Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pozwolenia,decyzje jak uzyskać je przed aktem własności?


Cezarr

Recommended Posts

Witam

Bardzo proszę o pomoc w sprawie uzyskania wszelkich kwitów potrzebnych do pozwolenia na budowę, ale jeszcze przed aktem notarialnym (to co jest możliwe). Otóż po prawie 5ciu miesiącach od umowy przedwstępnej moja przyszła działka ZOSTAŁA WRESZCIE PODZIELONA(wyodrębniona z większej). Od dwóch dni decyzja się upawomacnia w UG (dwa tygodnie).

W związku z ogromną stratą czasu na decyzje o podziale chcialbym jak tylko to mozliwe zagęścić ruchy w biurokracji i nie tylko tak, by jak najszybciej wystartować z budową.

Co mogę zrobić juz teraz i w jaki sposób, by zyskać na czasie?

(warunki zabudowy, media itp)

Czy mam szanse aby rozpocząć np.kwietniu?

Sytuacja strasznie skomplikowała mi plany, teraz podwyżki materiałów, VAT. Nie chce popadać w panikę, myślę że dzięki Waszej pomocy uda mi się sprawę przyspieszyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, przeżywam ten sam problem

Dodatkowo notariusz zarzadał nie tylko uprawomocnienia decyzji, ale także wypisu z rejestru gruntów - kolejny ~ miesiąc czekania po uprawomocnieniu

 

Pozwolenie na budowe teoretycznie mógłbyś jednak dostać wcześniej bo w podaniu podajesz tylko oświadczenie, ze masz prawo do gruntu i z czego o wynika (można trochę ponaciągać), ale i tak musisz złożyć projekt zagospodarowania działki, a tego nie zrobisz bez mapy z naniesionym podziałem - czeka cię miesiąc czekania + czas dla architekta :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź z obecnym właścicielem gruntu do notariusza i uzyskaj notarialne poświadczenie od niego, że wyraża zgodę na to, byś Ty postawił budynek zgodnie z projektem... itd. na jego gruncie. Stan prawny będzie taki że do czasu notarialnego przepisania działki grunt będzie jego ale budynek Twój
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tak, a potem się okaże, że działka z powodu wybudowania przez ciebie domu zyskała pewną wartość (np. z powodu odrolnienia)........którą musisz uregulować.

o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu może wystąpić osoba nie będąca właścicielem terenu, ponieważ pozwolenie na budowę może zostać wydane wyłącznie osobie która "wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę i może wykazać się prawem do dysponowania parcelą". więc składając mapki i czekając na decyzję nie musisz być właścicielem. na decyzję o war. zabudowy czeka się tak ze dwa miesiące. w tym czasie można wystapić do wodociągów i energetyki, ale tylko wtedy gdy jesteś właścicielem parceli, bo oni od razu podsyłają umowy. tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmina posiada aktualny plan. Czy moge juz wystapić o wypis i wyrys z planu?(przeda aktem) I czy napewno elektrownia, gazownia, wodociagi wymagają aktu własności? Może niektórym wystarczy numer działki?

Bartt:

Jakie moge miec prawo do gruntu zamiast własności?Słyszałem coś o jakimś użyczeniu ale nie wiem o co chodzi i jak to się załatwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś miał już wszystko i chciał składać wniosek o pozwolenie na budowę przed przeniesieniem własności działki, to odradzałbym składanie w starostwie oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane "na krzywą twarz" (do więzienia pewnie za to nie wsadzą, choć teoretycznie mogą, jak się wykryje, ale po co problemy). Trzeba - dla bezpieczeństwa - mieć papier na poparcie swego oświadczenia. Dla celów pozwolenia faktycznie powinno wystarczyć podpisanie z obecnym właścielem umowy użyczenia (nie trzeba do tego notariusza), w której musi być napisane, że Ci użycza działkę na cele budowy domu. Jednak do czasu przeniesienia własności nie ryzykowałbym wkładania kasy w budowę na podstawie samej umowy użyczenia. Bo jakby gościowi coś złego się stało albo odwiedziało, to jesteś na lodzie - fundamenty i cała reszta są według prawa własnością tego, który ma własność ziemi, Tobie zostaje tylko jakieś roszczenie o zwrot nakładów, a i to niekoniecznie. Nie warto zaczynać budowy bez co najmniej długoletniej dzierżawy z prawem zabudowy (też nie trzeba robić aktu notarialnego, ale warto zanieść do notariusza żeby zrobił tzw. datę pewną - znacznie tańsza zabawa, a w zasadzie chroni przed historiami typu śmierć właściciela albo sprzedanie ziemi komuś innemu). Takie rzeczy praktykuje się czasem przy budowie "pod biznes" - jak ktoś ma obliczony okres zwrotu inwestycji np. na 20 lat, wtedy 30-letnia dzierżawa może go zadowalać, ale nie słyszałem, żeby ktoś tak budował sobie dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt:

warunków zabudowy nie mam, bo chyba nie muszę o nie występować jeśli gmina ma aktualny plan zagospodarowania, powinienem chyba wystapić o wypis i wyrys z planu(jesli się mylę,popraw mnie).Czy w tej sytuacji mogę juz wystapić o ten dokument?

Co do mediów, to spotkałem się z tym, że podłączający wymagają aktu własności(być może jednak nie jest to konieczne)

Tomasz M:

Jak wygląda ta umowa uzyczenia? Jeśli nie jest potrzebny notariusz, to czy ktoś inny ma ją poświadczyć np. UG, wójt?Myślę, że to byłby sposób na przyspieszenie. Pozwolenie uzyskałbym z takim kwitem, natomiast zaczął budowę, mając już akt notarialny.Czy jest to mozliwe?

Dzięki za Wasze porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowy użyczenia nikt nie musi poświadczać - wystarczą podpisy obu stron. Na Twoim miejscu najpierw upewniłbym się w starostwie, czy nie będą robić problemu, że jest to tylko użyczenie, a nie np. dzierżawa (w oświaczeniu o prawie do gruntu musisz podać jakie jest Twoje prawo do ziemi i z czego wynika). Jak wspomniałem, nie jest raczej typowe, żeby budować na podstawie użyczenia. Użyczenie jest w Twoim przypadku wygodne, bo to umowa nieodpłatna, więc odpadają problemy ze zgłaszaniem do opodatkowania. W takiej umowie wystarczy napisać kto komu i co użycza (nr działki itp.), że biorący w użyczenie ma prawo zbudować na gruncie i użytkować dom jednorodzinny i ew. podać czas trwania użyczenia - może to być czas nieoznaczony (tak naprawdę wygaśnie ono automatycznie, kiedy staniesz się właścicielem działki). Nie mam wzoru takiej umowy w formie elektronicznej, ale spróbuj poszukać np. na http://www.infor.pl (nie wiem czy jest coś w części bezpłatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało wystąpić o wypis i wyrys( nie trzeba być właścicielem, żeby go dostać)

Możesz wystąpić o Warunki Techniczne mediów(u mnie tylko gazownia życzyła sobie aktu not.,ale nie wiem czy upieraliby się gdybym nie miała)

 

Nie wiem czy tak jest wszędzie, ale u mnie na odpowiedź z gazowni czeka się miesiąc, z energ. i wodociągów-2tyg, zrobienie adaptacji projektu npdst.wypisu i wyrysu też trochę potrwa-jeśli dobrze zrozumiałam twoją sytuację sprawy własościowe powinieneś mieć do tego czasu uregulowane?

Pozdr.Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą decyzją to się trochę zagalopowałam. rzeczywiście, tam gdzie jest uchwalony nowy plan miejscowy wystarczy tylko wyrys z planu. no cóż, mam doświadczenia z mojego ogródka: duża gmina, tylko plan się gdzieś zapodział.

a z tym aktem notarialnym w energetyce itp: to raczej jest konieczny, bo razem z warunkami dostawy mediów dostajesz do podpisania umowę, a ona musi być na właściciela, chyba, że chcesz później przepisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...