zmęczone więc jakiś patent musi być ;)

[ATTACH=CONFIG]186186[/ATTACH]

a panowie dłubią coś przy koparce

[ATTACH=CONFIG]186187[/ATTACH]

Jak żołądek pełny, to robota idzie dalej, ociepliłem wyjście rur pianką rozprężną

[ATTACH=CONFIG]186188[/ATTACH]

i nałożyłem 2 m kawałki pianki, przylepiłem na końcach taśmą żeby się nie zsunęły

[ATTACH=CONFIG]186189[/ATTACH]

Koparka ruszyła po 3 godzinnej przerwie i zaczęła od zrobienia przejścia pod ławami z drugiej strony garażu

[ATTACH=CONFIG]186190[/ATTACH]

W przerwie wiele się nie działo, rozgarnialiśmy żółty piasek w pomieszczeniach i doglądałem pracy koparkowego.

 

Czy otulina przechodzi przez fundament?

Dobrze by było zaizolować do samej podłogi i wrzucić to w dodatkową osłonę (np arot), rury zawsze lekko pracują a i zasypując instalację warto zabezpieczyć się przed uszkodzeniem otuliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura DZ zawsze powinna być dodatnia (stąd głębokie odwierty - 2 , 3 sztuki , lub odpowiednia ilość metrów wymiennika poziomego).

Zamrożenie nie wystąpi nigdy jeżeli moc PC będzie równa lub mniejsza od mocy DZ (zakładając że GZ ma moc większą, a tak jest przeważnie).

 

zaczynasz motać się w zeznaniach...

najpierw piszesz, że zamrozimy każde, później że nie zamrozimy nigdy... to w końcy jak to jest z tym zamrożeniem DZ?

piszesz o odpowiedniej il metrów wymiennika poziomego? to bzdura - w poziomym liczy się pow gruntu a nie mb rury...

moc PC ma być mniejsza lub równa od mocy DZ... a jaka moc PC? grzewcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy otulina przechodzi przez fundament?

Otulina jest tylko do styku z fundamentem, a w fundamencie jest kawałek styropianu i pianka montażowa.

Otulina w całości przechodzi pod ławą fundamentową w garażu

P1050786.jpg

widok z góry na całą imprezę

P1050792.jpg

A tu bardzo się ucieszyłem ponieważ zaczęła się mokra glina (bardzo dziwne usytuowanie działki, pod domem i wokół sam piasek, kilka metrów obok glina) + dla mnie :)

widok na tunel dla 1 spirali

P1050804.jpg

pierwsze rozłożenie spirali, trochę nam się rura dziwnie skręcała, ale jakoś sobie poradziliśmy

P1050811.jpg

pierwsze zasypywanie, niestety zdjęcia za mgłą, aparat dostał piachu i jakość jest średnia

P1050817.JPG

Po zakopaniu pierwszego tunelu zakończyliśmy dzień pracy.

Podsumowanie:

-poparzenie słońcem twarzy, karku i przedramion :x,

- zabrudzony aparat (następne zdjęcia robione telefonem)

- 13 godzin pracy koparkowego -3 godziny na naprawę

- satysfakcja bezcenna:lol:

Edytowane przez Łukasz_nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień2

Wykopane rozgałęzienie w kształcie trójkąta (później dodam rysunek całego DZ)

Zdjęcie0307.jpg

Widok w drugim tunelu, rury rozkładaliśmy w taki sposób, ponieważ wykopy były trochę za długie (kolejny + dla mnie, większa powierzchnia gruntu do czerpania ciepła) układania poszło dużo sprawniej niż za pierwszym razem

Zdjęcie0313.jpg

w oczekiwaniu na trzeci tunel powstała gliniana latarnia, stworzona przez kolegę Leszka :)

Zdjęcie0320.jpg

rozłożenie 3 spirali na początku nie sprawiało nam problemów

Zdjęcie0322.jpg

do momentu przejścia na prostą, gdzie się rura delikatnie zagięła, więc założyliśmy na osłabione miejsce 0,5 m rury PCV fi 50 i zakleiliśmy taśmą (nie było żadnego białego przebarwienia)

Zdjęcie0324.jpg

Edytowane przez Łukasz_nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie ociepliłem przejście pod ławą

Zdjęcie0328.jpg

przez garaż

Zdjęcie0329.jpg

rury spotkały się blisko siebie w kotłowni

Zdjęcie0330.jpg

została praca dla koparki: zasypywanie i równanie terenu

Zdjęcie0331.jpg

Zdjęcie0337.jpg

Podsumowując:

Koparka pracowała 21godzin za 80 zł/h, myślę że cena odpowiednia = 1680 pln

Rury kupiłem po dobrej cenie 600 m PE 40 = 1600 pln

Taśma 20 + otuliny 50 + pianka 20 = 90 pln

Koledzy pomagali z ciekawości :) 0pln

razem 3370 pln

Wynik całkiem niezły, dojdzie jeszcze roztwór (myślę o skażonym spirytusie) rozdzielacz (własnej roboty) i jakieś pierdoły, myślę że w 6000 pln DZ powinno się zamknąć. Ale to sprawdzimy za rok może dwa... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem schemat (odległości w rzeczywistości są inne, czytaj odpowiednie ze sztuką):

DZ- schemat.jpg

Kolektor składa się z trzech rur, każda po 200 m,

cienka linia oznacza ułożenie liniowe, gruba spiralę,

wejście pod ławą w garażu, a wyjście przez bloczek fundamentowy jest w kotłowni.

Powinienem to na początku napisać ale jakoś mi umknęło ;)

To wszystko jest zrobione dla domu o powierzchni ogrzewania 105 m2, kolektor miał być w piachu dlatego zostało przewymiarowany, na szczęście spirale są w glinie :)

 

Pracę przy DZ uważam za przyjemną i nie wymagającą specjalnych zdolności, potrzeba trochę cierpliwości i zdrowego rozsądku.

 

W tym momencie bardzo dziękuję rwxw za swoją relację, ponieważ była dla mnie inspiracją do pracy, mam nadzieję że komuś moja dokumentacja też się przyda.

 

Jak na razie dziękuję za uwagę i życzę powodzenia.

POZDRAWIAM ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...