Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

angelika_p

Recommended Posts

Zastanawia mnie jak działa ta korekta w moim cm400. W instrukcji najpierw jest opisane wyraźnie. że korekta powoduje przesunięcie krzywej równolegle do osi 45 stopni, względem różnicy między T zadaną pomieszczenia a 20 stopniami. Z kolei fragment dla instalatorów mówi o uwzględnieniu T pomieszczenia (bez precyzowania czy rzeczywistej czy zadanej). W materiałach ze szkoleń dla instalatorów jest napisane "skorygowanie krzywej

grzewczej wynikające z aktualnej wartości uchybu temperatury

pokojowej." Może jesteś w stanie to rozjaśnić? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 430 korekta zależy od różnicy pomiędzy temperaturą zadaną, a zmierzoną pokojową.

podejrzewam, że w 400 też - w końcu to ta sama seria.

 

sprawdzić możesz eksperymentalnie przecież dość łatwo.

zanotować kilka razy temperaturę zasilania (oraz temp. zewn.) dla jakieś temp. zadanej bez korekty. potem włączyć korektę i doprowadzić do różnicy pomiędzy temp. zadaną i pokojową (choćby wietrząc lub kominkiem) przy tej samej temp. zewnętrznej i zadanej. porównać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dość łatwo"

Temperaturę zasilania mogę zobaczyć tylko na piecu, do którego jedyna droga prowadzi przez dwór, chyba już rozumiesz te dość :-)

Poza tym delikatnie mówiąc mam trochę dość eksperymentów z piecem, prowadzę je od kilku tygodni. Ich rezultatem było udział w przeziębieniu się domowników.

Szkoda, że producent nie potrafi napisać czytelnej instrukcji obsługi. Rozmów z infolinią V. już zaprzestałem. Dokładniejsze pytanie kończyło się tym, że konsultant potrzebował chwili czasu na poszukanie w instrukcji, którą ja znam na pamięć :-)

Mam wrażenie, że jednak u mnie korekta działa inaczej. Czasem mam za duże różnice w T zadanej i T rzeczywistej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"mam cm430, męczę go już drugi sezon

 

są nazwane i działają tak jak napisałem (o ile udało mi się precyzyjnie wyrazić) te opcje: brak, termostat i korekta. jedynie funkcja dokładnie nazywa się na wyświetlaczu "włącz.temp.pok", ekran C10."

 

Położenie opcji zależy od wersji oprogramowania sterownika i w nowszych wersjach C8 to między innymi "Podłącznie pomieszczenia" a opcje to brak, podłacznie, termostat

 

Temperaturę w pomieszczeniach można jeszcze regulować termostatami na grzejnikach. Możemy wtedy niwelować wpływ takich czynników jak ciepło z kominka, słonce itd. Termostat bada temperature pomieszczenia i zmniejsza badź zwieksza zasilanie grzejnika a co za tym idzie steruje pracą kotła. Ktoś już pisał o tym że lepiej sie to sprawdza niż czujniki temperatury wewnętrznej w powiązaniu z pogodówką ponieważ nastawy na grzejnikach można zrobić w każdym pomieszczeniu inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam! Mam taka sytuację: kocioł Vaillant ecoTEC plus z calormatic 430. Problem polega na tym, że gdy np. odpalam kominek, a temperatura w pomieszczeniu jest osiągnięta na poziomie np. 21 stopni to kocioł się wyłącza (w tym pompa) i nie puszcza mi wody z kominka na grzejniki. Jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji. Na chwilę obecną podwyższam temp. w pomieszczeniu na sterowniku i zmniejszam pokrętłem na piecu, ale nie bardzo mi sie to widzi, w końcu mamy XXI wiek :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 years później...

Witam uprzejmie,

 

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc podepnę się do tego.

Posiadam kocioł Vaillant 186 3/5, to tego zasobnik 120l + sterowanie przez VR61/2 + Calormatic 470F + czujnik pogodowy.

Do ogrzania mam dom z użytkowym poddaszem - całość "po podłodze" to około 180m2. Do tego dochodzi dodatkowo garaż (wbudowany w budynek).

Cały dom jest ogrzewany podłogówką.

W domu zainstalowane są jedynie 3 grzejniki (2 szt. ręcznikowe w dwóch łazienkach, oraz jeden tradycyjny w garażu). Grzanie garażu ma na celu raczej złamanie zimowej temperatury i stopienie śniegu z samochodu.

Będzie to mój pierwszy sezon grzewczy.

 

Z racji tego, że ostatnio przebywam służbowo poza domem - chciałem przygotować żonie ogrzewanie, aby tylko załączyła napięcie, uruchomiła piec - a resztą by zajęła się automatyka.

 

Ponieważ jestem tylko przez kilka dni w domu i wkrótce znów muszę wyjechać - zacząłem od poszukiwania krzywych grzewczych według wszystkich porad i opisów przytaczanych tutaj oraz na innych forach.

 

Temperatura zewnętrzna nie jest jeszcze zbyt optymalna na dobieranie krzywych (w nocy spada to ok. +7C), ale nie mam wyjścia. Zacząłem od krzywej 0,6.

I tutaj pojawia się moje pytanie...

 

W CM470f mam dwa obiegi ... metodą praktyczną ustaliłem, że Obieg2 odpowiada instalacji Ogrzewania Podłogowego (sterowanie mieszaczem a automatycznym siłownikiem). Jest również Obieg1 - gdzie zmieniając parametry doszedłem do wniosku, że jest to obwód Kocioł-Sprzęgło.

(odczyt temperatury z Obiegu1 jest brany z czujnika VF1, co chyba oznacza czujnik zamontowany w sprzęgle)

 

Do rzeczy ...

Jakie powinny być nastawy dla Obiegu1 ?

Czy krzywa dla tego obiegu powinna być odpowiednio wyższa? (jak dla grzejników)

Proszę mnie poprawić jeśli mój tok rozumowania jest błędny, ale temperatura (lub K.G.) jaką ustawię na Obiegu1 będzie wykorzystywana do zasilania w/w trzech grzejników, które są zainstalowane w budynku. Dopiero później za odgałęzieniami na grzejniki jest mieszacz, którym VR61/2 steruje i tutaj zaczyna się Obieg2.

(VR61/2 oraz pompa Wilo Startos Z - stanowią Obieg2)

 

Czy zatem dla Obiegu1 powinienem wybrać odpowiednio wyższą K.G., tak aby grzejniki uzyskały nieco wyższą temperaturę?

 

Poniżej załączam kilka screenów z ustawień CM470f.

 

DSC_0045.jpgDSC_0046.jpgDSC_0047.jpgDSC_0044.jpg

 

A może powinienem zmienić w CM470f sterowanie tylko Obiegiem2, zamiast Obiegiem 1 i 2 ?

 

Zgodnie z sugestiami z innych wątków - pokrętło regulatora C.O. na kotle jest ustawione na max. Poza tym zmieniłem w konfiguracji kotła jego moc z 18kW do 7kW. W ramach testów od wczorajszego poranka do dzisiejszego zanotowałem zużycie gazu - trochę mnie martwi, gdyż przy tak wysokiej temperaturze zewnętrznej wyniosło prawie 17m3.

 

Bardzo proszę o wskazówki dot. konfiguracji CM470f zwłaszcza dla Obiegu1.

Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejników jak na lekarstwo. Przynajmniej jeden z nich powinien być otwarty na MAXa, tylko nie ma z czego wybrać.

Na pewno nie ten w garażu, tam ustaw "*" przeciwzamarzanie, odkręć jeden lub dwa w łazienkach.

 

Na początek ustaw krzywe grzewcze na obiegach 1 i 2 na tę samą wartość.

 

Jak dobierzesz prawidłową krzywą, możesz podbić krzywą na obiegu1, jeśli "drabinki" będą zbyt chłodne na suszenie ręczników.

(zakładam, że w łazienkach też jest podłogówka)

 

Co do dużego zużycia gazu w aktualnych temperaturach obstawiam:

 

- grzejnik w garażu jest za mocno odkręcony,

- włączona non-stop lub nieoptymalnie cyrkulacja CWU,

- duże zużycie wody CWU,

- zbyt duża temperatura CWU,

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejników jak na lekarstwo. Przynajmniej jeden z nich powinien być otwarty na MAXa, tylko nie ma z czego wybrać.

Na pewno nie ten w garażu, tam ustaw "*" przeciwzamarzanie, odkręć jeden lub dwa w łazienkach.

 

Na początek ustaw krzywe grzewcze na obiegach 1 i 2 na tę samą wartość.

 

Jak dobierzesz prawidłową krzywą, możesz podbić krzywą na obiegu1, jeśli "drabinki" będą zbyt chłodne na suszenie ręczników.

(zakładam, że w łazienkach też jest podłogówka)

 

Co do dużego zużycia gazu w aktualnych temperaturach obstawiam:

 

- grzejnik w garażu jest za mocno odkręcony,

- włączona non-stop lub nieoptymalnie cyrkulacja CWU,

- duże zużycie wody CWU,

- zbyt duża temperatura CWU,

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

Fakt, grzejników jak na lekarstwo - ale takie było założenie. Projekt ogrzewania był liczony z takim właśnie założeniem.

Winien jestem tutaj wyjaśnienie - ręcznikowce jeszcze nie są powieszone, bo łazienki kończą się wykładać płytkami, więc wyjścia pod ręcznikowce są pozaślepiane. W obiegu grzejników zainstalowany jest tylko ten jeden w garażu.

 

Prawda, jest on rozkręcony na maks.

Może się mylę, ale to początkowe zużycie gazu spowodowane było chyba startem instalacji i koniecznością nagrzania wszystkiego do zadanych temperatur.

 

Przykładowo dzisiaj popołudniu sprawdziłem stan licznika i od wczoraj od około 20.30 wziął niecałe 2m3.

Mogło to być oczywiście spowodowane również tym, że wczoraj wieczorem zredukowałem moc kotła do 7kW oraz obniżyłem K.G.

Podłogówka na 0,4, a ten obieg z grzejnikami na 0,5.

 

Dzisiaj popołudniu gdy byłem kontrolować zużycie gazu zauważyłem, że dla w/w K.G. i wymuszonego ręcznie trybu dzień z zadaną temperaturą 18*C - w domu jest 20,5*C, więc pojechałem obiema K.G. o kolejne 0,05 w dół. Jutro rano zrobię kolejną kontrolę temperatury.

 

A co do CWU, to na razie jest zupełnie wyłączona, kocioł na razie nie grzeje zasobnika.

PS.

Tak, oczywiście - w obydwu łazienkach jest podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiłem się tych grzejników, bo regulator pokojowy dokonuje "korekty" temperatury w mieszkaniu,

a kocioł dostaje "błędne" informacje o większym zapotrzebowaniu z grzejnika w garażu.

 

Trzeba być jeszcze pewnym, że regulator jest w miejscu reprezentatywnym,

a obiegi podłogówki mają odpowiednio ustawione przepływy.

 

Pełna weryfikacja będzie jak temperatury bardziej spadną i złapie się dalsze punkty z krzywych grzania.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiłem się tych grzejników, bo regulator pokojowy dokonuje "korekty" temperatury w mieszkaniu,

a kocioł dostaje "błędne" informacje o większym zapotrzebowaniu z grzejnika w garażu.

 

Trzeba być jeszcze pewnym, że regulator jest w miejscu reprezentatywnym,

a obiegi podłogówki mają odpowiednio ustawione przepływy.

 

Pełna weryfikacja będzie jak temperatury bardziej spadną i złapie się dalsze punkty z krzywych grzania.

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

W zasadzie racja - ochłodzi się, wtedy zobaczymy co dalej będzie się działo i jak sterowanie się zachowa.

 

Jeśli jesteśmy przy K.G. - to proszę o podpowiedź bo co forum i co wypowiedź to jakoś inaczej jest to opisane, a chciałem to w pełni zrozumieć.

 

- aktualnie szukam prawidłowej krzywej, załóżmy że będzie to 0,35

Czy to oznacza, że przy tak ustawionej krzywej w mieszkaniu powinienem uzyskać 20*C ?

Czy może temperaturę która jest zadana w trybie dziennym (aktualnie ustawionym na regulatorze CM470f), czyli 18*C ?

 

Obstawiam, że raczej przypadek pierwszy, gdyż przyglądając się dokładnie wykresowi, wszystkie krzywe są dla poziomu "0", czyli dla 20*C - mam rację ?

 

Dopiero przełączając CM470f na tryb automatyczny, dołączając pomieszczenie w trybie korekty i wtedy ustawiając np. 18*C - wtedy zacznie regulować, przesuwając K.G. w dół (lub górę przy zadanej wyższej temperaturze). Czy tak to działa ?

 

 

A sprawa numer dwa, o której wspominasz ...

Też właśnie miałem o to zapytać ...

Woda na podłogówkę idzie wpierw przez Obieg1 (grzejniki) i dopiero później napotyka mieszacz.

Dlatego racjonalne raczej jest aby Obieg1 miał K.G. wyższą niż Obieg2 (co jest poniekąd logiczne) ...

Myślę, że jeśli docelowo na dwóch ręcznikowcach założone będą zawory termostatyczne, ustawione np. na powiedzmy 20*C - głównym źródłem ciepła w łazienkach będzie podłoga, więc kocioł niepotrzebnie nie będzie grzał grzejników, gdyz zawory odetną przepływ.

Na grzejniku w garażu wybierze się "snieżynkę", aby nie zamarzł lub co najwyżej pozycję 1 - na zasilaniu dam K.G. około 0,5 lub 0,6 i myślę, że nie powinno to generować żadnego dużego zużycia gazu, gdyż łazienki będą tak czy inaczej nagrzane przez O.P. a garaż będzie skręcony prawie na min. więc nie będzie zbyt dużego odbioru ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteśmy przy K.G. - to proszę o podpowiedź bo co forum i co wypowiedź to jakoś inaczej jest to opisane, a chciałem to w pełni zrozumieć.

 

- aktualnie szukam prawidłowej krzywej, załóżmy że będzie to 0,35

Czy to oznacza, że przy tak ustawionej krzywej w mieszkaniu powinienem uzyskać 20*C ?

Czy może temperaturę która jest zadana w trybie dziennym (aktualnie ustawionym na regulatorze CM470f), czyli 18*C ?

 

Obstawiam, że raczej przypadek pierwszy, gdyż przyglądając się dokładnie wykresowi, wszystkie krzywe są dla poziomu "0", czyli dla 20*C - mam rację ?

 

Przy poszukiwaniu krzywej, pracujemy cały czas na trybie dziennym.

Zmniejszenie temperatury zadanej na sterowniku automatycznie obniża krzywą (przesunięcie równoległe, numer krzywej ten sam).

Jeśli zadasz 18C to powinieneś uzyskać 18C.

 

Możesz rozrysować swój układ, będzie jasność co do schematu.

 

Martwi mnie Obieg1 (grzejnikowy), jak jest wpięty za sprzęgłem to z pewnością ma swoja pompkę.

Jak pozamykasz grzejniki to pompa będzie na obiegu zamkniętym co może ją wykończyć.

 

Dodatkowo calormatic chciałby widzieć reakcję na zmiany w obiegu1,

a takowych nie będzie przy zamkniętych grzejnikach.

 

Pogadaj z instalatorem, bo może celowym by było zamienić kolejność obiegów.

 

Podłogówka powinna być jako "1", a 3 grzejniki w obiegu 2 (zamiana 2 przewodów sterowanie pompami + sterowanie zaworem 3D).

 

Pozdrawiam

GREGOR

Edytowane przez xmsg
3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...