Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pdłogówka pod panelami


czarny0

Recommended Posts

witam

jestem budowlancem w nowregii od prawie 4 lat

tutaj niemal w kazdym domu jest ogrzewanie podlogowe

jak dotad nie spodkalem sie z zadnymi problemami z ogrzewaniem czy to pod zwyklymi panelami podlogowymi czy deska barlinecka.

jezeli o mnie chodzi to nie ma powodow aby rezygnowac z paneli/ogrzewania podlogowego

pozdrawiam lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to skoro ona tak dobze izoluja cieplo to po ki uj montowac je na podlogowce to nic nie da

lepiej zalozyc lapcie i odkrecic gzejniki

hyba ze kupisz te co sa przeznaczone na podlogowke one inaczej reaguja

a juz napewno nie barlinecka deska to to ostatni szajs poczytaj fm to sie dowiesz co sie z nia dzieje to nie sa moje opinie o tej desce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam panele laminowane (ważne zeby takie były na podłógówke) o grubości 8 i 7mm (zwykłe, nie jakieś niewiadomo co, tylko z oznaczeniem ze można na podłogowe wodne). Pod tym podkład z Arbitonu (taki specjalny na podłogówkę, jakos nie mam zaufania do tektury). Wszytko działa i ma sie dobrze. Przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę większy opór panelii niż terakoty.

 

Ważniejsze jest prawidłowe zaprojektowanie i policzenie, niż okładzina na podłógówce.

 

PS.Grzejników u mnie brak. Parter i poddasze w podlógówce. Przy -20 stopniach spokojnie mam 19,5-20 stopni w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym paneli nie dawał. Przynajmniej na parterze.

Lipna podłoga wrażliwa na zarysowania ziarenkami piasku i zalanie wodą a do tego bedzie potrzeba więcej energii dostarczyć aby uzyskać wymaganą temp. pomieszczenia w odniesieniu do gresu/płytek ceramicznych.

Nawet dywan na kafelki rzucony na kafelki ogranicza strumień cieplny i wydajniść podłogówki spada. Do tego dojdą meble i wyliczona powierzchnia bierze czasem w łeb bo każdy dodatkowy mebel na podłodze powoduje spadek mocy grzewczej posadzki w danym pomieszczeniu.

Mam kafelki nawet w sypialni a miały być panele - nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.Grzejników u mnie brak. Parter i poddasze w podlógówce. Przy -20 stopniach spokojnie mam 19,5-20 stopni w domu.

 

nie wiem czy go nie zniechęciłeś tą temperaturą... :)

 

Mam w salonie panele a pod nią podłogówka (wodną! - to ważne). Pierwotnie w salonie miały być kafle więc podłogówka położona dość rzadko. Generalnie nie ma problemu z panelami. temperaturę mam 22 i więcej oC ale salon jest otwarty i tuż obok kuchnia holl z podłogówką (a tam kafle na podłodze). Ale czuć że panele są ciepłe - nie to co w pokojach z grzejnikami. Tam też niby 22 oC ale panele lodowate.(takie uczucie jak się przejdzie boso z ciepłych kafelków w korytarzu)

 

Dobrze jest dać trochę gęściej rurki przy panelach - można to pewnie policzyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znalazłem na stronie kronopol. Zastanawia mnie mala wysokosc wylewki. Jaka macie jesli moge spyta bo planuje ok 5 cm?

 

 

montaż na ogrzewaniu podłogowym

Podłogi laminowane nadają się do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Dopuszczalne jest montowanie podłogi na wodnym ogrzewaniu podłogowym, pod warunkiem, że ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi. Wylewka nad przewodami cieplnymi powinna mieć grubość ok. 2 cm. Zastosowanie wylewki betonowej związane jest z koniecznością zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury, możliwością stopniowego jej podnoszenia i utrzymania. Z uwagi na większe przesuszenie podłogi w sezonie grzewczym i związane z tym zmiany wymiarów, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy montaż podłogi i zachowanie szczelin dylatacyjnych. Dodatkowe czynności podczas montażu na ogrzewaniu podłogowym:

1.Wylewkę należy wylać zgodnie z zaleceniami producenta.

2.Wylewkę należy koniecznie ogrzać przed montażem, aby zapobiec ewentualnemu wydostawaniu się wilgoci w późniejszym terminie. Należy to zrobić bez względu na porę roku.

3.W przypadku zastosowania betonu cementowego ogrzewanie można rozpocząć po 3 tygodniach.

4.Temperaturę należy codziennie zwiększać o 5°C, aż do uzyskania maksymalnej temperatury.

5.Ogrzewanie należy pozostawić przy maksymalnej wydajności, bez zmniejszania temperatury na okres 72 godzin. Po zakończeniu fazy maksymalnego ogrzewania należy obniżać temperaturę codziennie o 5°C.

6.W celu sprawdzenia wysuszenia wylewki należy użyć kawałków folii PE (50 x 50 cm). Folię należy rozłożyć w kilku miejscach na podłożu, a krawędzie okleić szczelnie taśmą. Montaż podłogi można rozpocząć jedynie w przypadku, gdy po 24 godzinach folia nie uległa zaparowaniu a powierzchnia wylewki nie zmieniła barwy. Jeśli próba wypadła negatywnie proces osuszania podłoża należy powtórzyć.

7.Ogrzewanie należy wyłączyć minimum 2 dni przed montażem. Temperatura powietrza w trakcie montażu powinna wynosić 18-22°C.

W przypadku znacznego wychłodzenia pomieszczenia ogrzewanie należy włączać stopniowo, podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do uzyskania maksymalnej wydajności. Tę zasadę należy stosować zawsze przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego. Temperatura powierzchni podłogi laminowanej nie powinna być wyższa niż 28°C. Podczas okresu grzewczego zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 20-22°C przy wilgotności 50-70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z panelami na podłogówce, ale ja odradzam no chyba ze ktos chce malowac sciany po kazdym sezonie grzewczym bowiem ciepło wraz z kurzem lubi wydostawac sie z pod paneli przy ścianach własnie...ot dlaczego...

 

ZDJĘCIA i to szybko !!!

 

Bo czarnych ścian nad kaloryferami, w których temp ma czasami nawet i 70stC to się naoglądałem, ale takich cudów to jeszcze nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak czytam niektóre wypowiedzi to nie wiem czy śmiać się, czy płakać :-D

 

fakty - domek 150 mkw - ogrzewanie wodne podłogowe po całości - zero grzejników. na ogrzewaniu, położone na specjalnym podkładzie do podłogówek, nie klejone, deski szwedzkie drewniane kahrs 7 mm. temperatura w ostatnim miesiącu 22 stopnie non stop, rachunek 613 zł za gaz. rewelacja.

 

i to drugi sezon - drewno spisuje się idealnie. sprawdzałam z ciekawości temperaturę powierzchniową gresów i drewna - nie ma różnicy.

 

deski są dębowe, wykończone matowym lakierem i szczotkowaniem, dzięki temu drobnych rysek od piasku z tarasu nie widać w ogóle. wyglądają po roku idealnie.

 

kurzenia i innych zjawisk nadprzyrodzonych brak.

 

na zachodzie europy i w skandynawii to jest opcja nr 1 ogrzewania domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...