Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Linia 400 kV w pobliżu działki


Recommended Posts

  • 2 months później...
  • 5 months później...

Czytam wszystkie możliwe wątki o liniach 400kV i sam nie wiem co myśleć.

Mam możliwość kupienia działki 500 metrów długą z czego po 50 metrach na mapce jest zaznaczona linia 400kV i w sumie zachacza o te 50 metrów długość w jednym rogu kilkanaście centymetrów. Działka jest szeroka 30 metrów więc w przeciwległym rogu gdzie bym się budował odległość od lini (chyba początku tak wnioskuje po mapce) jest już większa niż 50 pewnie jakieś*60-70m

Zatem teraz mam pytanie co szanowni forumowicze sądzą o takim ułożeniu działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdu, pierdu. Gdyby tak bylo to poszedłbym pod taką linię rozłożył ręce na długość tej świetlówki i musiało by mnie pierdyknąć aż bym zaczął się dymić pewnie. A jakoś ja ciągle żyję.. A taka krowa to ze 3 tazy dłuższa jest od tej świetlówki pewnie i też nie widziałem aby świeciła pod linią. Ja np uwielbiam gapić sięna linie elektroenergetyczne. Czym większa tym piękniejsza dla mnie. A jeszcze jak mruczy to istna poezja. Obcowanie z taką mocą- łał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Marcinie, kłaniają się zjawiska fizyczne. Co do świecenia świetlówki rozkładanie rąk nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. To nie antena tylko promieniowanie elektromagnetyczne. Człowiek jest tylko biegunem. Równie dobrze tą świetlówkę można wbić w ziemię i też będzie świecić pod linią wysokiego napięcia. Nie będzie to światło widzialne za dnia, albo takie, dzięki któremu oświetlimy drogę ale będzie. Proponuję wbicie w ziemię świetlówki przy linii 400kV i obserwacja w nocy.

 

Drobna uwaga - nie każda linia która wydaje się być wysokiego napięcia taką jest. Dla przykładu w Warszawie jest kilka linii WN, które służą jako SN ale nie są zmieniane bo pozostają na wypadek awarii. Ewentualnie osobiście znam linię, która ze względu na wiek i niechęć do jej modernizacji przeszła na SN ale stoi i straszy a nóż kiedyś się ją odremontuje bo będzie potrzebna.

 

Świetlówka zaświeci przy wielu urządzeniach. Niektóre urządzenia przemysłowe produkują taką ilość pola, że świetlówka trzymana w ręce zaświeci światłem zdatnym do oświetlenia pomieszczenia. Nie radzę nikomu pracy w pobliżu zgrzewarek....

 

Nikt z powyższych wypowiadających najwyraźniej nigdy nie pracował przy elektronice a tym bardziej na stacji radarowej i nie wie co potrafi pole elektromagnetyczne... mniejsza o większość ale na stacji radarowej jest super zabawa jak na metalową siatkę skieruje się wiązkę radarową.

 

Bardzo polecam zabawę w montera urządzeń radiolinii i innego badziewia typu GSM. Czy wiecie czemu na każdym urządzeniu z anteną jest ostrzeżenie przed stanięciem przed nią? Ciekawe czy wiecie, że każde wejście na dowolny maszt to wyłączenie lub obniżenie mocy nadawania... a i tak dziwnie duża część tej bardzo niewielkiej grupy zawodowej po kilku latach ma poważne problemy zdrowotne.

 

Co do wspomnianej wcześniej kuchenki mikrofalowej - i tu kłaniają się prawa fizyki - jest ona względnie bezpieczna, gdyż jest klatką faradaya. Dla niezorientowanych w fizyce odsyłam do wikipedii

 

Co ciekawe Polska daje dziwną wolność a Polacy są bardzo beztroscy w kwestiach odległości od linii wysokiego napięcia. Nie wiem czy wiecie ale była taka konferencja w 2005 roku ze słynnym raportem, po którym praktycznie we wszystkich krajach unii (nie wliczamy tu Polski) zabroniono budowania linii i przebywania dzieci w odległości mniejszej niż 100metrów od nich gdyż jest udowodniona zależność pomiędzy wzrostem zachorowań na białaczkę a stałym przebywaniem w odległości mniejszej niż 600metrów od linii wysokiego napięcia.

 

Jako elektronik i człowiek, który przez pięć lat pracował przy różnych urządzeniach radiowych, co zakończyło się dla mnie bardzo źle mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że bezpieczna odległość przy której bym zamieszkał i z czystym sumieniem pozwolił bawić się dzieciom to dla linii 400kV - 500 metrów a dla linii 220kV - 300 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chciało się rozpisywać jakie zjawiska występują pod linią elektroenergetyczną. Wyśmiałem tylko stwierdzenie, że pod linią 400kV występuje taka różnica potencjałów czyli napięcia na długości świetlowki, że ta zaswieciła. Chyba przyznasz, że to wierutna bzdura jest. Jednocześnie zauważę, że jest istotna różnica między polem EM wysokich częstotliwości jakie występują w radiofonii, radarach komórkach a polem EM 50 Hz wytwarzanym przez linie elektroenergetyczne. Pole to bardzo szybko zanika i wg. mnie dzisiejsze przepisy środowiskowe w pełni zabezpieczaja sąsiadów urządzeń elektroenergetycznych. Znaczy to, że jeśli jesteś w przepisowej odległości od danego urządzenia to nic ci nie zaswieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyłeś, że kuchenka mikrofalowa jest zabezpieczona. I to dość porządnie, żeby nie siać promieniowaniem elektromagnetycznym.

!

 

Nie zauważyłem czegoś takiego przy liniach wysokiego napięcia :lol:

 

 

Z ciekawostek z tamtego artykułu:

- najsilniejsze (fale elektromagnetyczne) urządzenie w domu?- odkurzacz

- najbardziej szkodliwe urządzenie? maszynka do golenia (najbliżej organizmu/twarzy)

- kuchenka mikrofalowa z racji swych zabezpieczeń- zagrożenie pomijalne.

 

 

I dodał bym jeszcze suszarkę do włosów ponieważ trzymamy ją przy samej głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...