Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

angelika_p

Recommended Posts

Witam :)

 

Przeczytałam wszystkie wątki, w których było cos na temat tego sterownika i w ogóle na temat sterowników pogodowych :)

Oczywiście największym problemem było/jest zrozumienie jak działa pogodówka :-? , wprawdzie sporo się naczytałam się , ale nie wiem czy wszystko zrozumiałam :D

 

Mamy piec Vaillant ecotec 186 i sterownik jak w temacie.

Na stronie C8 mamy ustawione - brak - czyli nie ma wpływu temperatury pokojowej. (na początku mieliśmy ustawione termostat i w zasadzie wszystko wszystko było w porządku - ale skoro mamy sterownik pogodowy, to trzeba wykorzystywać jego funkcje :)) Krzywa też już dobrana (0,80) - w domu utrzymuje się temperatura 19 stopni - czyli tak jak chcieliśmy.

Ale mam problem z nocą - temperatura obniżona na początku ustawiona była na 17 stopni, jednak ze względu na to, że dom jest jeszcze nieocieplony szybko sie wychładza i zawsze w nocy do tej temperatury schodziło i jest po prostu za zimno. Więc zmienilismy o jeden stopień na 18 . Jednak

temperatura w nocy spada do 17 stopni, a piec się nie włącza.

 

Na pierwszej stronie, tam gdzie podowane są aktualne zadane temperatury dla co i cwu - przy co jest 5 stopni :-?

 

Z instrukcji wyczytałam, że jeżeli jest ustawiona funkcja zabezpieczenie przed zamarzaniem to pomimo tego, że mam ustawiona temperaturę obniżona o wiele wyższą to i tak będę miała wtedy 5 stopni.

 

Na stronie wyświetlacza C21 mozna to ochronę wyłączyć, ale nie wiem czy można??

Oprócz tego na tej stronie jest jeszcze coś takiego jak tryb AUTO_OFF i do wyboru : ochrona zamarzania, ECO, obniżenie. U mnie jest ustawione ECO. Ale tak w ogóle to nie wiem co to jest i do czego służy każda z tych funkcji??

 

Więc jeśli ktoś mógłby pomóc to może by mi się bardziej rozjaśniło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam wszystkie wątki, w których było cos na temat tego sterownika i w ogóle na temat sterowników pogodowych :)

Oczywiście największym problemem było/jest zrozumienie jak działa pogodówka :-? , wprawdzie sporo się naczytałam się , ale nie wiem czy wszystko zrozumiałam :D

Generalnie chodzi o to, żeby temp wody w ogrzewaniu była uzależniona od temp zewnętrznej. Jak nie masz pogodówki, to piec zawsze grzeje wodę do tej samej temperatury - kiedy jest cieplej rzadziej się włącza.

 

Mamy piec Vaillant ecotec 186 i sterownik jak w temacie.

Na stronie C8 mamy ustawione - brak - czyli nie ma wpływu temperatury pokojowej. (na początku mieliśmy ustawione termostat i w zasadzie wszystko wszystko było w porządku - ale skoro mamy sterownik pogodowy, to trzeba wykorzystywać jego funkcje :))

Nie uważam, żeby uwzględnienie temp. pokojowej miało zły wpływ na pogodówkę. Przy wyłączeniu (czyli tak jak masz), sterownik w ogóle nie bierze pod uwagę temp. w środku. Czyli, np. przy bardzo słonecznym dniu grzeje tak samo jak przy pochmurnym. Pośrednią opcją jest podłączenie (tak to się nazywa w instrukcji, u mnie na calormaticu jest korekta) - wtedy zadana temperatua jest obniżana jak w pomieszczeniu jest więcej niż ma być.

Ja np. mam dwa obiegi - na górze grzejniki i w salonie podłogówka. Sterownik jest w salonie. I dla salonu mam ustawiony termostat a dla góry korekta (w zeszłym - pierwszym sezonie) miałem dla salonu korekta a dla góry brak.

 

Ale mam problem z nocą - temperatura obniżona na początku ustawiona była na 17 stopni, jednak ze względu na to, że dom jest jeszcze nieocieplony szybko sie wychładza i zawsze w nocy do tej temperatury schodziło i jest po prostu za zimno. Więc zmienilismy o jeden stopień na 18 . Jednak

temperatura w nocy spada do 17 stopni, a piec się nie włącza.

 

Na pierwszej stronie, tam gdzie podowane są aktualne zadane temperatury dla co i cwu - przy co jest 5 stopni :-?

 

Z instrukcji wyczytałam, że jeżeli jest ustawiona funkcja zabezpieczenie przed zamarzaniem to pomimo tego, że mam ustawiona temperaturę obniżona o wiele wyższą to i tak będę miała wtedy 5 stopni.

 

Na stronie wyświetlacza C21 mozna to ochronę wyłączyć, ale nie wiem czy można??

 

Oprócz tego na tej stronie jest jeszcze coś takiego jak tryb AUTO_OFF i do wyboru : ochrona zamarzania, ECO, obniżenie. U mnie jest ustawione ECO. Ale tak w ogóle to nie wiem co to jest i do czego służy każda z tych funkcji??

Jesteś blisko. Na C21 ustawiasz co ma być wtedy, kiedy jesteś poza godzinami ustawionymi na początku - bodajże na ekranie 2 (jak masz tylko jeden obwód grzejny). I tak - zgodnie ze słownikiem terminów z instruckji, ochrona przed zamarzaniem - temp. wody w instalacji ma nie spaść poniżej 5°C (niezależnie od temp zewnętrznej). Tryb Eco - jeżeli na zewnątrz jest 3°C lub więcej - temp w instalacji ma być 5°C, jeżeli poniżej 3 jest na zewnątrz - temp w instalacji ma być taka jak dla temp obniżonej z ekranu 8go. Czyli u Ciebie zadziała, jak będzie chłodniej.

Obniżenie na C21 - dopiero wtedy temp zadana w domu będzie zgodna z temp. obniżoną z ekranu 8 (niezależnie od temp na zewnątrz). Ja mam tu obniżenie.

 

Drugą opcją jest zaprogramowanie tak na ekranie 2 temperatur, żeby cała doba była objęta - np.

0:00 - 06:00 - 17°

06:00-23:00 - 19°

23:00 - 00:00 - 17°

 

Pozdrawima

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź - teraz juz wiem o co chodzi :D A słownik terminów w instrukcji jakoś pominęłam :oops:

 

W takim razie na C21 zmienię na obniżenie.

Ale zastanawia mnie jeszcze ten tryb ECO - z tego co zrozumiałam, jeżli właśnie ten tryb mam nastawiony, a:

- na dworze jest -9 stopni

- temp. obniżona jest ustawiona na 18 stopni

- okno czasowe mam ustawione od 15 do 21 (temp. 19 stopni)

to jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie do 17 stopni (np. w nocy) to piec powinien się włączyć i dogrzać do 18 - czy dobrze myslę??

 

Bo u mnie się nie włączył - ale mam włączoną funkcję ochrona przed zamarzaniem - więc wystarczy ja wyłączyć i powinno działać jak należy :D

 

I jeszcze pytanko - mam na str.8 ustawione - brak.

Krzywa 0,8 i temp. w domu utrzymuje się 19 stopni - między 15-21. Ale piec nie wyłącza się i chodzi cału czas w tym okresie - gazu w sumie pobiera ok 1m3/h (tak było wczoraj przy -8stopni na zewnątrz)

I czy tak właśnie powinno być przy pogodówce, czy krzywa jest za duża, czy może jeszcze coś innego ??

 

Bo jeżeli grzałby przez te 6h to mi nie przeszkadza, bo zuzycie gazu i tak będzie bardzo małe, ale u mnie jest właśnie problem z ta nocą - bo zawsze temp. spada do 17 - a przy tym nie da się spać :D I jeżeli miałby tak grzać przez całą noc to wtedy jest problem :-? - bo zuzycie będzie przeogromne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na C21 zmienię na obniżenie.

Ale zastanawia mnie jeszcze ten tryb ECO - z tego co zrozumiałam, jeżli właśnie ten tryb mam nastawiony, a:

- na dworze jest -9 stopni

- temp. obniżona jest ustawiona na 18 stopni

- okno czasowe mam ustawione od 15 do 21 (temp. 19 stopni)

to jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie do 17 stopni (np. w nocy) to piec powinien się włączyć i dogrzać do 18 - czy dobrze myslę??

 

Bo u mnie się nie włączył - ale mam włączoną funkcję ochrona przed zamarzaniem - więc wystarczy ja wyłączyć i powinno działać jak należy

Powinno. Ale gdzie Ci instalator włączył ochronę przed zamarzaniem? Bo mi się wydaje, że to jest tylko na C21. Więc jak miałaś ECO - to nie powinno być jednocześnie ochrony przed zamarzaniem. Może znaczenie ma też Czas opóźnienia ochrony przed zamarzaniem - też na C21 - i to się w godzinach ustawia. Zobacz jeszcze na C22 maks. czas dopływu i maks. czas pierwszego uruchomienia. Ja mam na 0, wydaje mi się, że chodzi o to ile wcześniej przed zadanym oknem czasowym zaczyna grzać i ile wcześniej się wyłącza (w minutach) - ale nie jestem pewien.

 

I jeszcze pytanko - mam na str.8 ustawione - brak.

Krzywa 0,8 i temp. w domu utrzymuje się 19 stopni - między 15-21. Ale piec nie wyłącza się i chodzi cału czas w tym okresie - gazu w sumie pobiera ok 1m3/h (tak było wczoraj przy -8stopni na zewnątrz)

I czy tak właśnie powinno być przy pogodówce, czy krzywa jest za duża, czy może jeszcze coś innego ??

 

Bo jeżeli grzałby przez te 6h to mi nie przeszkadza, bo zuzycie gazu i tak będzie bardzo małe, ale u mnie jest właśnie problem z ta nocą - bo zawsze temp. spada do 17 - a przy tym nie da się spać :D I jeżeli miałby tak grzać przez całą noc to wtedy jest problem :-? - bo zuzycie będzie przeogromne :(

 

Co rozumiesz przez chodził? Palnik cały czas grzał? Czy chodzi o to że buczy (sam piec) - wtedy chodzi pompa pieca, ale palnik nie musi działać. U mnie chodzi bardzo często teraz, ale nie cały czas (palnik). Pompy działają prawie cały czas.

 

Jak zadana temp wody w co jest np. 45°C, to piec grzeje aż dojdzie do ponad 50ciu a potem palnik się wyłącza. Jak spadnie poniże 45ciu (róznie bywa - ale poniżej 40 prawie na pewno w tym przykładzie - palnik znowu się włącza.

 

Jeżeli planik chodzi cały czas - to sprawdź co masz na C22 w 3 pozycji. W instrukcji to się nazywa AT Rozgrzewanie, u mnie Ciągłe grzanie. Ja to mam wyłączone, ale zgodnie z instruckcją, poniżej zadanej temperatury piec grzeje ciągle.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanko - mam na str.8 ustawione - brak.

Krzywa 0,8 i temp. w domu utrzymuje się 19 stopni - między 15-21. Ale piec nie wyłącza się i chodzi cału czas w tym okresie - gazu w sumie pobiera ok 1m3/h (tak było wczoraj przy -8stopni na zewnątrz)

I czy tak właśnie powinno być przy pogodówce, czy krzywa jest za duża, czy może jeszcze coś innego ?? (

Nie wydaje mi się, żeby krzywa 0,8 była za duża. No chyba że masz podłogówkę :-)

 

U mnie mam dla grzejników 0,65 - 0,7 a dla podłogówki 0,25 - 0,3. Jeszcze ciągle sprawdzam co będzie lepsze, ale nawet przy tych niższych wartościach jest ciepło w domu.

 

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpwiedzi :D

 

Co do palnika i pompy to sprawdzę, bo może rzeczywiście to pompa chodzi.

 

Chociaż mi się nie wydaje, bo u mnie np. temp. zadana to 45 stopni i piec grzeje do tej temperatury i w zasadzie to nie zauważyłam, żeby ją przekraczał. Tylko cały czas grzeje. - mówię tutaj o sytuacji, gdy w C8 ustawione jest brak( jak był ustawiony termostat to inaczej to wyglądało)

 

I jeżeli podwyższę krzywą to sytuacja sie powtarza - temp. zadana wtedy np 49 stopni i grzeje do 49, a później cały czas ja utrzymuje :-?

 

Zastanawiam się czy jest gdzieś mozliwość ustawienia żeby piec np. grzał wodę o 3 stopnie więcej i sie wyłączał, a włączał jak np. temperatura wody spadnie o 3 stopnie od zadanej ??

 

Jeśli chodzi o stronę C22 - AT Rozgrzewanie - to ja też mam na wyłączone - o ile mnie pamięć nie myli -ale jak będę w domu to sobie sprawdzę.

 

Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie - parteru domku (bo górę mamy na razie całą odciętą) to mamy podłogówkę (ok.60 m2) i grzejniki (ok. 50m2) - wszystko na jednym obiegu niestety :(

Na początku tu gdzie podłogówka to było oczywiście ciepło, natomiast tam gdzie grzejniki niestety - chłodno.

Ale po kryzowaniu grzejników, moge powiedzieć, że nie czuć różnicy jak się przechodzi "z podłogówki na grzejniki" - że tak powiem :D

 

A co do krzywej to na razie jesteśmy zadowoleni - biorąc pod uwagę fakt, że dom jest nieocieplony, przeszklenia są spore, nie ma drzwi z wiatrołapu do holu oraz gabinetu do salonu, a góra (ok.100 m2) jest nieogrzewana - klatka schodowa odcięta jest materiałem położonym na stropie. Także jak ocieplimy pewnie będzie jeszcze lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż mi się nie wydaje, bo u mnie np. temp. zadana to 45 stopni i piec grzeje do tej temperatury i w zasadzie to nie zauważyłam, żeby ją przekraczał. Tylko cały czas grzeje. - mówię tutaj o sytuacji, gdy w C8 ustawione jest brak( jak był ustawiony termostat to inaczej to wyglądało)

 

I jeżeli podwyższę krzywą to sytuacja sie powtarza - temp. zadana wtedy np 49 stopni i grzeje do 49, a później cały czas ja utrzymuje :-?

A na którym ekranie sprawdzasz tą temperaturę?

I jak wygląda Twoja instalacja - masz jakiś bufor czy tylko zasobnik na wodę + obieg grzewczy?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę sprawdzam na ekranie C3 - czujnik instalacji VF1 -

i zwykle - po jakims okresie grzania temperatura zadana (ekran C1) jest taka sama, a czasami o 1 stopień mniejsza niż temperatura z ekranu C3.

 

A jesli chodzi o instalację - to jest to zasobnik na wodę + obieg grzewczy. Woda z pieca idzie do rozdzielaczy, a z nich na podłogówkę i grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie C8 mamy ustawione - brak - czyli nie ma wpływu temperatury pokojowej. (na początku mieliśmy ustawione termostat i w zasadzie wszystko wszystko było w porządku - ale skoro mamy sterownik pogodowy, to trzeba wykorzystywać jego funkcje :)) Krzywa też już dobrana (0,80) - w domu utrzymuje się temperatura 19 stopni - czyli tak jak chcieliśmy.

Ale mam problem z nocą - temperatura obniżona na początku ustawiona była na 17 stopni, jednak ze względu na to, że dom jest jeszcze nieocieplony szybko sie wychładza i zawsze w nocy do tej temperatury schodziło i jest po prostu za zimno. Więc zmienilismy o jeden stopień na 18 . Jednak

temperatura w nocy spada do 17 stopni, a piec się nie włącza.

Ale co masz ustawione w menu: ""Podłączenie pomieszczenia"? Bo jeśli "brak", co można wnioskować z Twojego postu to nie ma nic dziwnego w opisanym zachowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie C8 mamy ustawione - brak - czyli nie ma wpływu temperatury pokojowej. (na początku mieliśmy ustawione termostat i w zasadzie wszystko wszystko było w porządku - ale skoro mamy sterownik pogodowy, to trzeba wykorzystywać jego funkcje :)) Krzywa też już dobrana (0,80) - w domu utrzymuje się temperatura 19 stopni - czyli tak jak chcieliśmy.

Ale mam problem z nocą - temperatura obniżona na początku ustawiona była na 17 stopni, jednak ze względu na to, że dom jest jeszcze nieocieplony szybko sie wychładza i zawsze w nocy do tej temperatury schodziło i jest po prostu za zimno. Więc zmienilismy o jeden stopień na 18 . Jednak

temperatura w nocy spada do 17 stopni, a piec się nie włącza.

Ale co masz ustawione w menu: ""Podłączenie pomieszczenia"? Bo jeśli "brak", co można wnioskować z Twojego postu to nie ma nic dziwnego w opisanym zachowaniu.

 

"W opisanym zachowaniu: to znaczy w takim, że piec chodzi cały czas??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie C8 mamy ustawione - brak - czyli nie ma wpływu temperatury pokojowej. (na początku mieliśmy ustawione termostat i w zasadzie wszystko wszystko było w porządku - ale skoro mamy sterownik pogodowy, to trzeba wykorzystywać jego funkcje :)) Krzywa też już dobrana (0,80) - w domu utrzymuje się temperatura 19 stopni - czyli tak jak chcieliśmy.

Ale mam problem z nocą - temperatura obniżona na początku ustawiona była na 17 stopni, jednak ze względu na to, że dom jest jeszcze nieocieplony szybko sie wychładza i zawsze w nocy do tej temperatury schodziło i jest po prostu za zimno. Więc zmienilismy o jeden stopień na 18 . Jednak

temperatura w nocy spada do 17 stopni, a piec się nie włącza.

Ale co masz ustawione w menu: ""Podłączenie pomieszczenia"? Bo jeśli "brak", co można wnioskować z Twojego postu to nie ma nic dziwnego w opisanym zachowaniu.

 

"W opisanym zachowaniu: to znaczy w takim, że piec chodzi cały czas??

Nie, to co piszesz w 2 części cytatu, po słowach "Ale mam problem z nocą...". I nie chodzi o to, czy trzeba ciągnąć kabel :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie C8 mamy ustawione - brak - czyli nie ma wpływu temperatury pokojowej. (na początku mieliśmy ustawione termostat i w zasadzie wszystko wszystko było w porządku - ale skoro mamy sterownik pogodowy, to trzeba wykorzystywać jego funkcje :)) Krzywa też już dobrana (0,80) - w domu utrzymuje się temperatura 19 stopni - czyli tak jak chcieliśmy.

Ale mam problem z nocą - temperatura obniżona na początku ustawiona była na 17 stopni, jednak ze względu na to, że dom jest jeszcze nieocieplony szybko sie wychładza i zawsze w nocy do tej temperatury schodziło i jest po prostu za zimno. Więc zmienilismy o jeden stopień na 18 . Jednak

temperatura w nocy spada do 17 stopni, a piec się nie włącza.

Ale co masz ustawione w menu: ""Podłączenie pomieszczenia"? Bo jeśli "brak", co można wnioskować z Twojego postu to nie ma nic dziwnego w opisanym zachowaniu.

 

"W opisanym zachowaniu: to znaczy w takim, że piec chodzi cały czas??

Nie, to co piszesz w 2 części cytatu, po słowach "Ale mam problem z nocą...". I nie chodzi o to, czy trzeba ciągnąć kabel :-D

 

Że kabla nie trzeba ciągnąć to wiem, aż tak źle ze mną nie jest :D

Natomiast co do nocy to już wiem co trzeba zrobić, żeby pomimo ustawienia "brak" i spadku temperatury do 17 stopni w nocy, piec się włączył i dogrzał do 18.

 

Teraz moim problemem jest to, żeby piec przy ustawieniu "brak" nie chodził cały czas. Bo pomimo osiągnięcia temperatury wody zadanej piec grzeje dalej i utrzymuje tą temperaturę :-? Więc w naszym przypadku chodzi całą dobę :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moim problemem jest to, żeby piec przy ustawieniu "brak" nie chodził cały czas. Bo pomimo osiągnięcia temperatury wody zadanej piec grzeje dalej i utrzymuje tą temperaturę :-? Więc w naszym przypadku chodzi całą dobę :-?

Zadana temperatura wody? Gdybyś mogła sprecyzować o którą temperaturę chodzi. Zasilania, c.w. u. czy też może zadaną T ale pomieszczenia?

 

Niezależnie od tego piec ma działać w zasadzie cały czas. Co innego palnik, ale ten też nie będzie spał całą noc, bo zamarzłabyś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma nic złego w tym, że palnik chodzi całą dobę.

dobrze dobrany nawet powinien.

nie liczy się tylko ile chodzi, ale jaką mocą grzeje.

lepiej żeby grzał całą dobę minimalną mocą niż rozgrzewał wszystko do czerwoności, potem pozwalał na wychładzanie, i znowu.

 

oczywiście zakładając, że budynek tego ciepła potrzebuje. bo jeśli nie potrzebuje to może się wyłączyć na jakiś czas. ale skoro miałaś na początku za zimno to jednak potrzebował. i skoro ten sterownik tak zadecydował (uważam go za dobry sterownik) i nie osiąga większej temperatury niż nastawione, tzn. że budynek tyle ciepła potrzebuje i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma nic złego w tym, że palnik chodzi całą dobę.

dobrze dobrany nawet powinien.

nie liczy się tylko ile chodzi, ale jaką mocą grzeje.

lepiej żeby grzał całą dobę minimalną mocą niż rozgrzewał wszystko do czerwoności, potem pozwalał na wychładzanie, i znowu.

 

oczywiście zakładając, że budynek tego ciepła potrzebuje. bo jeśli nie potrzebuje to może się wyłączyć na jakiś czas. ale skoro miałaś na początku za zimno to jednak potrzebował.

 

Ok, zgadzam się, że lepiej żeby piec grzał cały czas z mocą minimalną, niż włączał i wyłączał. Ale dalej piszesz, ze jeśli budynek nie potrzebuje ciepła to piec moze się wyłączyć.

 

U nas dzisiaj od godz. 7 nastawiona była krzywa 0.75, okresy czasowe to od 7 do 15 - 18 stopni oraz od 15 do 21 - 19 stopni. O godzinie 19 :30 temperatura w domu była 19,5 stopnia i piec grzeje dalej nie wyłączjąc się w ogóle. Od 7 do 21:30 zeszło 14 m3 gazu, a tu jeszcze noc przed nami :-?

 

Czyli, że budynek tego ciepła potrzebuje, krzywa jest za duża, czy może jeszcze coś innego :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas dzisiaj od godz. 7 nastawiona była krzywa 0.75, okresy czasowe to od 7 do 15 - 18 stopni oraz od 15 do 21 - 19 stopni. O godzinie 19 :30 temperatura w domu była 19,5 stopnia i piec grzeje dalej nie wyłączjąc się w ogóle. Od 7 do 21:30 zeszło 14 m3 gazu, a tu jeszcze noc przed nami :-?

 

Czyli, że budynek tego ciepła potrzebuje, krzywa jest za duża, czy może jeszcze coś innego :-?

 

jeśli masz wpływ temperatury pokojowej ustawionej na brak to on w ogóle nie bierze pod uwagę temperatury wewnętrznej. dlatego grzeje dalej, bo z krzywej grzewczej wychodzi mu że ma grzać. skoro osiągasz wyżej niż ustawiasz tzn. że krzywa jest za wysoka. aczkolwiek poobserwowałbym to w dłuższym okresie czasu, bo może np. ugotowałaś obiad i to tylko chwilowe podwyższenie i zaraz wróci do normy. jeśli stale/długo przegrzewasz to masz 3 wyjścia:

 

1 obniżyć krzywą grzewczą jeszcze trochę

2 przełączyć wpływ pomieszczenia na 'termostat' - ale to wg mnie złe rozwiązanie. wtedy w okolicy 19.5 faktycznie przestanie grzać, ale włączy się ponownie jak dużo spadnie. za dużo. i będzie pracował nieekonomicznie, bo opcja termostat ma jakąś tam histerezę (swoją drogą nieustawialną w tym sterowniku, więc tym gorzej)

3 przełączyć wpływ pomieszczenia na 'korekta' - to jest trochę lepsze, bo to jakby automatycznie koryguje Ci krzywą grzewczą. jeśli masz przegrzane o pół stopnia to trochę obniży grzanie, być może nawet wyłączy (to niekoniecznie, ale samo obniżenie może doprowadzić łagodnie do ustalenia właściwej temperatury). z drugiej strony jeśli będzie niedogrzane (np. przy zmianie temperatury na wyższą) będzie podwyższał krzywą, żeby szybciej nagrzać.

 

moja propozycja:

1. najpierw jednak starać się dobrać krzywą grzewczą, żeby wychodziło to co ma wyjść

2. opcja korekta może być przydatna jeśli z jakiś powodów nie da się jej dobrze dobrać, np. panują jakieś zmienne warunki (dodatkowe, nieregularne źródła ciepła, lub drogi ucieczki ciepła)

3. zapomnieć o opcji termostat.

 

na koniec - weź pod uwagę, że dokładność tego pomiaru temperatury jest taka sobie i jest to tylko w jednym wybranym miejscu. nie wiem czy jest sens bardzo walczyć o te 0.5 st.C na wyświetlaczu. obniż (krzywą), a jak Ci będzie za zimno to z powrotem podwyższyć i tak zostaw. zresztą sprawdź zwykłym termometrem w różnych miejscach domu.

 

spala Ci dużo, ale przy braku ocieplenia to nie dziwne.

 

jeśli będziesz robiła jakieś pomiary porównawcze - to po zmianach trzeba odczekać z jeden dzień, tego okresu w ogóle nie brać pod uwagę, i potem zmierzyć kolejne 1-2 dni. nie daj się zwieść błędnym pomiarom :) no i uwzględnić zmienne warunki pogodowe. to nie takie proste. wg mnie najprościej zaufać konstruktorom tego sterownika. po to przecież kupowałaś taki droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 przełączyć wpływ pomieszczenia na 'termostat' - ale to wg mnie złe rozwiązanie. wtedy w okolicy 19.5 faktycznie przestanie grzać, ale włączy się ponownie jak dużo spadnie. za dużo. i będzie pracował nieekonomicznie, bo opcja termostat ma jakąś tam histerezę (swoją drogą nieustawialną w tym sterowniku, więc tym gorzej)

3 przełączyć wpływ pomieszczenia na 'korekta' - to jest trochę lepsze, bo to jakby automatycznie koryguje Ci krzywą grzewczą. jeśli masz przegrzane o pół stopnia to trochę obniży grzanie, być może nawet wyłączy (to niekoniecznie, ale samo obniżenie może doprowadzić łagodnie do ustalenia właściwej temperatury). z drugiej strony jeśli będzie niedogrzane (np. przy zmianie temperatury na wyższą) będzie podwyższał krzywą, żeby szybciej nagrzać.

CM430 ma trochę inaczej nazwane tryby pracy i chyba trochę inaczej działające. To co opisałeś odpowiada mojemu CM400. Szczegóły są w instrukcji http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/a7/43/00/ii_vrc430.pdf na samym końcu, obok wykresów krzywych. Z pewnością w trybie CM430 'brak" T wewnętrzna (pomieszczenia) nie ma wpływu na T dopływ ogrzewania (tj. zasilania grzejników). Zakładam, że w tym trybie ma wpływ na to T zadana pokojowa (bo nie potrafię inaczej wytłumaczyć spadku T wewnętrznej w nocy).

Swoją drogą ustawienie optymalne podobnego pieca wymaga głębszych studiów i kilku tygodni zabawy! Nie jest to możliwe przez instalatora w ciągu jednej/dwóch wizyt. Dlatego niektórzy z nich ustawiają tryb termostat i są zadowoleni. Dodatkowo instrukcje sterowników V. nie zawierają informacji, dzięki którym laik mógłby w miarę szybko zrozumieć sposoby działania tych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...