Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie nadmuchowe


piotr.nowy

Recommended Posts

A to jest znany problem budownictwa komercyjnego, są tam zupełnie inne standardy i normy niż w domach.

 

Projektuję te systemy od lat więc wiem na co kładzie się nacisk w domu a na co w budynku użytkowym, nie porównuj tego bo to zupełnie inne rozwiązania, inne urządzenia, inaczej zaprojektowane instalacji itp. itd...

No własnie, nikt mi nie odpowiedział czy "firanki latają" przy ogrzewaniu nadmuchowym. W wersji falkona ruch powietrza jest nieodczuwalny. Nie wiem jak zniósłbym w łazience jakiekolwiek podmuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Piczman, pisałem o tym wcześniej, że wentylacja jest płynnie regulowana i działa zupełnie niezależnie od sytemu ogrzewania nadmuchowego, choć wykorzystuje w części te same kanały.

Możesz powiedzieć jak jest rozwiązane zasysanie powietrza z zewnątrz? Ciśnienie w układzie ogrzewania jest większe niż ciśnienie w układzie WM. Co nie pozwala wydmuchiwać powietrza na zewnątrz przez czerpnię WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proste to jak drut, czerpnia świeżego powietrza jest podłączona do kanału powrotnego pieca, czyli tam gdzie silnik "ciągnie" i jest podciśnienie.

 

firanki nie latają:)

No tak, zapomniałem ze powietrze krąży w wewnętrznym obiegu, trochę to problem bo "zużyte" powietrze niekoniecznie trafia na zewnątrz.

Może jednak ktos napisać jak jest z tym dmuchaniem w domu? Wieje czy nie wieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proste to jak drut, czerpnia świeżego powietrza jest podłączona do kanału powrotnego pieca, czyli tam gdzie silnik "ciągnie" i jest podciśnienie.

 

firanki nie latają:)

No tak, zapomniałem ze powietrze krąży w wewnętrznym obiegu, trochę to problem bo "zużyte" powietrze niekoniecznie trafia na zewnątrz.

Może jednak ktos napisać jak jest z tym dmuchaniem w domu? Wieje czy nie wieje?

 

Witam,

Jesli staniesz na kratce to poczujesz ruch powietrza nadmuchiwanego. Jesli powiesisz sie na kratce zwrotnej z cyrkulacji to na twarzy znow pewnie poczujesz wiatr (tutaj zgaduje bo zwrotne kratki mam 5 m nad podloga - nie przebywam tam raczej)

Generalnie jednak kratek nie daje sie na srodku pokoju, gdzie zazwyczaj sie przebywa.

Ruch powietrza na poddaszu (kratki w suficie) nie jest wyczuwalny.

Komfort w pomieszczeniach jest naprawde wysoki.

Opowiesci o "wirujacym kurzu" (widzialem takie na forum M) nalezy miedzy bajki wlozyc - albo ktos pisze o czyms o czym nie ma pojecia. Albo tez ma ktos wykonana amatorska instalacje przez Franka z sasiedztwa.

 

 

Recyrkulacja to nie jest problem - chodzi o to, zeby rownomiernie sie rozchodzilo cieple powietrze. Dzieki temu np. nie ma zadnego problemu z ogrzewaniem pomieszczem wysokich, z antresolami itd - cieplo nie gromadzi sie na gorze czekajac na wiosne.

Rowniez dzieki temu swieze powietrze jest rownomiernie rozprowadzane po calym ukladzie.

Nalezy dobrac nadmuch i polozenie przepustnicy czerpni, zeby odpowiednie parametry wymiany zostaly spelnione. W instalacjach tanszych sterujesz tym recznie. Mozna tez zainstalowac automatyke.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może niezupełnie na temat, ale najprostrze ogrzewanie nadmuchowe, to nadmuchowy piec kominkowy na pelet. Piec ma zamkniętą komorę spalania i szczelne podłączenie powietrza z zewnątrz do komory spalania, więc może pracować w domach energooszczędnych (nawet pasywnych), może współpracować z rekuperacją.

Można je stosować zarówno, jako tani sposób dogrzewania domu, jak i jako podstawowy system ogrzewania.

Dostępne są zarówno piece do ogrzewania jednego pomieszczenia, jak i piece z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza. W Polsce są już dostępne chyba wszystkie czołowe marki tych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może niezupełnie na temat, ale najprostrze ogrzewanie nadmuchowe, to nadmuchowy piec kominkowy na pelet. Piec ma zamkniętą komorę spalania i szczelne podłączenie powietrza z zewnątrz do komory spalania, więc może pracować w domach energooszczędnych (nawet pasywnych), może współpracować z rekuperacją.

Można je stosować zarówno, jako tani sposób dogrzewania domu, jak i jako podstawowy system ogrzewania.

Dostępne są zarówno piece do ogrzewania jednego pomieszczenia, jak i piece z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza. W Polsce są już dostępne chyba wszystkie czołowe marki tych urządzeń.

 

Idac tym tropem to kazdy kominek DGP jest tez takim systemem - i to jest prawda.

Jednak tylko piec (zazwyczaj) gazowy z dobrym sterownikiem daje prawdziwy komfort obslugi (a raczej brak koniecznosci obslugi).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki nawiewne na parterze mam umieszczone w posadzkach. Na poddaszu - w stropie.

Kratki wywiewne w pomieszczeniach "brudnych" są umieszczone u góry, natomiast w korytarzu przy posadzce.

Dobrze przemyślane rozwiązanie :).

Latem jednak ten nawiew przy posadzce może być mało efektywny, zwłaszcza, jeżeli chcesz schładzać powietrze z GWC. W taki przypadku przydałyby się kratki nawiewne na górze pomieszczenia.

 

Ogrzewanie nadmuchowe ma sens, gdy korzystamy ze źródła ciepła o stałej cenie. W przypadku ogrzewania elektrycznego, a takie byłoby najtańsze pod względem inwestycyjnym niecelowe byłoby korzystanie z II taryfy, a to już trochę pogarsza sens ekonomiczny takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
  • 5 months później...

Instalacja Falkona wydaje mi się rozwiązaniem genialnym. Jeśli sam to Pan wymyślił... mistrz!

 

Także jestem z Białegostoku i jestem na etapie domu w stanie surowym.

Mnogość opcji a przede wszystkim założenie, że utrzymanie domu musi być w miarę możliwości jak najmniej obciążające dla portfela, powoli mnie przerasta. Czy mogę prosić o kontakt na PW? Mam wiele pytań odnośnie połączonej instalacji Reku z Ogrzewaniem nadmuchowym. Pozdrawiam.

 

edit: zauważyłem że użytkownik Falkon usunął konto? Czy ktoś dysponuje jakimkolwiek namiarem, pod którym mógłbym go złapać, typu e-mail, lub numer telefonu? Bardzo mi na tym zależy.

Edytowane przez WiktorF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 year później...

Witam też się zainteresowałem tym ogrzewaniem z uwagi na prostotę instalacji i najważniejsze że jest tańsza w instalacji.Zastanawiam się nad średnicą rur rozprowadzających planuje zrobić jako główne fi200mm i rozprowadzające 2xfi75mm moim zdaniem powinno wystarczyć może ktoś się wypowie na ten temat.

Czekam na każde info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam ponownie

Po wielu przeczytanych wpisach teraz wiem co chcem ten Falkon co pisal ze WM poloczyl z nagrzewaniem nadmuchowym to glupoty opowiadal ....ale to inna bajka

 

U siebie juz podjelem decyzje na zainstalowanie WM i nagrzewania nadmuchowego ktury bedzie polegal na tym ze cala robote bedzie robil wymiennik wodny podlaczony do bufora grzejnego jeszcze nie zastanawialem sie jakiej pojemnosci ale bedzi napweno duzy :-)

Kubature mam okolo 400 m3 zeby nadmuchowka dzialal w pelnym zakresie musi miec wymiane przynajmniej 3-4 razy liczac u mnie musi byc prznajmnie instalacja 1600 m3/h i taka chcem zrobic.

Szkoda tylko ze nie jest ten system tak popuralny ale mam nadzieje ze u mnie sie sprawdzi

 

Pozdro

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...