Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elektryk pomogę ...


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 181
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odcinasz potrzebną dłuość peszla, a przewód wsuwasz posiłkując się fabrycznie przeciągniętym przez peszel "pilotem". Całość robisz jeszcze przed ułożeniem peszla w podłodze, dobrze jest go do tej operacji wyprostować, choćby prowizorycznie mocując jeden koniec do czegoś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jak rozwiazac przewody TV i Lan

mam 3 pokoje +salon, poddasze nieuzytkowe (ale moze kiedys do adaptacji)

propoycja elektryka to rury na poddasze z kazdego z pokoi i tam moge juz do woli

zmieniac kable itd..

ja jednak myslalem zeby kable w wszystkich pokoi spotkaly sie np. w spizarce i tam zrobic mala

skrzynke i jakis router switch, tylko wtedy kable zatynkowane na amen

rura tylko kawalek w salonie zeby kable od Tv nie wisialy

 

jak radzicie?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jedno nie wyklucza drugiego.

 

Rury (peszle) - tylko w momencie, jeśli będą to proste odcinki, najwyżej z jakimś jednym, dwoma łagodnymi zakrętami po drodze, inaczej trudno będzie potem cokolwiek w to wciągnąć. Już na etapie instalacji peszle należy wyposażyć w piloty ze sznurka (o ile nie mają ich fabrycznie). U "dołu" peszel najlepiej zakończyć w zespole puszek pod gniazdka, a nie jako wychodzącą ze ściany paskudną rurę.

 

Przewody "oczywiste" warto jednak od razu położyć pod tynkiem. Punkt zbiorczy w spiżarni - czemu nie, ale nie szkoda Ci miejsca w spiżarni? To będzie coś, co w zasadzie nie wymaga obsługi, strych jest znakomitym miejscem na takie urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można w specjalnych peszlach o odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie.

Tak, można w specjalnych peszlach(cokolwiek by to nie miało oznaczać), bo kto bogatemu zabroni.

 

Czy można prowadzić przewody do gniazdek pod podłoga?

Tak.

 

W zwyczajnych peszlach(cokolwiek by to nie miało oznaczać), albo i bez peszli.

Termin " w podłodze" zrozumiałem jako: analogia do podtynkowo (w domu/mieszkaniu nie w hali produkcyjnej, biurowcu ...), tylko nie chodzi o tynk na ścianie ale o tynk w podłodze (wylewkę). Jeżeli na tą wylewkę idzie gąbka plus panele a nie zostaje goły beton, to spoko bez jakichkolwiek peszli. I tej wersji będę się trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiazac przewody TV i Lan

Wybrałbym tą wersję z poddaszem, bo technologia idzie do przodu i kto wie czy za kilka lat nie wymienisz skrętki na światłowody.

Ale mocnych argumentów przeciwko spiżarni nie potrafię znaleźć, też dobre rozwiązanie.

Nie zapomnij o kablach do tylnych głośników kina domowego w salonie - bo to często się zapomina. Jak nie masz, to kable połóż i zamuruj. Niech czekają aż się przydadzą.

No i te kamery, antywłamaniówka, żaluzje. Nawet jak na razie nie planujesz, to zamuruj skrętkę. Koszt żaden bo skrętka jest tania a może kiedyś się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

 

Dołączę się do wątku. Może kiepski ze mnie poszukiwacz, ale do tej pory nie udało mi się znaleźć. Chcę zrobić instalację w domu w stanie surowym własnymi rękoma :) Jednak w planie jest zrobienie w przyszłości instalacji alarmowej i rolety zewnętrzne, natomiast od razu przed tynkami chciałbym położyć przewody. Czy ktoś może podpowiedzieć jak ukryć te kable w ścianach pod tynkiem na przyszłość? Dobrym rozwiązaniem będzie w miejscach np. czujek alarmowych wkuć puszkę i w niej zostawić nieco zwiniętego przewodu?

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody alarmowe są cienkie i dość dyskretne, spokojnie mogą sobie dyndać wystając z tynku. Kwestia tylko miejsc, w których będą wystawać, dobrze byłoby to skonsultować z jakimś alarmiarzem.

Przewody do rolet chyba rozsądnie byłoby zakończyć w puszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak daleka to będzie przyszłość, albo przewody zostawić na wierzchu, albo przygotować otwory, zawinąć w nich przewody z zapasem, zaizolować końcówki, przysłonić tekturą, styropianem i zagipsować minimalną warstwą tynku, przyłożyć metrówkę, porobić zdjęcia.

Ważne w jaki też sposób masz zamiar sterować roletami - jeżeli miejscowo przy oknie - do tego miejsca doprowadzisz zasilanie, zakończysz puszką głęboką jak typowy wyłącznik czy gniazdo, po malowaniu możesz założyć maskownicę. Z tego miejsca i tak będziesz musiał rozkuwać ścianę w celu połączenia z przewodem od rolety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnoście prowadzenia kabli w instalacji oświetleniowej. Do lampy prowadzę 2 przewody ( od przełącznika i neutralny). Czy neutralne mogę spiąć w najbliższej puszce , mimo że przełącznik będzie zasilany z innej puszki? Wydaję mi się, że to nie ma znaczenia, ale chciałbym się upewnić. :) Edytowane przez avinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że nie mówimy o sytuacji, gdy masz na górze puszkę rozgałęźną, od niej idzie przewód do lampy, przewód zasilania, przewód do włącznika i ewentualnie przewód do kolejnego zestawu lampa-włącznik.

Generalnie da się to zrobić, ale:

1) jeśli przypadkiem są różnicówki, to musi być to neutralny tej samej różnicówki (jeśli instalacja stara, to może nie być i sprawy nie ma);

2) po co, instalacja będzie mniej czytelna, jeśli za jakiś czas (10 lat), coś będzie w niej zmieniane, będzie trudniej ją rozgryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej instalacji jeszcze nie ma. Dopiero ją powiedzmy "projektuje". Chodzi mi o to, że przełącznik będzie w sąsiednim pomieszczeniu i do niego muszę prowadzić 1 kabel od lampy. Nad tym przełącznikiem będzie puszka a z niej przewód zasilający do przełącznika. Bliżej lampy będzie inna puszka przez którą będzie przechodzić m.inn. lampowy "+" (oczywiście nie będzie łączony z żadnym innym) i w niej chcę spiąć neutralny, żeby nie prowadzić go niepotrzebnie te kilka metrów dalej. Chodzi mi o poprawność mojego rozumowania.

Różnicówkę zamierzam dać jedną w skrzynce rozdzielczej, natomiast bezpieczników kilka. (kilka obwodów).

Wspomniany kabel "PE" zamierzam prowadzić jedynie do gniazdek. W głównej rozdzielni muszę rozdzielić kabel PEN, na PE i N, bo sieć jest TN-C. :)

Chętnie wysłucham rad, bo szczerze mówiąc nie jestem doświadczony w instalacjach elektrycznych.

Edytowane przez avinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jesteś doświadczony to wezwij elektryka bo trochę widać że nie bardzo wiesz co i jak.

Przewód PE musisz poprowadzić w obwodzie oświetlenia. Jak dopiero będziesz układał przewody to nie kombinuj z mieszaniem przewodów N tylko kładź normalnie przewody 3 lub 4-żyłowe i połącz je w tej puszce. Albo zrób to bezpuszkowo czyli połącz przewody pod wyłącznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja będzie ciągnięta przewodami 1-żyłowymi w peszlu, -nie dytem. A w lampach, które będę montował nie ma kabla PE, bo nie mają metalowej obudowy, więc nie chcę przeciągać kabla "dla ozdoby" :).

Nie chcę mieszać kabli, chodzi mi tylko o zasadę, czy kabel N lampowy musi być łączony w tej samej puszce, co kabel zasilający do przełącznika czy może to być inna puszka tego samego obwodu.

Edytowane przez avinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...