Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja przeprowadziłem pod ławą, dając przy tym spoooooro styropianu wokół rur. Podobno lepiej przeprowadzić przez ścianę fundamentową, nie pod ławą. Drugi problem - mam rury dość blisko siebie, jakieś pół metra oddalone zasilanie od powrotu.

Do zaizolowania przepustu poszło ze 3-4 arkusze styropianu 2cm i 2 puszki pianki montażowej.

 

Co z tego wyniknie okaże się już za niecałe pół roku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o rurach od dolnego źródła? Jaka powinna być odległość pomiędzy zasilaniem a powrotem (ich przelotów przez fundament), żeby było ok?

 

Jak bedzie blizej niz 3cm to zostanie przekroczona masa krytyczna i cale DZ eksploduje. ;)

Bez jaj, przeciez to nie przewody wysokiego napiecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie blizej niz 3cm to zostanie przekroczona masa krytyczna i cale DZ eksploduje. ;)

Bez jaj, przeciez to nie przewody wysokiego napiecia.

 

 

U mnie jakieś 7 metrów idą rury około pół metra od siebie: 4x zasilanie i 4x powrót.

Ten odcinek glikol przepływa przez około 30 sekund, następnie 10 minut krąży w spirali DZ, następnie znowu 30 sekund płynie wzdłuż rur doprowadzających, pół metra od nich (pod podłogą kuchni i kotłowni).

 

Myślę, że to nie tragedia, przynajmniej mam taką nadzieję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dałem rury PE40 w otulinie z pianki 9mm, biegną jakieś 6m równolegle, pół metra od siebie, zasypane piaskiem, to pytanie brzmi: czy można obliczyć, jak to wpłynie na wydajność DZ?

Rury zasilania będą na pewno jakoś chłodzić rury powrotu, czy można stwierdzić, o ile stopni?

 

(zakładając zasilanie DZ -5'C, powrót przed fragmentem równoległym 0'C, przepływ po 750l/h w każdej rurze, łącznie 3 m3/h w 4 rurach DZ)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dałem rury PE40 w otulinie z pianki 9mm, biegną jakieś 6m równolegle, pół metra od siebie, zasypane piaskiem, to pytanie brzmi: czy można obliczyć, jak to wpłynie na wydajność DZ?

 

człowieku czy Ty na prawdę nie masz większych problemów?

już spać nie możesz i przewidujesz jakąś apokalipsę?

pewnie te zimniejsze (pewnie o całe 3 stopnie zimniejsze) spowodują zupełny brak odzysku ciepłą przez cały kolektor a nawet przyczynią się do globalnego oziębienia planety naszej ukochanej...

lepiej na prawdę wywal to wszystko w diabły i wrzuć kocioł na eko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku czy Ty na prawdę nie masz większych problemów?

już spać nie możesz i przewidujesz jakąś apokalipsę?

pewnie te zimniejsze (pewnie o całe 3 stopnie zimniejsze) spowodują zupełny brak odzysku ciepłą przez cały kolektor a nawet przyczynią się do globalnego oziębienia planety naszej ukochanej...

lepiej na prawdę wywal to wszystko w diabły i wrzuć kocioł na eko...

 

 

OK, to ja może spróbuję policzyć.

 

Zasilanie: 4 rury, łączna powierzchnia ścianek 3m2

Powrót: tak samo, 3m2

Temp. zasilania -5'C

Temp. powrotu 0'C

 

Pod podłogą ciepło pochodzi z domu, czyli z ogrzewania pompą ciepła.

 

 

Zastosowałem otulinę 9mm, zakładam lambda=0.035

 

W związku z tym odcinek równoległy 6m pobiera z domu 220W.

(Gdybym zastosował otulinę 18mm, pobierałby 110W).

 

Praca pompy ciepła: 2000h w sezonie

2000h * 220W = 440kW.

 

COP zakładam = 4.

440kW / COP = 110kW.

 

Założenie: mieszana taryfa 80% nocnej, 20% dziennej, kilowatogodzina po 80%*30gr + 20%*60gr = 36 groszy

 

110kW * 0,36zł = 40 zł rocznie więcej do rachunku przez dobiegówkę.

 

Kupiłem otulinę po 1,30zł za mb. Gdybym zastosował 2 warstwy (ale nie miałem czasu), to wydałbym o 60zł więcej. Spowodowałoby to zmniejszenie rachunku o 20zł rocznie. Więc w ciągu 3 lat zwróciłaby się druga warstwa otuliny.

 

WNIOSEK 1: Otulina na rurach pod podłogą powinna mieć co najmniej 2cm.

 

WNIOSEK 2: Pora spać, dobranoc wszystkim ;-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze z obliczen jakies bzdury wyszly, to zapytam: Zalozyles, ze o ile ogrzeje sie ciecz na powrocie w podlodze? O ile K?

 

Założyłem różnicę temperatur (pod podłogą stała temp. 7'C, zasilanie -5'C, powrót 0'C), powierzchnia rurek jak dla PE40, opór termiczny odpowiadający 9mm pianki.

 

Właściwie dla rury powrotu nie powinienem liczyć, bo to co się ogrzeje ciecz w niej, to wraca cieplejsza do PC.

 

Nie wiem, jak obliczyć te straty inaczej. Na pewno jakoś wychładzają rurki piasek pod podłogą oraz na pewno zasilanie jakoś ziębi powrót. Ale jak to lepiej policzyć, to nie wiem.

 

 

Edit:

Z drugiej strony ludzie sobie nawet gruntowy wymiennik ciepła (powietrza wentylacyjnego) pod podłogą domu robią, więc jak i czy ta rura jakoś niekorzystnie na ogrzewanie wpływa to nie wiem. Tragedii pewnie nie będzie, ale im szerzej rury i im grubsza otulina to pewnie lepiej...??

 

 

Edit 2:

W odwiertach rury biegną cały czas obok siebie i to nie przeszkadza w wymianie ciepła... Więc chyba wyolbrzymiam problem. No ale poza tym jednym żadnych poważniejszych podczas kładzenia rur nie miałem.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i niech te słowa będą dobrym podsumowaniem Twojej działalności w tym temacie ;)

postaraj się najpierw dobrze przemyśleć to co chcesz przelać na łamy forum bo na prawdę często się kompromitujesz a tak łatwo tego uniknąć ;)

 

 

Kto pyta nie błądzi. Po to jest forum tematyczne, żeby się dzielić wątpliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...