Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam po prostu za mala wezownice w stosunku do mocy pompy. Tu jest chyba sedno sprawy.

 

Z praw fizyki wynikało, że jak płaszcz ma 1m2, a pompa ciepła 18kW, to delta T będzie 18'C. Sprzedawca przekonywał, że oczywiście, że nie, że tylko kilka stopni... :bash:

 

Łącznie są 2 płaszcze po 1m2 każdy. Więc jakbym 2 użył do pompy ciepła, to delta T będzie około 10 stopni.

 

Ale i tak najszybciej nagrzeję wodę przez wymiennik (który już posiadam).

 

Opiszę wyniki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praw fizyki wynikało, że jak płaszcz ma 1m2, a pompa ciepła 18kW, to delta T będzie 18'C. Sprzedawca przekonywał, że oczywiście, że nie, że tylko kilka stopni... :bash:

 

Łącznie są 2 płaszcze po 1m2 każdy. Więc jakbym 2 użył do pompy ciepła, to delta T będzie około 10 stopni.

 

Ale i tak najszybciej nagrzeję wodę przez wymiennik (który już posiadam).

 

Opiszę wyniki :-)

 

a liczyles z uwzglednieniem stratyfikacji temperatury w zasobniku? :)

 

Moja wezownica jest do przyjecia dla niminalnej mocy pompy, ale nie w okresie letnim. Jak bym byl bardziej obeznany w momencie instalacji pompy, to bym wiedzial, ze w lecie to dziala nieco inaczej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a liczyles z uwzglednieniem stratyfikacji temperatury w zasobniku? :)

 

Moja wezownica jest do przyjecia dla niminalnej mocy pompy, ale nie w okresie letnim. Jak bym byl bardziej obeznany w momencie instalacji pompy, to bym wiedzial, ze w lecie to dziala nieco inaczej. :)

 

 

No nie. Wydawało mi się, że różnica temp. wyjdzie z 10'C, ale sprzedawca przez telefon powiedział, że nie, skądże...

Po podłączeniu 2 płaszczy razem sytuacja nie jest wiele lepsza, pompa grzeje do 40'C.

Zostaje więc zastosować wymiennik, a do płaszczy kocioł na ekogroszek - podaje wyższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to juz bylo omawiane, ze doradztwo sprzedawcy moze sie zle skonczyc (zreszta ku swietmu oburzeniu piszacych tu sprzedawcow).

Czytasz to forum. My tu piszemy czesto o zasobnikach CWU i padaja liczby powyzej 2m2 jako pow wezownicy co przy wiekszych mocach pomp okazuje sie za malo. Ty masz pow 1m2 i slowo sprzedawcy przeciwko fizyce. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciejzi

Przykładowy wynik u jednego z kolegów na forum:

PC g-w 9kW

Wężownica 2,3m2

Strata ok. 10*C

 

Na wymienniku płytowym można uzyskać małą stratę temperatur, ale wyjdzie on duży (i drogi).

 

Szkoda, że nie można 'przydławić' mocy pompy do 10kW.

Wymiennik już jest w instalacji, myślę, żeby go wykorzystać. Pewnie nie będzie idealny, ma około 30cm wysokości, wcześniej odbierał ciepło z kotła na ekogroszek, ale może strata będzie tylko 3-5'C.

 

Po stronie zasilania jest wydajna pompa podająca nawet 6m3/h (będzie ustawiona na 2 biegu na 3m3/h), po stronie odbioru pompka 25/40 na ostatnim biegu, może da radę

Trudno znaleźć bufor z wężownicą o odpowiedniej powierzchni, sprzedawca tego z płaszczami mówił, że znacznie szybciej woda odbiera ciepło niż z rur.

 

Wersja A była że jeden płaszcz na pompę ciepła, drugi na ekogroszek - nie zdała egzaminu.

Wersja B jest obecnie, że oba płaszcze na ekogroszek - też nie daje rady.

Pozostaje wersja C, żeby płaszcze przeznaczyć na ekogroszek, a wodę w buforze przciskać przez wymiennik płytowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 5-10C poślizgu temperatury na wymienniku

2 50-60W dodatkowej pompy, a jak z buforem, to kolejne 50-60W

 

Weź sobie jakiś program, lub tabelkę parametrów sprężarki i zonacz jak zmienia sie moc i wydajność w zależności od temperatury skraplania.

W normalnych warunkach dla gruntowej 0/40, każdy stopień ze skraplaniem w górę, lub parowaniem w dół, to o 2,5% gorsza wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje możliwość obliczenia różnicy temperatur między zasilaniem a wodą w buforze na podstawie powierzchni wymiennika i mocy cieplnej pompy ciepła?

 

-----

Edit: OK, zgłębiłem temat. Nie ma takich buforów, które przez wężownicę lub płaszcz mogły odebrać 20kW ciepła przy rozsądnej różnicy temperatur woda w buforze-woda zasilająca.

W tym wątku specjalista mówi, że potrzeba dobierać 0,5m2 wężownicy na 1kW mocy źródła ciepła:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203928-Jaka-powierzchnia-w%C4%99%C5%BCownica-CWU-spi%C4%99tej-z-PC

 

Z kolei z programu doboru wymienników Danfossa wychodzą rozsądne parametry. Wymiennik od 26, przez 30 po 37 płyt. Trzeba zapewnić jedynie spory przepływ, delta t około 5 - 10 stopni.

 

----

Edit 2: sprawa się wyjaśniła, był luźny czujnik temperatury wody powrotnej.

Widok PC ze sprężarką EVI 18kW:

http://i42.tinypic.com/30sksk9.jpg

 

Moja będzie montowana za 1,5 m-ca

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywa takie naczynie i gdzie można je nabyć?

 

Rozumiem że służy do uzupełniania glikolu

 

To sie nazywa fachowo chyba "naczynie wzbiorcze". Sluzy do rownowazenia rozszerzalnosci termicznej plynu, ktorym zalane jest DZ.

 

Co do dostania tego, to mi sie udalo dopiero u instalatora, ktoremu zostalo z jakiegos kompletu z pompa. Nie wykorzystal przy instalacji. W necie nie moglem sie tego doszukac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze sobie zamontuję oddzielnie - policzyłem zgodnie z rozszerzalnością wody, różnica temperatur od -10'C do +15'C, wyszła wymagana pojemność 12l, ciśnienie napełniania instalacji 1,5 bar. Chociaż właściwie DZ napełnia się tylko do ciśnienia statycznego, myślę że 1,5 bar chyba nie powinno zaszkodzić. Chyba pompce obiegowej ułatwię życie w ten sposób

 

A ten zbiorniczek dodatkowo pokazuje, czy glikolu nie ubywa i nie trzeba uzupełnić, ale nie wiem, gdzie toto kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze sobie zamontuję oddzielnie - policzyłem zgodnie z rozszerzalnością wody, różnica temperatur od -10'C do +15'C, wyszła wymagana pojemność 12l, ciśnienie napełniania instalacji 1,5 bar. Chociaż właściwie DZ napełnia się tylko do ciśnienia statycznego, myślę że 1,5 bar chyba nie powinno zaszkodzić. Chyba pompce obiegowej ułatwię życie w ten sposób

 

A ten zbiorniczek dodatkowo pokazuje, czy glikolu nie ubywa i nie trzeba uzupełnić, ale nie wiem, gdzie toto kupić

 

Czemu licząc dla glikolu naczynie wzbiorcze bierzesz rozszerzalność dla wody? Może są bardzo podobne, nie wiem, bo nie mam danych przed sobą, sprawdź to.

1,5 to swiat i ludzie. Przeciez nie będzie tam dużych ciśnien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze sobie zamontuję oddzielnie - policzyłem zgodnie z rozszerzalnością wody, różnica temperatur od -10'C do +15'C, wyszła wymagana pojemność 12l, ciśnienie napełniania instalacji 1,5 bar. Chociaż właściwie DZ napełnia się tylko do ciśnienia statycznego, myślę że 1,5 bar chyba nie powinno zaszkodzić. Chyba pompce obiegowej ułatwię życie w ten sposób

 

A ten zbiorniczek dodatkowo pokazuje, czy glikolu nie ubywa i nie trzeba uzupełnić, ale nie wiem, gdzie toto kupić

 

To sie raczej stosuje zamiast przeponowego naczynia wzbiorczego. Do uzupelniania jakis ubytkow cieczy w DZ podlczasz wode z instalacji domowej z zaworem zwrotnym. Nie ma potrzeby dolewania glikolu, bo te dolewki wody beda minimalne i nie zbija Ci znaczaco stezenia roztworu (nawet jak wlejesz 20l wody). U mnie w pompie jest 2litrowe naczynie wzbiorcze na DZ i jakos bez problemu wystarcza, wiec przelicz jeszcze raz te 12l, bo to cos za duzo wyszlo chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pompie jest 2litrowe naczynie wzbiorcze na DZ i jakos bez problemu wystarcza, wiec przelicz jeszcze raz te 12l, bo to cos za duzo wyszlo chyba.

 

Wygląda to na takie naczynie wzbiorcze - przezroczyste. Chyba nigdzie tego nie kupię, więc jak płynu ubędzie w instalacji, to zobacze po spadku ciśnienia.

Wychodziło mi wg różnych wzorów albo 8l albo 12l, wziąłem 12l. Od -10'C zimą do +15 stopni latem zakres zmian temperatury.

 

 

Tak przy okazji - jakie masz ciśnienie w instalacji?

 

 

I druga kwestia - CWU. Można podłączyć zasobnik z wężownicą 3m2, dwa zbiorniki po 1,5m2 płaszcza szeregowo albo taki deseń jak tu na dole:

http://www.sklepcnc.pl/schemat-instalacji/

 

Czyli przez wymiennik. Wymiennik wychodzi 22-30 płyt, pompa obiegowa około 25/60.

Powinno grzać 300l o 5 stopni w 15 minut. Cenowo taniej niż jeden zbiornik z wężownicą 3m2 i podobnie jak 2 zbiorniki małe szeregowo.

Ma ktoś jakieś doświadczenia z grzaniem CWU przez wymiennik?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...