Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Taki akumulator gruntowy bym zrobił - zasilany ciepłem wody opadowej, z którego zmagazynowane ciepło by tak szybko nie uciekało do gruntu.

Od dołu już zasypałem niestety :-) , ale od góry dałbym pod czarnoziem (warstwowo i kilka otworów typu studnia chłonna) - byłby drenaż wody do głębszych warstw.

 

Co do pompy obiegowej - to grzecznie się pytałem, nie toczyłem bojów :-)

 

a masz pewność, że nie zrobisz sobie kuku w postaci termosu odizolowanego od góry i od dołu w którym znajdzie się Twój kolektor?

możesz wyjaśnić jak Ty sobie wykombinowałeś jego regenerację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hehe, jednak zaryzykuję i z chęcią usłyszę co wymyślił, ciekawość mnie zżera ;)

 

No, normalnie :-)

Podobno 3/4 regeneracji pochodzi z ciepła wody opadowej - więc regeneracja z deszczu. No i z grzania wynikającego z używania klimatyzacji. Może jeszcze bym założył kolektor słoneczny i ciepły glikol w grunt pompował. Ciepło miałoby utrudnioną drogę ucieczki. Tak się zastanawiam, to tylko pomysł :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, normalnie :-)

Podobno 3/4 regeneracji pochodzi z ciepła wody opadowej - więc regeneracja z deszczu. No i z grzania wynikającego z używania klimatyzacji. Może jeszcze bym założył kolektor słoneczny i ciepły glikol w grunt pompował. Ciepło miałoby utrudnioną drogę ucieczki. Tak się zastanawiam, to tylko pomysł :-)

 

:) jesteś moim guru maciejzi - załóż sektę a zostanę pierwszym wyznawcą :)

 

no i jak pyxi? szczęka opadła? ;)

to się będzie regenerowało NORMALNIE, z klimatyzacji i solarów ;)

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, przymierzałem się do zrobienia gruntowego wymiennika ciepła aby w zimie dogrzewał powietrze wchodzące do rekuperatora a latem je chłodził, ale koniec końców zaczynam dochodzić do wniosku że za jedną robotą mógłbym położyć dolne źródło pod PC. Co prawda ogrzewam ekogroszkiem, ale w przyszłości może to różnie wyglądać. Za trzy cztery lata może przejdę na PC. Domek ma powierzchnię ok 170m2, po odjęciu kotłowni i garażu zostaje 140m. Ściany z porotermu ocieplone styropianem 15. Skosy na poddaszu wełną 25cm 0,032 a strop wełna 30cm. Okna z pakietem trzyszybowym. Zużycie groszku 27kj w trakcie całego roku (CO +CWU) to 3,6tony. Założyłem że PC o mocy 7KW powinna starczyć. Problem jest w ilości wolnego miejsca pod dolne źródło. Wszystkiego jest niecałe 300m2 wliczając 4metrowy pas między budynkiem o działką sąsiednią. Chciałbym zrobić dwa wykopy po 25-27m długości i tam umieścić spiralnie 4x150m PE fi32 jedna pętla pod drugą. Grunt jest dość mokry trochę ziemi trochę gliny. Górna pętla była by na głębokości 1,5m a ta pod nią na 2,7m. Najpierw wykopałbym rów o głębokości 1,5m o szerokości 2m a w nim wykop o szerokości 1m na 1,2głęboki. Ułożę dolną pętlę którą zasypię a potem górną. Jeżeli ktoś miał już do czynienia z takim dolnym źródłem to poproszę o opinię ewentualnie słowa krytyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz na 400m2 też bym zmieścił... na moich niecałych 300 zmieszczę max 3 pętle ale wykop nie będzie miał więcej jak 20m długości. Jeżeli chodzi o grunt to jest on dość zwarty jeżeli będzie trzeba to najpierw zrobię wykop na trzy metry szeroki i w nim dopiero będę kopał na metr. Zresztą dzisiaj przyjdzie koparkowy i myślę że doradzi, czy to jest w miarę bezpieczne i możliwe do wykonania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panowie trochę z innej beczki, wysypuję pur zamiast piasku (fajna zabawa z tym pumeksem) ;) , a później na to folia czarna, folia srebrna (ta od podłogówki), siatka i wylewka 10 cm, później znów siatka rurki od podłogówki i wylewka 10cm, taka warstwa akumulacyjna betonu i tu się rodzi moje pytanie.

Zastanawiam się czy 20cm betonu nie będzie za dużo do rozgrzania dla pompy 6kW lub 8kW? Bo szczerze to brakuje mi trochę tego proszku, a w zamian pozostaje piach, lub wylewka. W pierwotnej wersji miało być 15cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy 20cm betonu nie będzie za dużo do rozgrzania dla pompy 6kW lub 8kW? Bo szczerze to brakuje mi trochę tego proszku, a w zamian pozostaje piach, lub wylewka. W pierwotnej wersji miało być 15cm.

Nie powinno być żadnego problemu. U mnie jest 20cm betonu, rurki na samym dole i pompa ok. 4kW daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być żadnego problemu. U mnie jest 20cm betonu, rurki na samym dole i pompa ok. 4kW daje radę.

 

"Dajae rade" to pojemny termin. Daje rade nagrzac jak rozumiem. Dala by rade i 50cm, tylko tutaj chyba bardziej chodzi o bezwladnosc takiego ukladu. Nomogram ktory wspomnialem pokazywal proporcje bezwladnosci ukladu w stosunku do konstrukcji budynku i grubosci wylewki do grzania w tanim pradzie. Taka optymalizacja bezwladnosci w stosuku do czasu. 20cm to naprawde duzo jak na wylewke. Sa okresy, kiedy moze to "przeszkadzac".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dajae rade" to pojemny termin...... . Sa okresy, kiedy moze to "przeszkadzac".

Daje radę oznacza, że nie mam problemów w sensie użytkowania takiego systemu. W domu ciepło, rachunki za prąd zadowalające, cykle pracy PC długie. Nie stwierdziłem (po trzech latach użytkowania) okresów kiedy takie rozwiązanie by mi przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stwierdziłem (po trzech latach użytkowania) okresów kiedy takie rozwiązanie by mi przeszkadzało.

 

A taka sutuacja, ze pompa pracuje, nagrzewa ta 20cm wylewke, a np w pazdzierniku okazuje sie, ze mamy kilkudniowe ocieplenie z +5 do +18*C.

U mnie przy 8-9cm wylewki ona stygnie praktycznie dobe. Jak to jest u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka sutuacja, ze pompa pracuje, nagrzewa ta 20cm wylewke, a np w pazdzierniku okazuje sie, ze mamy kilkudniowe ocieplenie z +5 do +18*C.

U mnie przy 8-9cm wylewki ona stygnie praktycznie dobe. Jak to jest u Ciebie?

Ja jeszcze co prawda podłogówki nie mam ale na chłopski rozum to co to zmieni. Podłoga ma te 22-24 st i bez względu na to czy na dworze będzie 5 czy 20 to w domu więcej jak te 22-24 nie powinno się zrobić. No chyba że po dobrej imprezie i przy kiepskiej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby te 2-3*C wiecej wydaje sie nieduzo, to praktycznie juz nie ma mowy o komforcie cieplnym. Przynajmniej w moim przypadku.

 

To tez dzial w druga strone. Taka 20cm wylewka po zalczeniu ogrzewanie bedzie sie odpowiednio dluzej rozgrzewala nie grzejac pomieszczenia w tym czasie. Tutaj nie ma co przeginac, tylko wybrac jakies optymalne rozwiazanie (grubosc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...