Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trzeba zamawiać zwiększenie mocy z głową. Najpierw trzeba oszacować jaką wartość muszą mieć bezpieczniki dla naszego zużycia, a następnie trzeba się dowiedzieć, jaka jest minimalna zamówiona moc dla tego zabezpieczenia i taka moc zamówić. Zwiększając moc ponad wartość minimalną nic nie zyskujemy, gdyż bezpieczniki pozostają takie same, aż do osiągnięcia następnej granicznej mocy. Nie ma sensu przepłacać ponad tą wartość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamówione 16kW w układzie 3 fazowym. Zabezpieczenie wynosi 3x25A. Niestety po czasie się dowiedziałem, że byłoby to samo zabezpieczenie przy znacznie niższym zamówieniu mocy (teraz już dokładnie nie pamiętam, ale chyba graniczną wartością jest 12kW. Czyli przepłaciłem za 4kW. Aby przejść na zabezpieczenie 3x32A wystarczy rozszerzyć zamówienie do 18kW (o ile dobrze pamiętam). Czyli jeśli mamy zapotrzebowanie na np. 22kW, to wystarczy zamówić 18kW.

Jednak trzeba się upewnić jakie są graniczne wartości dla poszczególnych zabezpieczeń (u różnych dostawców może się trochę różnić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc można zwiększyć ale jak sie dowiedziałem ile to kosztuje to usiadłem.

150 zł za KW licząc całość a nie za to co chcę zwiększyć .

 

To chcą Cię potraktować jak "świeżynkę"- to chyba jest stawka za kw przy podłączeniu nowego budynku.

 

Mam problem :D

Już wiem, dlaczego mi mówiono, że od nadmiaru wiedzy czasem głowa boli. Pomóżcie to jakoś w niej ułożyć zanim mi się szare komórki przepalą całkiem.

Dom parterowy bez podpiwniczenia i bez poddasza użytkowego. Powierzchnia 90 m2. Ocieplenie podłogi 20 cm, ściany z silki24 cm z 20 cm ociepleniem, strop wiązary kratownicowe z 30 cm wełny. Bez małych dzieci. Problem dotyczy ogrzewania.

Będzie wentylacja mech. z rekuperatorem, żwirowy GWC.

Chciałabym głównym źródłem ciepła uczynić piecyk ceramiczny z masą akumulacyjną. On mi dobrze ogrzeje salon i przyległy pokoik. Nie wiem, czy da się coś jeszcze z tej masy uszczknąć na grawitacyjne DGP do jeszcze dwóch pomieszczeń plus łazienki. Czym to uzupełnić?

na działce są wszystkie media, prąd będzie 3 fazowy, zamówiona moc to 14,5kw

Ciepłą wodę planowałam pogrzewać gazem z piecyka z zamknieta komorą spalania. Czy iść za ciosem i zakupic piecyk dwufunkcyjny i robić podłogówkę ogrzewana gazem?

Czy lepiej będzie rozłożyć ogrzewanie podłogowe elektryczne (maty)? Ile kosztowałyby sterowniki do tych mat, coby się one włączały nocna porą i w ciągu dnia w tańszej taryfie (mam podejrzenia, że objawy sklerozy zaczną mi się nasilać :lol2:

A może iść w zupełnie innym kierunku. Piece na ekogroszki i inne owsy raczej odpadają. Będę wdzięczna za każdą sugestię- co kilka głów to nie jedna Śmigalskiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny dom budujesz, szkoda by było zepsuć ,,,

Do takiej powierzchni i takich założeń gaz rozważasz ?

Koszt ogrzewania prądem w II taryfie będzie kilka set zł wyższy niż sam abonament za ten gaz.

Możesz zrobić tą podłogówkę wodną ale nie wiem czy warto w tak małym domku.

Raczej jakieś rozwiązanie niecentralne bym tu widział i prąd jako źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz do podgrzewania cwu i gotowania. Profilaktycznie rozłożyć te maty grzewcze na prąd? Nie do końca rozumiem procedury opłat za gaz. Tam są jakies różnice cenowe w zależności od ilości użycia. Prąd wydaje mi się mniej skomplikowany w rozprowadzeniu- a jeśli coś jest mniej skomplikowane, to mniejsze ryzyko popsucia. troche przeraża mnie widok nadmiernej ilości rurek :D

Piczmanie :D przeczytałam od deski do deski Twój dziennik. Śledziłam dyskusje o zmieszczeniu jamnika pod szafą i w szafie :D Większość koncepcji wzięła się ze śledzenia czyiś poczynań. Padłam dopiero przy tym ogrzewaniu :D Tu trzeba kroić na miarę- nie da się korzystać z uogólnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do małych pomieszczeń (około 10-12 m2) wybrać przewody stałooporowe układane na płytce styropianowej z folią, czy lepsze będą maty grzewcze? Czy w przypadku takiego ogrzewania stosuje się grubszą warstwę wylewki betonowej, która może akumulować ciepło (pobierane w nocnej taryfie)? Ile ewentualnie cm tej wylewki się stosuje? Jak ukladałby się system warstw w podlodze? zaczynając od podsypki piaskowej na samym dole.

Co sadzicie o tej metodzie ogrzewania?

Tutaj

Pozd.

Ś-ś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to na 3 fazach to masz minimum 20A czyli bezpieczniki plombowane w skrzynce wyskoczą przy ok 13,8KW

 

przy 7KW powinieneś mieć 16A ale wtedy w domku największy bezpiecznik może mieć 10A i robi się problem z podłączeniem pralki albo żelazka, albo czajnika

 

bezpieczniki w plombowanej puszcze występują w rozmiarach

20A= 13,8KW

25A= 17KW

32A= 22KW

63A= 43KW

co dla układu 3 fazowego daje próg zadziałania jak wyżej

Są tutaj pewne nieścisłości. Przede wszystkim przy 3 fazach nie sumuje się dopuszczalnej mocy. Przykładowo, gdy mamy zabezpieczenie 3x20A, to na każdą fazę jest dopuszczalne obciążenie 4,6kW. Nie ważne jest to, że mamy zamówione np. 12kW. Gdy przekroczymy na którejś fazie 4,6kW, to zabezpieczenie może zadziałać i zapłacimy za nowe zabezpieczenie mimo, że nie przekroczyliśmy sumarycznie zamówionej mocy.

 

Piczman jeśli ma 7kW, to dla 1 fazy pewnie ma zabezpieczenie 32A, a dla 3 faz 3x16A. W drugim przypadku może sobie pozwolić na obciążenie w granicach 3x3,7kW. Gdy zamówi 3x4kW (12kW) to zamienią zabezpieczenie na 3x25A i będzie można obciążyć 3x5,7kW. Gdy zamowimy 3x6kW (czyli 18kW), to zabezpieczenie będzie 3x32A i możliwość obciążenie 3x7,3kW (czyli prawie 22kW przy zamówionych 18kW :) ) itd.

 

Są to wartości teoretyczne, gdyż jest jeszcze rozróżnienie na moc zamówioną i przeliczeniową (chyba tak się nazywa), która jest znacznie niższa. Juz nie pamiętam, jak się to przekłada na wyliczenie zabezpieczeń.

 

Zwiększając zamówioną moc musimy mieć na uwadze pod jakie obciążenie mamy dobrany zwłaszcza kabel główny między licznikiem a budynkiem.

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz rozłożone równomiernie obciążenie kabli grzewczych na 3x3kW, to zostaje ci ok. 2,7kW rezerwy na każdej fazie. Nie jest to mało. Zwiększenie może nie być konieczne. Jeśli to nie wystarczy, to musisz zwiększyć zamówienie na minimalną wartość zwiększającą zabezpieczenie. Będzie to prawdopodobnie 18kW, ale trzeba się upewnić. Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz rozłożone równomiernie obciążenie kabli grzewczych na 3x3kW, to zostaje ci ok. 2,7kW rezerwy na każdej fazie. Nie jest to mało. Zwiększenie może nie być konieczne. Jeśli to nie wystarczy, to musisz zwiększyć zamówienie na minimalną wartość zwiększającą zabezpieczenie. Będzie to prawdopodobnie 18kW, ale trzeba się upewnić.

 

Dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...