Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żona miała aparat i pstryknęła kilka fotek, poza tym się opalała...

 

Postaram się wkleić więcej, jak będę robił próbę szczelności

 

Hihi :) to chyba pierwsza rura, bo u mnie też były takie początki (każdy kawałek rury prawie ożył) ale później doszliśmy do wprawy :]

Dzięki za fotki, miło popatrzeć jak inni pracują :)

Tak sobie jeszcze patrzę, nie za płytko ułożyłeś te rurki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi :) to chyba pierwsza rura, bo u mnie też były takie początki (każdy kawałek rury prawie ożył) ale później doszliśmy do wprawy :]

Dzięki za fotki, miło popatrzeć jak inni pracują :)

Tak sobie jeszcze patrzę, nie za płytko ułożyłeś te rurki???

 

witam

 

u mnie te rury też wydają się ożywać, za każdym razem jak je układamy:lol2:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi :) to chyba pierwsza rura, bo u mnie też były takie początki (każdy kawałek rury prawie ożył) ale później doszliśmy do wprawy :]

Dzięki za fotki, miło popatrzeć jak inni pracują :)

Tak sobie jeszcze patrzę, nie za płytko ułożyłeś te rurki???

 

Gdzieś około 1,40m głębokości. Na to przyjdzie jeszcze z 10cm czarnoziemu.

 

Faktycznie - pierwsza rura, trochę się zamotaliśmy z nią. Potem wstawiałem całe krążki do wykopu, przecinaliśmy paski mocujące i rozsuwałem po kilka metrów, tworząc spiralę. Szło szybciej. No ale zaświeciło słońce i żona dalej nie miała czasu fotografować. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi.

 

To teraz się zastanawiam, jaką przejściówkę wybrać, żeby podłączyć wentyl samochodowy do rury PE40 z manometrem wodnym...

Bo mam kompresor samochodowy.

 

Chyba po prostu założę zaślepkę z jednej storny rury, a z drugiej trójnik PE40, do którego podłączę manometr wodny przez redukcję i zaślepkę rury. W zaślepce wywiercę otwór 11mm, przez który włożę wentyl samochodowy, licząc, że się sam uszczelni pod ciśnieniem, ew. obsmaruję silikonem albo klejem

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas wylewani fundamentów (za ok 2 tygodnie). Chciałem prosić o instrukcję jak i gdzie zrobić przejście przez / pod fundamentem na rury od dolnego źródła ciepła i od gruntowego wymiennika ciepła.

 

Załączyłem zdjęcia fundamentu, rzut domu i mapę.

Mógłby ktoś zaznaczyć na fundamencie jak powinien przechodzić przelot przez fundament? Podobnie z rurami z GWC?

W rzucie domu zaznaczyłem, gdzie widziałbym wlot rur z dolnego źródła. A na mapce zamierzam puścić dolne źródło na południe od domu (odległość do granicy działki ok 25m). Proszę o opinie.

Dziękuję ślicznie :)

fundament.jpgkotlownia.jpgmapa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

witam.

 

Tak jak obiecałem "naście" stron temu pokazuję swój wynalazek :)

 

20130624_092115.jpg

 

Całość już podłączona. Myślę, że za ok tydzień uda się ją odpalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Jaki jest promień gięcia rury fi32 od dolnego źródła?? Zamierzam mieć połączenie rur i zawory na ścianie, przez którą będzie robiony przepust i się boję, że przy poziomym przepuście wyjdą mi te rury z metr od ściany. Powiem majstrowi, żeby to puścił pod kątem ale nie wiem jak duży ten kąt on będzie w stanie zrobić. Macie jakieś wskazówki? Dzięki wielkie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Jaki jest promień gięcia rury fi32 od dolnego źródła?? Zamierzam mieć połączenie rur i zawory na ścianie, przez którą będzie robiony przepust i się boję, że przy poziomym przepuście wyjdą mi te rury z metr od ściany. Powiem majstrowi, żeby to puścił pod kątem ale nie wiem jak duży ten kąt on będzie w stanie zrobić. Macie jakieś wskazówki? Dzięki wielkie

 

 

32 ma dość mały promień. Ja prowadziłem pod ławą fundamentową PE50 (do późniejszego podłączenia wody) i wyszła przy ścianie.

 

Zastosuj trik polegający na tym, że już w przepuście rura będzie nie płasko (poziomo: -- ), tylko pod kątem ustawiona (skośnie: / ), tak żeby mniej trzeba ją było zgiąć.

Za ścianą może być niżej ułożona, dalej przepust łagodnie pod górę i przygiąć do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Jaki jest promień gięcia rury fi32 od dolnego źródła??

 

32 ma dość mały promień. Ja prowadziłem pod ławą fundamentową PE50 (do późniejszego podłączenia wody) i wyszła przy ścianie.

 

Zastosuj trik polegający na tym, że już w przepuście rura będzie nie płasko (poziomo: -- ), tylko pod kątem ustawiona (skośnie: / ), tak żeby mniej trzeba ją było zgiąć.

Za ścianą może być niżej ułożona, dalej przepust łagodnie pod górę i przygiąć do ściany

 

porada bezcenna, maciej widzę, że trzymasz poziom - jesteś wielki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 ma dość mały promień. Ja prowadziłem pod ławą fundamentową PE50 (do późniejszego podłączenia wody) i wyszła przy ścianie.

 

Zastosuj trik polegający na tym, że już w przepuście rura będzie nie płasko (poziomo: -- ), tylko pod kątem ustawiona (skośnie: / ), tak żeby mniej trzeba ją było zgiąć.

Za ścianą może być niżej ułożona, dalej przepust łagodnie pod górę i przygiąć do ściany.

 

Tak właśnie myślałem. Powiem majstrowi, żeby uzyskał tak duży kąt jak się da. Coś w stylu " \" , Zobaczymy jak to ogarnie. Jak co to 650 mm promień gięcia będzie musiał wystarczyć, żeby pod podłogą jeszcze to "dogiąć" do ściany.

Dzięki wielkie

Edytowane przez PLayer2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stworzyłem mapkę poglądową, jakbym umieścił wykopy pod rury. Co sądzicie o ustawieniu jak z rysunku?

Dzięki wielkie.

 

[ATTACH=CONFIG]198187[/ATTACH]

 

witam

 

wygląda dobrze

pamietaj tylko o dobrej izolacji rury kanalizacyjnej odprowadzajacej ścieki do oczyszczalni w miejscu krzyżowania się z rurami kolektora pompy ciepła

jaką pompę będziesz montował?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Udało mi się zakupić w dobrej cenie 5-cio letnią IVT GreenLine 6kW. Dolne źródło jest nieco przewymiarowane ale pompa jest teoretycznie za słaba więc chcę mieć DZ większe gdybym musiał zmienić pompę lub trafił okazję.

A w kotłowni jak byście puścili rury? Załączyłem 2 wersje.

To w lewym górnym to jest pompa.

kotl z pompa 1.jpgkotl z pompa 2.jpg

Edytowane przez PLayer2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...