Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 713
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Widzę, że mój mąż podczas mojej walki z chorobą też się włączył :)

Jak go znam to troszkę musiał się wkurzyć - nic nie powiedział :0

 

A i ja troszkę coś powiem. Nie każda firanka, zasłona lub inna dekoracja, którą pokazuję, które same szyjecie albo same pokazujecie, powala mnie na kolana. Was pewnie też. Jakże inaczej. Nie znaczy to natomiast, że nie mam tłumaczyć, nie mam pomagać. Tu chodzi przecież o ważną rzecz, właściwie o kilka rzeczy. Oszczędność pieniędzy (zresztą dużych piniędzy, jeśli ktoś orientuje się w cenach za usługi szycia), sprawdzenie swoich umiejętności a tym samym ubranie w coś swoje okna, nauczenie się szycia a przede wszystkim radość ze swojego dzieła. Uważam, że to wiele. Oczywiście widzę dużo niedociągnięć "technicznych" i "jakościowych" w pokazywanych, uszytych przez forumowiczki dekoracjach. Ale czy to jest takie ważne? Dla mnie nie, mam satysfakcję z tego, że ktoś dzięki mojej wiedzy, pomocy mógł zawiesić coś na swoje okna i jest z tego dumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fioletowa firana.

Na zdjęciu (chyba dwie strony wcześniej) jest ona uszyta z delikatnej, cieniutkiej tkaniny. Zapewne z organtyny. Ja zrobiłam firankę z woalu, ponieważ taką tkaninę mam w nadmiarze, bardziej chodzi mi o część techniczną, niż wizualną. Zawsze staram się dokładnie wytłumaczyć i pokazać co i jak należy zrobić. Wiem, że rodzaj tkaniny ma również wpływ na układanie się, marszczenie a co za tym idzie wygląd poszczególnego elementu szytego na okno. Ja jednak stawiam na szycie i wykrój, a Wy możecie to wykończyć własnymi tkaninami jakie macie "pod ręką".

Podczas szycia tej firanki zrobiłam pewną zmianę, ponieważ chciałam zobaczyć, czy osiągnę zamierzony efekt. Nie osiągnęłam. Ja również się uczę, cały czas, bo ciągle coś się zmienia. Ale do rzeczy.

Firanka wrzosowa na karnisz 200 cm.

Jedna strona wody jest szersza od drugiej, na jakimś odcinku na karniszu obie wody zachodzą na siebie.

Pokazuje to poniższy rysunek:

http://images49.fotosik.pl/1297/66b1ea90bd546417.jpg

 

Z góry przepraszam za jakość zdjęć.

Na rysunku widać, że lewa woda zajmuje 130 cm karnisza, a prawa 100 cm. Na pewnym odcinku zachodzą na siebie na odległości 30 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymierzyć te wody?

Najprostszym sposobem jest pomiar za pomocą sznurka.

Patrząc na niebieską linię (powyższe zdjęcie) tak należy zawiesić sznurek na karniszu (oczywiście w odległości takiej jaką chcecie, żeby ta woda zajmowała karnisz), mówiąc inaczej od końca karnisza do momentu, w którym ta woda ma się skończyć. Należy wykonać łuk, jaki chcemy osiągnąć. Potem mierzymy ten sznurek i odejmujemy 30 cm. Jeżeli długość sznurka wyszła 160 cm to po odjęciu 30 cm zostaje nam 130 cm. Wykrój powinien wyglądać tak:

http://images43.fotosik.pl/1343/4cf5799ac688810c.jpg

Jeżeli górą wyszło, że ta woda będzie zajmowała 130 cm karnisza to górę firanki kroimy na 260 cm (130 x 2), ponieważ taśma standardowa marszczy 1:2.

Musimy wiedzieć jaką taśmę będziemy doszywać (jej marszczenie).

Tutaj akurat wyszła mi wysokość firanki 130 cm. Ale jeśli chcemy mieć długość firanki na 150 cm to wtedy taśmę rozpoczynamy wszywać na odcinku 130 cm od góry po przekątnej, zostawiając 20 cm pod taśmą w stronę dołu firanki.

Edytowane przez AsiaMariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga woda (lewa).

Wszystko wymierzamy dokładnie jak w poprzedniej wodzie.

Na rysunku widać, że woda pomaranczowa zajmuje 100 cm karnisza. Góra firanki powinna być wykrojona na 200 cm. Jeśli sznurek wyszedł na 130 cm to po odjęciu 30 cm pozostanie 100 cm.

Tak powinien wyglądać wykrój:

http://images39.fotosik.pl/1289/276be67f8d064e4b.jpg

 

Firanka pomarańczowa zachodzi na niebieską 30 cm po zmarszczeniu, czyli przed zmarszczeniem powinna zachodzić 60 cm.

Oto zdjęcie:

http://images40.fotosik.pl/1334/246b5c54565b64a8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z rysunkami wykroiłam dwie firanki. Wylamowałam boki i doły, górę zostawiłam. Zamiast lamowania możecie podszyć, jak kto woli. Potem zaprasowałam miejsce naszycia taśmy:

http://images38.fotosik.pl/1333/a1ef61d4ce1e8581.jpg

 

http://images47.fotosik.pl/1343/8278b6e3e7de90ed.jpg

Na tym zdjęciu (na górze, po prawej) widać bardzo dobrze co zmieniłam. Zaprasowanie nie idzie tak jak powinno, to znaczy, od rogu do rogu. Górą odstawiła się trochę od brzegu (rogu) i zaprasowałam 30 cm od rogu. I to nie zdało egzaminu. Moim celem było sprawdzenie, czy tym samym po zmarszczeniu nie otrzymam "jakby wiszącej zasłonki na prosto". Nie otrzymałam. Taśmę należy naszyć od rogu do rogu, dokładnie tak jak na rysunkach jest pokazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem naszyłam taśmę odstawiając ją jednak od góry firanki, aby po doszyciu docelowej taśmy pod żabki nie przeszyć sznurków.

http://images35.fotosik.pl/1155/484d785ee7100099.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/1333/8b66fa4e35d6089e.jpg

Róg firanki. Dół.

 

http://images40.fotosik.pl/1334/1bc8b8c3dda44b26.jpg

Tak wygląda juz naszyta taśma. Taśmę doszywa się "po skosie" więc trzeba uważać, żeby nie rozciągnąć tkaniny. Jak widać na zdjęciu bardzo łatwo jednak to zrobić pomimo uważnego szycia. Niemniej jednak nie będzie to miało wpływu na wygląd dekoracji, gdyż na tym odcinku taśma będzie zmarszczona. Pokazuję co Was może spotkać, ale proszę się nie przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po naszyciu skośnym taśm, nałożyłam górą jedną wodę na drugą na odcinku 60 cm i przeszyłam obie warstwy. Dopiero potem rozpoczęłam doszywanie docelowej taśmy pod żabki (do góry całości firanki).

 

Na poniższym zdjęciu bardzo dobrze widać jaki wpływ ma doszyta taśma nie tak jak na rysunkach, lecz tak jak na zdjęciu. I tu jest zasadniczy błąd, firana nie układa się jak powinna, zapewniam, że jeśli doszyjecie odpowiednio taśmę tak jak na rysunkach, to będzie wyglądała jak ta wrzosowa.

http://images46.fotosik.pl/1300/3737568deaeed620.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/1333/c22a48ce683a78ac.jpg

Oczywiście nie ma tu tej spodniej firanki, ale jest ona bardzo prosta więc nie szyłam jej dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Asiu! Jesteś rewelacyjna! Jak się czyta to forum to aż się chce coś uszyć ... Jedną firankę już uszyłam i to za Twoją zasługą :) Przymierzam się do drugiej, chciała wstawić zdjęcie ale kurcze nie potrafię :( wstawiam link na aukcje może mnie admin nie zruga na wstępie http://moda.allegro.pl/cudo-firany-na-taras-okno-balkon-kresz-biel-ecru-i2090905068.html Dlatego bardzo się cieszę z Twoich ostatnich objasnień jak uszyć taka wodę :wiggle:, bardzo mi to pomoże dlatego też postanowilam ujawnić się na forum i Ci podziękować :)

Mam trochę nie typowe okno, bo osadzone bardzo nisko ok. 30 cm od podłogi a znów karnisz wisi ok. 50 cm nad oknem. Dlatego tak sobie myślę, że ta woda musiałaby być opuszczona dość nisko. okno ma szerokość 210 cm, długośc od karnisz do podłogi 210 cm. Jeszcze ostatecznie sobie tego nie rozplanowalam ale jak będę miała jakieś wątpliwości to pozwol że zaciągnę TWOJEJ rady . Pozdrawiam wszyskie forumowiczki.

P.S. Jaksie jak Ci sie nie podoba to nie zaglądaj na to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiu już nie mogłam się doczekać tego dzieła aż wstawisz ;).Super,dzięki za szkic z pewnością się przyda ;).Rzeczywiście lepiej wygląda ta taśma wszyta od rogu do rogu.

Asiu myślisz,że na karnisz 2,20 będzie fajnie wyglądać jak tylko z jednej strony ta firanka będzie?????

 

Barto. Jeśli wybierzesz odpowiednią tkaninę to może wyglądać bardzo dobrze. Najlepiej jeśli będzie to cienka i wiotka tkanina, która poddaje się układniu.

Zrobiłam rysunek na karnisz 2,20 zobacz jak to będzie wyglądało.

 

http://images35.fotosik.pl/1163/96bc9b90dd4b2a08med.jpg

 

Pamiętaj, że to troszkę inny fason firanki więc zdecydowanie lepiej będzie się prezentował na oknie, ponieważ to pewien rodzaj "wody".

 

http://images40.fotosik.pl/1342/1af54bce02b09737med.jpg

 

http://images47.fotosik.pl/1351/7ef135f3d31b7099med.jpg

Edytowane przez AsiaMariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczaczki. Patrzę na tą firankę co uszyłam wcześniej i jak na zdjęciu widać bardzo dobrze co może powodować drobna zmiana. Taśma doszyta nie do samego rogu firanki (góra firanki) spowodowała, ze firanka ucieka do wewnątrz okna pod swoim ciężarem, dodatkowo bok nie układa się tak jak powinien, ponieważ jest go za dużo na pewnym odcinku. Także bardzo ważna rzecz, taśma górą musi być doszywana już od samego rogu!!!!!!!!!! Szczerze powiem wyszła kicha ale przynajmniej będziecie wiedziały jakie błędy można popełnić i jakie mają one konsekwencje. Nie wiem kiedy (może w sobotę albo w niedzielę bo tylko wtedy mam czas) uszyję jeszcze raz tą firankę z innej tkaniny i tak jak powinno się ją uszyć. Będzie to doskonałe porównanie obu wersji. Ta wersja strasznie mnie denerwuje i oddam ją sąsiadce bo jej się bardzo podoba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znaczy to natomiast, że nie mam tłumaczyć, nie mam pomagać.

A ktoś to sugerował? Z pewnościa nie ja. Doceniam twoje zaangażowanie w ten wątek, twoją wiedzę i umiejętności.

Wypowiedź twojego męża jest niedorzeczna. W głebokim poważaniu ma ilość postów, zawsze szczerze chwalę i krytykuję, jak się komuś to nie podoba, to jego problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś to sugerował? Z pewnościa nie ja. Doceniam twoje zaangażowanie w ten wątek, twoją wiedzę i umiejętności.

Wypowiedź twojego męża jest niedorzeczna. W głebokim poważaniu ma ilość postów, zawsze szczerze chwalę i krytykuję, jak się komuś to nie podoba, to jego problem.

 

W takim razie to Ty masz problem. Tak, mam w głębokim poważaniu ilość Twoich postów, ponieważ nie ilość, a jakość ma znaczenie. Twój sposób komentowania i wyrażania opinii jest wręcz żenujący. "Kultura i wyczucie taktu" są Tobie obce. Czytałem sporą ilość Twoich opinii i wątków na wiele różnych tematów i nie będę ich komentował bo byłyby to niekorzystne dla Ciebie komantarze. Moja kultura osobista nie pozwala mi na taki poziom. Otrzymaliśmy tak ogromną ilość e-maili oburzonych forumowiczów w związku z Twoją opinią, że postanowiłem zabrać głos w tej sprawie. Jeśli nie widzisz w jaki sposób komentujesz lub oceniasz innych ludzi to lepiej nic nie pisz, przynajmniej nie będziesz obrażała innych. Gdybym był bezczelny to bym powiedział: pokaż swoje firanki - chętnie się pośmiejemy i skomentujemy. Na szczęście nie jestem. Kończę ten wątek bo szkoda mi Asi, za ciężko nad tym wątkiem pracuje żeby czytała takie komentarze. Pozdrawiam Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od udzielania uwag jest moderator, a nie ty - to raz. Chętnie też zobaczyłabym te posty oburzonych forumowiczów - to dwa, w mojej wypowiedzi:

 

Doceniam trud włożony w szycie, ale wolałabym mieć gołe okna niż taką wątpliwa dekoracje na nich
nie ma nic niekulturalnego - to trzy. Chyba bolą wczesniejsze "śledzie" ;) - to cztery. A moje firanki i zasłony pokazywałam w odpowiednim wątku i zebrały dobre komentarze, a nawet jeśli byłoby inaczej, to też nie problem, KAŻDY ma prawo do WŁASNEGO zdania.

Proszę wysłać mi na pravia moje żenujące i niekulturalne wypowiedzi, albo jeszcze lepiej, zgłosić je do moderatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od udzielania uwag jest moderator, a nie ty - to raz. Chętnie też zobaczyłabym te posty oburzonych forumowiczów - to dwa, w mojej wypowiedzi:

Po pierwsze: nie "ty" tylko "Ty" - chodzi o dużą literę - w ten sposób wyraża się szacunek do drugiej osoby.

Po drugie: właśnie sama zacytowałaś Twoją żenującą wypowiedź.

Po trzecie: "śledzie" nie bolą po wypowiedzi osoby, która o dekoracji okien nie ma pojęcia.

Po czwarte: nie prowadzimy z żoną tego wątku dla "każdego", który chce wyrazić WŁASNE zdanie ale po to aby podpowiedzieć i trochę nauczyć.

Po piąte: jesteśmy niezmiernie dumni z osób, które czytając nasz wątek, same uszyją dekorację na okna i nawet jeśli nie są one idealne za pierwszym razem, to za każdym następnym będą lepsze. A takie wypowiedzi "wolałabym mieć gołe okna" raczej nie zdopingują dziewczyn do dalszych prób szycia i chwalenia sie swoimi dekoracjami.

Po szóste: i tutaj się powtórzę, w żaden sposób nie imponuje mi Twoja ilość postów, wolę raczej pisać gdy się ma coś do napisania a nie pisać dla samego faktu pisania. Niestety przy 3 dzieci i dużej ilości pracy nie mamy czasu aby pisać ponad 1000 postów rocznie.

Po siódme: aby zakończyć te wypowiedzi ( bo przecież nie po to został założony ten wątek ) proponuję abyś rzetelniej zajęła się wątkami założonymi przez Ciebie, a ten zostawiła w spokoju bo ma on inny charakter niż się Tobie wydaje.

Pozostaję dalej bez komentarza.

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Asiu!

wykreśliłam wstępnie wykrój mojej firanki. Czy mogłabyś spojrzeć, czy tak to powinno wyglądać? Chcę żeby ta woda była nisko opuszczona bo jak wcześniej pisalam mam dość nisko osadzone okno, no i nie chcę mieć bardzo odsłoniętego okno. Jak myślisz będzie to dobrze wyglądać?

Ostatnie zdjęcie to moja pierwsza uszyta samodzielnie firanka. Ja jestem zadowolona, jak założe rolety to i zaslonka zniknie, na razi musi tak zostać bo zasłonki są intensywnie używane.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

P2070102.jpg

DSC00634.JPG

P2030071.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo jaka tu się dyskusja odbyła ;))).

Ja tam się nie przejmuję opiniami innych czy ładnie uszyłam czy nie.Wiadomo,że ucząc się,nie będzie to mistrzostwo świata,ale zawsze mam radośc ,że zrobiłam coś sama.

Także uwagi Jaksie wogóle mnie nie ruszają ;).

Asia odwala tu kawał dobrej roboty,pomagająć amatorom coś uszyć i wielkie dzięki jej za to ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, wszytkie kobietki i nie tylko, wątek jest fantastyczny, pomijam juz fakt że pewnych rzeczy nie rozumiem i nie zrozumiem jak np uszyć tą wode, czytałam 3 razy i nadal nic. ale mam pytanko jaki karnisz polecaie nie chodzi mi o firme tylko czy zwykły podwójny, szynowy czy taki osobno na firankę i na zasłonki jaki pokazywała AsiaMariusz na zdjeciach, a karnisz szukam do kuchni. prosze o podpowiedzi co jest praktyczniejsze? Edytowane przez aguśka2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...