Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

temperatura za GWC


adam_mk

Recommended Posts

rurka 100 czy 200 metrów temp. zasilania taka sama ...

 

Ale im większy kolektor tym większy zapas mocy rozłożony w czasie .

 

Dla 350 m3/h optymalnie jest zrobić 2 pętle 60 mb długości .

Jak grunt mniej sprzyjający może być 2x75 mb, akurat cały krąg przecięty na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 298
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

28.01.2012r. - temp. zewn. -9°C wylot z GWC 10,6°C

 

Nie ma znaczenia jaka jest temp. zewnętrzna, GWC daje temp gruntu. W poprzednim sezonie na koniec lata miałem na wylocie 17°C, a na koniec mroźnej zimy 8°C.

 

GWC – rura kanalizacyjna fi 200 mm, długość 50 m, 2 m pod ziemią, grunt bardzo mokra glina, pracuje bez przerwy 2,5 roku, 24 godziny na dobę, przepływ obecnie około 100m3/godz. Jest to proste, bezobsługowe bezawaryjne GWC, bardzo tanie w budowie i eksploatacji, wentylator pobiera tylko 11,3 wata na godzinę, nigdy nie wybierałem wody z odstojnika. Mam tylko wentylację nawiewną bez rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy automatyka się załącza to już kompletnie nie wiem. Na stryszek wchodzę niemal tylko w celu wymiany filtrów. Niedługo będę tam musiał wleźć po narty to oblukam.

 

A to zobacz bo u mnie przy obecnych temperaturach praktyczne cały czas chodzi na maksymalnej ochronie przeciwzamrożeniowej czyli wyłączony jest wentylator nawiewny. Efekt zapewne jest taki że zasysa zimne powietrze nieszczelnościami budynku. Nie do końca mi się to uśmiecha więc będe się starał uruchomić GWC jak najszybciej. Na szczęście rurki mam zakopane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zobacz bo u mnie przy obecnych temperaturach praktyczne cały czas chodzi na maksymalnej ochronie przeciwzamrożeniowej czyli wyłączony jest wentylator nawiewny. Efekt zapewne jest taki że zasysa zimne powietrze nieszczelnościami budynku. Nie do końca mi się to uśmiecha więc będe się starał uruchomić GWC jak najszybciej. Na szczęście rurki mam zakopane :)

 

Nie, no nadmuchuje mi świeże powietrze. Sprawdzałem organoleptycznie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wozio normalnie gada...

Rok temu, gdy moja pompka do GWC nie dawała rady, bo była za małej mocy, moje reku też weszło w tryb ochrony p-zamrożeniowej. Pisałem już kiedyś, że efektem podciśnienia w domu było zerwanie folii paroizolacyjnej na nie skończonym jeszcze suficie. Teraz z GWC jest bezpiecznie.

 

Warto zdawać sobie sprawę jak ta ochrona p-zamrożeniowa jest realizowana (jeśli dany reku ją w ogóle ma!) - właśnie poprzez ograniczenie nawiewu albo jego wyłączenie. Przy szczelnym domu nie bardzo wyobrażam sobie skąd reku ma wziąć to powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak często wspominam.

Problem działania WM bez GWC jest i jeśli go nie widać to nie znaczy ze nie istnieje .

Teraz mrozik potrzyma z miesiąc i pomęczy centrale że ho ho !

 

Nie lepiej odżałować trochę kasy na GWC i sprawić aby centrala pracowała w optymalnych warunkach ?

Po co budować coś co nie jest do końca optymalne i bezpieczne ?

Narażanie rekuperatora na zamarznięcie to szybka droga do awarii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman - to fakt 500mb to przesada, ale centrala miała być na początku większa a wyszło że nie ma sensu dobierać cetrali na kubaturę budynku bo będzie przewymiarowana.

 

Kolaktor mam puszczony wokół budynku - dlatego wyszły 3 pętle po ok 150-170mb. Przykrycie ok 1,5-1,7m a więc bez rewelacji. Zobaczymy jak to będzie pracować.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolaktor mam puszczony wokół budynku - dlatego wyszły 3 pętle po ok 150-170mb. Przykrycie ok 1,5-1,7m a więc bez rewelacji. Zobaczymy jak to będzie pracować.

 

Zalej glikolem i podepnij tylko 2 pętle .

Trzecia niech sobie czeka, może i się doczeka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...