Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Heiztechnik Q EKO BIO (szuflada) - eksploatacja, ustawienia


Wosto

Recommended Posts

Hej WItam Wosto ja dzisiaj po 19 bede jeszcze mial od serwisu HT pellet Barlinka 60kg zasypie i zobaczymy ile zpali czy to tez wina pelletu moze , bo faktycznie kalorycznosc ma znaczenie jak pisaliscie , poza tym jesli dalej bedzie tak palil to jednak poszukam owsa i pomieszam 2:1 jak Budek72 i zobaczymy ale narazie do konca tygodnia pojade na pellecie , wiem ze chyba trzeba dmuchawe wlaczyc na wieksze obroty na mieszance pelletu i owsa co wiecej nie wiem trzeba potestowac , pozdrawiam Super ze udalo sie z tym slimakiem mam ndzieje ze nibedzie sie robil nagar , daj znac jak wymienia i jak wyjda testy.

 

przy paleniu owsem trzeba ograniczyć dopływ powietrza, jescze mniej niż przy pelet (bo robią się spieki), min. dlatego wymieniam na wentylator z przysłoną.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

qrcze , to u mnie może być to samo, bo jak czyściłem ostatnio palnik to widziałem ślimak, ale chyba nie wchodził do pieca tylko kończył się równo z nim. co prawda nie mam problemu z paleniem pelety ale może przy paleniu owsem będzie lepiej (bo robią się spieki).

w tym tygodniu ma być u mnie serwis HT to się wyjaśni.

 

pozdr

Hej warto zeby to zobaczyli bo moze faktycznie ale ja mam nadzieje ze nie ruszy fala wymian w POLSCE slimakow z HT bo do mnie serwis juz nie przyjedzie :-) !!!! HEHE zoabczymy ale serwis na razie bardzo pomocny za to maja PLUSA !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwis na razie bardzo pomocny za to maja PLUSA !!!!

Oby tak dalej bo to b. ważne - z tego powodu dałem sobie spokój z Kostrzewą przy wyborze kotła.

Budek, podejrzewam, że Twój ślimak również może być za krótki, bo nasze kociołki są chyba z jednego "miotu". Daj znać serwisowi, żeby przywiózł Ci od razu prawidłowy podczas najbliższej wizyty. A swoją drogą to ciekawe - u mnie to powoduje nagar, u Ciebie nie ma z tym problemów. To dowodzi, że każdy ma jednak inne warunki spalania ...

Co do obrotów dmuchawy - ja u siebie mam je zbite na minimum ("0" w nastawach) i maksymalnie przysłonięty otwór wentylatora - pobór powietrza odbywa się jedynie szczeliną regiulacyjną. Jak otworzę przysłonę nieco więcej, w palniku wytwarza się taki cug, że aż huczy w całej piwnicy.

Pozdrawiam.

p.S. Jutro jadę po owies (na wieś do rodziny), a w weekend (oczywiście po wymianie ślimaka) pierwsze próby ze spalaniem tego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej chlopaki tak dla informacji po zaladowaniu 80kg mojego pelletu NN i nastawach serwisu HT 10/20 piec spalil w 24h doslowni wszystko !!!! czyli duzo....ale nastawy dosyc duze wczoraj zaladowalismy z serwisem HT na tych samych nastawach 70kg pelletu Barlinka....zobacze dzisiaj po19 ile spali ale wczoraj ale na moich 7/20 czy 8/29 czy 10/30 spalał 60-65kb jak pisałem zoabaczymy.

Mam 3 pytania

1.Czy macie sterowniki pokojowe (regulatory) bezprzewodowe lub przewodowe chodzi mi o firme , bo kupie chyba bo i tak bedzie potrzebny w przyszlosci a teraz nie potrzebne mi teraz w domu 20 stopni-jak nie mieszakam

2.Co trzeba zmienic w sterowniku po podlaczeniu (stan pracy 2) - sterownik pokojowy -WLACZONY co jeszcze ?

3.JAK lepiej ? - Czy piec powienien dochodzic do temp zadanej np 55 stopni i sie wylaczac czyli wchodzi w stan podtrzymania czy jak piec dochodzi do 54 ale caly czas tak trzyma i pobiera paliwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam sterownik bezprzewodowy Euroster 2006TX

http://www.nokaut.pl/oferta/bezprzewodowy-regulator-temp-euroster-2006-tx.html

wydaje mi się że jak będziesz miał sterownik pokojowy to spalanie powinno być mniejsze, ustawiasz w jednym pokoju, odkręcasz termostat na full, a w pozostałych pokojach ustawiasz tak jak Ci pasuje,

co do pieca wydaje mi się że bardziej ekonomiczniej jest jak piecyk po nagrzaniu pomieszczeń przechodzi w stan podtrzymania niż ma ciągle pracować,

jeszcze jedno, wydaje mi się że masz ustawioną za niską temp kotła (55stop), woda go grzejników dochodzi o jeszcze niższej temp i może przez to kociłek dłużej pracuje, ja obecnie mam ustawione 63 stop, temp. zał. pompy CO 53 stop, wydaje mi się że szybciej nagrzewa się dom (krócej pracuje). przy niższej temp wody kociołek musi dłużej pracować, ale to tylko moje odczucia, spróbuj na 24 h tak zrobić i wszystko się wyjaśni.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sterownik mam taki sam jak Budek (pewnie również montowany przez Tomka).

Co do ustawień. U mnie temp. zadana kotła to 65 stopni. Jakiś czas temu próbowałem na 60 stopni - spalał wówczas ok. 4 kg pelet mniej/dobę, ale przy załączaniu zaworu 3-drożnego, temp. potrafiła spaść nawet do 42 stopni (teraz schodzi do 48 ) Słyszałem, że zbyt niska temp. bardzo szkodzi i wpływa na trwałość, więc zawczasu wolę dać więcej ...

Załatwiłem sobie ok. 200 kg owsa. W sobotę serwis ma mi wymienić ślimak, więc może potem przystąpię do prób.

Budek, dajesz pół na pół peletu z owsem czy 2:1 więcej owsa?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sterownik mam taki sam jak Budek (pewnie również montowany przez Tomka).

Co do ustawień. U mnie temp. zadana kotła to 65 stopni. Jakiś czas temu próbowałem na 60 stopni - spalał wówczas ok. 4 kg pelet mniej/dobę, ale przy załączaniu zaworu 3-drożnego, temp. potrafiła spaść nawet do 42 stopni (teraz schodzi do 48 ) Słyszałem, że zbyt niska temp. bardzo szkodzi i wpływa na trwałość, więc zawczasu wolę dać więcej ...

Załatwiłem sobie ok. 200 kg owsa. W sobotę serwis ma mi wymienić ślimak, więc może potem przystąpię do prób.

Budek, dajesz pół na pół peletu z owsem czy 2:1 więcej owsa?

Pozdrawiam.

 

mam takie magiczne wiaderko po farbie :D , owsa wchodzi 7 kg, peletu 8 kg, mieszanka 2 wiaderka owsa i 1 peletu, potemm mieszam w zasobniku :D , potem następna taka dawka itd. :)

zastanawiam się na proporcją 1:1, może wtedy pozbędę się spieków?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie forumowicze HT

Powoli przestaje mnie bawić ten piec. Od początku jego eksploatacji codziennie w moich zajęciach pojawia się hasło ogrzewanie. Ostatnie obserwacje: przy minimalnym wietrze, temp min -5, dobrze ocieplonym budynku (140m2) piec spala 40 kg/dobę pelletu od Krauzego. Na moje oko pali się dobrze, prawidłowy płomień, dochodzi do zadanej temp, nie robią się nagary. Więc do diabla, dlaczego tyle żre? Przy podejmowaniu decyzji o źródle ciepła, ulegając informacjom ogólnie dostępnym zdecydowałem sie na ten właśnie model. Mam kontakt z kolegą, który zdecydował się się na gaz ze zbiornika przydomowego. Również z przerażeniem obserwuje zwiększone zuzycie paliwa. Ocenia iż za miesiąc styczeń zapłaci aż 900 zł. Mamy podobnej wielkości domy. Ja przy spalaniu 40 kg dziennie wychodzę dokładnie na taki sam wynik. U mnie mieszkają 2 osoby, u kolegi 4. On ma cicho w domu, mnie budzi warkot podajnika. Ja codziennie "modlę się" do pieca, On kontroluje tylko, czy piec pracuje czy nie. Gdzie jest ta przewaga pieca na pellet nad gazowym? Może coś jeszcze w tym moim coś niegra? Np dlaczego po osiągnięciu zadanej temp. w bardzo szybkim tempie temp kotła spada o 15 st? Ostatniej nocy wyłączył sie całkowicie. Temperatura CWU z 50 st spadła do 24 bez pobierania. Może ma ciągle włączony tryb awaryjnego wychładzania tak jak w pryzypadku przekroczenia granicznej temp bezpieczeństwa. Za dużo tej zabawy. Kto chce kupić ode mnie ten wynalazek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Musisz być naprawdę wkurzony sądząc po powyższym poście.

Pytanie tylko czy inny "wynalazek" (mowa oczywiście o peletech) zapewni Ci niższe spalanie? Nie powiem, żebym ja był zachwycony "normą" 40 kg/dobę, ale inni mają ten sam problem. Zresztą czytając Forum mam wrażenie, że dzielimy się na dwie grupy: tych, którym ogrzewanie pochłania 20 kg i tych którzy tracą 40 kg. Też bym chciał zaliczać się do tych pierwszych, ale jak na razie nic na to nie wskazuje. Skoro więc wydałem już tyle kasy szukam rozwiązań na obniżenie spalania (jak na razie bez powodzenia :( )

Ja z kolei mam pytanie o temp. kosza. Przed wymianą ślimaka temp. kosza rzadko przekraczała 50 stopni, teraz prawie non stop utrzymuje się w granicach 48-55 stopni (wymiana rzeczywiście prosta - wystarczy zdjąć zawleczkę i wyjąć ślimak) i dlatego nie chcę jeszcze eksperymentować z owsem. Chyba spróbuję zwiększyć czas podawania, teraz mam 6 s na 20 s pauzy, choć to dziwne żeby po wymianie ślimaka zmieniać nastawy...

Krzysiek, jeśli chodzi o spadek temp. u mnie też tak się dzieje, gdy kocioł jest w podtrzymaniu i otworzy się zawór 3drożny puszczając ciepło na grzejniki. Ponowne załączenie fazy grzania i tak nie spowoduje od razu wzrostu temp., bo z grzejników wraca mocno schłodzona woda i trochę potrwa zanim się rozgrzeje...

A spadku CWU (bez pobierania) zupełnie nie rozumiem. Ale to chyba nie wina kociołka, bo za utrzymanie temp. odpowiada przecież izolacja zasobnika cwu, czy załączona non stop cyrkulacja (ja mam założony programator na pompie cyrkulacji cwu)

Jeśli chcecie możemy tu podać konkretne wszystkie swoje nastawy i wspólnie komentować ew. zmiany.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wkurzenie nie ustępuje.

Podam Ci moje nastawy:

Podajnik

Czas przesypu - 1 min

Krotność podawania - 1

Czas oczekiwania 15 min

Czas pauzy podajnika - 10 sek

Czas pracy podajnika - 10 sek

Dmuchawa

Obroty dmuchawy - 2

Obroty dmuchawy wzrost - 1

Czas dmuchawy podt - 5 sek

Obroty dmuchawy podt. - 0

Menu podstawowe

Temp. kosza - pokazuje aktualnie 36 ( czy powinna byc wyższa?)

Temp. zał. - 70 st

Nastawa kotła - 58 st

Nastawa CWU - 48 st

Zasobnik ciepłej wody m-ki Biawar wygląda na dobrze zaizolowany. Przy wyłączeniu pieca cyrkulacja też była wyłączona. Mam zegar sterujący do pompy cyrkulacyjnej . Na noc wyłącza się. Więc gdzie to ciepło uciekło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek1651 sprobuj innych ustawień ( u mnie się sprawdzają), zmień

 

Czas pauzy podajnika - 20 sek

Czas pracy podajnika - 9-10 sek

Dmuchawa

Obroty dmuchawy - 0

Obroty dmuchawy wzrost - 0

Czas dmuchawy podt - 10 sek

Obroty dmuchawy podt. - 1

Menu podstawowe

Temp. kosza - pokazuje aktualnie 36 ( czy powinna byc wyższa?)

Temp. zał. - 70 st

Nastawa kotła - 60-65 st

tryb pracy - 1

algorytm - 2

histereza - 2

czas oczekiwania w potrzymaniu - 30

 

co do cwu to dziwne :roll:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie mam 19 stop. gdy piec pracuje.

Taka temp. to dla mnie wzorzec ...

Jeśli chodzi o żar - tak, czasami go widać. Próbowałem np. zwiększyć czas podawania na 10 s (przy 20 s pauzy) aby mocniej wysunąć żar, ale wzrosła mi temp. kotła podczas fazy podtrzymania aż ponad 90 stopni, więc szybko zmieniłem z powrotem na 6-7 s.

A swoją drogą nadal czekam na pomoc Fostera, bo ich Menuet zabezpiecza kocioł przed temp. powyżej 95 stopni, natomiast producent HT jako temp. max pracy podaje wartość 85 stopni.

Moim zdaniem już przy temp. 80 stopni zawór (np. 3-drożny) powinien dostawać sygnał ze sterownika aby "puścić" ciepło na grzejniki i tym samym schłodzić kocioł.

 

Wracając do temp. kosza - muszę chyba zasięgnąć opinii Tomka, bo moja wiedza nie znajduje powodu, dla którego dłuższy ślimak powoduje wzrost temp. kosza (a może się coś wypala - tylko co...)?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy nie za dużo niewiadomych i problemów z kotłem i wyposażeniem kotłowni za kilkanaście tysięcy złotych? Przed chwilą temp. w koszu osiągnęła 60 stopni ... Po wymianie ślimaka pojawił się również dym w zasobniku; wszystko jednak wcześniej uszczelniłem, Why???

Do tego spalanie na poziomie 40 kg/dobę... Gdzie jest kres cierpliwości??? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----PS. obecne spalanie rzędu 40-45 kg.----

 

Budek72 spalasz dalej mieszanke 2:1 czy sam pellet ? Ja od kilku dni wylaczylem piec nie wiem ale chyba sie zalamie po Waszych opiniach nie wiem ale czemu te piece tyle spalaja czy takze przy temp na zewn 0 stopni tez bada palic 40-50kg przeciez to smieszne - trzeba to posprawdzac i tyle acha i mam pytanie czy macie rolety zewn. u siebie na oknach czy nie ? wiem ze przy wietrze to one pomagaja ale ne iwiem jak w praktyce. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----PS. obecne spalanie rzędu 40-45 kg.----

 

Budek72 spalasz dalej mieszanke 2:1 czy sam pellet ? Ja od kilku dni wylaczylem piec nie wiem ale chyba sie zalamie po Waszych opiniach nie wiem ale czemu te piece tyle spalaja czy takze przy temp na zewn 0 stopni tez bada palic 40-50kg przeciez to smieszne - trzeba to posprawdzac i tyle acha i mam pytanie czy macie rolety zewn. u siebie na oknach czy nie ? wiem ze przy wietrze to one pomagaja ale ne iwiem jak w praktyce. pozdrawiam

 

benik, jeszcze obecnie palę tą mieszanką, nawet w sobotę paliłem żytem bo mi się trafił 1 worek, pali się podobnie jak owies (a myślałem że może będzie palił się trochę inaczej, bo same ziarna, a owies jest tak jakby w łupinkach, ale nie). w Kębłowie znalazłem hurtownię gdzie owies mają po 300 zł.

co do rolet, to nie mam, ale też zauważyłem że jak są silne wiatry to piec trochę więcej pali :(.

co do spalania przez innych forumowiczów rzędu 20 kg sam nie wiem co o tym myśleć, wychodzi na to że te piece HT są ciągle "głodne", albo mamy tak nieszczelne domy ;) ???

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----PS. obecne spalanie rzędu 40-45 kg.----

 

benik, jeszcze obecnie palę tą mieszanką, nawet w sobotę paliłem żytem bo mi się trafił 1 worek, pali się podobnie jak owies (a myślałem że może będzie palił się trochę inaczej, bo same ziarna, a owies jest tak jakby w łupinkach, ale nie). w Kębłowie znalazłem hurtownię gdzie owies mają po 300 zł.

co do rolet, to nie mam, ale też zauważyłem że jak są silne wiatry to piec trochę więcej pali :(.

co do spalania przez innych forumowiczów rzędu 20 kg sam nie wiem co o tym myśleć, wychodzi na to że te piece HT są ciągle "głodne", albo mamy tak nieszczelne domy ;) ???

 

pozdr

 

Sam nie wiem te 20kg ja zauwazylem ze albo ludzie sie chwala i nie bardzo przejmuja tym spalaniem i podaja zeby "miec mniej" albo tak czytalem sczegolnie na tym forum o Granpalu ze glownie piece tylko na pellet pala mniej i maja wyzsza sprawnosci - a te nasze z rusztem awarynym i innym palnikiem jak nie wrzytkowy lub inny jakos wiecej , ale kurcze czemu inne piece jak lingduo czy inne nawet te na wegiel pala mniej pelletu (mam znajomego ) na palnikach nie przystosowanych na to ...???@@#! kurcze ja mam duze okna to wiem bedzie uciekalo ale nie mozna tylko na to ciagle zwalac )mozna ale moze byc troszke wieksze spalanie ok) ale jak bede palil 2-3 miesiace przed zima dom i mury sie ogrzeja to niema bata zeby mniej nie spalil sam niewiem ....kurcze niby serwis ok ale jakos zaczynamy tracic cierpliosc wiem ze dom musi miec odpowiedznie ocieplenie itd ale.......pozatym ciagle pisza o tym buforze ciepla w innym watku nawet widzialem Wosto sie tam udziela ale inni maja bez bufora i spalalja mniej takze to tylko dodoatek , wiec nie w tym rzecz napewno , mozna kazdy ma inny dom inne warunki grzania itd ale cos trzeba pomysles :-) moze w lecie przyjda nam jakies pomysly to podzielimy sie wszyscy :-) narazie czeka nas do marca zima podobno !!! pozdrawiam walczymy dalej z HT - (moze wyjdzie innym palnik ) chociaz ten podobny jest do innych na pellet i nie powinno byc roznic ale tak naprawde to My im testujemy te Kotly tak naprawde tracac niezla kaske.....pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...