Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 79
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam czy ktoś może ma solary? Czy to dobra rzecz? Jaki to jest koszt? Potrzebuje ich tylko do ogrzania ciepłej wody dla rodziny czteroosobowej

 

Kiedyś się mniej więcej orientowałem. Wiadomo, nie wszyscy się zgodzą, a już na pewno nie obrońcy planety, ale.....

 

Jak na razie to się to nie za bardzo opłaca. Koszt instalacji takiego czegoś to najmniej 7000 zł. Żeby się to zwróciło szybko, trzeba by chyba ze 25 lat przy moim zużyciu wody. Prędzej to na dachu zardzewieje, niż się zwróci. Jak Ci wmawiają,że to się zwraca po 5 latach, to chyba w hotelach, albo co najmniej domkach letniskowych.

Chociaż temat powraca trochę, bo u nas ruszyły dofinansowania w gminie. Za 3 tysiaki to już może...

 

Ale to tylko moje zdanie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 latach się zwraca - pewnie jeśli grzejesz gazem z cysterny...

U mnie np. - palę węglem, bo muszem - z symulacji finansowej wynika, że dobre solary zamortyzują się po 15-20 latach (zakładając bezawaryjną pracę oczywiście).

Inna sprawa. że gdybym miał kasę i nie miał na co innego wydać, dla komfortu pewnie bym założył... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden aspekt problemu pod nazwą solary czy też może szerzej ochrona atmosfery ziemi przed dwutlenkiem wegla i w konsekwencji efektem cieplarnianym. Najprawdopodobniej okazał się on fikcją a to co nam grozi to nowa epoka lodowcowa. Trzeba będzie promować wszystko to co produkuje CO2. Dużo CO2. W maglu mówili że będą ekologiczne dopłaty do pieców na węgiel a solary i pompy ciepła mają zostać zakazane jako nieekologiczne. Mówili też że każdy obywatel unii bedzie miał dobowy limit minimalny wydychanego CO2 ale tu już chyba przesadzili :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to serdeczne dzięki, chyba jednak zdecyduje się na założenie gazu

 

czemu tak szybko rezygnujesz?

 

To że nam się nie opłaca nie znaczy,że Tobie nie będzie. Jets uWas dofinansowanie? Wtedy może się opłacać, ba nawet sądzę,że będzie.

 

Trzeba sobie zrobić rachunek. Może się kąpiecie co 4 godziny, albo wodę w basenie ogrodowym podgrzewasz. Wszystko zależy od zużycia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m solary nie sa drogie tak samo piec na co nie jest drogi

tylko wszystko co dotyczy podlaczenia sporo kosztuje i to dlatego wydaja sie solary droga sprawa (http://www.allegro.pl/item891063805_kolektory_prozniowe_sloneczne_solary_20_rur.html ) za 1890 solar a ze to rdzewieje po 5 latach ???????? no a ile aluminium i miedz wytrzyma da mrozie i szklo i pcv przeznaczone do tego 5 lat czy moze 50 nie jest to jednak perpetum mobile ale znacznie ciekawsze od gazu

koszt dla 3 osobowej rodziny ze zbiornikiem 400 l 8400 zl http://www.allegro.pl/item890758184_zestaw_solarny_solary_kolektor_kolektory_dla4osob.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+ koszt montażu.

 

Warto rozważyć jedynie przy ogrzewaniu prądem/gazem płynnym/olejem.

 

Przy gazie ziemnym/węglu nie ma szans na zwrot w rozsądnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w sumie wszystko plus koszt montazu

latem jak dlamnie fajna sprawa nie martwie sie o opal a zima zawsze cos podgzeje sam na tym mysle ale wieksza ilosc

 

:o :o :o .Zacznij pisać ze znakami polskimi bo dobrze prawisz ale nie zawsze jak dla mnie czytelnie.Mam solary i na wiosnę dokładam następne.Zimą tylko trzeba pomyśleć o zalegającym śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki

postaram sie to zrobic dla ciebie

ja niestety jeszcze niemam solarow

ale dosc sporo szukam w tym temacie

i jeden nasz forumowicz napisal ze z oblodzeniem radzi sobie nastepujaco

mianowicie cofa do solarow plyn i on podczas gdy na nich jest lud snieg nagzewa je i sam lod z nich splywa

nie wiem jak czesto trzeba taka operacje powtazac ale to tylko zalezy od nas pewnie

bo jak masz solary i bufor lub zbiornik na wode to starczy tego zmagazynowac i nie trzeba bawic sie codzien

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, a dom to kiedy się zwraca??

Chodzi chyba o nasz i naszej rodziny komfort mieszkania, życia. Jak dla mnie to solary to odrobina lenistwa w okresie letnim (gdy nie używamy pieca) przy produkcji CWU bo w CO nie muszę palić by mieć się jak umyć czy wykąpać. Wiele rzeczy, które kupimy nam się nie zwróci albo po wieloletnim użytkowaniu. Chodzi o naszą wygodę i radość jaką to nam i naszej rodzinie da w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...