Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Planuję montaż pompy ciepła 11 KW i muszę dla tego przygotować 1000 mb rury 32. I teraz moje pytanie:

dla takiej ilości rury ile potrzebuje mb wykopu?

 

Nie kolego.

Inaczej... Masz pompę 11KW teraz musisz się dowiedzieć jaki maz grunt i gdzie jest woda?

Jak będziesz to wiedział to wyliczysz ile metrów kwadratowych ziemi potrzebujesz, wtedy na tej powierzchni rozkładasz rurę z zachowaniem odpowiednich odległości.

 

przykładowo jeżeli ziemia będzie oddawać 20W/m^2 to dla pompy 11.000W potrzebujesz 550m^2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykładowo jeżeli ziemia będzie oddawać 20W/m^2 to dla pompy 11.000W potrzebujesz 550m^2

 

dolne źródło dobieramy do mocy chłodniczej pompy a nie do mocy cieplnej więc dla 11 kW cieplnej będzie ok 9 kW chłodniczej co da 450 m2

oczywiście nic się nie stanie jeżeli będzie 550 bo to będzie przewymiarowanie, ale zasada doboru jest taka jak wyżej opisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem obliczenia z Galmetu (zdecydowałem się na ich pompe Miniland 11) że przy moich parametrach tj. woda gruntowa na ok. 1,8m podłoże piaszczysto gliniaste wystarczy 800mb rury pe32.

Z lektury forum coś mi te 800 mb ciut przymało i dlatego myślę że raczej powinno być 1000 mb.

 

Proszę Was o weryfikację czy prawidłowo to przyjąłem. Jeżeli tak to ile metrów rowów muszę wykopać aby ten 1 km rury położyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie już Ci ktoś pisał, że dla wymiennika poziomego podstawowym kryterium jest POWIERZCHNIA wymiennika a nie długość rury...

było to już wałkowane kilka razy, jeżeli chcesz przewymiarować wymiennik to zwiększasz jego powierzchnię a ilość rur dobierasz do tej właśnie powierzchni, dołożenie rur na tej samej powierzchni nie daje zupełnie nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołożenie rur na tej samej powierzchni nie daje zupełnie nic...

 

Widziałem badania, że daje 5-10% (lepszy odbiór ciepła). Koszty rosną znacznie ze względu na wyższą cenę rury, więcej glikolu, więcej prądu pobierane przez pompę obiegową.

 

Ja tak sobie myślę, że nie ma co przesadzać z PE40 :-) U mnie spokojnie by PE32 starczyła (4x120mb PE32 zamiast 4x150mb PE40).

Zużyłbym połowę glikolu, wydał połowę pieniędzy na rurę.

A tak zrobiłem sobie małe jeziorko podziemne z 600l czynnika chłodniczego... W sumie nie wiedziałem, jaki mam grunt, czy piasek, czy glina. Wolałem się zabezpieczyć na wypadek wolnego odbioru ciepła przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie już Ci ktoś pisał, że dla wymiennika poziomego podstawowym kryterium jest POWIERZCHNIA wymiennika a nie długość rury...

było to już wałkowane kilka razy, jeżeli chcesz przewymiarować wymiennik to zwiększasz jego powierzchnię a ilość rur dobierasz do tej właśnie powierzchni, dołożenie rur na tej samej powierzchni nie daje zupełnie nic...

 

spoko skrót myślowy mi z tego wyszedł.

Rozumiem, że potrzebuje ok 500m2 (lepiej ciut więcej) bo od ściany domu do płotu mam 17m x 35 m(długość działki) = 595 m2.

Do tego mogę dołożyć jeszcze ewentualnie po bokach domu. I tu był mój skrót myślowy bo od razu wiedziałem że powierzchni wystarczy.

W związku z tym ponawiam pytanie ile najlepiej pętli i metrów muszę mieć rowu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty rosną znacznie ze względu na wyższą cenę rury, więcej glikolu, więcej prądu pobierane przez pompę obiegową.

Akurat dla PE40 obiegówka będzie pobierała mniej prądu, gdyż będą mniejsze opory tłoczenia niż przez PE32 jeśli będzie tyle samo sekcji o tej samej długości. Ogólnie rzecz biorąc nie ma wielkiego sensu dawać PE40 dla pętli 150m i krótszych, ale dla pętli 200m i dłuższych PE40 będzie lepszym wyborem. Oczywiście PE40 nigdy nie będzie gorsze, będzie tylko droższe, więc nie musisz się przejmować ;-). Warto też oszacować jakie będą opory w przypadku danej pompy - im większa moc, tym musi być większy przepływ przez DZ (przez GZ przepływ może być o mniej więcej połowę mniejszy, bo delta może być większa):

5kW - 1,3m3/h

8kW - 1,9m3/h

11kW - 2,4m3/h

14kW - 3,3m3/h

Znając moc pc a więc i wymagany przepływ, możemy manipulować przy projektowaniu kolektora ilością pętli oraz grubością i długością rury aby w rezultacie opory przepływu były sensowne, a i koszt kolektora przyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dla PE40 obiegówka będzie pobierała mniej prądu, gdyż będą mniejsze opory tłoczenia niż przez PE32 jeśli będzie tyle samo sekcji o tej samej długości. Ogólnie rzecz biorąc nie ma wielkiego sensu dawać PE40 dla pętli 150m i krótszych, ale dla pętli 200m i dłuższych PE40 będzie lepszym wyborem. Oczywiście PE40 nigdy nie będzie gorsze, będzie tylko droższe, więc nie musisz się przejmować ;-). Warto też oszacować jakie będą opory w przypadku danej pompy - im większa moc, tym musi być większy przepływ przez DZ (przez GZ przepływ może być o mniej więcej połowę mniejszy, bo delta może być większa):

5kW - 1,3m3/h

8kW - 1,9m3/h

11kW - 2,4m3/h

14kW - 3,3m3/h

Znając moc pc a więc i wymagany przepływ, możemy manipulować przy projektowaniu kolektora ilością pętli oraz grubością i długością rury aby w rezultacie opory przepływu były sensowne, a i koszt kolektora przyzwoity.

 

Akurat kupiłem PE40 kilkanaście groszy drożej niż PE32. Przepływ łączny przez 4 pętle około 3 m3/h. Glikolu, a dokładniej alkoholu pójdzie sporo więcej do grubszej rury. Stwierdziłem że skoro sam kładę, to nie zaszkodzi wziąć PE40, ale pewnie PE32 też by starczyła.

 

Ciekaw jestem testu szczelności.

 

Edit: zestaw wentyl + manometr + pompka samochodowa działa, sprawdzone w mniejszej skali na metrowym kawałku rury. Pora na wielki test :-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nie wiem, gdzie zadać to pytanie, spróbuję w tym wątku:

 

Czy jako obiegówka do wody z 20-25% alkoholu etylowego może być używana najzwyklejsza obiegówka np. Omnigena, o odpowiedniej wydajności?

(np. 3m3/h) Wydaje mi się że tak. Temat był poruszany, zaleca się specjalne pompy obiegowe, ale czy zwykłej coś się stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj na elektrodzie, tam kol bodziop przerabiał temat, a nawet samą popmpe

 

Czytałem - w zwykłej trzeba podobno zalać uzwojenie lakierem z jakiegoś względu. Ewentualnie stosować droższą pompę obiegową o jakiejś specjalnej budowie ("bezdławnicowa"), nie mogę w tej chwili znaleźć na elektrodzie. Sprzedawca etanolo z kolei dziwił się, bo taki roztwór to w zasadzie woda (80%), więc nic pompie obiegowej nie powinno się stać. Stąd moje pytanie.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrazu zaznaczam, że się nie znam, ale

Mim zdaniem to czy to będzie etanol, czy woda nie ma znaczenia. Jak rozbierałem pompę, to tam jest gruby korpus żeliwny, wirnik pompy z tworzywa, wirnik silnika zalany jakimś tworzywem, a stojan odzielony tuleją ze stali nierdzewnej. Bardziej chyba chodzi o temperatury w których ona będzie pracować, i chyba o to chodziło bogdanowi. Te do DZ są na niskie temperatury i czasie swojej pracy niemal czały czas są zalane z zewnątrz kondensatwm wody z powietrza, by nie doszło do zwarcia i korozji uzwojeń stojana powinno się je zalać lakierem, lub w inny sposób skutecznie odizolować od wilgoci z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...