Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ILE OLEJU OPAŁOWEGO ZUŻYLIŚCIE W TYM SEZONIE ?


popiz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Mam kocioł olejowy pow.180m2 narazie użytkuję tylko parter czyli 90m2 i minimalnie grzeję piętro. Zużycie na cały rok +ciepła woda 2600l. Kocioł Wiessmana + wymiennik CWU Victric 100. Programator pokojowy temp. dzień 21 st noc 20st...Na chwilę obecną zakładam kocioł gazowy cena 3.60 za litr oleju to już przesada....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu 2009 kupiliśmy dom.. Kostka z 80r, podpiwniczona, powierzchnia użytkowa 110m..

ściany ocieplone 8mc styropianu, dach płaski nieocieplony

piwnica 70m2, nieogrzewana

oba sezony (od połowy września do maja) to ok 2 tys litrów..

piec jednofunkcyjny, Pensotti, moc 30kw!

mamy stara instalację, w latach 90-tych poprzedni właściciele dali ten piec-rurki grube, kaloryfery żeliwne..

 

jak dla mnie to spore zużycie tego oleju, zwłaszcza, że podczas niecałego 1,5 roku jak tu mieszkamy cena oleju skoczyłą z 2.34 do 3.7

dla nas to zabójcze ceny, niestety :-(

dlatego nosimy się z zamiarem dostawienia pieca na węgiel, takiego zwykłego, bez podajnika (koszty)

rozwiązanie mniej wygodne, ale dużo tańsze..

tym bardziej że za miesiąc wymieniamy okna a w przyszłym roku ocieplimy dach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego nosimy się z zamiarem dostawienia pieca na węgiel, takiego zwykłego, bez podajnika (koszty)

rozwiązanie mniej wygodne, ale dużo tańsze..

tym bardziej że za miesiąc wymieniamy okna a w przyszłym roku ocieplimy dach..

kilka razy na tym forum proponowałem część zapotrzebowania na energię zaspokoić tańszym nośnikiem, oczywiście dodatkowy kocioł na węgiel nie jest najlepszym wyjściem, bardzo dobrym pomysłem - nazwałbym to koniecznością jest ocieplenie dachu i wymiana okien - należy tu oczekiwać oszczędności jak również poprawy komfortu cieplnego. Osobiście zainstalowałbym klimatyzację, jeśli nie kanałową to tani split (może 2 lub 3), wyjątkowo korzystne są obecnie inwertery z Elty (976zł), jeśli w okresach przejściowych wykorzystać cop ponad 3 to ciepło dostarczone przez nie w tańszej taryfie G12 jest obecnie tańsze od ciepła z kotła węglowego, w godzinach kiedy prąd jest droższy można palić kotłem olejowym, chyba że olej byłby droższy od klimy w droższej taryfie. Przy ociepleniu dachu pomyślałbym o odzysku ciepła z wentylacji - taka inwestycja szybko się zwraca. Przy takiej modernizacji spodziewałbym się oszczędności na ogrzewaniu do 50% i oczekiwałbym szybkiego zwrotu poniesionych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Ogrzewanie uruchomione 29.11.2010 roku - domek w trakcie wykańczania (gipsowanie, malowanie, płytkowanie suszenie i wietrzenie, pow. uzytkowa 160 mkw do tego garaż 35 mkw i kotłownia 8 mkw - do dzisiaj poszło ok 1350 litrów oleju - w trakcie wykańczania temperatura w domku ok. 16 stopni, od ok. miesiąca temperatura noramalna jak dla mojej małżonki tj. ok 22 stopnie. Izolacja domku to: posadzka 20 cm styro w cześci mieszklanej i 15 cm styro w garażu, ściany 20 cm styro, poddasze wełna mineralna od 25 do 40 cm. Na parterze w całości podłogówka (tylko drabinka w łazience i kalafiory w garażu i kotłowni) na poddaszu też trochę podłogówki (łazienka, pralnia, garderoba i wszelkie ciągi komunikacyjne) oraz pięć kalafiorów i dwie drabinki. Zobaczymy w przyszłym sezonie jak się będzie zużycie kształtowało, bo pierwszy sezon ponoć zawsze jest gorszy. A i na koniec - domek zamieszkany od soboty :-)

A i byłbym zapomniał, domek położony w Bieszczadach :-)

Edytowane przez cienki66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam piec viessmanna vitola comferral z 99 r 18 kw. Do tej pory przed modernizacją piec spalał 2000 litrów oleju. Po ociepleniu 1500 -1700 litrów. Dom bliźniak 110 m2, steropian 14 cm, wełna 15 cm, okna nowe, drzwi nieszczelne, zmniejszyłem też moc pieca do 15 Kw. Mieszkam w Piszu na Mazurach. Cena oleju 3,70 zł/l. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Heh już sam nie wiem co zrobić, od kilku m-cy tj od momentu podjęcia decyzji budowy domu myślę nad ogrzewaniem. Na początku grudnia 2010 decyzja była prosta olejowe (olej w granicy 3zl), teraz po sporych podwyżkach już sam nie wiem ekogroszek czy olejowe. Wczytuje się w teksty na forum i w internecie ale ciężko coś mi podjąć decyzję bo w sumie nie wiem ile oleju będzie potrzebne do ogrzania mojego domu. Domek 165m2 użytkowej plus 48 garaż z kotłownią, mniej więcej 75m2 podłogówki reszta to grzejniki. Domek parterowy, ściana trójwarstwowa porotherm, 12cm styropianu i cegła, strop ocieplany wełna i dach też docieplony wełną. No i tyle wiem :) ale przeglądając w internecie dane na temat ilości potrzebnego oleju opałowego do ogrzania domu wyszło mi że powinienem założyć od 1800l do 6000l oleju na sezon. Ma może ktoś jakiś pomysł jak się powinno liczyć rzeczywiste zapotrzebowanie na olej do ogrzania domu i c.w.u.

 

Mam też pytanie co do pieców zostały mi zaproponowane dwa kotły pierwszy Viessmann Vitoladens 300-T - kocioł kondensacyjny - i moje pierwsze pytanie czy warto w niego inwestować, trochę poczytałem w internecie że kotły kondensacyjny są dobre do domów gdzie jest sporo instalacji podłogowej, ale z drugiej strony niby kotły olejowe nie dają aż tak znacznego wzrostu sprawności jak w przypadku gazowych i dlatego się zastanawiam czy jest to dobre rozwiązanie.

Drugi kocioł jaki został mi zaproponowany to Buderus G125.

Przeglądałem informację na temat tych dwóch kotłów na stronie producentów, ale ciężko mi jednoznacznie stwierdzić, który jest lepszy, a przekroje techniczne nie wiele mi mówią, niestety nie jestem specem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek 165m2 użytkowej plus 48 garaż z kotłownią, mniej więcej 75m2 podłogówki reszta to grzejniki. Domek parterowy, ściana trójwarstwowa porotherm, 12cm styropianu i cegła, strop ocieplany wełna i dach też docieplony wełną. No i tyle wiem :) ale przeglądając w internecie dane na temat ilości potrzebnego oleju opałowego do ogrzania domu wyszło mi że powinienem założyć od 1800l do 6000l oleju na sezon. Ma może ktoś jakiś pomysł jak się powinno liczyć rzeczywiste zapotrzebowanie na olej do ogrzania domu i c.w.u.

Trochę zużycie "przestrzelone", z tych ilości oleju zapotrzebowanie jest w przedziale (20000-70000kWh rocznie), osobiście przy takim domu liczyłbym na 30000kWh tj 2400-2700l oleju w zależności od sprawności kotła, zapraszam do mojego kalkulatora

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B&pli=1#gid=13

moje propozycje alternatywne podałem kilka postów wyżej. Gdybym dzisiaj miał do wyboru ogrzewanie olejowe to rozglądałbym się za używanym kotłem - sporo takich "przyzwoitych", tanio pojawia się na allegro - mogą jeszcze długo służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam wszystkich

Wkońcu znalazłem temat którego szukałem od dłuższego czasu.

Na wiosnę tego roku kupiłem dom o powierzchni ok 100m2 z poddaszem nie uzytkowym, bez podpiwniczenia, domek pokryty styropianem i sidingiem

W domku tym zamontowany jest piec olejowy Viesmann Vitola 100 plus ogrzewacz wody vitocell 100.

Jako że od urodzenia mieszkałem w bloku nie znam się na ogrzewaniu i nawet ucieszył mnie ten fakt ze przy piecu nie trzeba praktycznie nic robic.

Piec ustawiony tak aby grzal na zmiane 19/21 co 2 godz

Wode mam ogrzewana z pradu bo sa 2 taryfy.

Ostatnio znajomy powiedzial mi ze skoro ogrzewam dom to i wode moge ogrzewać sprawdzilem to dziala :)

Moje pytania są takie

Jaką najlepiej ustawic temp na piecu aby ogrzewal co i cwu

Jak najlepiej ustawić aby zmniejszyć zużycie oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania są takie

Jaką najlepiej ustawic temp na piecu aby ogrzewal co i cwu

Jak najlepiej ustawić aby zmniejszyć zużycie oleju?

Najpierw postaw do mojego kalkulatora ze stopki swoje ceny dostępnych nośników i przekalkuluj co Ci się bardziej opłaci. Instrukcja jest tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Wkońcu znalazłem temat którego szukałem od dłuższego czasu.

Na wiosnę tego roku kupiłem dom o powierzchni ok 100m2 z poddaszem nie uzytkowym, bez podpiwniczenia, domek pokryty styropianem i sidingiem

W domku tym zamontowany jest piec olejowy Viesmann Vitola 100 plus ogrzewacz wody vitocell 100.

Jako że od urodzenia mieszkałem w bloku nie znam się na ogrzewaniu i nawet ucieszył mnie ten fakt ze przy piecu nie trzeba praktycznie nic robic.

Piec ustawiony tak aby grzal na zmiane 19/21 co 2 godz

Wode mam ogrzewana z pradu bo sa 2 taryfy.

Ostatnio znajomy powiedzial mi ze skoro ogrzewam dom to i wode moge ogrzewać sprawdzilem to dziala :)

Moje pytania są takie

Jaką najlepiej ustawic temp na piecu aby ogrzewal co i cwu

Jak najlepiej ustawić aby zmniejszyć zużycie oleju?

 

Witam

Miałem taki sam zestaw. Ustaw temperaturę na -7 tym pokrętłem na panelu daje to niska temperature zasilania i w miare ekonomiczne ogrzewanie....jeżeli temperatura na zasilaniu będzie zaniska zeby osiagnąć zamierzaną temp w pomieszczeniach ustaw na -6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem taki sam zestaw. Ustaw temperaturę na -7 tym pokrętłem na panelu daje to niska temperature zasilania i w miare ekonomiczne ogrzewanie....jeżeli temperatura na zasilaniu będzie zaniska zeby osiagnąć zamierzaną temp w pomieszczeniach ustaw na -6

Panel mam Vitotronic 100 foto do niego:

http://www.google.pl/imgres?q=vitotronic+100&um=1&hl=pl&sa=N&rls=com.microsoft:pl&biw=1280&bih=923&tbm=isch&tbnid=u6OrnLV9VqPy4M:&imgrefurl=http://www.multibeton.gr/products.php%3Fid%3D12%26prid%3D121%26lang%3Den&docid=LwMz7fSDWcqwpM&imgurl=http://www.multibeton.gr/dynamic/gallery/gallery-pics/ba464151-1264441752.jpg&w=600&h=600&ei=G5LSTuGBCpHdsgazmICBDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=507&vpy=273&dur=1096&hovh=225&hovw=225&tx=113&ty=122&sig=113065731292290040574&page=1&tbnh=133&tbnw=131&start=0&ndsp=34&ved=1t:429,r:8,s:0

i mam ustawione na 75 stopni

Co do sterownika pokojowego to go mam nazywa sie euroster 2005 i na nim mam ustawione temp dzienna 21 stopni i nocną 19 stopni zmiany z dziennej na nocna co 2 godz.

Edytowane przez camel77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę otworzyć twego pliku z panelem sterowania. Mój kocioł nie ma sterowania na jakieś pokrętła, ale mimo wszystko temp. kotła 75C, cwu 55C .Reszta sterowania w pokojówce.Mam ustawioną prognozę na tydzień-dzień 22 noc 19. Niedzielę i święta przedłużałem co najmniej o dwie godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolejne pytanie jest takie

Gdzie najlepiej zamontować taki programator? Mój jest w tym pomieszczeniu gdzie jest piec.

Jest to budynek bez podpiwniczenia pomieszczenie z piecem jest ocieplone,ale ja juz wariuje teraz sprawdzałem tam pokazuje temp. ok 20 stopni a w tym pomieszczeniu w którym najczęsciej przebywamy jest 22,6 u córki w pokoju jest cos około 21 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...