Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CYRKULACJA CIEPLEJ WODY


Magda i Marek

Recommended Posts

Czesc:)

 

Co sadzicie o cyrkulacji cieplej wody uzytkowej?

(chodzi o to zeby woda w rurkach nie stygla i jak odkrecasz kran masz zawsze ciepla)

 

Zastanawiam sie nad tym (tylko do kuchni) bo nie lubie jak z kranu leci mi zimna woda zwlaszcza jak potrzebuje tylko cos oplukac przez doslownie kilka sekund. Z kotlowni do kuchni mam jakies 10 metrow.

 

A moze jakis dodatkowy zasobnik elektryczny pod zlewem bylby lepszy?

 

Nadmienie iz bede mial piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 120 l.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cyrkulacja to super sprawa.

Mam cyrkulację ciepłej wody u siebie.

 

Ale od 4 lat nie używam...

Pozakładałem dodatkowe zawory, żeby odciąć powroty i przestałem używać cyrkulacji.

Dlaczego?

Koszty.

Obliczyłem, że u mnie koszt używania cyrkulacji to między 60 a 100 zł / miesiąc. I to oczywiście w określonych godzinach (rano, wieczór, weekendy).

Prąd i gaz kosztują niestety.

 

W dodatku na początku zrobiłem doświadczenie, czy przeszkadza mi brak cyrkulacji (kuchnia oddalona z 10m, jedna z łazienek ok. 8m...). Generalnie nie ma problemu, po odkręceniu kranu "na full" po dostłownie kilku sekundach jest ciepła woda.

 

Koszty cyrkulacji w postaci podwójnych rurek, kolanek, trójników i pompki niestety już poniosłem...

 

Ale zdecydowałem, że szkoda mi co rok dokładać sobie dodatkowy 1000 zł do opłat...

 

Jeśli dla kogoś nie jest to problem, to cyrkulację polecam, ponieważ zdecydowanie podnosi komfort. Zużywa się także mniej wody. (chociaż u mnie w skali miesiąca to była różnica rzędu 300-400 litrów, więc licząc metr sześcienny z kanalizą na poziomie 4,30 zł to 400 kosztuje jakieś 2 zł...)

 

PS.

Dodam, że nie zamierzam tutaj dywagować z teoretykami czy malkontentami i liczyć przez cały wieczór straty ciepła w excelu...

Porównałem po prostu zużycia gazu i prądu w podobnych okresach przy podobnych wielkościach pozostałych zmiennych... :D

 

Pozdr

RC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja ciepłej wody ma za zadanie podniesienia komforty użytkowania przyborów sanitarnych to chyba oczywiste a druga sprawa to sam sposób wykonania tej instalacji cyrkulacji ciepłej wody

Niejednokrotnie pisałem i sam widziałem na budowach nieprawidłowo ( w/g mnie ) wykonana cyrkulację W przypadku prawidłowo działającej cyrkulacji ciepłą wodę mamy we wszystkich odbiornikach niemal natychmiast po odkręceniu kurka nie ma mowy o sekundach druga sprawa to izolacja tych dwóch rur, ja w standardzie używałem otuliny o grubości ścianki 25 mm Wiem dobrze że prawie nikt tak nie robi ponieważ otuliny takiej nie dostaniecie od ręki w żadnej hurtowni mi tylko jedna taka hurtownia sprowadzała całymi kartonami w ciągu dwóch dni i zawsze jak zamawiałem to się śmiali że że jest jeszcze jeden taki w Polsce ( jest to siec sklepów )

Sprawa odpowiedniej izolacji rur grzewczych jest naprawdę sprawą ważną , zobaczcie w dziennikach jak wiele jest czerwono niebieskich peszli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem, że u mnie koszt używania cyrkulacji to między 60 a 100 zł / miesiąc. I to oczywiście w określonych godzinach (rano, wieczór, weekendy).

Prąd i gaz kosztują niestety.

 

A ile płacisz w ogóle za gaz... Może określ procentowo ile koszt cyrkulacji cwu stanowi % kosztu zuzycia gazu...

 

No bo ludzie tutaj zuzywają gazu za 200-300 zł miesięcznie w zimie do ogrzania domów 200-metrowych, a tu na kilka godzin cyrkulacja, gdzie gaz idzie tylko do podgrzania start ciepłej wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem, że u mnie koszt używania cyrkulacji to między 60 a 100 zł / miesiąc. I to oczywiście w określonych godzinach (rano, wieczór, weekendy).

Prąd i gaz kosztują niestety.

 

A ile płacisz w ogóle za gaz... Może określ procentowo ile koszt cyrkulacji cwu stanowi % kosztu zuzycia gazu...

 

No bo ludzie tutaj zuzywają gazu za 200-300 zł miesięcznie w zimie do ogrzania domów 200-metrowych, a tu na kilka godzin cyrkulacja, gdzie gaz idzie tylko do podgrzania start ciepłej wody...

 

Mój dom ma ok. 160m2 (powierzchnia grzana). Mam piec jednofunkcyjny do CO. Niezależny gazowy zbiornikowy podgrzewacz wody typu Richmond zajmuje się CWU. Kominek z DGP.

I dlatego CO proponuję zostawić w spokoju, ponieważ u mnie tym zajmuje się piec oraz popalam w kominku. Również koszty, ponieważ co z tego, że napiszę ile mnie kosztuje ogrzanie domu podczas gdy u każdego wiele rzeczy na to wpływa.

 

Natomiast u mnie łatwo dość sprawdzić ile mniej więcej kosztuje CWU. Richmond o pojemności 151l dokładnie wraz z kuchenką gazową zużywa mi gazu za ok. 100 zł (poza sezonem grzewczym płacę co dwa miesiące ok. 200 zł za gaz).

 

Jak cyrkulacja była załączona wychodziło 70-80% więcej...

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja cwu nie musi być kosztowna w eksploatacji, jeśli się ją dobrze wykona i zaprojektuje. U mnie wygląda to tak:

Praca pompki 25W przez 1,5min co 18,5 min, przez 11 godzin w ciągu dnia (6-10; 16-23) co daje ok. 1300 min. w miesiącu. W weekendy pompka pracuje przez 16 godz. w ciągu dnia. W zaokrągleniu pompka pracuje 21,6 godziny w miesiącu zużywając oszłamiające 0,54kWh, czyli ok.30gr. W osiemnastej minucie przerwy po pracy, woda w kranie ma ok 28st.C. Pracą pompki steruje sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja cwu nie musi być kosztowna w eksploatacji, jeśli się ją dobrze wykona i zaprojektuje. U mnie wygląda to tak:

Praca pompki 25W przez 1,5min co 18,5 min, przez 13 godzin w ciągu dnia (6-10; 16-23) co daje 1500 min w miesiącu. W weekendy pompka pracuje przez 16 godz. w ciągu dnia. W zaokrągleniu pompka pracuje pół godziny w miesiącu zużywając oszłamiające 0,5kWh. W osiemnastej minucie przerwy po pracy, woda w kranie ma ok 28st. Pracą pompki steruje sterownik.

 

Dlatego właśnie koszt pracy pompki jakikolwiek by nie był ja w ogóle pominąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam i sobie chwalę. W pół sekundy po odkręceniu (a może mniej?) mam ciepłą wodę.

Wystarczy ustawić z głową czasokres pracy pompy.

Można żyć bez ccw. Tak samo jak można nie montować lampek na choince, mieć jedną żarówkę w każdym pokoju, wyłączać z gniazdka telewizor wieczorem, nie świecić swiatła w nocy przed domem, garaż otwierać ręcznie itp itd.

Jak ktoś chce mnie większy komfort to po prostu za niego płaci 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie koszt pracy pompki jakikolwiek by nie był ja w ogóle pominąłem.

No to co liczyłeś. Moja pompka bierze 15 Wat na godzinę a pracuje co 18 minuty przez 2 minuty co stanowi 3 cykle na godzinę. Chodzi w godzinach od 6 rano do 22 wieczorem. Liczymy:16 godzin *3 cykle*2minuty.wychodzi 96 minut dziennie * 30 dni w miesiącu=2.880 minut co daje 6 godzin łącznej pracy w miesiącu. 15wat*6 godzin wynosi=90 wat prądu. Do tego należy doliczyć koszt programatora czasowego. Wiadomo, że coś ciepła ta woda straci w rurkach. Jednak niech mi nikt nie mówi że bez cyrkulacji ma ciepłą wodę w kuchni oddalonej o 10 metrów od bojlera w kilka sekund. U siebie sprawdzałem 14,5 sekundy bez cyrkujlacji. Zalęzy jaka rurka.trochę na ten temat było. U mnie spalanie jakoś drastycznie nie wzrosło. dom 250 metrów spala 6 ton flotu z kwk Marcel.

Ja mówię cyrkulacji wielkie TAK i uważam, że warto. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie koszt pracy pompki jakikolwiek by nie był ja w ogóle pominąłem.

No to co liczyłeś. Moja pompka bierze 15 Wat na godzinę a pracuje co 18 minuty przez 2 minuty co stanowi 3 cykle na godzinę. Chodzi w godzinach od 6 rano do 22 wieczorem. Liczymy:16 godzin *3 cykle*2minuty.wychodzi 96 minut dziennie * 30 dni w miesiącu=2.880 minut co daje 6 godzin łącznej pracy w miesiącu. 15wat*6 godzin wynosi=90 wat prądu. Do tego należy doliczyć koszt programatora czasowego. Wiadomo, że coś ciepła ta woda straci w rurkach. Jednak niech mi nikt nie mówi że bez cyrkulacji ma ciepłą wodę w kuchni oddalonej o 10 metrów od bojlera w kilka sekund. U siebie sprawdzałem 14,5 sekundy bez cyrkujlacji. Zalęzy jaka rurka.trochę na ten temat było. U mnie spalanie jakoś drastycznie nie wzrosło. dom 250 metrów spala 6 ton flotu z kwk Marcel.

Ja mówię cyrkulacji wielkie TAK i uważam, że warto. :D

 

Co to jest "...6 ton flotu z kwk Marcel... " ???

To chyba jakieś paliwo stałe jest?

To chyba inna bajka.

Kolega pisał, że piec GAZOWY jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc:)

Co sadzicie o cyrkulacji cieplej wody uzytkowej?

...

Zastanawiam sie nad tym (tylko do kuchni) bo nie lubie jak z kranu leci mi zimna woda zwlaszcza jak potrzebuje tylko cos oplukac przez doslownie kilka sekund. Z kotlowni do kuchni mam jakies 10 metrow.

 

Trzeba sobie odpowiedzieć na proste pytanie:

Czy buduję dom by:

a) żyło mi się taniej

b) żyło mi się wygodniej.

 

Odpowiedż a: nie rób cyrkulacji

Odpowiedż b: zrób cyrkulację (byle sensowną).

 

8)

 

o do kosztów samej cyrkulacji - u mnie to było ok. 30 m dodatkowego pex, tyleż otuliny, plus parę uchwytów, plus parę kształtek, plus dwa zawory (bo mam dwie nitki) całość raczej niezauważalnia dla budżetu. Jak się wprowadzę to założę pompę sterowaną czasowo elektronicznym zegarem tygodniowym.

Dodatkowo mam szambo, to dodatkowy argument za cyrkulacją.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję też zauważyć, że w sezonie grzewczym ciepło z cyrkulacji cwu wcale nie jest tracone tylko ogrzewa budynek...

 

No i jeszcze raz poddam wątpliwość, że koszt cyrkulacji to 100 zł miesięcznie... brednie...

 

Bo jaką moc maja rurki wody w porównaniu z grzejnikiem na ten przykład...? Ile on emogą oddać ciepła zwłaszcza jeśli są zaizolowane..? No chyba że ktos ma instalację ze stalowych rur calowych nieocieplonych, punkty poboru ma znacznie oddalone, pompa chodzi nonstop, itp, itd... To wtedy może się zgodzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o do kosztów samej cyrkulacji - u mnie to było ok. 30 m dodatkowego pex, tyleż otuliny, plus parę uchwytów, plus parę kształtek, plus dwa zawory (bo mam dwie nitki) całość raczej niezauważalnia dla budżetu. Jak się wprowadzę to założę pompę sterowaną czasowo elektronicznym zegarem tygodniowym.

Dodatkowo mam szambo, to dodatkowy argument za cyrkulacją.

 

Pozdrawiam.

 

Sterowniki do pieców np. Vaillanta 630 potrafi sterować pompą ccw.

Można ustawić kilka czasookresów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...