Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

O kurcze :)

Ludzie spokojnie.

Współczynnik ściany U<0,2 to średnie ocieplenie?

Przecież jeszcze troszkę niżej i bym miał dom pasywny :)

 

Jakiś czas temu próbowałem coś robić w jakimś programie OZC ale jak widziałem ile danych tam trzeba wpisać,

to sobie odpuściłem. Troszkę mnie to przerosło. Więc kiszka z tymi cyferkami.

Ogólnie to nie uśmiecha mi się, chodzić do pieca i podkładać groszkiem.

Bardziej mnie kręci PC. Działki mam troszkę więc zrobić DZ poziome mam gdzie.

Nawet sam mógłbym wykonać DZ.

 

Powracając do tematu.

Muszę zacząć jak piszecie od tego programu i obliczeń.

Czy ktoś z szanownego grona pomoże za przysłowiowe piwko ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam się czy nie lepiej brać groszku ?..Jak pompa to tylko z poziomym wykopem. Mógłby ktoś coś mi doradzić ?

Co tu doradzać, przecież sam wiesz, że węgiel wymaga obsługi i generuje syfek, a pc nie. Koszty, to kotłownia węglowa z podajnikiem koło 10kzł lub więcej, pc to min 25-30kzł lub więcej. Do tego koszt instlacji wewnętrznej, ale on będzie podobny dla obu rozwiązań. Sam musisz podjąć decyzję.

Odnośnie ozc, to wraz z projektem nie masz takich szacunków ? Powinno coś być. Jeśli nie ma, to albo komuś zapłać, albo sam się pobaw. Proponuję samodzielną zabawę, bo przy okazji dowiesz się jakie znaczenie mają różnego rodzaju decyzje podejmowane przy budowie domu. Na początku zabawy dom sobie uprość do sześcianu, będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Duże podziękowanie dla autor wątku za świetną robotę.

Mam kilka pytań

kolektor spiralny 1.8m x 20m razy 4 sekcje daje około 160m2 zajmowanego gruntu(600m rury). Poziomy liniowy z 1mb jest liczone około 1m2(odstęp 1m) daje nam 600m2- nieporównywalnie lepszy zysk? W myśl zasady,ze nie ilość rury jest ważne a objętość gruntu z którego odbieramy ciepło.A wiec do sedna

który wybrać? Pompa obiegowa-czy są jakieś przeszkody do użycia tej

http://www.wilo.pl/pl/strona-glowna/wilo-polska/aktualnosci/artykuly-techniczne/#.UDqaxaBXdno

Może napisze troszkę o rodzaju gleby.Glina pomieszana z piaskiem oraz na jednej z sekcji podmokła łąka(torf)

Wiem,ze gdzieś było na forum napisane ile mieści się glikolu w 1m rury 40/2.4 ale nie mogę tego znaleźć czy jest to około 0.8 litra?

:goodnight:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor spiralny 1.8m x 20m razy 4 sekcje daje około 160m2 zajmowanego gruntu(600m rury).

Nie tak do końca. Odstęp pomiędzy środkami kolektora powinien być około 4-5m. Jedna sekcja zajmuje więc w rzeczywistości 4x20m, czyli 80m2-100m2, a 4 takie sekcje 320-400m2. Weź jeszcze pod uwagę, że spiralny ma trochę więcej rury niż liniowy na tej samej powierzchni i o tej samej wydajności - stąd te różnice w wyliczeniach na podstawie metrów bieżących rury. Wybierz ten, który będzie Ci łatwiej wykonać i który wyjdzie taniej.

Pompa obiegowa-czy są jakieś przeszkody do użycia tej

A konkretnie której ? Wilo-Yonos PICO ? Bo pod linkiem jest wiele artykułów. Jeśli chcesz mieć pewność, to sprawdź w katalogu czy nadaje się tylko do wody, czy też nadaje się do roztworu glikolu, czy wody lodowej, czy też na temperaturę pracy. Jeśli jest poniżej 0, to nadaje się nie tylko do wody.

ile mieści się glikolu w 1m rury 40/2.4

Przyjmij 1 litr, albo policz Pi*r2 * 1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze inne przemyślenia.W rurze 40 płynie około 30% więcej glikolu.Czy ta większa ilość glikolu nie wyziębi prędzej gleby niż proporcjonalnie rura 32 z mniejsza zawartością glikolu ? Każdy mówi o ilości rur w glebie,a może trzeba by zastanowić się nad ilością glikolu w obiegu? Bardziej obrazowo 450m poziomego linowego rura 40 mieści się około 450l glikolu w fi32 około 280 l.Co tu wybrać? Pompa będzie 7kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu wybrać? Pompa będzie 7kw

Zależy ile planujesz sekcji i w jakich kawałkach kupisz rurę. Jeśli 3 po 150m lub lepiej 4 po 120 m (weź pod uwagę długość wspólnych doprowadzeń do rozdzielacza i jeśli jest, to odejmij ją), to dla 7kW możesz się pokusić o rurę pe32. Jeśli sekcje będą dłuższe niż 150m, albo większa moc pompy przy tej samej ilości sekcji (czyli wymagany większy przepływ glikolu) to raczej pe40. PE40 powinna lepiej odbierać ciepło z ziemi, bo glikol wolniej w niej płynie i dłużej to ciepło odbiera. Ale czy będzie to zauważalne, tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy oszczędzać na tym etapie budowy?

Trudno powiedzieć, co będzie dobre w przyszłości. Ja założyłem kolektor z PE40, bo nie wiedziałem jaka będę miał pompę. Kupiłem 8kW i wszystko było dobrze, ale po kilku latach zepsuła się sprężarka (w sumie sprężarka pracowała bezawaryjnie kilkanaście lat, więc nie można mieć pretensji). Teraz udało mi się dostać podobną pompę ale mocniejszy model, bo 11kW, więc taką będę miał. Wciąż mam jednak pewność, że kolektor bez problemów uciągnie to 11kW. Prawdopodobnie nie będę nawet musiał zmieniać obiegówki dz. Oczywiście Twoja sytuacja jest zupełnie inna, a oba kolektory będą działały.

Przejdźmy może do szczegółów ile można stracić. Na stronie

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/obliczenia_przeplywu_zrodla

jest opisane jak oszacować przepływy. Dla rur PE32 podają maksymalny sensowny przepływ na 0.5m3/h - mieścisz się w tym.

Twoja pompa będzie potrzebowała przepływu około 1.5m3/h, co daje 0.5m3/h na 1 sekcję. Z wykresu:

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/wykres_strat_pe/335-4-pol-PL/wykres_strat_pe_large.jpg

można oszacować, że opory 1000m rury PE32 to koło 5m słupa wody (mWS). U Ciebie będzie 150m na sekcję, więc opory wyniosą poniżej 1mWS. dodając nawet 20% rezerwy na gęstość glikolu dalej nie jest to dużo. Większe opory zapewni wymiennik pompy, bo dla pompy WPWE 8kW opory przepływu na wymienniku pompy to koło 1.9mWS. U Ciebie nie wiem ile - trzeba by zerknąć do dokumentacji technicznej Twojej pompy, ale pewnie podobnie. W sumie koło 3mWS, + opory na kolankach, rozdzielaczu, zagięciach itd, więc obiegówka powinna mieć minimalne podnoszenie koło 4mWS dla przepływu 1.5m3/h. Bez problemów znajdziesz odpowiednią obiegówkę i nie będzie ona żarła prądu jak smok. Od rozdzielacza do pc oczywiście musi być PE40, a rozdzielacz też powinien mieć wewnętrzne średnice jak rura PE40. Nie wiem z czego i jaki będzie, ale zadbaj o to.

Policz ile na tym możesz zaoszczędzić i podejmij decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dziś rozpocząłem kolejny sezon grzewczy wraz z "nową" pompą ciepła o mocy 11kW. Ta, którą miałem poprzedniego sezonu niestety zepsuła się w pod koniec stycznia 2012, akurat podczas największych mrozów. Po prostu straciła moc. Zanim to zauważyłem, minęło kilka dni, aż wreszcie gdy zszedłem do piwnicy okazało się, że różnica temperatur na dz spadła z wartości koło 3 stopni do okolic 1 (warto mieć 2 termometry na dz, żeby monitorować pracę pc). Potwierdziło to moje wcześniejsze spostrzeżenie, że pc coś słabo ostatnio grzeje. Szczęśliwie mam też gaz, więc bez stresu odpaliłem kociołek i zacząłem się zastanawiać nad przywróceniem instalacji pc do stanu używalności. W międzyczasie zaprosiłem do siebie chłodników, którzy stwierdzili awarię sprężarki w mojej pc. Nie ucieszyło mnie to. Czy rzeczywiście była to awaria sprężarki dowiemy się za jakiś czas, od osoby która naprawi tą zdefektowaną pc. Sam jestem bardzo ciekaw. Sprężarek niestety nie rozdają za darmo, więc postanowiłem poczekać i zobaczyć co się trafi. I tak latem udało mi się nabyć "nową" pc, również produkcji znanej i lubianej przeze mnie firmy Stiebel Eltron, ale o mocy 11kW. Moja "nowa" pc, jest trochę starsza od poprzedniej, ale wciąż działa. Ciekaw jestem jak długo ;-) Zobaczymy. Dlaczego zrezygnowałem z naprawy uszkodzonej pc ? Trafiła mi się działająca pc 11kW, a więc taka jaką pierwotnie planowałem i stwierdziłem, że zamiast naprawiać starą, przejdę na trochę mocniejszą. Jeśli ta "nowa" padnie, to już na pewno ją naprawię. Zobaczymy czy decyzja była słuszna. A więc sezon 2012/13 rozpoczynam z pc Stiebel Eltron WPWE 11KW. Dziś była pierwsza próba. Okazało się, że przepływy na dz i gz są prawidłowe. Dt na dz to przepisowe 4 stopnie, na gz podobnie a więc mój stary-nowy system działa poprawnie. Różnicą są osiągane nieco wyższe temperatury na gz, czyli minimalnie niższy cop, ale za to w czasie największych mrozów powinno być trochę lepiej na moich grzejnikach (choć przy 8kW też było dobrze). Na wiosnę będę wiedział, czy wymiana 8kW na 11kW była dobrym pomysłem.

Przy okazji w ramach modernizacji mojej pompowni dołożyłem do instalacji czujnik przepływu dz. Taki czujnik to w niektórych przypadkach (zwłaszcza w systemie woda/woda) dobry pomysł, bo w przypadku awarii obiegówki lub braku przepływu cieczy w dz z jakiegokolwiek innego powodu sprężarka pc nie zostanie uruchomiona lub zostanie wyłączona. Ważne jest to dla obiegu wody w dz, która zamarzając może rozsadzić wymiennik pc. Przy roztworze glikolu lub spirytusu zamarznięcie nie powinno się zdarzyć, bo pc powinna się sama wyłączyć za pomocą presostatu niskiego ciśnienia i zasygnalizować takie zdarzenie odpowiednim kodem błędu. Płyn niskozamarzający nie powinien zdążyć zamarznąć i rozsadzić wymiennika. Ja mam roztwór spirytusu, więc niby czujnik przepływu nie jest niezbędny, ale na pewno nie zaszkodzi. Na znanym portalu aukcyjnym kupiłem przemysłowy czujnik przepływu VKS-05M firmy Sika. Jest on zbudowany z uchylnego ramienia z magnesem na jednym końcu i kontaktronu. Nie ma sprężynek, i innych elementów, które mogą się zawiesić, więc powinien działać bezawaryjnie. Oto zdjęcie czujnika:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=141564&d=1349981127

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie na te aukcje patrzysz :)

http://www.ebay.de/itm/Warmepumpe-mit-Wohnraumluftung-/221133680265?pt=L%C3%BCftungs_Klimatechnik&hash=item337c982e89

http://www.ebay.de/itm/Viessmann-Warmepumpe-AWI-114-Vitocal-350-A-14-8-KW-Gebraucht-/251149596938?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3a79aeb90a

 

u nas rynek pomp ciepła jest w odniesieniu do Europy Zach młody i mały. Mało pomp pojawia się w drugim obiegu.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na aukcjach cichoooo jest niestety w tym temacie :(

Eee, bez przesady pojawiają się. Trzeba mieć dużo cierpliwości. Mnie się zepsuła w lutym, a pod koniec lata "już" miałem "nową" ;-)

a jak jest z transportem?

Musisz sobie sam zorganizować.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie kumam tego ebaya. Gdzie ona jest i czy ta cena to cena ostateczna czy licytacja?

Trzeba się uczyć języków. translate.google.pl się trochę nauczył. To jest chiniol z licytacją i ceną minimalną. Warto dokładnie przeczytać co piszą, bo można kupić coś innego niż się chce i niż się wydaje że sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...