Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Do defrostu, takie są głupie założenia producentów.

Do maciejzi ilu kol ci mówiło, że z tym zasobnikiem płaszczowym to nie zadziała?

Moim zdaniem jak chcesz mieć jakiekolwiek sensowne wyniki pracy tej pompy, to.

Wupłukaj dokładnie instalację zalej ją glikolem i PC podłącz bezpośrednio do instalacji. Zapewniając oczywiście wymagany przepływ dla pompy.

Tak jak narysowaleś, to znaczną częśc twojego kopa zjedzą pompy obiegowe. Jak będziesz chciał mieć w instalacji np 40C, to PC będzie chodzic na pnad 50C, a skraplanie będzie 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak odmroziło by mu jaja u nasady :D

 

Jest to po to by nie zauważył spadku temperatury zpna zasilaniu CO i zbytnio nie marudził, że mu dom wychładza.

Na zasadzie: czego oczy nie widzą ...

 

W tej mocy pompach do defrostu idzie ok 6 kW ciepła przez 3-5 min. Choć nie wiem ile w tej konkretnie, jak to budrzetowy chińczyk, to moze i 20 kW rzucać na ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do maciejzi ilu kol ci mówiło, że z tym zasobnikiem płaszczowym to nie zadziała?

 

Pan, który sprzedaje bufory, mówił zupełnie co innego. A mianowicie, że on taki z pompą ciepła używa i sobie chwali i poleca...

 

:-)

 

Moim zdaniem jak chcesz mieć jakiekolwiek sensowne wyniki pracy tej pompy, to.

Wupłukaj dokładnie instalację zalej ją glikolem i PC podłącz bezpośrednio do instalacji. Zapewniając oczywiście wymagany przepływ dla pompy.

Tak jak narysowaleś, to znaczną częśc twojego kopa zjedzą pompy obiegowe. Jak będziesz chciał mieć w instalacji np 40C, to PC będzie chodzic na pnad 50C, a skraplanie będzie 55C.

 

W instalacji maks. 42 stopnie. Nie wiem, czy jest sens zalewać całość glikolem, bo razem z buforem sporo by go weszło.

Mówisz, że na wymienniku aż 10'C straty ciepła? Tzn. o tyle aż niższa temperatura za wymiennikiem?

 

Przepływ chciałem ustawić 3m3/h po stronie PC, 2m3/h po stronie buforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest sens zalewać całość glikolem, bo razem z buforem sporo by go weszło.

 

Ja pisałem o zalaniu instalacji bezpośrednio podłączonej do PC, bez żadnego bufora.

Sam jak bym miał takie cós montować, wyciął bym skraplacz z tej pompy i przeniósł go do domu. Powstał by z tego split i nie było by obawy o to, że cokolwiek zamarźnie. Nie yło hy też tak duzych strat ciepła ze skraplacza i przesyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o zalaniu instalacji bezpośrednio podłączonej do PC, bez żadnego bufora.

Sam jak bym miał takie cós montować, wyciął bym skraplacz z tej pompy i przeniósł go do domu. Powstał by z tego split i nie było by obawy o to, że cokolwiek zamarźnie. Nie yło hy też tak duzych strat ciepła ze skraplacza i przesyłu.

 

No OK, to rozwiązanie ekstremalne. Jeśli jednak nie ingerować w konstrukcję pompy i nie obchodzić się z nią piłą - to generalnie czy coś jest nie halo z powyższym schematem? Wydaje mi się, że jest w porządku - upewniam się przed zmontowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wyciał wymiennik i podłączył bezpośrenio, ale on ma splita i 15m podgrzewanego trawnika.

Kol maciejzi jak widać chę wszystko zbadać na własnej kotłowni, więc kto mu zabroni.

 

Chwila

Pisaleś zdaje się wcześniej, że zdecydowaleś się na gruntową i rozkminialeś temat DZ i korozji. Co w takim razie robi PC powietrzna na schemacie?

Jak ma być gruntowa, to ona będzie w domu i mróz jej nie straszny. Przepłucz instalację i podłącz pezpośrednio napełniając demeniralizowaną wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inna instalacja, nie moja.

 

W jaki wątku mogę szukać wrażeń Magnolii?

Albo krótkie pytanie - jaka może być różnica temperatur między wyjściem z pompy ciepła a buforem? Aż 10 stopni?

 

Alternatywa to podłączenie zasilania do płaszcza buforu - łącznie 2m2. Rozumiem, że wtedy różnica temperatury to będzie około 9 stopni.

 

Które rozwiązanie lepsze?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na jego profil i szperaj w postach z końca 2012 i początku 2013.

Są w sieci programy do dobierania wymienników, poszukaj, wpisz swoje parametry temperatur i przepływów i dobierz wielkość wymiennika do najmniejszej możliwej delty.

Wymiennika płytowego nie zsstąpisz dwupłaszczem, bo mimo podobnej powierzchni wymiany wspołczynik przenikania ciepła dla płytówki będzie wielokrotnie większy. Wszystko przez turbulęncję i kształt płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Jednak jest spora, ja bym " zaryzykował" i sprawził w połączeniu równoległym z przydławieniem górnej wężownicy 40% do 60%

Jak ci brakuje niewielkiego obciążenia by pompa nie taktowała, to może pomóc.

 

W zimie jest nizsza, bo i DZ nie ma tych 15*C :)

Teraz t pompa pewnie z 15kW pcha w zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by wyszlo na poziomie ponad 20kW. Chyba troszke za duzo. ;)

 

Cholera znów mi nikt nie wierzy :D

 

Jak masz sprężarkę on/off i daje ona 12,6 kW przy 0/35, to ma wydajność ok 14,5-15 m3/h i porównywalna z ZH38 Coplenda.

Dane z Select7: przy zaś DZ 15C parowanie pewnie ok 5-7C, skraplanie ok 48C. Moc grzewcza przy tych par wyjdzie ok 18,5 kW, a COP ok 4,8 dla r-407. Dla parowania 5C COP ok 4,5, moc grzewcza 17,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera znów mi nikt nie wierzy :D

 

Jak masz sprężarkę on/off i daje ona 12,6 kW przy 0/35, to ma wydajność ok 14,5-15 m3/h i porównywalna z ZH38 Coplenda.

Dane z Select7: przy zaś DZ 15C parowanie pewnie ok 5-7C, skraplanie ok 48C. Moc grzewcza przy tych par wyjdzie ok 18,5 kW, a COP ok 4,8 dla r-407

 

Konfrontuje to z rzeczywistoscia. ;)

U mnie skraplacz pokazuje w koncowej fazie grzania CWU temperature 60*C. Tu juz taki COP nie bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...