Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dokupienie dzialki z pomieszczeniem gosp co z mediami?


tokarool

Recommended Posts

Postaram się napisać pytanie jak najbardziej precyzyjnie;) Jestem włascicielem działki niebieskiej sąsiadka zastanawia się nad sprzedażą tyłu swojej posesji z budynkiem gospodarczym (zielony kolor). Pytanie jeśli ona posiada w budynku gospodarczym przyłącza czy stane się właścicielem przyłączy i nie będe musiał wnosić opłat instalacyjnych? czy nie ma to wiekszego znaczenia czy media sa czy nie ma jest pobierana taka sama oplata instalacyjna (czy jak to sie zwie;))

 

http://img85.imageshack.us/img85/7503/15page0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mapy którą pokazałeś nie wynika że tam są jakiekolwiek przyłącza.

Zazwyczaj do budynków gospodarczych nie wykonuje się takich. Jeśli tak musiałby być osobny licznik i umowa. Wtedy możesz taką umowę przepisać na siebie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiadka mogła podciągnąc wszystko ze swojego domu. Przypatrz się dokładnie tym mapom tam nie ma wrysowanej żadnej kreski do tego budynku.

Powtarzam tylko osobna umowa i osobny licznik zwalnia cię z ponoszenia dodatkowych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

a to może trochę inaczej czy jest może taka możliwość podpiecia podlicznika i rozliczanie się z sąsiadką, istenieje taka możliwość czy są może jakieś "blokady" prawne? w chodzą jakieś opłaty najmu łącza czy coś w tym stulu.

 

Może macie inne pomysły z przyłączami zeby zaoszczedzić sobie wydatków.

 

Dodatkowe pytanie jest możliwość przekształcenia budynku na lokale mieszkalne? Np podzielić budynek na 3 niezależne mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli chcesz mieć budynek mieszkalny to przyłączy nie przeskoczysz.

Budynek gospodarczy możesz zmienić w mieszkalny pod warunkiem że jest to zgodne z planem zagospodarowania albo w przypadku jego braku z warunkami zabudowy. W zalezności od rodzaju wykonywanych prac albo na zgłoszenie albo na pozwolenie na budowę. Polecam lekturę prawa budowlanego.

Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

4) protokoły badań i sprawdzeń;

5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;

6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;

7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.

 

Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:

1)(uchylony);

2)podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:

1)opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;

2)zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;

3)oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;

4)zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

5)w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;

6)w zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.

3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji.

4. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, właściwy organ, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.

4a. (uchylony).

5. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:

1)wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;

2)narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

3)może spowodować niedopuszczalne:

a)zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

b)pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,

c)pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,

d)wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

6. Jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych:

1)objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę - rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę;

2)objętych obowiązkiem zgłoszenia - do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 2-4.

7. Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, po zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok algi warunki juz otrzymałem do działki niebieskiej wiec powinny być podobne w przypadku działki przylegajacej jednak tam juz budynek stoi i tak np nie jest możliwe odejscie od granicy na min 3metry.

 

Wiem ze przyłącza musza być i będą tylko jak to zrobić żeby było tanio i dobrze;) Wczoraj jeszcze wpadłem żeby może wykorzystać jej media podłączyć się pod jej istniejące kable, kanały (zawsze była by to oszczędność materiału -wjazd ma 40m) dało by radę tak czy szkoda kombinować a wszystko wyjdzie porównywalnie cenowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączy nie zrobisz sobie od tak jak ci sie podoba. Występujesz do operatora systemu o warunki przyłaczeniowe i od niego dostajesz wytyczne w którym miejscu masz się przyłączyć do sieci i na jakich zasadach.(średnica rury, przekrój kabla, trasa itp)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aglig dzieki za informacje przynajmniej wiem juz na czym stoje;)

 

A mam takie pytanie bo mnie to w sumie zastanawia;) Czy sąsiad który sprzedaje działkę mógł by zrobić do niej wjazd? z lewej jest jakies 4,5 metra (sciana domu, płot) a z prawej jakies 4m i jak widać na mapce po obydwu stronach są przyłącza. Bo zaczynam sie zastanawiać czy miał bym konkurenta do kupna działki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
I wyszła ciekawa rzecz tzn sąsiadka odprowadza podatek za dom i garaż (który kupuje) ok 15m2, a co z reszta budynku który kupuje? Co mogę przez to rozumieć ze tego budynku tam nie ma? nie został on oddany do użytku czy po prostu jakieś niedociągnięcie z kogoś strony? Gdzie i jak to można sprawdzić żeby czasem nie kupić a później mieć problemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia dostałem warunki do swojej działki tak więc do tej działki co bym chciał do kupić i chciał przekształcić budynek na mieszkalny również musiał bym się ubiegać o WZ (pewnie dostał bym takie same wymogi) i tutaj pytanie problem np w WZ mam np narzucone ze budynek musi miec dach dwuspadowy o kacie max 45 stopni. i oddalony o min 3m od granicy a co jesli własnie owy budynek już stoi i jest w ostrym kącie i z dachem jednospadowym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...