Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

jak rozumiem zorientowałeś się, że niepotrzebnie wydałeś więcej na grubszą rurę (i jeszcze wydasz na glikol) i teraz na siłę chcesz "odkuć" sobie tą stratę najtańszą pompą ?

 

Nie do końca. Wolałem mieć rurę 40 bo nie wiedziałem dokładnie jaką mam glebę na powierzchni kolektora i jak ta gleba będzie się zmieniać w kolejnych latach, gdy na górze będzie rosła sama trawa.

Wybór okazał się trafny o tyle, że 40 łatwiej odbiera ciepło, w 40 dłużej krąży glikol (wolniejszy przepływ), więc ma więcej czasu na odebranie ciepła. Różnica w cenie jest jedynie na glikolu, bo go dużo więcej wchodzi. Ceny rur 32 i 40 zbliżone akurat były.

 

Jeśli chodzi o pompę cyrkulacyjną, to zamiast hejtować na forum może zaproponowałbyś coś merytorycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie do końca. Wolałem mieć rurę 40 bo nie wiedziałem dokładnie jaką mam glebę na powierzchni kolektora i jak ta gleba będzie się zmieniać w kolejnych latach, gdy na górze będzie rosła sama trawa.

 

Zwiazak to ma dosyc luzny.

Ale jak widze lecimy temat (nomen omen) "w kolo Macieju". ;)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się czepiacie. Chłopak instaluje pierwszą pc w życiu (i pewnie ostatnią) więc kombinuje jak może. Ja też kombinowałem, ale nie pisałem na forum, bo go nie znałem. Jasne, że łatwiej zamówić gotowca i mieć wszystko w d..., a potem spłacać (czy na prawdę łatwej ? ;-)), ale tak w dodatku satysfakcja o wiele większa i to też się liczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się czepiacie. Chłopak instaluje pierwszą pc w życiu (i pewnie ostatnią) więc kombinuje jak może. Ja też kombinowałem, ale nie pisałem na forum, bo go nie znałem. Jasne, że łatwiej zamówić gotowca i mieć wszystko w d..., a potem spłacać (czy na prawdę łatwej ? ;-)), ale tak w dodatku satysfakcja o wiele większa i to też się liczy.

 

Kombinacje "Maciusia" ida tak kretymi drogami jego umyslu, ze latywo moze "wypasc z trasy" i nie ukonczyc tego etapu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się czepiacie. Chłopak instaluje pierwszą pc w życiu (i pewnie ostatnią) więc kombinuje jak może. .

 

stary, on chciał nawet rury betonem zalewać dla polepszenia odzysku a teraz oszczędza 200 zł na pompie obiegowej...

to nie jest kombinatorstwo tylko totalna paranoja, tym bardziej, że jak pojawił się w wątku z pytaniami to otrzymał jasne i czytelne podpowiedzi co ma zrobić i jak, no ale nie z maciejem takie numery - on MUSI mieć inaczej, czyt. LEPIEJ niż inni i dlatego zapodał sobie rurę 40 a teraz dorabia do tej rury ideologię, która mu potwierdza, że dokonał najlepszego wyboru ;)

taki już jest nasz maciej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompę cyrkulacyjną, to zamiast hejtować na forum może zaproponowałbyś coś merytorycznie?

 

ależ bardzo proszę, już Ci merytorycznie zaproponowałem jakiś czas temu:

 

musi być taka, która w karcie technicznej ma zapis, że nadaje się do pracy z roztworem glikolu, alkoholu czy innego ustrojstwa, które chcesz pompować...

jeżeli karta techniczna mówi, że pompa nadaje się tylko do wody to chyba jest to oczywiste, czy nie rozumiesz tego stwierdzenia?

 

przeanalizuj to co jest napisane powyżej chociaż i ta jak sądzę wybierzesz pompę przeznaczoną do czystej wody więc bez sensu jest Tobie cokolwiek doradzać, bo kto jak kto, ale Ty to wiesz wszystko najlepiej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi być taka, która w karcie technicznej ma zapis, że nadaje się do pracy z roztworem glikolu, alkoholu czy innego ustrojstwa, które chcesz pompować...przeanalizuj to co jest napisane

Musi, nie musi... czy wszyscy producenci aut z silnikami benzynowymi piszą, że mogą działać na lpg ? A jakoś większość aut benzynowych jeździ na lpg i działa. Innym przykładem jest grzałka żarowa np. o mocy 100W w kształcie gruszki (dawniej zwana żarówką), służąca do ogrzewania. Producent nie pisze, że może służyć do oświetlania, a jednak;) Takich przykładów mniej lub bardziej trafionych można dać bardzo wiele. Producenci zabezpieczają się w kartach technicznych przed różnymi rzeczami, ale to nie znaczy, że wyjście poza kartę spowoduje awarię. Może, ale nie musi. Roztwór etanolu będzie kiepskim pomysłem przy temperaturze np. 70-90*, ale zupełnie inaczej będzie przy 0-15*. Gdyby ludzie nie eksperymentowali, to nie zeszli by nawet z drzew i nie przeprowadzili by się do jaskiń. Fakt, że Maciejzi przekombinowuje, ale niech działa, a co tam - w końcu to jego zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie wypowiadam na FM ze względów "politycznych" (przez małe p) ale wtrącę swoją małą uwagę: miałem przypadek z pompami obiegowymi, powiedzmy niskiej półki cenowej które oczywiście były przeznaczone tylko do 100% wody, a zacierały się na czystej wodzie (co prawda przy wysokiej temperaturze (ok. 60*C) a przy mieszaninie glikolu pracowały bezawaryjnie. Jak wnioskuję glikol je smarował w jakimś stopniu.

Co do alkoholu nie mam doświadczeń. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubszar rura jest lepsza od cieńszej. Kropka.

 

a. Lepiej odbiera ciepło.

b. Nawet z piasku.

c. Nawet jak powierzchnia działki trochę za mała.

d. Mniej wysila pompę obiegową.

 

Przynajmniej tyle naczytałem w sieci Internet.

 

Serio to zastanawiałem się nad PE50. Ale jej cena to już kosmos. A promień skrętu jak Titanic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ze punky b i c to niedorzecznosc, bo sugeruja, ze kolektor na 40tce potrafi "stworzyc" (pobrac) energie z nikad (wydobyc jej wiecej niz jest)?

Jak masz malo energi zmagazynowanej bo masz piachy (b), albo za mala powierzchnie pod kolektor ©, to nawet jak dasz fi250 to nic to nie polepszy ani nie pomoze.

Jedyna realna zaleta 40tki w stosunku do 32ki przy poziomym DZ, to mniejsze opory przeplywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie rozumiesz, że przy poziomym kolektorze problem nie tkwi w sprawności odbioru ciepła przez rurę a w ilości ciepła nagromadzonej w jednostce powierzchni gruntu...

 

Piasek ma niższy wskaźnik przenikalności termicznej (jest bardziej izolacyjny), dlatego trudniej z niego "wydobyć" ciepło niż z mokrej gliny. Temperatura na danej głębokości jest mniej więcej stała niezależnie od rodzaju gleby. Im grubsza rura tym większa powierzchnia wymiany (większy obwód ścianki) i dłuższy czas wymiany (większa ilość glikolu w rurze). Oczywiście nie jest tak że jak dam rurę 50mm to zyskam 50W/m2 gruntu, a jak dam rurę 25mm to 25W/m2 gruntu. Różnice są niewielkie, ale kilku praktyków zaleca grubsze rury gdy powierzchnia działki przeznaczona pod kolektor trochę za mała.

 

Zastanawiam się nawet, jak w roli rury DZ sprawdził się peszel elektryczny 40mm :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek ma niższy wskaźnik przenikalności termicznej (jest bardziej izolacyjny), dlatego trudniej z niego "wydobyć" ciepło niż z mokrej gliny. Temperatura na danej głębokości jest mniej więcej stała niezależnie od rodzaju gleby. Im grubsza rura tym większa powierzchnia wymiany (większy obwód ścianki) i dłuższy czas wymiany (większa ilość glikolu w rurze). Oczywiście nie jest tak że jak dam rurę 50mm to zyskam 50W/m2 gruntu, a jak dam rurę 25mm to 25W/m2 gruntu. Różnice są niewielkie, ale kilku praktyków zaleca grubsze rury gdy powierzchnia działki przeznaczona pod kolektor trochę za mała.

 

Masz bledne zalozenia, bo jak sporo osob na tym forum (nawet tych "profi") swobodnie i zamiennie operujesz pojeciami mocy i energii, a to nie to samo.

 

Przy kolektorze spiralnym nie ma znaczenia grubosc rury, bo i tak pchasz w grunt jej duzo w stosunku do jego powierzchni (objetosci). Jak bys robil takiej samej wielkosci kolektor liniowy, to moze gralo by to jakas sladowa role.

 

A z piachu trudniej wydobyc cieplo (energie), bo jest tam jej duzo mniej niz w mokrej glinie. Tutaj musisz miec wieksza powierzchnie KOLEKTORA a nie rury (powierzchni wymiany) w tej samej objetosci, bo dalsze zwiekszanie powierzchni wymiany juz nic nie da. Reasumujac: mocy Ci i tak ze spiralnego w piachu wystarczy, ale energii juz niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilku praktyków zaleca grubsze rury

 

a to są praktycy od czego? może od wystawiania faktur? ;)

maciuś, odkop to co zakopałeś i wrzuć rury np 160 mm, jak odzyskiwać to odzyskiwać...

 

Zastanawiam się nawet, jak w roli rury DZ sprawdził się peszel elektryczny 40mm :-)

 

 

oj maciej, maciej...

proponuję wystąpić do Redakcji o nadanie maciejowi jakiegoś tytułu, może "NAJWIĘKSZY RACJONALIZATOR FORUM" czy coś podobnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...