Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czasem chyba za szybko i bez zastanowienia przelewam myśli na forum :]

zastanawiam się, jak wykończyć taki komin z samym kanałem dymowym, czy go jakoś obudowywać cegłą klinkierową aby wyglądał masywniej, czy może jednak ta lekkość nie będzie taka zła i wykończyć jakąś nakładką kominową

 

Znowu kombinujesz :)

Ja mam wymurowany z bloczków kominowych, potem podmurowany z cegieł, a nad połać dachu wychodzi już z cegły klinkierowej.

Wygląda jak komin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proponowałbym dołożyć jednak kanał wentylacyjny do spalinowego aby nie było problemu z odbiorem kominiarskim.

Zawsze potem można go zaślepić

 

A czy wiesz, że przepisy mówią, że w pomieszczeniu, w którym jest wentylacja mechaniczna nie można stosować wentylacji grawitacyjnej?

To jaki może być problem z odbiorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wiesz, że przepisy mówią, że w pomieszczeniu, w którym jest wentylacja mechaniczna nie można stosować wentylacji grawitacyjnej?

To jaki może być problem z odbiorem?

 

r19 chyba nie do końca tak jest - tam gdzie kominek wymagany jest kanał grawitacyjny i tam gdzie wisi kocioł też - są na to pewne patenty - o jednym już powyżej wspomniał lukasz1977 a drugi to zastosowanie specjalnych przepustnic, które współpracują z całym systemem - jednak ekspertem nie jestem w tej dziedzinie a jedynie przysłuchiwałem się rozmowie kolegi, który wypytywał fachowca o to jak to z tym jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zapomniałam, chodzi mi o ten dolny. :)

 

Dolny taras mamy z kostki brukowej.

Opaskę wokół domu, chodnik, podjazd i schodki tarasowe mamy w grafitowej kostce Jadar Arco Lux i w takiej samej kostce chcieliśmy zrobić dolny taras. Niestety na tarasie wylewka została zrobiona w wersji pod kostkę o grubości 4 cm, a jak się później okazało Arco Lux występuje tylko w wersji 6cm. Zmuszeni byliśmy na cito położyć na tarasie kostkę Holland w graficie. Nie jest rewelacyjnie, ale na razie tak musi być.

Dopiero jakiś czas potem ukazała się Jadar Nostalit lux, która jest bardzo podobna do Arco i ma wersję 4 cm.

 

Tak to wyglądało zaraz po ułożeniu.

 

http://imageshack.us/a/img831/6985/img0594nn.th.jpg

Edytowane przez miejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r19 chyba nie do końca tak jest - tam gdzie kominek wymagany jest kanał grawitacyjny i tam gdzie wisi kocioł też - są na to pewne patenty - o jednym już powyżej wspomniał lukasz1977 a drugi to zastosowanie specjalnych przepustnic, które współpracują z całym systemem - jednak ekspertem nie jestem w tej dziedzinie a jedynie przysłuchiwałem się rozmowie kolegi, który wypytywał fachowca o to jak to z tym jest :)

 

"Chyba"?

Podaj podstawę prawną. Wtedy nie będzie wątpliwości. Nie jeden "fachowiec" powiedział, ze podłogówką nie da się domu ogrzać.

Oczywiście mówimy o kominkach z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Przy wentylacji mechanicznej nikt innego nie zamontuje.

 

Ale tam gdzie jest tylko kominek nie ma wymogu kanału grawitacyjnego. Zresztą, przerabiane to było dziesiątki razy na forum.

 

Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie

§ 148.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosowac wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczen z urzadzeniami klimatyzacyjnymi niepobierajacymi powietrza zewnetrznego.

 

§ 132.

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamknietym wkładem kominkowym moga byc instalowane wyłacznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

1) o kubaturze wynikajacej ze wskaznika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,

2) spełniajacych wymagania dotyczace wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,3) posiadajacych przewody kominowe okreslone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilosci:

a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie

zamknietej,

b) zapewniajacej nie mniejsza predkosc przepływu powietrza w otworze komory spalania ni2 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

 

§ 150

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urzadzeniami gazowymi pobierajacymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urzadzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciagowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje sie do pomieszczen, w których zastosowano wentylacje nawiewno-wywiewna zrównoważona lub nadcisnieniowa.

Edytowane przez r19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff ... no to zaczelismy : )) ... PRAKTYCZNY 4 ! :)

 

Jeszcze na poczatku podziekowania wielkie za mozliwosc zobaczenia domow na zywo - mialo to wielki wplyw na wprowadzenie niektorych zmian ....

 

Stan ZERO zakonczony - i w tym tygodniu buduje sie /muruje / jakkolwiek ;-) - parter ...

I pytanie adn kuchni ...

 

Czy uchylne okno w kuchni jest praktyczne ? jak myjecie z zewnatrz ? ...

Zastanawiamy sie, czy moze je nieznaznie zmniejszyc, kran od zlewu przenies maksymalnie na lewa strone i zrobic jednak otwierane ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uchylne okno w kuchni jest praktyczne ? jak myjecie z zewnatrz ? ...

Zastanawiamy sie, czy moze je nieznaznie zmniejszyc, kran od zlewu przenies maksymalnie na lewa strone i zrobic jednak otwierane ??

 

Na ten temat było sporo dyskusji i IMO należy zdać się na siebie :]

My robimy to okno zgodnie z projektem...

btw ale mówimy o tym bocznym czy tym dużym? bo duże to akurat u nas fixujemy ;)

 

r19 dzięki za odgrzebanie przepisów, może się przydać jakby przyszedł jakiś niekumaty kominiarz naciągacz na odbiór, mniej więcej tak te przepisy też pamiętałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat było sporo dyskusji i IMO należy zdać się na siebie :]

w ale mówimy o tym bocznym czy tym dużym? bo duże to akurat u nas fixujemy ;)...

 

Bocznego okna nie mamy, wiec chodzi o to duze ....

Bo wlasnie bylismy u producenta ( w Nysie) i mowil, ze to problem .... bo taka wielka tafla na zawiasach hmm.... no i nie wiem, czy nie zmiejszymy go do standardu 150 x 150 ...

 

Dla odmiany w salonie mamy prawie cala sciane z okien ;-)

Edytowane przez maja_73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maja_73 z tego co pamiętam, to były drobne problemy z tym oknem. Ale np. HekaPlast na profilu schuco si82 na pewno potrafi takie wykonać, bodajże dają dodatkowe wzmocnienia, wyceniali mi przez pomyłkę pomimo że chciałem FIXa... Natomiast co do użyteczności takiego okna się nie wypowiem, zresztą 150x150 w tym miejscu też chyba niewiele zmienia...

 

Osobiście wydaje mi się, że rozwiązanie z dużym fixem + boczne UR nie jest złe, szczególnie przy wentylacji mechanicznej, ale to już każdy ma własne preferencje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie? Nasze zmiany są prawie niezauważalne. Boczne okno kuchenne służy jako wywietrznik, bo raczej niewiele z niego widać. Wolałam się go pozbyć a zyskać w ten sposób ścianę do zabudoway szafkami. Nasze zmiany nie mają tak znaczącego wpływu na projekt jak zmasakrowanie wykusza małym okieneczkiem, które wyglada jak doświetle.

 

dawno mnie nie było...

 

...ale tanie komentarze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...