Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To wszystko co opisales to sa zalety, ale jedynie nizszy bieg pompki obiegowej ma jakiekolwiek znaczenie (jesli wogole bedzie jakakolwiek mozliwosc jego mniejszenia bez straty na COP). W sumie jak bedziesz mial szczescie, to zaoszczedzisz na piwo w ciagu roku. Jednak jest jeszcze taki subiektywny czynnik jak "samozadowolenie" inwestora z wykonania "porzadnie" jakiejs instalacji w domu i sam po sobie wiem, ze na takie odczucie warto nieraz wydac grubsza kase. :)

 

 

W przypadku 4 pętli PE32 wymagana wysokość podnoszenia pompy przy przepływie 3m3/h to 3,9m.

Wymagana pompa 25/80, na 3 biegu. Zużywa 180W.

 

W przypadku 4 pętli PE40 wymagana wysokość podnoszenia pompy przy przepływie 3m3/h to 1,8m.

Wymagana pompa 25/60, na 3 biegu. Zużywa 100W.

 

Różnica w cenie glikolu i grubszej rury zwraca się więc w ciągu 1,5 roku (niecałych 2 lat).

 

 

Oszczędności roczne starczą nie tylko na piwo, ale na dobrą whisky ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku 4 pętli PE32 wymagana wysokość podnoszenia pompy przy przepływie 3m3/h to 3,9m.

Wymagana pompa 25/80, na 3 biegu. Zużywa 180W.

 

W przypadku 4 pętli PE40 wymagana wysokość podnoszenia pompy przy przepływie 3m3/h to 1,8m.

Wymagana pompa 25/60, na 3 biegu. Zużywa 100W.

 

Różnica w cenie glikolu i grubszej rury zwraca się więc w ciągu 1,5 roku (niecałych 2 lat).

 

 

Oszczędności roczne starczą nie tylko na piwo, ale na dobrą whisky ;-)

 

 

..no chyba, że zamiast grundfosa weźmiesz wilo :p które mają odpowiednio 60W i 40W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku 4 pętli PE32 wymagana wysokość podnoszenia pompy przy przepływie 3m3/h to 3,9m.

Wymagana pompa 25/80, na 3 biegu. Zużywa 180W.

 

W przypadku 4 pętli PE40 wymagana wysokość podnoszenia pompy przy przepływie 3m3/h to 1,8m.

Wymagana pompa 25/60, na 3 biegu. Zużywa 100W.

 

Różnica w cenie glikolu i grubszej rury zwraca się więc w ciągu 1,5 roku (niecałych 2 lat).

 

 

Oszczędności roczne starczą nie tylko na piwo, ale na dobrą whisky ;-)

 

Przeplyw 3m3/h to dla pomy o mocy grzewczej 16-18kW. Ilu z nas ma taka na swoj domek i ilu ktorrzy maja takie mocej robi tylko 4 petle w DZ poziomym?

 

Policz to dla 4 petli i przeplywu 1500-1800l/h (to dla pompy 8kW i delty 5 oraz 3K)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeplyw 3m3/h to dla pomy o mocy grzewczej 16-18kW. Ilu z nas ma taka na swoj domek i ilu ktorrzy maja takie mocej robi tylko 4 petle w DZ poziomym?

 

Policz to dla 4 petli i przeplywu 1500-1800l/h (to dla pompy 8kW i delty 5 oraz 3K)

 

A, no tak, policzę.

 

..no chyba, że zamiast grundfosa weźmiesz wilo :p które mają odpowiednio 60W i 40W

 

Jaki model Wilo?

Liczyłem dla Omnigeny :popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeplyw 3m3/h to dla pomy o mocy grzewczej 16-18kW. Ilu z nas ma taka na swoj domek i ilu ktorrzy maja takie mocej robi tylko 4 petle w DZ poziomym?

 

Policz to dla 4 petli i przeplywu 1500-1800l/h (to dla pompy 8kW i delty 5 oraz 3K)

 

 

4x120m PE32: OMI 25/40, 2 bieg. 32W

 

4x150m PE40: OMI 25/40, 3 bieg. 48W

 

Zwrot dodtkowego glikolu przez 17 lat. Trochę długawo :D

 

Starczy rocznie na kilka piw.

 

----------

EDIT: pomyłka. Tu prawidłowo:

4x120m PE32: OMI 25/40, 3 bieg. 62W

4x150m PE40: OMI 25/40, 2 bieg. 48W - takie zastosowałem

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4x120m PE32: OMI 25/40, 2 bieg. 32W

 

4x150m PE40: OMI 25/40, 3 bieg. 48W

 

Zwrot dodtkowego glikolu przez 17 lat. Trochę długawo :D

 

Starczy rocznie na kilka piw.

 

Przez 17 lat liczac 1800h pracy pomy w sezonie to wychodzi w jednej taryfie kwota 284 zl. Tylko tyle wiecej bedzie kosztowala ta rura i glikol?

Przelicz to moze jeszcze raz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 17 lat liczac 1800h pracy pomy w sezonie to wychodzi w jednej taryfie kwota 284 zl. Tylko tyle wiecej bedzie kosztowala ta rura i glikol?

Przelicz to moze jeszcze raz ;)

 

Liczyłem dla 2500h.

Pyxis, co się czepiasz :) Gruba rura jest dobra bo jest gruba i dobra :)

 

Howk.

 

:cool:

 

 

Chyba jednak zrobię na spirytusie. Wygląda na czystszy. A będę miał bardzo powolny przepływ, w ogóle nie turbulentny, więc boję się osadów.

Woda z filtra osmotycznego + 25% spirytusu przezroczystego powinno wyeliminować problem osadów... jak sądzę...

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zrobię na spirytusie. Wygląda na czystszy. A będę miał bardzo powolny przepływ, w ogóle nie turbulentny, więc boję się osadów.

Woda z filtra osmotycznego + 25% spirytusu przezroczystego powinno wyeliminować problem osadów... jak sądzę...

 

"Pier...lisz sie jak matka z chuliganem" - to jedno mi sie nasuwa na mysl, jak czytam takie teksty. ;)

 

BTW:"Wogole nei turbulentny" to laminarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pier...lisz sie jak matka z chuliganem" - to jedno mi sie nasuwa na mysl, jak czytam takie teksty. ;)

BTW:"Wogole nei turbulentny" to laminarny.

 

Dobrze napisane :-)

Człowiek czyta różne opracowania i głupieje.

 

Swoją drogą dziwnie mała moc pompy obiegowej DZ mi wyszła.

4x150m PE40: OMI 25/40, 2 bieg. 48W

 

(dla przykładu jakbym zrobił 2 pętle PE32 150m, wtedy pompka obiegowa brałaby 200W)

 

48W chyba mało, zwykle przyjmuje się do 10% mocy kompresora na pompy DZ i GZ, mi wyszło razem 5%. Dobry wynik.

 

----

 

Co do GZ, żona namawia mnie na klimakonwektory. Jako że pompa ma funkcję chłodzenia, nie byłoby to głupie rozwiązanie.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisane :-)

Człowiek czyta różne opracowania i głupieje.

 

Swoją drogą dziwnie mała moc pompy obiegowej DZ mi wyszła.

4x150m PE40: OMI 25/40, 2 bieg. 48W

 

(dla przykładu jakbym zrobił 2 pętle PE32 150m, wtedy pompka obiegowa brałaby 200W)

 

48W chyba mało, zwykle przyjmuje się do 10% mocy kompresora na pompy DZ i GZ, mi wyszło razem 5%. Dobry wynik.

 

----

 

Co do GZ, żona namawia mnie na klimakonwektory. Jako że pompa ma funkcję chłodzenia, nie byłoby to głupie rozwiązanie.

 

Jesli liczyles i tak wyszlo, to chyba tyle ma byc. Nie sprawdzalem obliczen. Moja 12,6kW na 25m rurach dobiegowych do rozdzielaczy z PE32 ma delte na poziomie 5K przy pompce DZ ustawionej na 210W. Tutaj powinienem dac na dobiegowke PE40, ale to juz inna historia.

 

Jak sie robi 2 petle to tak jak w przypadku odwiertow dajesz gruba rure, ale przy poziomym DZ najczesciej petli jest wiecej.

 

Jesli myslisz o pasywnycm chlodzeniu glikolem z DZ przelatujacym przez klimakonwektor, to u mnie se to nie sprawdzilo. W lecie DZ ma w okolicach 16*C (w tym roku nawet wiecej) i skutecznosc takiego chlodzenia jest symboliczna. Musialo by to sie krecic 16h/dobe a za cieche nie jest. Duzo praktyczniej jest zalaczyc klimatyzator w tanim pradzie. Kosztowo podobnie a skuteczniej znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli aktywne chłodzenie, zasilanie 7'C/powrót 12'C. Dość wysoki COP wychodzi, zwłaszcza gdy maszyna równocześnie ciepłem odpadowym grzeje CWU.

 

 

Czyli generalnie masz klimakonwektory, a wolałbyś podłogówkę? Jakie masz klimakonwektory?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę miał dwa kanałowe na strychu i jeden duży przypodłogowy na parterze w salonie.

Z nimi procz hałasu jest tego typu problem, że nie ma akumulacji ciepła tak jak w podlogówce. Musisz to uwglednić w sterowaniu, bo albo decydujesz się na okresowe przegrzewanie i wychładzanie pomieszczeń nawet z histerezą 2C, albo pompa będzie taktowała. Tym bardziej im cieplej będzie za oknem. Ja postawiłem na pierwsze rozwiązanie i tak bedę miał zaprogramowany sterownik.

 

Oczywiście na pytanie klimakonwektor czy podlogówka? Do ogrzewania zawsze podłogówka, z chlodzeniem raczej klimakonwektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...