Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

dwa drewienka do kominka i DGP a rekuperator ładnie rozprowadzi ciepło ;)

Fakt, że WM nie zrobi Ci takiego wiatru w domu jakiego się spodziewasz po DGP, ale ciepło powinna rozprowadzić.

Rozprowadzenia ciepła przez rekuperator to mit. Jeżeli założymy, że rekuperator zapewnia 1 wymiane na godzinę, co w małym domku o kubaturze <300m3 oznacza taki właśnie wydatek. Z tego z łazienki powinno być pobierane min. 50m3/h (24st. C), z kuchni (z gazem) 70m3/h (24st. C), z WC 30m3/h (20st. C), z garderoby 30m3/h (20st. C).

Dajemy dodatkową kratkę wywiewną w salonie w pobliżu kominka, gdzie temperatura wynosi np. 26 st. C zaś wydatek tej kratki to 120m3/h. Po wymieszaniu powietrza w kanałach do rekuperatora dociera powietrze o temperaturze 24st. C.

(bez grzania w kominku byłoby to 21,6st. C, czyli dT=2,4K). Taka różnica temperatur powoduje, że powietrze do rekuperatora dostarcza dodatkowo ok. 250W.

O ile wzrośnie temperatura powietrza na nawiewie ?

Załóżmy, że rekuperator ma sprawność temperaturową 80%, wentylacja jest zrównoważona i temperatura powietrza zewnętrznego wynosi 0st. C.

Przy temperaturze powietrza docierającego do wymiennika 21,6st. C, temperatura na nawiewie wyniesie 17,3st. C, zaś przy dla temperatury 24st. C będzie to 19,2 st. C. Wzrost temperatury wynosi 1,9K (2,4*0,8~1,9).

Czyli powietrze nawiewane przeniesie ok. 195W.

Jeżeli to teraz podzielimy na pomieszczenia : np. 3 sypialnie po 60m3/h + salon 120m3/h, to do każdej sypialni trafi 39W, a reszta 78W trafi z powrotem do salonu.

Załóżmy, że mamy mały kominek o mocy 4kW i że ta moc pokrywa się z zapotrzebowaniem domu na ciepło przy temperaturze -10st. C (takie zabezpieczenie przed brakiem prądu). Przy temperaturze 0 st. C moc kominka będzie większa niż zapotrzebowanie budynku na ciepło, czyli salon szybko się nagrzeje. Tylko, że z tego salonu do sypialni trafi bardzo mało ciepła. Jeżeli z 4000W do każdej sypialni trafi 200W to i tak będzie sukces.

 

Natomiast dojdzie inny efekt - przewentylowanie domu (szybki spadek wilgotności).

Kolejnym efektem będzie słabe mieszanie się cieplejszego powietrza z nawiewów z powietrzem w pomieszczeniach czystych - pomimo intensywnej wentylacji w pomieszczeniach może być duszno.

 

Jeżeli zależy nam na rozprowadzeniu ciepła z kominka do innych pomieszczeń to konieczny jest system osobnych kanałów, lub wentylacja z recyrkulacja powietrza (większe przepływy powietrza, większe średnice kanałów, inne rozmieszczenie kratek nawiewnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W innym wątku próbowałem to wyjaśnić ale Ty masz większą wiedzę i lepiej Ci to poszło!

Tam stawiałem chyba na srednią wyższą temp. nawiewu 0,5 C !

szczukot chyba miał inne wyobrażenie o takim systemie ! :wink:

 

EDIT : Wrzucam link do dyskusji :

 

http://forum.muratordom.pl/post4022969.htm#4022969

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa drewienka do kominka i DGP a rekuperator ładnie rozprowadzi ciepło ;)

 

Rozprowadzenia ciepła przez rekuperator to mit. Jeżeli założymy, że rekuperator zapewnia 1 wymiane na godzinę, co w małym domku o kubaturze <300m3 oznacza taki właśnie wydatek. Z tego z łazienki powinno być pobierane min. 50m3/h (24st. C), z kuchni (z gazem) 70m3/h (24st. C), z WC 30m3/h (20st. C), z garderoby 30m3/h (20st. C).

Dajemy dodatkową kratkę wywiewną w salonie w pobliżu kominka, gdzie temperatura wynosi np. 26 st. C zaś wydatek tej kratki to 120m3/h. Po wymieszaniu powietrza w kanałach do rekuperatora dociera powietrze o temperaturze 24st. C.

(bez grzania w kominku byłoby to 21,6st. C, czyli dT=2,4K). Taka różnica temperatur powoduje, że powietrze do rekuperatora dostarcza dodatkowo ok. 250W.

O ile wzrośnie temperatura powietrza na nawiewie ?

Załóżmy, że rekuperator ma sprawność temperaturową 80%, wentylacja jest zrównoważona i temperatura powietrza zewnętrznego wynosi 0st. C.

Przy temperaturze powietrza docierającego do wymiennika 21,6st. C, temperatura na nawiewie wyniesie 17,3st. C, zaś przy dla temperatury 24st. C będzie to 19,2 st. C. Wzrost temperatury wynosi 1,9K (2,4*0,8~1,9).

Czyli powietrze nawiewane przeniesie ok. 195W.

Jeżeli to teraz podzielimy na pomieszczenia : np. 3 sypialnie po 60m3/h + salon 120m3/h, to do każdej sypialni trafi 39W, a reszta 78W trafi z powrotem do salonu.

Załóżmy, że mamy mały kominek o mocy 4kW i że ta moc pokrywa się z zapotrzebowaniem domu na ciepło przy temperaturze -10st. C (takie zabezpieczenie przed brakiem prądu). Przy temperaturze 0 st. C moc kominka będzie większa niż zapotrzebowanie budynku na ciepło, czyli salon szybko się nagrzeje. Tylko, że z tego salonu do sypialni trafi bardzo mało ciepła. Jeżeli z 4000W do każdej sypialni trafi 200W to i tak będzie sukces.

 

Natomiast dojdzie inny efekt - przewentylowanie domu (szybki spadek wilgotności).

Kolejnym efektem będzie słabe mieszanie się cieplejszego powietrza z nawiewów z powietrzem w pomieszczeniach czystych - pomimo intensywnej wentylacji w pomieszczeniach może być duszno.

 

Jeżeli zależy nam na rozprowadzeniu ciepła z kominka do innych pomieszczeń to konieczny jest system osobnych kanałów, lub wentylacja z recyrkulacja powietrza (większe przepływy powietrza, większe średnice kanałów, inne rozmieszczenie kratek nawiewnych).

Z tym,że ja myślałem o wpięciu kanału z DGP pod kanał nawiewny WM za rekuperatorem i wentylator z WM działał by na zasadzie mechanicznego DGP.Temperatura na nawiewie byłaby trochę większa.Nie zależy mi na podstawowym docieplaniu przez DGP tylko przy okazji ;)

Ale to są tylko moje przemyślenia jako laika,narazie nie wgłębiałem się w temat i jak pisałem,nie jestem pewny na 100%.Jeśli okaże się to niemożliwe albo ma to inne minusy,będą osobne kanały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozprowadzenia ciepła przez rekuperator to mit.

Ładnie to wyliczyłeś (jeśli chodzi o szczegóły zawsze można na Ciebie liczyć że wykażesz słabe punkty :) i chwała Ci za to) i wszystko się zgadza, tylko ja myślałem o konstrukcji całego układu żeby wszystko ze sobą współgrało.

 

Pobieranie ciepłego powietrza z kratki nad kominkiem to co innego niż pobieranie gorącego powietrza z kapy kominka.

Oczywistą sprawa jest zwiększenie ilości przetłaczanego powietrza czyli zrobienie częściowej recyrkulacji.

Jak napisałeś zrobienie samej kratki wywiewnej nad kominkiem da tyle co nic.

Dalej uważam że można to przeprowadzić z głową i swoją koncepcję opisałem tutaj: http://forum.muratordom.pl/post3963528.htm?highlight=#3963528

 

Zupełnie innym rozwiązaniem, spinającym oba systemy w jedno jest pomysł Adama_mk opisany w http://forum.muratordom.pl/hybryda-wm-i-dgp,t178127.htm

 

Nie mówiłem że ma to być zrobione po łebkach. Taki układ trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja jestem laikiem, ale wydaje mi się, że połączenie kominka z rekuperatorem to nie jest głupi pomysł i nie ma powodu, by to nie działało - pewnie mnie zakrzyczycie, ale tak właśnie myślę. Oczywiście o ile połączenie będzie z wnętrza komina a nie z pokoju obok kominka. Nasz znajomy ma takie rozwiązanie, zaprojektowane i zbudowane osobiście (jest inżynierem) w czasach, gdy nikt jeszcze nawet nie słyszał o rozprowadzeniu ciepła z kominka, a co dopiero o rekuperacji. I system działa świetnie. Przy paleniu w kominku nie jest nieznośnie gorąco w górnych pokojach (tak np. jest u moich teściów) czy przed samą szybą, a zimno gdzie indziej, tylko ciepło rozchodzi się równomiernie po całym domu i na moją logikę to się zgadza :)

Dlatego zapewne tez pomyślimy o takim sprzęgnięciu właśnie po to, by nie tracić ciepła z kominka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem laikiem, ale wydaje mi się, że połączenie kominka z rekuperatorem to nie jest głupi pomysł i nie ma powodu, by to nie działało - pewnie mnie zakrzyczycie, ale tak właśnie myślę. Oczywiście o ile połączenie będzie z wnętrza komina a nie z pokoju obok kominka.

No jak sobie połączysz ciepło prosto z komina z rekuperatorem, to albo go zniszczysz, albo się udusisz. Albo jedno i drugie.

 

Chyba, że chodziło Ci o wnętrze kominka -- ale to też rozumiane jako przestrzeń między wkładem a obudową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam pytanie i prośbę o radę.

Im więcej czytam tym głupszy jestem :evil:

 

Buduję dom o powierzchi użytkowej ok 90m + garaż

Dom będzie ocieplony 15 cm styropianu a buduje go z porothermu 25 p+w

Styro bedzie na zakładkę. Okna w pakiecie trzy szybowym.

 

Co powinienem wybrać: Gaz płynny czy eko-groszek

Dodam, że kotłownia jest mikroskopijna ma lekko ponad dwa metry kwadratowe.

Boję sie "syfu" z eko-grochu ale bardziej kosztów gazu plynnego, na ziemny nie mam szans.

 

Co waszym zdaniem będzie najlepszym rozwiazaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam pytanie i prośbę o radę.

Im więcej czytam tym głupszy jestem :evil:

 

Buduję dom o powierzchi użytkowej ok 90m + garaż

Dom będzie ocieplony 15 cm styropianu a buduje go z porothermu 25 p+w

Styro bedzie na zakładkę. Okna w pakiecie trzy szybowym.

 

Co powinienem wybrać: Gaz płynny czy eko-groszek

Dodam, że kotłownia jest mikroskopijna ma lekko ponad dwa metry kwadratowe.

Boję sie "syfu" z eko-grochu ale bardziej kosztów gazu plynnego, na ziemny nie mam szans.

 

Co waszym zdaniem będzie najlepszym rozwiazaniem?

 

Piece akumulacyjne dynamiczne czyli tania taryfa czyli prund :) dla takiego małego domku. Kotłownia nie potrzebna nawet.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prąd :o

 

 

O tym nawet nie myslałem.

 

A jak byś miał płacić 1200 zł rocznie za ogrzewanie to pomyślisz ?

Prąd owszem, najdroższy, u Ciebie droższy od najtańszego jakieś kilkaset zł/rok jeśli wykorzystasz II taryfę.

Ale za to oszczędzisz na instalacji.

Dużo !!!

 

j-j dobrze radzi ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że planuje mieszkac tam dłuże więc koszt instalacji się zamortyzuje a nie sądzę aby koszt prądu spadł

 

Zrób tak jak ja planuję,podłogowe wodne+kocioł na prąd w II taryfie,do cwu bojler bez buforów.

Jeśli stwierdzisz po dwóch,trzech latach,że prąd wychodzi drogo wypinasz kocioł prądowy,wpinasz na ekogroszek bez dużych konsekwencji.

A może prąd wyjdzie taniej ? ;)

HenoK proponował :

http://www.allegro.pl/item934991280_kociol_elektryczny_kospel_ekco_lz_12kw_400v_3n.htm

Masz mały domek także zużycie prądu nie powinno być duże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AGP-ON

Drożeć będzie wszystko.

Jeśli myślisz w ten sposób to maksymalnie zmień projekt pod kątem energooszczedności.

Lepiej na tym wyjdziesz w przyszłości.

 

Ja mam węgiel, oszczędzam kilkaset zł rocznie w stosunku do prądu.

W inwestycji nadpłaciłem koło 8-9 tyś, za to mógłbym ogrzewać że ho ho za darmo !

Potem też było by nie najgorzej bo domek energooszczedny i katastrofa mi nie grozi.

 

wilmax zapomniałeś o kominie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice ogrzewają swój 120m dom zwykłym kominkiem z rozprowadzeniem ciepła i prade. Mają maty w podłodze w salonie i w sypialniach piecyki na ścianach. Z ciekawości- bo sami mamy dylemat jak my bedziemy grzac dom- przeliczyłam ich rachunki za prąd z dwóch lat- doliczyłam do tego zużycie drewna kominkowego oraz zużycie wody (ogólnie jako podgrzana i zimną)i wyszło mi że średnio płacą miesięcznie 560 zł- za ogrzewanie domu i wody łacznie z oświetleniem, gotowaniem i praniem. Ja obecnie za moje małe mieszkanie 36m- 4 osoby- takie same zużycie- prad ,ogrzewanie, woda płacę o 100 zł więcej.

Te wyliczenia przekonały mnie do rozwiązania w nowym domu:

kominek z płaszczem wodnym i podłogówka w cąłym domu + kocioł elektryczny jako ogrzewanie wspomagające oraz do grzania wody.

Dom zamierzam dobrze zaizolować. Większość okien skierowanych na południe, na północy tylko małe okno doświetlające klatkę schodowa. Brak okien dachowych i balkonów.

 

aaaa zapomniałabym moi rodzice nie mają jeszcze docieplonego stropu i przez to sa spore straty ciepła. W tym roku zrobią docieplenie. jestem bardzo ciekawa jak wyjdzie. Napewno koszty jeszcze się zmniejsza.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa zapomniałabym moi rodzice nie mają jeszcze docieplonego stropu i przez to sa spore straty ciepła. W tym roku zrobią docieplenie. jestem bardzo ciekawa jak wyjdzie. Napewno koszty jeszcze się zmniejsza.

 

Jeśli tak o połowę to bym się wcale nie zdziwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...