Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

Widzę,że na siłę dla własnego samopoczucia próbujesz szukać tylko plusów PCi :)

 

Czy naprawdę nie widzisz takiej małej subtelnej różnicy, jak efektywność energetyczna???

 

Grzejesz bezpośrednio prądem > COP=1

Grzejesz pompą ciepła > powiedzmy COP=3,5

 

Na złotówki chyba sam umiesz sobie przeliczyć "w tę i z powrotem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rekuperator, GWC, pompa ciepla, solary to cuda. A od cudow jest ktos inny. Rekuperator szumi, po czasie smierdzi nigdy sie nie zwroci bo kozysci sa nie wspolmierne do zuzycia pradu. GWC za duzy koszt wykonania do zyskow. Pompa ciepla i solary to calkowite nieporozumienie szybciej sie zuzyja niz zaczna plusowac. Olej drogi, gaz niepewny, drewno mokre, wegiel brudzi a malarz kosztuje, prad czysty ale tylko II taryfa wchodzi w gre. Mam wyjscie Australia. Z pozdrowieniami Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWROT- 15 lat bez zakłądania że po 10 latach mogą zacząć się problemy z droższymi naprawami PCi itp. a z czasem też COP może się zmienić.

i jeszcze jedno przy malym domu- ok 100 m2 zwrot- 26 lat

 

Czy warto oceńcie sami- wg mnie nie do końca.

 

ale gdy chodzi o korzystanie tylko w taryfie dziennej obu układów (tylko dla domu 140 m2) (0,49 gr) to PCi zwraca się po 6 latach, tylko że niewielu z nas grzejąc prądem nastawia się na grzanie w taryfie zwykłej.

 

W kwesii korzystania z PCi w taryfie zwykłej a z prundu w taniej to zwrot- parę pokoleń ;)

 

 

pzdr

 

Jest jeszcze jedna kwestia.

Rachunek za prąd przychodzi co kilka miesięcy, u mnie następny szykuje się około 1tyś zł, jakbym miał zapłacić 3,5tyś to byłby to już niezły problem.

Przy pompie mam różnicę w inwestycji rozłożoną na kilkadziesiąt lat, a jak sam piszesz po 6ciu zaczynam już "zarabiać" :D

 

Pinok, napisałem specjalnie że

"tylko że niewielu z nas grzejąc prądem nastawia się na grzanie w taryfie zwykłej."

i tego należy się trzymać a Ty poruszyłeś coś co pasuje bo zwraca się po 6 latach ;) ale nie jest raczej prawdziwe, jak napisałem.

 

Widzę,że na siłę dla własnego samopoczucia próbujesz szukać tylko plusów PCi :)

 

Czy naprawdę nie widzisz takiej małej subtelnej różnicy, jak efektywność energetyczna???

 

Grzejesz bezpośrednio prądem > COP=1

Grzejesz pompą ciepła > powiedzmy COP=3,5

 

Na złotówki chyba sam umiesz sobie przeliczyć "w tę i z powrotem" ?

 

interesujące i bardzo spostrzegawcze :lol: ...

... w końcu na kimś producenci PCi muszą zarabiać ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą mojej wypowiedzi były jednostkowe rachunki za prąd, które czasami mogą być trudne do udźwignięcia, mimo że pompa będzie się zwracać 666lat to i tak łatwiej żyć płacąc za nią miesięcznie 200zł (przy kredycie jaki posiadam 35lat) niż wyskoczyć kilka tyś zł w przypadku samego prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę nie widzisz takiej małej subtelnej różnicy, jak efektywność energetyczna???

 

Grzejesz bezpośrednio prądem > COP=1

Grzejesz pompą ciepła > powiedzmy COP=3,5

 

Na złotówki chyba sam umiesz sobie przeliczyć "w tę i z powrotem" ?

 

Koszt inwestycji w przypadku ogrzewania elektrycznego - 4000 zł

Koszt inwestycji w pompę ciepła 40000 zł (optymistycznie)

 

Subtelna róznica o jedno zero. COP 3,5 osiągniesz tylko przy kolektorach pionowych więc dolicz jesczcze z 15 tys. Licząc w miarę dobrze ocieplony dom (ale nie pasywny czy 3 litrowy) żużywający 10 000 kwh na ogrzewanie i CWU oszczędzasz rocznie 3800 zł.

Czyli tak minum 13 lat zwrot z inwestycji. Dla jednogo bedzie ok , dla innego to za długo. Co kto lubi. Ja wole takie domy w których nie trzeba sie zastanwiać jak je ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę nie widzisz takiej małej subtelnej różnicy, jak efektywność energetyczna???

 

Grzejesz bezpośrednio prądem > COP=1

Grzejesz pompą ciepła > powiedzmy COP=3,5

 

Na złotówki chyba sam umiesz sobie przeliczyć "w tę i z powrotem" ?

 

Koszt inwestycji w przypadku ogrzewania elektrycznego - 4000 zł

Koszt inwestycji w pompę ciepła 40000 zł (optymistycznie)

 

Subtelna róznica o jedno zero. COP 3,5 osiągniesz tylko przy kolektorach pionowych więc dolicz jesczcze z 15 tys. Licząc w miarę dobrze ocieplony dom (ale nie pasywny czy 3 litrowy) żużywający 10 000 kwh na ogrzewanie i CWU oszczędzasz rocznie 3800 zł.

Czyli tak minum 13 lat zwrot z inwestycji. Dla jednogo bedzie ok , dla innego to za długo. Co kto lubi. Ja wole takie domy w których nie trzeba sie zastanwiać jak je ogrzać.

 

 

Coulignon zerkinij na poprzednią stronę liczyłem zwroty z dokładnie podanymi założenimi i liczyłem NPV aby było to wiarygodne. Nie wychodzi to różowo a nawet nie wychodzi brązowo ;), raczej czarno.

Ale nareszcie świeże rozsądne spojrzenie na sprawę :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> coulignon

 

>j-j

 

Ja też wolę takie domy gdzie nie trzeba się zastanawiać "jak je ogrzać".

Chyba każdy lubi czy chciałby taki dom mieć.

 

W praktyce jest niestety najczęściej tak, że prąd w "czystej postaci" nie jest żadną alternatywą. Niskie koszty inwestycyjne dla grzałek nie są rozsądnym argumentem gdy łatwo można przewidzieć roczne stałe rachunki na (delikatnie mówiąc) ładnych kilka tysięcy złotych. I to do końca życia!

 

Zgodzę się z Wami natomiast, że miałoby to sens przy malutkim i super zaizolowanym domu.

I tylko w takim przypadku.

 

W tym wątku mowa o małym domu, ale jeśli tak skreślacie PC, takie można odnieść wrażenie, to pozwolę sobie zauważyć, że im większy obiekt, im większe zapotrzebowanie na CWU, tym bardziej "opłaca się" pompa ciepła. O domach z ogrzewanym basenem nie wspomnę, bo to nikły procent, w zasadzie promil, tak jak ilość super oszczędnych "pasywnych".

W takich przypadkach nikt zdrowy na umyśle nawet nie pomyśli o prądzie.

A może się mylę?

 

Nie wszystkim wystarcza 80m2, nie wszyscy biorą wyłącznie prysznic aby zaoszczędzić na rachunkach. Niektórzy nie chcieliby rezygnować z przyzwyczajeń i rezygnować z wanny.

Wtedy również będzie tanio z prądem???

 

Może mi jeszcze ktoś wytłumaczyć, dlaczego nikt nie bierze pod uwagę prądu jako podstawę ogrzewania takiego przeciętnego domku ~160m2?

Mam tu na myśli przykład modernizacji ogrzewania z działającym od kilku/kilkunastu lat kotłem olejowym? Rachunki na poziomie około 6000zł rocznie.

Tutaj pompa ciepła jakoś się opłaca?

 

To nie jest przykład z Excel'a, tylko z życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że faktyczne zapotrzebowanie na ciepło poznamy dopiero po zamieszkaniu. Niestety to jest za późno na podjęcie decyzji o rodzaju ogrzewania. (nie wierzę w teoretyczne wyliczenia-błędy popełnione podczas budowy mają często nieprzewidywalne konsekwencje).

Ja np. od poczatku sezonu zużyłem swoją PC powietrzną 3884,8 kWh(wszystko w 2 taryfie). Czyli koszt niewiele ponad 900zł. Tak naprawde na 100% nie wiem ile byłoby na samym prądzie. Jeśli przyjąć wg krytykantów PC powietrznych średni COP=2 to drugie tyle. Niektórzy twierdzą, że te pompy maja COP zbliżony do 1, wtedy byłoby prawie tyle samo. Ja obserwując wzrost wydajności (niewielki w stosunku do PC) po załączeniu grzałki 3kW postawiłbym tezę , że jednak conajmniej 3. Wtedy już jest trochę mniej różowo na prądzie, ale mimo wszystko globalnie do przyjęcia.(zakładając,że mówimy o co z buforowaniem ciepła). Sytuacja się jeszce bardziej komplikuje dla elektrycznego niecentralnego.

Tak naprawdę trudno na 100% rozstrzygnąć jakie będzie optymalne rozwiązanie. Dlatego każdy ma swoją rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bierzecie pod uwagę koszt eksploatacji solarów ?

Ktoś się orientuje ile to kosztuje ?

 

Solary też wyliczyłęm na poprzedniej stronie.

 

wihajster i 7tonik

 

Obliczenia teoretyczne prawidłowo wykonane (nie jak ŚE za 500 zł przez piekarza mgr) pozwalają na w miarę trafny dobor instalacji grzewczej więc pisanie że nie mają pokrycia jest mocno na wyrost.

A jeśli wykonany dom jest bez zarzutu jak obliczenia to możecie mieć pewność co do zbieżnosci wyliczeń z rzeczywistością.

 

A co do opłacalności to zwykły inwestor domku jednorodzinnego nie wie co oznacza prawdziwe obliczanie opłacalności inwestytcji i wierzy że zrobił super bo podzielił na dzień dzisiejszy różnicę kosztu inwestycji przez różnicę w kosztach eksploatacji biorąc w dodatku pod uwagę prąd w zwykłej taryfie i mu to gra ;) a to bzdura wychodzi. To zda może egzamin przy inwestycj o oczywistym krótki zwrocie. Niestety przy solarach i PCi tak NIE jest.

Specjalnie podałem przykłądy przeliczeń, które nie są stronnicze wystarczy przy nich pomyśleć.

A znając upartość inwestora i tak kupi PCI bo przecież juz podjął decyzję i choićby nie wiem co to uważa że słuszną.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko większość inwestorów będzie się zabezpieczać zostawiając furtkę na inne ogrzewanie, co zwiękasza koszt instalacji i już niekoniecznie się opłaca.

A jak jest z tobą. Wybudowałeś dom pasywny. Teoretycznie nie powinien wymagać ogrzewania. Nie zabezpieczyłeś się z jakimś źródłem ciepła-tak na wszelki wypadek? Czy jednak zaufałeś teoretycznym wyliczeniom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz o opcji pellet, czy ekogroszek, to dodatkowy komin i kotownia. Uf zaraz wyjdzie, że zmieniłem zdanie. Nadal uważam, że prawdopodobnie na prąd jest w efekcie najtaniej, ale w przypadku, gdy jesteśmy tego na 100% pewni i nie dodajemy tzw. furtek. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest PC powietrzna (przyzwoita cena). nie trzeba rezerwowego źródła (posiada grzałki).

A jak jesteśmy pewni pradu, to może się okazać, że najkorzystniej wychodzi niecentralne. tylko znowu ale - co z tą akumulacyjnością ścian i podłóg. chyba nie ma jednoznacznej recepty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyliczenia teoretyczne dla mojego domu to 4500 kwh/rok. W tej chwili licznik pokazuje 4009 kwh. Więc zakładam że blędu nie ma. Uzywałem zwyklego, darmowego programu OZC.

 

Zgodzę się z Wami natomiast, że miałoby to sens przy malutkim i super zaizolowanym domu.

I tylko w takim przypadku

 

mój dom ma po podłodze 160m2. Miałby więcej ale mam antresolę. 25 styro w sciananch i 30 cm wełny w dachu. Troche ponad normę. Więc ani nie jest mały ani nie jest super zaizolwany a przecietne sezon grzewczy bedzie mnie kosztował 1500zł.

Dopóki styropian kosztuje 100zł/m3 nie ma sensu stawiać innych domów. Nic nie zwraca sie tak szybko jak złotówka zainwestowana w ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyliczenia teoretyczne dla mojego domu to 4500 kwh/rok. W tej chwili licznik pokazuje 4009 kwh. Więc zakładam że blędu nie ma. Uzywałem zwyklego, darmowego programu OZC.

 

Zgodzę się z Wami natomiast, że miałoby to sens przy malutkim i super zaizolowanym domu.

I tylko w takim przypadku

 

mój dom ma po podłodze 160m2. Miałby więcej ale mam antresolę. 25 styro w sciananch i 30 cm wełny w dachu. Troche ponad normę. Więc ani nie jest mały ani nie jest super zaizolwany a przecietne sezon grzewczy bedzie mnie kosztował 1500zł.

Dopóki styropian kosztuje 100zł/m3 nie ma sensu stawiać innych domów. Nic nie zwraca sie tak szybko jak złotówka zainwestowana w ocieplenie.

 

I tu masz racje, a Ty w jaki sposob pradem grzejesz? kable, bufor i grzalki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dostałem ofertę na Daikin PC powietrze woda. Z tego co czytam i tak musiałbym kupić kocioł na inne paliwo. Więc jaki sens, prócz ekologii ma PC?

 

Mam dom 100m2 większość to podłogówka. Kocioł ma obsłużyc CWU.

 

Czytam iż PC przy niskich temperaturach tj poniżej zera wymaga wspomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...