Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

Na pompę mnie raczej nie stać. Zanim zabrałem głos długo śledziłem wypowiedzi na forum w tym temacie i skłaniam się raczej ku rozwiązaniu, które zastosowałeś Ty Piczman. Chciałbym generalnie postawić na jakiś prosty piec "na wszystko" i spalać w nim drewno, pellety lub owies i połączyć to w buforze z grzałkami elektrycznymi, co by latem wyeliminować konieczność palenia w piecu. Ewentualnie zamiast pieca kominek z płaszczem wodnym. Palenie węglem odpada z powodów "estetycznych".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć,

a tak z ciekawości przerabiał ktoś temat palenia "wierzbą energetyczną"?

Kilka tygodni temu czytałem artykuł rolnika, który ma uprawy, chyba z 15 h tego nasadził.

Sprzedaje kotłownią, szkołą itp. Sam też dom tym ogrzewa. Po ok. 250 zł tonę sprzedaje, tyle że to nie pelet a posiekana drobno wierzba.

Bezpośrednio od producenta to chyba dobra cena, ciekawe jaka wydajność.....

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pompę mnie raczej nie stać. Zanim zabrałem głos długo śledziłem wypowiedzi na forum w tym temacie i skłaniam się raczej ku rozwiązaniu, które zastosowałeś Ty Piczman. Chciałbym generalnie postawić na jakiś prosty piec "na wszystko" i spalać w nim drewno, pellety lub owies i połączyć to w buforze z grzałkami elektrycznymi, co by latem wyeliminować konieczność palenia w piecu. Ewentualnie zamiast pieca kominek z płaszczem wodnym. Palenie węglem odpada z powodów "estetycznych".

 

Jeśli chodzi o palenie w lecie na cele cwu to na tą chwilę spalam 1 duży kosz drewna suchego sosnowego raz na 5 dni.

Znośnie jest i za grosze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Łowies się mocno kurzy, wiem to, bo nim palę, palę też peletem i to, jest ot - niestety wychodzi drogo. Kolega ma taki piec jak ja, przez pierwsze półtorej zimy palił peletem, później za moją namową spalił tonę owsa na próbę i się wq... strasznie, bo nie mógł ustawić dobrze pieca, w końcu zadzwonił do mnie szczęśliwy, że znalazł rozwiązanie na wszystkie swoje problemy i pali ekogroszkiem ;)

Ja pod koniec zimy przeszłam na mieszankę 1/4 peletu i 3/4 owsa mam już dobrane ustawienia i spalało się to wszystko oki, a cenowo było jeszcze bardziej oki.

I kolejna uwaga owies zajmuje b. dużo miejsca bo jest lekki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawe ile zajmuje objetosciowo miejsca owies, ale ja mam piwnice i 15m2 kotlowni, ze skladzikiem na opal. Sam skladzik na opal to ok 9m3 jesli zaladuje go na wysokosc 1,5m. Wiec mysle ze do mojego niewyszukanego wielkosciowo domu wystarczy. O mieszance peletu z owsem juz slyszalem i chyba tez taki eksperyment bede uprawial.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zastanów się nad domem pasywnym? Sporo takich chatek powstaje w ostatnim czasie i są naprawdę i ekologiczne i energooszczędne. Ogrzewanie jest możliwe dzięki słońcu i ziemnemu akumulatorowi znajdującemu się pod domem. W ścianach ciepło rozprowadzają rurki z ergolitem. Taki system stwarza naprawdę niskie koszty utrzymania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zastanów się nad domem pasywnym? Sporo takich chatek powstaje w ostatnim czasie i są naprawdę i ekologiczne i energooszczędne. Ogrzewanie jest możliwe dzięki słońcu i ziemnemu akumulatorowi znajdującemu się pod domem. W ścianach ciepło rozprowadzają rurki z ergolitem. Taki system stwarza naprawdę niskie koszty utrzymania.

Może jakieś przykłady?

Skoro powstaje ich sporo, to chyba nie ma z tym problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...