Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

temperatura za GWC


adam_mk

Recommended Posts

Dzisiejsze wyniki z pracy GWC glikolowego:

 

temp. zewn. 28,8 st.C

glikol zasilanie 17,1 st.C

glikol powrót 17,9 st.C

za GWC (przed reku) 21,5 st.C

 

Reku na 0,6 kubatury/h.

 

Uzyskałem mały spadek temp. za GWC wobec poprzednich wynikow podkręcając na maksa obroty pompki (można je regulować). Pompka: Leszno Efekta 25/40 9-35W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 298
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich zainteresowanych:)

posiadam gwc rurowy ok. 60mb. rury 200 na głębokości od1.7 do2.5m

dziś o godz. 14 temperatury; na zewnątrz 33, wylot z gwc 14.1, temp. na anemostatach 17.9, wymiana powietrza 380m3 (jedna kubatura na godzinę).

Teraz ciekawostka; godz. 16, na zewnątrz 28(wcześniej spadł mały deszcz temp. na chwilę 24*) wylot gwc 15.4???? na anemostatach 19.

Mam pytanie o co chodzi z tym skokiem gwc:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ciekawostka; godz. 16, na zewnątrz 28(wcześniej spadł mały deszcz temp. na chwilę 24*) wylot gwc 15.4???? na anemostatach 19.

Mam pytanie o co chodzi z tym skokiem gwc:eek:

Zmieniła się wilgotność powietrza zasysanego do rury, a więc i ilość transportowanego ciepła które grunt musiał odebrać.

Przypuszczam że po "odparowaniu" nagrzanego gruntu wszystko wróciło do pierwotnego stanu... tego z przed deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniła się wilgotność powietrza zasysanego do rury, a więc i ilość transportowanego ciepła które grunt musiał odebrać.

Przypuszczam że po "odparowaniu" nagrzanego gruntu wszystko wróciło do pierwotnego stanu... tego z przed deszczu.

 

To by się zgadzało, bo wilgotność skoczyła na zewnątrz z 37 na 58%, a w domu z39 na 46%:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po deszczu podskoczyła temperatura? Jaki masz grunt, przepuszczalny?

Ten deszcz ciepły był, poza tym woda ogrzała się od wierzchnich warstw gruntu, wsiąkła i podgrzała grunt w okolicach rury.

grunt jest gliniasty a deszczu było co kot napłakał nic by nie przetransportował dwa metry pod ziemię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po wczorajszych wyczynach z gwc wyłączyłem całe ustrojstwo na noc, dzisiaj po włączeniu ok. 7.00 temp. na gwc 13.8, temp. na kanałach 18.1( jak się unormowało bo na początku było więcej). Obecnie tj.8.30 gwc-14.5 , na kanałach-18.3, i wszystko powoli rośnie. Wygląda to mi na "ugotowany" gwc, na dodatek w pobliżu gwc mam rurę od wody i woda ma teraz temp. ok. 14*. Teraz dobre pytanie jak to zregenerować???:bash:

Jak dalej tak pójdzie to w sierpniu będzie można placki smażyć na gruncie:D, tak swoją drogą to niezły akumulator gruntowy się z tego robi, tylko czego tak szybko dopiero początek upałów.

ciekawe jak długo to ciepło się tam utrzyma?

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze wyniki z pracy GWC glikolowego:

 

temp. zewn. 28,8 st.C

glikol zasilanie 17,1 st.C

glikol powrót 17,9 st.C

za GWC (przed reku) 21,5 st.C

 

Reku na 0,6 kubatury/h.

 

Uzyskałem mały spadek temp. za GWC wobec poprzednich wynikow podkręcając na maksa obroty pompki (można je regulować). Pompka: Leszno Efekta 25/40 9-35W.

Witam, coś za wysoka temp. na zasilaniu wymiennika.

Na jakiej głębokości jest zakopana rura i jakie ułożenie

spowolnij obieg glikolu i sprawdz czy spada temp. na zasilaniu ,jak spada to za mało rury w ziemi, jak nie, to za ciepło w gruncie (może być za płytko, albo na zbyt małym obszarze i za gęsto ułożone)

jeszcze jedno, przed pomiarami na jakiś czas wyłącz obieg min. ze 12godz.

Pozdrawiam

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na porę deszczową, mamy susze teraz i myślę że to wpływa na zdolność regeneracji złoża w dużym stopniu .

 

PS. Chodziłem do klasy z jednym takim z Tereszpola-Zaorenda ;)

 

Tak sobie analizuję te ostatnie wyczyny mojego gwc i chyba rozgryzłem co się stało...

zacznę od początku;

gwc zrobiłem w tamtym roku w lipcu, nie miałem zrobionego reku tylko wentylatory na nawiewie i wylocie sterowane "pstryczkiem" i jak z rana zapowiadało się ciepło to się robiło pstryk wentylatory i zasłaniało rolety a potem szło się do pracy, wieczorem się wyłączało a w nocy uchylało się okna i wszystko było super,

w lutym dorobiłem sie reku i ful wypas sterownika co by miał wszystko pod kontrolą,wszystko było fajnie do puki nie zrobiło się ciepło na dworze.

przyzwyczailiśmy sie do tego że nie otwieramy okien bo była zima a wentylację mamy dobrą, ja w ciągłych wyjazdach (ostatni miesiąc)więc brak możliwości wglądu co się święci.

zrobiło się gorąco , wentylacja zaprogramowana na chłodzenie więc pompuje ale wiadomo że bez pomocy nie da rady ( uchylanie okien w nocy), żonka na to nie wpadła(bo po co przecież chłodzi)i co dzień robiło się coraz cieplej w domu aż układ zaczął pracować cały czas bez możliwości regeneracji, a upały coraz większe

więc ciepła coraz więcej do ziemi aż sie grunt przegrzał.w tamtym roku nie było sterownika więc w nocy się regenerował, a poza tym noce z tego co pamiętam to też były zimne, a teraz nagle się popadło piekło na ziemi a my chcieliśmy całymi garściami chłodu zaznać...:bash: Wniosek z tego taki że trzeba z umiarem, trochę pomagać oknami i nie za wszelką cenę jak najniższą temp. w domu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim roku miałem 3-tygodniowe upały i GWC całodobowo, bez otwierania okien.

Mam bogate złoże i spory zapas, 90 mb rurki dla 200 m3 wydajności .

Nie było problemu z regeneracją, skuteczność ta sama .

Oczywiście dom się nagrzewał bo te 3 KW mocy chłodzącej to za mało, no ale doszło max do 26 C więc da się przeżyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie duże zyski od słońca masz ?

U mnie rolety bardzo jasne i wpuszczają sporo słońca, tyle że małe mam okna .

Na ścianach mam BK, strop drewniany i tez z akumulacyjnością średnio.

Kwestia 1-2 dni chłodu tak jak jest właśnie teraz ( 15 C ) i w domu robi się chłodno .

I to na pewno nie przez wentylację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie duże zyski od słońca masz ?

U mnie rolety bardzo jasne i wpuszczają sporo słońca, tyle że małe mam okna .

Na ścianach mam BK, strop drewniany i tez z akumulacyjnością średnio.

Kwestia 1-2 dni chłodu tak jak jest właśnie teraz ( 15 C ) i w domu robi się chłodno .

I to na pewno nie przez wentylację .

wszystkie okna od wschodu i zachodu, duże przeszklenia, cały dom z klocków styropianowych ściany szkieletowe, jak nie zacieniam to się robi piekło na ziemi.

jak zacieniony i wentylacja to 22-23*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...