Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie mogę - Żona mnie z domu wyrzuci :)

 

To kup zonce depilator. Nie bedzie musiala goraca woda sparzac wloskow na nogach. ;)

 

Do ilu *C teraz grzejesz CWU? Bo przy pompie 8kW to musisz miec albo wyraznie za maly zasobnik (za mala wezownica), albo windowac CWU do 48-50*C.

 

 

BTW:

Te wykresy 3D moze "ladnie" wygladaja, ale czytelnosci to nie ma zadnej.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu *C teraz grzejesz CWU? Bo przy pompie 8kW to musisz miec albo wyraznie za maly zasobnik (za mala wezownica), albo windowac CWU do 48-50*C.

cwu mam ustawione na 42st z histerezą 3st.

zmieniłem już na 41st z histerezą 2st.

 

zbiornik to SGW(S) MAXI 300 Galmet'u a jego wężownica ma pojemność 25l. i powierzchnię wymiany 3,8m2

 

BTW:

Te wykresy 3D moze "ladnie" wygladaja, ale czytelnosci to nie ma zadnej.

Pisałem, że to była pierwsza wersja - i wcale nie wyglądała źle - dopóki nie było tylu pomiarów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cwu mam ustawione na 42st z histerezą 3st.

zmieniłem już na 41st z histerezą 2st.

 

zbiornik to SGW(S) MAXI 300 Galmet'u a jego wężownica ma pojemność 25l. i powierzchnię wymiany 3,8m2

 

Czy 45*C to wcale nie tak duzo a wezownica calkiem spora. Moze jednak przeplyw na CWU w pompie jakis maly? Pompka na maxa ustawiona?

 

Ustawiasz grzanie na jednym poziomie cala dobe, czy masz prad dwutaryfowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cwu mam ustawione na 42st z histerezą 3st.

zmieniłem już na 41st z histerezą 2st.

 

zbiornik to SGW(S) MAXI 300 Galmet'u a jego wężownica ma pojemność 25l. i powierzchnię wymiany 3,8m2

 

Wykres jest słabo czytelny. Ile stopni występuje na wyjściu skraplacza?

Najwyrażniej układ osiąga temperaturę ustawioną w sterowniku jako max. na wyjściu. Jeśli jest jeszcze zapas, to po jej podniesieniu PC prawdopodobnie podgrzeje CWU w jednym cyklu.

Jeśli masz czujnik temperatury w dolnej części zbiornika, to możesz zwiększyć histerezę.

Jaka delta na wężownicy (we/wy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp graniczna jest ustawiona z tego co pamiętam chyba na 49st

czujnik jest w ok. połowie zbiornika

 

a co do delty na wężownicy to nie mierzyłem - i znów nie pamiętam dokładnie ale pompa jest tak zrobiona, że pomiar temp. zasilającej jest tylko na wyjściu z wymiennika GZ

 

Będę chciał sobie jeszcze dorzucić czujnik temp na powrocie do wymiennika GZ ale to niestety poza układem automatyki pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie za mocna pompka?

 

Te parametry to ja sadze dla taniego pradu. Ustaw mniejsza histereze na 1*C i podbij o jedan *C w taniej, to bedzie tansze dogrzewanie w drogiej. Krotszy cykl.

 

napisałem, że podbijam 2st w taniej taryfie

problem w tym, że mam jedną histerezę niezależnie od taryfy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wierzę...

czyżby teoria o jak najgrubszych rurach legła w gruzach?

 

Częściowo tak. Mam nadzieję, że te 20-metrowe wykopy starczą, ale zabezpieczyłem się w ten sposób, że jak nie - to połączę po 2 obecne obwody w jeden. W przypadku rury PE32 bym nie mógł tak zrobić, z PE40 będę ewentualnie mógł... zobaczę czy będzie to konieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem, że podbijam 2st w taniej taryfie

problem w tym, że mam jedną histerezę niezależnie od taryfy

 

Jesli masz czujnik w polowie zasobnika, to de facto grzejesz CWU ze 3*C wyzej niz masz w nastawach, a to juz wysoko jak na PCi.

Mozesz jeszcze pomanipulowac temperatura skraplacza przy ktorej sterownik wylacza sprezarke. U mnie bylo to 55*C niominalnie, ale przestawilem na 60*C (wg odczytow tego czujnika). Presostat sie nie buntuje, wiec to chyba lepsze niz takie zalaczenia sprezarki co kilka minut.

 

Jedna histereza wystarczy. Po prostu podbicie w taniej zastepuje w tym cyklu prawdziwa histereze. W obrebie jednej taryfy nie ma juz potrzeby dogrzewania CWU z wysoka histerez, bo przy 300l zasobniku i pompie 10kW minimalny cykla przy 2*C trwa przynajmniej 8 min.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast takich kombinacji zastanawiam się nad kupnem jakiegoś zbiornika izolowanego, żeby go wpuścić w obieg zasilania CWU np. taki 50-100l. - wydłużyłoby to nagrzewanie a jednocześnie dłużej oddawałoby ciepło przez wężownicę.

 

Z drugiej strony nie mam biwalentnego źródła dla CWU - a to by rozwiązało problem - gdybym zastosował ogrzewacz wody z grzałką.

I chociaż nie mam wątpliwości o wydajność pompy przy najniższych mrozach - to w przypadku jakiejś awarii będę mógł grzać cwu (a dzięki sprytnej topologii połączeń jaką mamy - również grzać podłogę bezpośrednio prądem :))

 

nie patrzyłem co prawda jakie ceny są na razie... ale chyba nie jakieś zabójcze?

 

co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo to 55*C niominalnie, ale przestawilem na 60*C (wg odczytow tego czujnika). Presostat sie nie buntuje, wiec to chyba lepsze niz takie zalaczenia sprezarki co kilka minut.

Jeżeli podbiję temp. graniczną do 52-53 stopni to pewnie zmniejszę to taktowanie, ale jakoś z drugiej strony mam ku temu opór.....

 

jeszcze zmierzę dokładnie temperaturę wody cwu na wyjściu - bo coś mi mówi, że nawet wbudowany w zbiornik termometr może ciut zaniżać... (jest w 2/3 wysokości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp graniczna jest ustawiona z tego co pamiętam chyba na 49st

czujnik jest w ok. połowie zbiornika

 

a co do delty na wężownicy to nie mierzyłem - i znów nie pamiętam dokładnie ale pompa jest tak zrobiona, że pomiar temp. zasilającej jest tylko na wyjściu z wymiennika GZ

 

Będę chciał sobie jeszcze dorzucić czujnik temp na powrocie do wymiennika GZ ale to niestety poza układem automatyki pompy

Sprawdż w dokumentacji PC maksymalną dopuszczalną na wyjściu. Dla różnych PC: od 50 do 60*C. Zwiększaj stopniowo, tylko o wartość wymaganą.

Warto znać deltę, aby być pewnym właściwych przepływów na wymiennikach.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podbiję temp. graniczną do 52-53 stopni to pewnie zmniejszę to taktowanie, ale jakoś z drugiej strony mam ku temu opór.....

 

To mnie zaszkodzi sprezarce niz takie taktowanie. Jak bys mial kaloryfery, to ona by dzialala caly czas w podobnych warunkach.

Producenci sprezarek zalecaja minimalna przerwe w pracy 10 min. Cos tam ze smarowaniem i olejem zwiazane.

 

Na pocieszenie dodam, ze im zimniejsze DZ tym niebezpieczenstwo taktowania mniejsze. Jak ustawisz w sierpniu parametry bez taktowania, to przez reszte roku ono nie powinno wystapic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji z pompą ciepła powietrzną 18kW bufor ciepła 300l bardzo wolno odbiera ciepło.

Podejrzewam, że daltego, że ma małą powierzchnię wymiany (dwupłaszczowy, biwalentny, 1 płaszcz ma 1m2).

 

Chcę podłączyć płytowy wymiennik ciepła i 'przemielić' szybko całą wodę z bufora, grzejąc ją pompą ciepła.

(Wychodzi mi z obliczeń, że cały bufor można ogrzać o 5'C w 7minut).

 

Chyba to najszybszy sposób? Miał ktoś podobne doświadczenia?

http://i42.tinypic.com/ne9sgj.jpg

 

Pompa typu monoblok - pracuje na glikolu, więc nie można podłączyć do bufora bezpośrednio

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...