Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Heiztechnik Q EKO BIO (szuflada) - eksploatacja, ustawienia


Wosto

Recommended Posts

Witam sewis z bliźniaczego wątku o Granpalu - też Was czytam :D

A czy można jakoś wydłużyć trwałość wkładów (nie ukrywam, że mam kotłownię w kaflach (takich tanich ale jednak) i rozkuwanie ich w celu wymiany byłoby rozbojem :( )?

Mam wkłady 0,8 więc nie są 'wieczne", a wiem że powinny być min. 1-ki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam sewis z bliźniaczego wątku o Granpalu - też Was czytam :D

A czy można jakoś wydłużyć trwałość wkładów (nie ukrywam, że mam kotłownię w kaflach (takich tanich ale jednak) i rozkuwanie ich w celu wymiany byłoby rozbojem :( )?

Mam wkłady 0,8 więc nie są 'wieczne", a wiem że powinny być min. 1-ki

 

Ocieplić rury z kotła do komina i starać się nie dopuszczać do długich postoi w podtrzymaniu.Zużyciu ulega najczęściej "końcówka" rury w najgorszych wypadkach nawet po roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplić rury z kotła do komina
- to jasne, natomiast
starać się nie dopuszczać do długich postoi w podtrzymaniu
z tym gorzej. Z obecną pogodą kociołek większość czasu "spędza" w podtrzymaniu. Za radą producenta HT wydłużyłem sobie czas oczekiwania z 5-ciu do 10-ciu minut, przez co kocioł nieco szybciej się wychładza i częściej podciąga temp. do min. 65 stopni, ale to wciąż faza podtrzymania. Jest jakiś inny sposób?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po czasie nieobecności

 

1 - zawirowywacz - u Wosto rzeczywiście ciąg jest duży i należy go zmniejszyć albo przerywaczem ciągu (tylko niestety brak miejsca) lub półśrodkiem, czyli przez otwarcie wyczystki. Wosto masz dobry ciąg choćby dlatego też, że jak mało kto masz bardzo dobry nawiew świeżego powietrza, a kotłownię niezbyt dużą, przez co też jest w niej dosyć ciepło. Co do zawirowywacza to otwarcie wyczystki nie wyklucza go, a jeśli idzie o dymienie po jego zastosowaniu to w porządku, nareszcie możesz zwiększyć obroty dmuchawy w celu zwiększenia przepływu powietrza, albo idąc w drugą stronę zmniejszyć podawanie co spowoduje zmniejszenie mocy kotła i jego dłuższą pracę.

2 - owies a komin - mając komin kwasoodporny nie powinniśmy bać się jego rozpuszczenia, jedyny problem to wysoka temperatura, która po spaleniu blachy (robi się ona niebieska) traci swe właściwości i kwas ją zżera. Żeby to się nie stało starajcie się ograniczać wielkość spalania na ruszcie zastępczym aby temp. spalin nie poszła powyżej 250 0C.

Jeden z pracowników Instytutu Energetyki powiedział mi jaki jest problem z owsem, mianowicie chlor zawarty w spalinach (chlor bądź coś innego ale coś w tym stylu) w temperaturach około 600 0C zastępuje on węgiel w wiązaniach stali ale taki problem nie występuje w kotłach wodnych niskotemperaturowych.

3 - pellet a owies - przechodząc z palenia pelletem na owies lub mieszanki należałoby dla zachowania podobnej mocy zwiększyć podawanie paliwa przy niezmienionej ilości powietrza. Kaloryczność pelletu i owsa na jednostkę masy jest zbliżona, a nawet owies ma delikatnie niższą. wiadomym jest że owies jest lżejszy niż pellet a podajnik pracuje w funkcji objętości w związku z tym musimy zwiększyć ilość objętościowo podawanego owsa.

4 - owies a nagar - nagar niezależnie od rodzaju paliwa tworzy się na skutek zbyt dużej ilości powietrza, a co za tym idzie skrócenia płomienia, wyższej jego temperatury i łatwiejszego sklejania popiołów (patrzcie na szlakę w węglu). Zmniejszając ilość powietrza kierujemy palenisko w kierunku końca palnika powodując rozprzestrzenienie płomienia i obniżenie jego temperatury i zmniejszenie ilości spieków.

5 - nagar - proponuję dla oczyszczania (sprawdza się przy retortach) z nagaru co jakiś czas na dno zbiornika wrzucić wiadro ekogroszku a on ładnie wam wszystko wyszlifuje i oczyści.

6 - pellet - jeśli was interesuje, to dla użytkowników kotłów heiztechnik dysponujemy pelletem z Barlinka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuzyn pali w Granpalu 15kW :) Jaki ten świat maly :D

Potwierdzam, ba, nawet przed rozpoczęciem prób z owsem byłem u Niego zobaczyć jak to "chodzi" i nie ukrywam, że wiadomość o wymianie wiadomej części wkładu trochę mnie zaniepokoiła. Jeśli jednak dotyczy to tylko tego krótkiego odcinka, o którym pisał A.K. - nie jest źle. Bardziej bolałby mnie trójnik na wejściu do pionowej części wkładu.

 

Cieszę się też, że wątek wreszcie nabrał bardziej merytorycznego charakteru i dostarcza innym bardzo cennych informacji.

 

Mam tylko jedną wątpliwość, bo trochę się pogubiłem (chyba z nadmiaru informacji):

(...)nareszcie możesz zwiększyć obroty dmuchawy w celu zwiększenia przepływu powietrza, albo idąc w drugą stronę zmniejszyć podawanie co spowoduje zmniejszenie mocy kotła i jego dłuższą pracę.

 

4 - owies a nagar - nagar niezależnie od rodzaju paliwa tworzy się na skutek zbyt dużej ilości powietrza, a co za tym idzie skrócenia płomienia

3 - pellet a owies - przechodząc z palenia pelletem na owies lub mieszanki należałoby dla zachowania podobnej mocy zwiększyć podawanie paliwa przy niezmienionej ilości powietrza(...)

 

Jak dotąd istotnie nie zmieniałem parametrów spalania. Co więc jest bardziej korzystne przy mieszance?

A może pierwsza część cytatu dotyczy tylko sytuacji, gdy dodatkowo stosujemy zawirowywacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

Trzeba wyciągnąć ten temat "na wierzch". bo po zmianie Forum zniknął gdzieś głęboko.

Idąc śladem Budka po częściowej zmianie przeze mnie rodzaju paliwa (mieszanka peletu i owsa w stosunku 1:1 objętościowo) jestem b. zadowolony i mam zamiar tym sposobem ogrzewać w przyszłym sezonie. Zaopatrzę się więc w 2 tony owsa i 3 tony peletu. Owies podobno najlepiej brać zaraz po żniwach - może "skrzykniemy" się wspólnie i razem (zawsze można korzystniej negocjować cenę i dostawę) zaopatrzymy się u jakiegoś rolnika?

I ponawiam prośbę do Tomka (straciłem Jego numer po zmianie telefonu) - podaj informację skąd polecałeś pelet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Hej Wosto witam - ja bym sie z Wami zlozyl na owies ale naprawde dobry takze działamy moze sie uda kilka tonek zebrac mysle ze ja tez bym kupił 3tony + 2 , pozatym teraz od 3miesiecy nie pale w piecy i mam pytanie co i jak mam przecyscic gdy nie pale w piecu , narazie tylko popioł wygarnalem i tele......pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

WItam HEjka zyjecie Wszyscy uzytkownicy HT prosze sie odezwac zima idzie trzeba wymienic sie doswiadczeniami ,

mam pytanie takze do serwisu

- Czy jakies zmiany sa ,

- Cz y cos nowego weszlo-wyszło ,

- Co z palnikiem z ustawami co z forum na waszej stronie widzialem ze juz działa ale tłumow jak narazie niema !!!!

Firma sie rozwija widzialem nowa strone i produkty GRATULUJE , pozatym mam pytanko czy firma HT planuje swoje piece produkowac razem ze sterownikiem PID lub Fuzzy Logic (Eco MAx800) podobno Q Eko DUo jest juz na tym sterowniku .....tak popularnym ostatnio i modyfikowanym ale widzialem ze sa one raczej dedykowane do kotlow na miał i ekogroszek i innych na pellet i szylade jakos nie widzialem ale moze sie myle , i mam pytanie czy MENUET jeszcze jest pod swoja nazwa bo na tronie HT teraz w instrukcjach nazywa sie HT-TRONIC ? czy wyszly jakies nowe oprogramowanie do niego i czy oplaca sie zmieniac ? ale duzo pytan ale trzeba odswieżyc !!!! pozdrawiam Tomek

Edytowane przez benik
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam po wielu miesiącach "niebytu". Przyznam, że nie miałem zamiaru tu już zaglądać, bo ... skończyły się wszelkie kłopoty no i czasu nie ma zbyt wiele. Od 3-ch miesięcy palę mieszanką peletu i owsa i ... zero problemów (żadnych nagarów czy innych przestojów).

Do skrobnięcia jeszcze jednego postu skłonił mnie przedwczorajszy telefon z serwisu Heiztechnika z zapytaniem czy wszystko w porządku. Nie powiem - mile mnie zaskoczyło to zainteresowanie, więc tą drogą dziękuję za wcześniejszą (w minionym sezonie grzewczym) pomoc a wszystkim (zarówno serwisowi jak i użytkownikom, szczególnie Benikowi i Budkowi z którymi mam kontakt) życzę spokojnych, rodzinnych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku i jak najmniej problemów z naszymi kociołkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 7 months później...

Witam. Przygotowujemy sie do instalacji C.O. i polecono nam kocioł na ekogroszek Heiztechnik Q EKO 15KW z automatyką HT tronic 500 i automatyką pogodową. Kompletnie jestem zielona w tym temacie, więc licze na jakieś rady:

1. polecacie go? Z tego co tu widzę, to wiele osób ma ten piec i jest zadowolona.

2. mam na coś zwrócić szczególną uwagę?

 

Pow. ogrzewana 170m2, dom cześciowo podpiwniczony z porothermu ocieplony 20cm styropianu, okna 3-szybowe 6-komorowe. Na parterze (75m2) ma byc ogrzewanie podlogowe, na pietrze i w piwnicy (95m2) grzejniki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podnoszę wontek i pytam z kąd kupujecie owies na zbliżającą sie zimę?

zientas

 

Witam.

Dowiadywałem się ponad miesiąc temu o cenę owsa (u rolnika, który był wcześniej moim i nie tylko dostawcą) - 600 zł, więc dałem sobie spokój i kupiłem 5 t pelet po 740 zł/tonę. Uważam że 500 zł za owies to granica, poza którą nie opłaca się "wychylać", choć mieszanka spala się rewelacyjnie

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...