Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek slabo grzeje


xnice

Recommended Posts

Witam posiadam wklad kominkowy tarnava 14kw dolot swirzego powietrza jest okolo 1-1,5 od kominka (kratka z rura fi 100 w scianie ) ostatnio byla wkladana rura zaro do komina poniewaz okazal sie niezbyt szczelny po wlozeniu rury kominek przestal prawie grzac w pokoju gdzie stoi uzyskanie 20 stopni to nie lada wyczyn cug w kominie jest dobry o ile nie za dobry wczesniej przed rura byl gorszy regulacja wlotu powietrza za duzo nie daje a i wklad nie ma szyberka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

sprawdzilem jakas chwile temu wzielem od znajomego troche brzozy 1,5 letniej efekt ten sam przy otwartych dolotach powietrza i popielniku ogien jak szalony spalanie tez szalone a temperatura w okolicach 20 st przy wsunietym popielniku do konca i wrzuceniu wiekszego kawalka drewna potrafi jak by sie powoli wygaszac obecnie po kilku probach z powietrzem najlepsze ustawienie jest popielnik wysuniety tak zeby szczelina byla na zapalke i doloty w 2/3 otwarte ogien dosc ladny ale nadal nie jest za cieplo :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem co według Ciebie oznacza , że kominek nie grzeje?

...ogień sie w nim nie pali, za szybko sie drewno spala, a może się nie chce rozpalić?

 

wkład aby grzał musi sam być rozgrzany a to oznacza ze wkład zaczyna porządnie nagrzewać pomieszczenia tak gdzieś dopiero po godzinie od rozpalenia... więc moze powinienes go dobrze rozgrzac najpierw, czyli popalić w nim parę godzin....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xnice

 

Stwierdzenie, ktore mnie niepokoi to (...) regulacja wlotu powietrza za duzo nie daje (...)

Wklad Tarnawy ktory uzytkuje jest szczelny jak lodz podwodna i pali sie w nim jak w kuchence gazowej - przykrecam doloty - plomien MOMENTALNIE gasnie, odkrecam - MOMENTALNIE zaczyna sie palic.

 

Wynikaloby, ze Twoj wklad jest nieszczelny (malo prawdopodobne) wiec zaczalbym od sprawdzenia czopucha i polaczen

KOminek - Czopuch

czopuch - KOmin

...masz dobry ciag kominowy i cale cieplo jest wysysane kominem przez wspomniane wyzej nieszczelnosci

 

Druga sprawa to :

 

- czy ten kominek wczesniej grzal jak szatan ??

 

Bo 14 kW to nie za wiele ....biorac pod uwage ostatnie mrozy oraz nieznana wielkosc pomieszczenia ...

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawę 14kW i na 150m2 w spokoju wystarcza. Nie mam szybra, regulatory a w razie wojny popielnik wystarcza za całą regulację. Komin z cegły pełnej. Rozprowadzenie grawitacyjne na pięterko i już. W domciu 22 stopnie przy 30 stopniach mrozu, a w salonie krótkie gacie za strój wizytowy mogą robić. Ciepełko robi się niemal natychmiast po odpaleniu. Twój nawiew z zewnątrz nie ma większego znaczenia dla ogrzewania domu. Ale coś mi przyszło do głowy. Widziałem kiedyś zdjęcie wnętrza obudowy kominka, w którym izolacja wełniana, niczym nie zamocowana, przewróciła się, blokując całe ciepełko, tak, że kominek grzał tylko szybą, a reszta szła w komin. Sprawdź jak możesz jak to wygląda u Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to :

 

- czy ten kominek wczesniej grzal jak szatan ??

 

Bo 14 kW to nie za wiele ....biorac pod uwage ostatnie mrozy oraz nieznana wielkosc pomieszczenia ...

 

Y

 

:o myślę , że gdyby kolega miał nawet 50 m2 salonu , to i tak 14kw powinno dać radę z palcem w...

:lol:

 

ale jak ma nawet 32 metrowy salon + jadalnie 17 m2 + otwarta kuchnie 16 m2 + kawalek holu 8 m2 + grzane 2 pokoje na pietrze 45 m2 + hol na pietrze 10 m2 + klatka schodowa 10 m2 (2 x 5 m2 na kazde pietro) to wychodzi 138 m2 do ogrzania .... nierealne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec tak salon w ktory jest kominek jest maly nie wiem z +- 25m2 z kominkiem mam tez DGP z turbinka wczesniej wklad grzal jak szatan doslownie okno musialem otwierac po 30 min jak ladny kawalek buku wrzucilem i powietrze otworzylem na maxa teraz ledwo 20-21 st przy tem 0 za oknem

w srodku kominek raczej ok skladany 2 dni temu po podlaczeniu rury sam nadzorowywalem laczenia uszczelnienia itd i zero zastrzezen na uszczelnienie wszystkiego poszlo ponad 150m tasmy pana z firmy wiec pozadna robota wg mnie a pytanko mam takie :

czy mozliwe ze ciag jest na tyle dobry ze cieplo ucieka kominem ?

zalozenie szybra pomoglo by ?

i jak duze ma znaczenie drzewo morke/suche rozumiem ze jezeli nie jest idealne to tak czy siak powinno dac jakas temperature ?

 

edit : po wyciagnieciu kratki od gory i wlozeniu reki do srodka tem w srodku u gory komory jest taka jak byc powinna w pomieszczeniu wklad z przodu rozgrzany jak diabli :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak duze ma znaczenie drzewo morke/suche rozumiem ze jezeli nie jest idealne to tak czy siak powinno dac jakas temperature ?

Ma znaczenie, ale nie aż tak wielkie jak niektórzy sugerują. Na chwilę obecną palę drewnem ściętym wiosną 2009r. Tak mnie zapewniał sprzedawca drewna. Hihi. Zazwyczaj dodają rok, twierdząc, że już przesuszone. Ten jakiś świeży w biznesie. Jak je przynoszę zaśnieżone z drewutni i wkładam do kominka, to woda ścieka. Wiem, że na odparowanie wody tracę sporo ciepła, ale żadnego dyskomfortu cieplnego z tego powodu nie odczuwam. Może zużycie trochę większe. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. grzejesz tylko kominkiem ?

Oczywiście.

 

 

To aż chyba nie mozliwe. Ja mam Invicte 16kW obudowaną na dole z dwoma otworami po bokach , rozprowadzenie i przy -26C po 2h palenia miałem 4C z -4C jak przyszedłem. Przez cały dzień temp. sie nie podnosiła raczej.Na górze było cieplej tam gdzie DGP.Dom jeszcze nie wykończony i są miejsca gdzie wchodzi powierze z zewnątrz ( np. przy progach drzwiowych) ale żeby miec 22C przy - 30 z samego kominka to chyba aż nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. grzejesz tylko kominkiem ?

Oczywiście.

 

 

To aż chyba nie mozliwe. Ja mam Invicte 16kW obudowaną na dole z dwoma otworami po bokach , rozprowadzenie i przy -26C po 2h palenia miałem 4C z -4C jak przyszedłem. Przez cały dzień temp. sie nie podnosiła raczej.Na górze było cieplej tam gdzie DGP.Dom jeszcze nie wykończony i są miejsca gdzie wchodzi powierze z zewnątrz ( np. przy progach drzwiowych) ale żeby miec 22C przy - 30 z samego kominka to chyba aż nie możliwe.

 

Mozliwe, możliwe :D

I nie dziw się - dom nie wykończony a ty chcesz po 2 godz. nagrzać mury i uzyskać komfort :lol: 3dni minimum palenia żebyś był w stanie określić czy wkład ma dostateczną moc do budynku ( suchym drewnem ). I jak ładnie napisał kiedyś Forrest - lepsze czasami 7 kW niż 16 :wink:

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...