Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solary


Recommended Posts

Witam.

Wyliczanie oplacalnosci i zwrotu jest bardzo problematyczna.

U siebie w domu mam pompe AX Danfosa kominek Makrotermu i prawie 6m2 Watt CPC. koszty instalacji nie sa male, ale w nocy dziala pompa(nocna taryfa) w dzien jak potrzeba kominek(prawie caly czas) i solary na ktore ma wplyw tylko slonce. Powiem tak jak masz mozliwosci to warto zainwestowac w cos co daje wymierne korzysci(w czasie) , i naprawde wielka satysfakcje.

Dla porownania podam ze jest to domek o pow 126m2 i jest polowa blizniaka, wydaje miedzy 75 a 95 € co 2 miesiace za elektrycznosc, i ok 50€

na drewno do kominka , moj przemily sasiad wydaje miedzy 250€ a 350€ .

(Woda grzana elektrycznie,elektryczne podlogowe).

Warto warto a bedzie bardziej warto jak w polsce beda dostepne doplaty!

Pozdrawiam ! Gregor Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Wyliczanie oplacalnosci i zwrotu jest bardzo problematyczna.

U siebie w domu mam pompe AX Danfosa kominek Makrotermu i prawie 6m2 Watt CPC. koszty instalacji nie sa male, ale w nocy dziala pompa(nocna taryfa) w dzien jak potrzeba kominek(prawie caly czas) i solary na ktore ma wplyw tylko slonce. Powiem tak jak masz mozliwosci to warto zainwestowac w cos co daje wymierne korzysci(w czasie) , i naprawde wielka satysfakcje.

Dla porownania podam ze jest to domek o pow 126m2 i jest polowa blizniaka, wydaje miedzy 75 a 95 € co 2 miesiace za elektrycznosc, i ok 50€

na drewno do kominka , moj przemily sasiad wydaje miedzy 250€ a 350€ .

(Woda grzana elektrycznie,elektryczne podlogowe).

Warto warto a bedzie bardziej warto jak w polsce beda dostepne doplaty!

Pozdrawiam ! Gregor Z

 

 

A na czym polega ta problematyczność wyliczenia zwrotu inwestycji? Jedyne, co mi się kojarzy to być może brak wiedzy matematycznej ucznia gimnazjum. To proste wyliczenia na procentach, dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu.

Chcesz mieć takie warunki to liczysz ile to kosztuje w danym czasie i porównujesz to do kosztów innego rozwiązania w tym samym czasie. Gdzie tu problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem OSWIECONA GORA RANKINGU i nie wypowiadam sie na forum aby kogos urazic. Dla jednego czlowieka cos jest wartosciowe , a dla 2 nie ! I moim skromnym zdaniem kazdy powinien robic wszystko z glowa nie koniecznie z kalkulatorem. Polecam rozwiazania EKOLOGICZNE i patrzenie w przyszlosc! Co zostawimy naszym dzieciom ?? Czy to potrafisz obliczyc ? Ja nie!

Pozdrawiam Forumowiczow! GZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem OSWIECONA GORA RANKINGU i nie wypowiadam sie na forum aby kogos urazic. Dla jednego czlowieka cos jest wartosciowe , a dla 2 nie ! I moim skromnym zdaniem kazdy powinien robic wszystko z glowa nie koniecznie z kalkulatorem. Polecam rozwiazania EKOLOGICZNE i patrzenie w przyszlosc! Co zostawimy naszym dzieciom ?? Czy to potrafisz obliczyc ? Ja nie!

Pozdrawiam Forumowiczow! GZ

 

 

Bardzo ciekawe podejście. Moi przodkowie już od małpy stosowali nieekologiczne źródła ogrzewania i jakoś populacja ludzka nie zmniejszyła się, a i pozostała część przyrody całkiem nieźle sobie radzi. Może tylko dinozałry wyginęły, ale czy na pewno z powodu braku instalacji solarnej? Szczerze wątpię.

Co zostawię dzieciom potrafię obliczyć, ale nie co do złotówki bo nie wiem jakie ceny na nieruchopmości będą obowiązywały w ówczesnym czasie.

Przypomnę, że wątek dotyczy solarów, a one ani z ekologią, ani tym bardziej ekonomią nie mają wiele wspólnego. Pozostaje jeszcze kwestia definicji ekologii no i tutaj można rozwinąć fantazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie 8)

 

A dlaczego to ekonomiczne myślenie nie dotyczy każdej dziedziny?

Przykład – bardzo proszę.

Do sprawnego poruszania się po mieście wystarczy malutki samochodzik, z silnikiem 500cm3 (a nawet mniejszym). Koszt zakupu, jak i wszystkie koszty eksploatacyjne – niziutkie. A jednak nie ma popytu na takie autka – to gdzie to ekonomiczne myślenie. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

... dotyczy solarów, a one ani z ekologią, ani tym bardziej ekonomią nie mają wiele wspólnego. Pozostaje jeszcze kwestia definicji ekologii no i tutaj można rozwinąć fantazję.

 

Amen.

 

Tak na marginesie 8)

 

A dlaczego to ekonomiczne myślenie nie dotyczy każdej dziedziny?

Przykład – bardzo proszę.

Do sprawnego poruszania się po mieście wystarczy malutki samochodzik, z silnikiem 500cm3 (a nawet mniejszym). Koszt zakupu, jak i wszystkie koszty eksploatacyjne – niziutkie. A jednak nie ma popytu na takie autka – to gdzie to ekonomiczne myślenie. :roll:

 

 

Mała świadomość o istnieniu takich aut. Na poważnie- daj linka, jestem zainteresowany :)

 

pzrdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią kupiłbym samochód elektryczny lub na sprężone powietrze. Taki na dojazdy do pracy, czy sklepu. Nie dla ekologii tylko ekonomii. Warunek mam jeden - aby cena była adekwatna do tego co dostanę (Tesla na razie poza zasięgiem no i ekonomia pada). Szansa na to będzie dopiero, gdy się rozpowszechnią, a to nie nastąpi w ciągu kilku lat, ale wciąż mam nadzieję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zabardzo rozumiem! ale napewno wynika to z tego ze nie mamy tych samych przodkow , bo ja tam dziadka w zoo nigdy nie szukalem(nieobrazajac nikogo)! A jezeli solary pompy ciepla itp nie sa ekologiczne to jakie rozwiazania proponujecie?? Taniej palic smieci w piecu weglowym! tez cieplo bedzie i z ekologia za pan brat! :lol:

a co do autka to 1litrowym sobie poginam i wcale mi zle nie jest ! a i rowerkiem tez potrafie sie przemieszczac!

PS dyskusja bardzo jalowa , jak zwykle, szkoda czasu!

pozdrawiam GZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zastanów się co dla Ciebie oznacza określenie "ekologiczne" i wtedy można poważnie rozmawiać. Inaczej to bicie piany maniaka lub fanatyka. Co do przodków to ja pisałem o swoich, ale jeśli masz inną teorię niż Darwin to nie moja rzecz. Darwinowską też trudno udowodnić więc każda jest prawdopodobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem przewrotnie, że to zależy :wink:

 

Są kolektory które w ciągu 1,1-1,3 roku oddają energię która została użyta do ich wyprodukowania, co więcej energia użyta do produkcji jest energią "zieloną" - takie kolektory na pewno są ekologiczne.

 

Np. bardzo dobry kolektor próżniowo-rurowy o powierzchni ~4,7m^2 może w ciągu roku zaoszczędzić 1,2kg dwutlenku siarki, 0,7kg tlenków azotu i około 1t dwutlenku węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalny idiotyzm

Solary za 7-10 tys są ekonomiczne i ekologiczne?

Nie zwrócą sie nigdy bez dopłat!!!

A patrzcie na materiały wykorzystane do ich produkcji -metale ciężkie !!!!

ekologiczne?

To jest tylko durna moda na ekologię.

ale to nic nie na wspólnego z ekologią, bo najpierw musi być to rozwiązanie ekonomiczne gwarantujące niskie zuzycie energi na wyprodukowanie urządzenia i jego funkcjonowanie.

 

A co do podrzewania zimą szyby w solarach wodą z zasobnika to jakaś głupota.

Solary sa dobrze izolowane wiec chyba ktoś sie tu popisał znajomością fizyki.

 

Rozwiązanie jakie u mnie funkcjonuje to kominek z dgp i z wymiennikiem cieplnym na kominku do grzania cwu w okresie ogrzewania, oczywiście ogrzewanie bojlera grawitacyjne,

A na wiosnę ruszam z budową własnego solara. Koszt materiałow to około 400-500zł-oczywiście obieg grawitacyjny.

Nie bedę miał wydajności na poziomie próżniowych, ale jak bedzie to wartość ok 50% to też wystarczy przy odpowiedniej powierzchni czynnej

 

PS owocnego lania wody na tym forum ja sie do tego nie nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nic nie na wspólnego z ekologią, bo najpierw musi być to rozwiązanie ekonomiczne gwarantujące niskie zuzycie energi na wyprodukowanie urządzenia i jego funkcjonowanie.

....

A na wiosnę ruszam z budową własnego solara. Koszt materiałow to około 400-500zł-oczywiście obieg grawitacyjny.

Nie bedę miał wydajności na poziomie próżniowych, ale jak bedzie to wartość ok 50% to też wystarczy przy odpowiedniej powierzchni czynnej

Oczywiście zadbasz o niskie zuzycie energi na wyprodukowanie urządzenia.

Ciekawe jak określisz ile energii poszło na wyprodukowanie Twojego solara?

Mam nadzieję, że nie będziesz przy tym używał ciężkich metali, rozpuszczalników degradujących środowisko, itp.

W końcu ma to być ekologiczne rozwiązanie :).

Jak już zbudujesz, to pochwal się jaką sprawność ma Twoja instalacja i policz ile lat będą zwracać się nakłady energetyczne zużyte na jej stworzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

mam pytanie

planuję 2 solary na dachu. zamontować je przed ociepleniam poddasza użytkowego czy można po.

montaz tychże to duża rozpierducha dachu czy tak sobie. kolektory mają stać na dachówkach, a nie być wmontowane w połać.

we wtorek przychodzą do poddasza, może lepiej wezwać jeszcze hydraulików do tej intalacji solarnej?

Edytowane przez misiakulka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...