Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary


Recommended Posts

Każdy patrzy kiedy się solary zwrócą a na to trzeba patrzeć pod innym kątem. Jak ktoś ma gaz to solary zbędne, bo wodę podgrzeje w momenci kiedy ja potrzebuje, ale sprawa się komplikuje jak ktoś ma kocioł na opał stały i żeby w lecie mieć ciepła wodę musi w nim zapalić. Jeszcze gorzej maja się Ci co grzeją kominkiem bo muszą posiedzieć troszkę przy tym kominku żeby mieć ciepłą wodę. Dlatego na solary trzeba patrzeć nie pod kątem czy się to zwróci tylko czy będzie nam się chciało i czy mamy czas na to żeby grzać kotłem zasobnik w lecie. Teraz już na allegro są solary próżniowe 24 rury za niecałe 900zł wiec koszt ich już nie jest taki wielki a wygoda ogromna. I nawet jak po 10 latach bidze je trzeba wymienić na nowe to i tak warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tu jest ciekawe rozwiązanie:

http://www.allegro.pl/item894291908_zasobnik_zbiornik_bojler_pompa_ciepla_kolektor.html

 

Połączenie pompy ciepła i solarów.

Wyjątkowo niefajne połączenie - w zimie ani pompa ani solary nie będą działać.

 

A to czemu? Przecież pompa zaciąga ciepło z powietrza w pomieszczeniu w którym stoi i w zimie jak najbardziej będzie działać (no chyba, że wystawisz to do nieogrzewanego garażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy patrzy kiedy się solary zwrócą a na to trzeba patrzeć pod innym kątem. Jak ktoś ma gaz to solary zbędne, bo wodę podgrzeje w momenci kiedy ja potrzebuje, ale sprawa się komplikuje jak ktoś ma kocioł na opał stały i żeby w lecie mieć ciepła wodę musi w nim zapalić. Jeszcze gorzej maja się Ci co grzeją kominkiem bo muszą posiedzieć troszkę przy tym kominku żeby mieć ciepłą wodę. Dlatego na solary trzeba patrzeć nie pod kątem czy się to zwróci tylko czy będzie nam się chciało i czy mamy czas na to żeby grzać kotłem zasobnik w lecie. Teraz już na allegro są solary próżniowe 24 rury za niecałe 900zł wiec koszt ich już nie jest taki wielki a wygoda ogromna. I nawet jak po 10 latach bidze je trzeba wymienić na nowe to i tak warto.

 

 

 

Niestety to błędne myślenie. Solary nie zabezpieczą nas przed brakiem konieczności uruchomienia czegoś do podgrzania CWU w 100%, a zamiast solarów znacznie prościej i taniej jest używać np. boilera elektycznego. OpłacalnośC należy obliczać w stosunku do czegoś, co możemy używać w zamian ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiście są sytuacje, że nawet solary stają się opłacalne, ale nie w typowym przypadku (domek jednorodzinny z typowym zużyciem wody użytkowej budowany na kredyt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma 4 osobową rodzinkę i chce w lecie ogrzewać prądem wodę to koszty już są znaczne i solar się opłaca w tym momencie zamontować. Wszystko wiec zależy od tego ile tej ciepłej wody zużywamy. Solary nawet w pochmurne dni pracują i nawet jak tylko dogrzeją wodę do 25*C to i taka jest dobrze, zawsze można sobie wtedy włączyć grzałkę i dogrzać wodę do takiej temp. jaka nam odpowiada, lub przepalić w kotle czy kominku.

Akurat ogrzewanie prądem wody to najdroższa alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś może ma solary? Czy to dobra rzecz? Jaki to jest koszt? Potrzebuje ich tylko do ogrzania ciepłej wody dla rodziny czteroosobowej

 

Ja mam gaz i rodzinę 2+2....solary mi się niestety niechcą skalkulować. A pisze niestety bo nasza gmina stara się o środki z UE i mają dofinansować 85% inwestycji. Solar + montaż wszystkiego i zgranie tego z moim piecem + zasobnik 250-400l ma nas kosztować 2500 pln. reszte płaci UE. Z tego co mówili na spotkaniu w gminie i czytałem w sieci solar przy średniej rodzinie (2+2) załatwia 80-90% zapotrzebowania na przygotowanie CWU w miesiącach 03-10 lub 50% rocznie. Za przygotowanie wody mam rachunki około 80-100 mc. Do tego dochodzi jak wyliczyli fachowcy na spotkaniu gminnym 40zł/rok za prąd do pompek i średniorocznie kilkadziesiąt pln za wymianę po kilku latach glikolu. Do tego przegląd raz w roku za 100 pln.

 

Wydając 1000 rocznie na gaz do przygotowania wody mój zysk roczny to 500 pln. Dzieląc przez 2500 i dodając kasę za serwis, prąd do pompek i ten glikol to mi się to pewnie po około minimum 6 latach zwraca - zakładająć, ze w miedzyczasie nic się nie popsuje, panowie przy montażu nie zdewastują mi poddasza, dachu etc.

 

Tak więc nie rozumiem jak to się może opłacić jak ktoś ma małą rodzinę i ogrzewa gazem i płaci za solar + montaż 100 %. Trzyma się to kupy jak ludzie majątek na podgrzanie ciepłej wody wydają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mario1976 jak dla Ciebie zwrot z inwestycji ktory nastepuje po okolo 5-6 lat max jest niesatysfakcjonujacy to juz sam nie wiem co powiedziec..rozumiem ze problemem jest kiedy zwrot nastepuje np po 15 latach..ale po 5? i to pod warunkiem ze inne zrodla nie pojda do gory a raczej na to sie zanosi..

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mario1976 jak dla Ciebie zwrot z inwestycji ktory nastepuje po okolo 5-6 lat max jest niesatysfakcjonujacy to juz sam nie wiem co powiedziec..rozumiem ze problemem jest kiedy zwrot nastepuje np po 15 latach..ale po 5? i to pod warunkiem ze inne zrodla nie pojda do gory a raczej na to sie zanosi..

pozdr

rafal

 

5-6 lat jeżeli przy montażu nie popsują mi czegoś na dachu, KG lub cholera wie jeszcze czego. Jak zamawiam coś sam i mam wpływ na wybór wykonawcy to wiem czego egzekwować. Jak będzie to załatwiane hurtem przez gminę i zwraca mi się to przy najlepszych wiatrach po 5-6 latach (zakładam, ze nic się nie popsuje i pewnego dnia nie dołożę następnych 500 pln) to ja osobiście w to nie wchodzę. Tak jak pisałem jakbym wydawał na CWU 200-300 mc to jak najbardziej. Przy 80-100 to już średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mario1976 jak dla Ciebie zwrot z inwestycji ktory nastepuje po okolo 5-6 lat max jest niesatysfakcjonujacy to juz sam nie wiem co powiedziec..rozumiem ze problemem jest kiedy zwrot nastepuje np po 15 latach..ale po 5? i to pod warunkiem ze inne zrodla nie pojda do gory a raczej na to sie zanosi..

pozdr

rafal

 

Większość ludzi to by po rękach całowało za taką propozycję :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie:)

a powaznie to 2tys czy 2,5 tys zl za solary i zwrot w granicach 5 lat (potem juz zaczynaja zarabiac) to jest dobra propozycja...u siebie wlasnie z dofinasowaniem tak mialem..i po przeliczeniu wyszlo mi ze oplaca sie jak najbardziej...ale Ty masz moze wieksze i szybsze zwroty z inwestycji

tyle ze to okolo 20% a tu juz porzadny zarobek

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amber kilkadziesiat centymetrow sniegu nie utrzyma sie na plycie solara ustawionego pod kontem 40 stopni a jak podgzejesz solar ciepla woda to caly snieg pod swoim ciezarem zsunie sie hyba ze ma mozliwosc zakotficzenia ale to i latem wtedy powinien byc na solarach :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 latach się zwraca - pewnie jeśli grzejesz gazem z cysterny...

U mnie np. - palę węglem, bo muszem - z symulacji finansowej wynika, że dobre solary zamortyzują się po 15-20 latach (zakładając bezawaryjną pracę oczywiście).

Inna sprawa. że gdybym miał kasę i nie miał na co innego wydać, dla komfortu pewnie bym założył... 8)

Co to znaczy dobre solary - skoro 99% wszystkich firm na świecie produkuje np. tuby próżniowe w Chinach.

Koszt zestawów solarnych próżniowych dla 4-5 osobowej rodziny z montażem to ok. 10-12tys. (można i drożej... ale po co?)

Pompa ciepła do wody użytkowej np. firmy Dimplex BWP 30HLW - koszt ok. 7,5 - 9tys - jeśli ktoś zna podstawy hydrauliki zamontuje sam, jeśli nie to hydraulik zrobi to ok. 1-2tys.

A koszt sumaryczny rocznie za grzałki, pompki obiegowe wyniesie tyle samo.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał wyraźnie moim zdaniem, konkretny typ.

Google znajdują w 5 sekund za 8tyś ten model.

Generalnie pompy ciepła do CWU to alternatywa dla solarów. Można iść dalej tym tematem i zamiast montować kotłownie na cokolwiek, zamontować pompe ciepła do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej. Bardziej efektywne, a koszty np. ( kotłowni węglowej, gazem itp.) + solary - to w porównywalenj cenie lub niewiele większej mozna zakupić pompe ciepła z kolektorem poziomym dla całego domu. Pompa z pionowym kolektorem jest stosunkowo droższa, natomiast powietrzna.... nie polecałbym jako jedyne źródło ogrzewania domu. :wink:

Więc, jeśli ktoś buduje dom, to warto się nad tym zastanowić.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amber kilkadziesiat centymetrow sniegu nie utrzyma sie na plycie solara ustawionego pod kontem 40 stopni a jak podgzejesz solar ciepla woda to caly snieg pod swoim ciezarem zsunie sie hyba ze ma mozliwosc zakotficzenia ale to i latem wtedy powinien byc na solarach :D

 

:o :o :o Chyba to twoje zakotwiczenie i podgrzewanie nie współgrają ze sobą. 8) 8) 8) Z całym szacunkiem ,,,nie dość ,że z takimi bykami to jeszcze piszesz nie prawdę.Kąt nachylenia solarów 45 st.Solary próżniowo rurowe.Zapora dla zalegającego śniegu tylko na dolnej listwie ale niewielka.Próba grzania glikolem mało skuteczna.

 

 

Co to ma znaczyć???

.....jak podgzejesz solar ciepla woda to caly snieg.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał wyraźnie moim zdaniem, konkretny typ.

Google znajdują w 5 sekund za 8tyś ten model.

Ja pisze o pompie, a Ty grzejesz dom pompą :p

Jaki wielkościowo masz dom ? Zadowolony jesteś?

 

Polecam wątek

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-11040.htm

 

Dom 140m2 (160 po podłogach), 20cm styro na ścianach, 11cm w podłodze, 25cm wełny średnio w dachu.

Tak jestem zadowolony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem forum. Czytałem ten wątek i chce się wypowiedzieć w kwestii zalegania śniegu. Krótko taki problem w moim przypadku nie istnieje. Użytkuję zestaw solarny pierwszy sezon jeszcze nie wiem jak będzie sprawował się w lecie ale jeśli chodzi o aktualnie trwający sezon zimowy raczej się sprawdza. Użytkuję solary rurowe próżniowe. Wszyscy doskonale widza co dzieje się na zewnątrz jaką mamy masę śniegu w tym roku nie zaobserwowałem u siebie na kolektorze ani odrobinę śniegu. automatyka sama sobie z tym radzi nawet nie wiem kiedy to się odbywa. Cały czas są czyściutkie. Zresztą jak może zalegać śnieg na rurach (jak wiadomo rura jest okrągła) pomiędzy rurami nic nie ma dopiero pod kolektorem dach (w moim przypadku blachodachówka) na dzień dzisiejszy cały dach pokryty jest 20cm warstwą śniegu a na kolektorze czyściutko. i jeszcze jedna kwestia ktoś wcześniej pisał że raz słońca jest mniej raz więce i nie wiadomo jak to może działać. Ja osobiście polecam. Jest zima chwilami -15 -20 stopni a mój kolektor podgrzewa wodę w zasobniku 350 litrów do temperatury około 25 stopni. Jeśli to nie jest oszczędność no to nie rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...