Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Poradźcie proszę, jaką wybrać dobrą kosiarkę do koszenia trawnika (w zamierzeniu ok. 6-8 ar), na co zwracać uwagę? Obecnie korzystam z pożyczonej elektrycznej od rodziców, ale kabel strasznie mi przeszkadza, plącze się między krzewami. Myślę o inwestycji w postaci spalinówki z napędem, ale znajomy odradza, bo ma taką i z tym napędem to ponoć same problemy. Nie wiem, jaką moc wybrać i na co zwracać uwagę, żeby nie przepłacić, a maszyna radziła sobie z pozostałościami łąki na nieco wyboistym terenie. Co wy na to?

I jeszcze jedno: co robicie ze skoszoną trawą? kompostujecie, zostawiacie na trawniku, wyrzucacie do kontenerów?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 225
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli jak piszesz masz jakieś nierówności terenu... pochyły , pagórki – kup dwusuw( specjalizuje się w tym Sabo ) – czyli kosiarkę pracująca na mieszance paliwowej . Masz 100% pewności, że jej nie zatrzesz... ( normalna nie może pracować w pochyle ze względu na brak smarowania ) . Jeśli zaś chodzi o napęd ... są różne z przekładniami na pasek itd.. np. przy nagłym uderzeniu w korzeń system bezpieczeństwa rozłącza silnik – to naprawdę zaleta, bo w takiej sytuacji zwykle ulegają uszkodzeniu korbowody – a to już niestety koniec żywota danej kosiarki....

Co zaś tyczy się silników kup - Briggs & Stration ( wiem z doświadczenia , że są najlepsze ... no jeszcze hondy - górnozaworowe)

Jeśli to, jak piszesz wertepy – łąka: to dobrze, by był o mocy około 4 km

 

Zwróć uwagę, by koła były łożyskowane – a najlepiej podwójnie ... zwykłe szybko się wyrabiają i ulegają uszkodzeniu już po krótkim użytkowaniu.

Co do pokosu jeśli masz problem i nie posiadasz kompostownika – kup sprzęt z systemem mulczowania : mają one specjalną konstrukcję noża oraz obudowy – tak, że wyrzucana trawa jest bardzo drobno zmielona : zostawiasz ją na trawniku- dzięki temu masz naturalne nawożenie oraz tak szybko nie wysycha...a skoszona jest praktycznie nie widoczna. ( bardzo popularne w Anglii )

Dobrze by miała kilka stopni regulacji gazu – bieg tzw. jałowy ( żółwi ) itd. . Oczywiście, jak największą ilość stopni regulacji wysokości cięcia – najlepiej by jej regulacja była centralna ( nie musisz biegać od kółka do kółka- tylko zmieniasz pozycję jednym ruchem przycisku ). Jeśli zaś chodzi o kosze lepiej sprawują się tzw. profesjonalne – czyli materiałowe –zdecydowanie łatwiej je wytrzepać niż plastiki.

No, i dobrze by było, jakbyś mógł sobie pozwolić na odpalaną na kluczyk- rozrusznik – oszczędzisz sobie szarpania ze starterem...ale wygoda kosztuje – wiadomo... dodatkowym plusem może być okładzina np. gumowa na rączce – wytłumia drgania ( wibracje nie są zbyt przyjemne – zwłaszcza przy dłuższej pracy ) .

To tyle na tyle , jakby co pytaj.

 

Pozdrawiam zapachem traw . :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, ile informacji! Dzięki serdeczne! Jesteś konstruktorem sprzetu ogrodniczego czy jak???Fajnie, że piszesz o szczegółach, o których laik jak ja nie ma pjęcia, a znacznie ułatwiają życie :D :D :D .Tylko zastanawiam się, ile ta wygoda kosztuje :roll: ???

A tak na marginesie...doprecyzuję, że występuję w formie żeńskiej... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osowa, muszę się do czegoś przyznać...tylko nie śmiej sie bardzo głośno... :D :D :D :D Ja jestem całkiem poczatkujący nie tylko ogrodnik, ale i forumowicz. Jak się pisze na priw????? I może poradzisz, jak niektórzy przysyłają takie okienak z czerwonym "X", rzekomo zdjęcia, jak sie je otwiera? Klikam prawym, klikam lewym i nic! Dobra, teraz można sie śmiać.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, co Ty ? śmiać...to nie ja – ja się tylko uśmiecham z sympatii.

Te krzyżyki to błędy w necie – nie otworzysz ich – więc się nie przejmuj...

Priw to prywatna poczta na forum - wchodzisz na ikonkę w dolnej części postu danej osoby - po prawej kliknij : otworzy Ci się folder .Tam napisz treść i tytuł listu. A potem klikasz napis – wyślij i gotowe.

 

Buzial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie proszę, jaką wybrać dobrą kosiarkę do koszenia trawnika (w zamierzeniu ok. 6-8 ar), na co zwracać uwagę? Obecnie korzystam z pożyczonej elektrycznej od rodziców, ale kabel strasznie mi przeszkadza, plącze się między krzewami. Myślę o inwestycji w postaci spalinówki z napędem, ale znajomy odradza, bo ma taką i z tym napędem to ponoć same problemy. Nie wiem, jaką moc wybrać i na co zwracać uwagę, żeby nie przepłacić, a maszyna radziła sobie z pozostałościami łąki na nieco wyboistym terenie. Co wy na to?

I jeszcze jedno: co robicie ze skoszoną trawą? kompostujecie, zostawiacie na trawniku, wyrzucacie do kontenerów?

Pozdrawiam.

 

Ja polecam mimo wszystko elektryczną. Jest dużo cichsza ! (dla mnie to ważne)

Gdy sobie zaplanujesz koszenie to problemów z kablem jest zdecydowanie mniej (chyba że masz wiele drzew lub krzewów w trawie.

Plusem jest cicha pracas kosiarki, dużo mniejsza cena zakupu, chyba wieksza trwałość , ZDECYDOWANIE mniejsze koszty eksploatacyjne. Za 1 spalinówkę kupisz 2-3 podobne elektryczne.

Fajne są z akumulatorem , ale one długo nie wytrzymują ... :(

 

Trawa obecnie idzie u mnie do kompostownika ... ale z poprzedniego roku jeszcze sporo jej zostało (kompostowanie się nie udało - może lepiej rozważyć termokompostownik ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się zaś tyczy dużych areałów - 2000m to już jest coś - polecam choć malutki traktorek - skuterek Wolfa : super sprawa ...

Bo niestety, ale koszenie takiego metrażu bez względu na to, czy elektryczna, czy spalinowa - zajmie troszkę czasu..

Poza tym, co do elektrycznej - owszem, jeśli ma dużą moc - jak najbardziej , ale też zdecydowanie samobieżna. Inaczej współczuję...

 

Pozdrawiam ogrodowym sprzętem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joasiu

 

 

 

ja chce kupic spalinowa, z tym mulgowaniem ( czy to jest system bio??? )

 

no i u mnie cos 400m2.....jaka bys poleciła?? ogladalam oststnio husquarne......za cale 1300 zł...czy dostane cos tanszego???

 

Tydzień temu kupiliśmy kosiarkę spalinową firmy Partner w autoryzowanym punkcie Housqvarny- wg mnie super. Cena 999zł, z mulczowaniem, szerokość koszenia ponad 50cm, 4,5km. Ogólnie super. Fajnie się kosi no i cena atrakcyjna. Ogólnie po skoszeniu 20 arów- wrażenia na plus. Mężuś zebrał tylko trzy pełne kosze trawy- co naprawdę jest b.mało- jak kosiliśmy wcześniej kosiarka bez mulczowania po skoszeniu mieliśmy zawalony cały kompostownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam spalinówke z napędem -Al-Ko. Póki co działa bez zarzutu choć teren nie mały do "obrobienia" bo 3000m2 to raczej ja nie daje rady niż ona. :lol: Kable się nie plącze, kosiarka sama "idzie", a o przeglądach pamięta tata :lol: :D :lol:

Radzi sobie świetnie z nierównościami terenu, badylami, ale i z bardziej precezyjnym obkszaniem np koło drzewek. Fakt, że jest hałaśliwa, ale wole to niż kabel, przedłużacze, które plączą się pod nogami i mają skłonności do "podłażenia" pod ostrza :cry: . Kosiarka ma pojemnik, więc trawka się zbiera i potem ją zanosze na tzw. kupkę i ona sobie tam gnije i czeka na zużycie jako nawóz pod roślinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...