Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

Dom pasywny o takiej powierzchni (187m^2, czy tak?) zużywałby ciepła za ok. 1900 PLN rocznie, przy założeniu grzania piecami akumulacyjnymi. Czyli zamiast wydawać kasę na pompę ciepła mógłbyś ogrzewać go za darmo przez ponad 29 lat.

 

Moim zdaniem taka inwestycja w pompę ciepła jest bez sensu...

 

Kupując Astrę z 1996 roku zamiast np. Forda Mondeo z 2010 roku również "zaoszczędzimy" xxxxx zł. Różnica wystarczy na paliwo na xx lat.

 

Czy w takim razie kupowanie nowych drogich samochodów jest bez sensu?

 

Może niezbyt udany przykład, ale czy do końca świata w Polsce będziemy mysleć w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dom pasywny o takiej powierzchni (187m^2, czy tak?) zużywałby ciepła za ok. 1900 PLN rocznie, przy założeniu grzania piecami akumulacyjnymi. Czyli zamiast wydawać kasę na pompę ciepła mógłbyś ogrzewać go za darmo przez ponad 29 lat.

 

Moim zdaniem taka inwestycja w pompę ciepła jest bez sensu...

 

Kupując Astrę z 1996 roku zamiast np. Forda Mondeo z 2010 roku również "zaoszczędzimy" xxxxx zł. Różnica wystarczy na paliwo na xx lat.

 

Czy w takim razie kupowanie nowych drogich samochodów jest bez sensu?

 

Może niezbyt udany przykład, ale czy do końca świata w Polsce będziemy mysleć w ten sposób?

 

Kuźwa czy na tym forum wszyscy próbują coś nam wepchnąć? Co nie otworzę jakiegoś wątku, to wypowiada się "fachowiec" sprzedający bezczelnie jakiś towar lub usługę. Porównanie do samochodów jest idiotyczne, noa ale z czegoś trzeba życ. W tym przypadku pan montuje pompy ciepła i dlatego one są takie super, hiper, nawet jak ktoś buduje domek 60m za 200 tys. to przecież warto mu taką pompę wepchnąć i uszczknąć z 1/3 z tych jego 200tys. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując Astrę z 1996 roku zamiast np. Forda Mondeo z 2010 roku również "zaoszczędzimy" xxxxx zł. Różnica wystarczy na paliwo na xx lat.

 

Czy w takim razie kupowanie nowych drogich samochodów jest bez sensu?

 

Może niezbyt udany przykład, ale czy do końca świata w Polsce będziemy mysleć w ten sposób?

Przykład kompletnie nieudany.

 

Bo tu lepsze byłoby porównanie kupienia nowego, bezawaryjnego, ale paliwożernego samochodu za 5 000 do kupienia równie nowego, bezawaryjnego i komfortowego, tylko zużywającego 3,5x mniej paliwa, za 56 000.

 

Tak, kupowanie nowych, drogich samochodów jest bez sensu. No ale to zupełnie inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład jak pisałem nieudany, dzięki za sprostowanie.

W sprawie ogrzewania - typowy mały dom w obecnej typowej technologii będzie zuzywał energii el. przy zwykłych grzałkach za co najmniej 5000zł, więc oszczędności rzędu 3/4 tej kwoty są znaczne.

W dom pasywny także należy zainwestować i to znacznie więcej niż w pompę ciepła.

Nad każdym przypadkiem wypadałoby się trochę "pochylić" a nie od razu rzucać sztampowe hasło "PC-drogi bajer i zupełnie nieopłacalny"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład jak pisałem nieudany, dzięki za sprostowanie.

W sprawie ogrzewania - typowy mały dom w obecnej typowej technologii będzie zuzywał energii el. przy zwykłych grzałkach za co najmniej 5000zł, więc oszczędności rzędu 3/4 tej kwoty są znaczne.

A przy piecach akumulacyjnych?

 

W dom pasywny także należy zainwestować i to znacznie więcej niż w pompę ciepła.

A ja czytałem, że dom pasywny jest kilka procent tańszy, od tradycyjnego.

 

Nad każdym przypadkiem wypadałoby się trochę "pochylić" a nie od razu rzucać sztampowe hasło "PC-drogi bajer i zupełnie nieopłacalny"

A kto rzuca takie hasło? Gdzie?

 

W tym konkretnym przypadku PC to drogi bajer. Zupełnie nieopłacalny.

 

Dodam jeszcze, że to tylko moje zdanie, bo oczywiście inni mogą mieć inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy piecach akumulacyjnych?

PC z podłogówką nie jest niczym innym w istocie niż taki piec akumulacyjny. Czy w drogiej czy w taniej taryfie proporcje 3/4 są nadal takie same.

W tym konkretnym przypadku PC to drogi bajer. Zupełnie nieopłacalny.

Myślę że autor z pewnością sobie policzy co mu się naprawdę opłaca w jego konkretnym przypadku, biorąc wszystkie czynniki pod uwagę :)

Dodam jeszcze, że to tylko moje zdanie, bo oczywiście inni mogą mieć inne.

Zgadza się, mi jakoś inaczej te kalkulacje wychodzą, może dlatego że nie zakładam cen PC rzędu 60kPLN ;)

 

Proponuję zakończyć wątek o pompie, może ktoś jeszcze coś zaproponuje w temacie "Jak mądrze i tanio...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

budowa domu pasywnego w naszych realiach to duże wyzwanie.

Koszt budowy dość znaczny, nie sądzę że za 50 tys. zł więcej dał bym radę taki wybudować. No i znalezienie kumatych ekip, które wiedzą o co chodzi przy takiej budowie to szukanie igły w stogu siana....a jeżeli juz jest to nie zrobi tego w standardowej cenie. Jak ktoś ma czas i może siedzieć i pilnować codziennie każdego detalu na budowie (o ile wie o co chodzi przy stawianiu pierwszego własnego domu) od stawiania ścian do docieplenia poddasza itp. to może spróbować. Mnie wystarczy pilnowania detali i dokładności przy ścianie 1W i docieplaniu poddasza.....

Co do pompy to napisałem swoje zdanie, nikt mi jej nie wciskał, miałem do wyboru albo elektryka albo pompa, policzyłem czy starczy mi kasy na pompę i tyle.

A założyciel wątku dopiero teraz będzie miał mętlik jak budować z czego i czym grzać.... życzę dobrych decyzji ....mnie wybór ogrzewania zabrał jakieś 3 mies. życia :)

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że autor z pewnością sobie policzy co mu się naprawdę opłaca w jego konkretnym przypadku, biorąc wszystkie czynniki pod uwagę :)

I o to chodzi. :)

 

My mu tu podrzucimy pomysły, które naszym zdaniem są rozsądne, z wyjaśnieniem dlaczego tak uważamy, a on sam sobie dokładnie zobaczy, co będzie dla niego najlepsze.

 

Niestety, tego typu wątki kończą się zazwyczaj tym, że wątkotwórca ma nie mniejszy mętlik w głowie, niż przed ich założeniem... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam budowę i już nie mogę spać wymyślając sposób ogrzewania. Dom z poddaszem 87 m2, podpiwniczony. Może ktoś coś zaproponuje?

 

Polecam ze swojego doświadczenia przy kolejnym domu, w kolejności priorytetu

 

1. Dobre docieplenie+dobre docieplenie-podstawa

2. Pompa ciepła (ale bez wiercenia i kopania) taka mam (Szwedzka najnowsza generacja opatentowana w Szwecji i USA-odzysk cieplą z wentylacji) + grzanie wody uzytkowej, moge polecic i wyslac info o niej na priva

3. Mały kominek w razie awarii pradu i dla przyjemnosci

4. GWC prosty ale minimum rury 50mb, można tanio zrobić tylko zlecając kopanie rowu malej koparce (tak mam zrobione)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim rozwiązaniu?

1. Ocieplenie oczywiście dobre (ściany-24+20cm, dach-30cm)

2. elektryczne podłogowe (5tys.PLN ??? przy 87m2- chyba)

3. wentylacja z rekuperatorem (ok.10tys.PLN)

4. instalacja c.o. z grzejnikami, a piec jakiś tańszy i w razie czego będzie, a jak podłączą gaz to się zmieni (tu nie mam pojęcia ile może kosztować całość)

5. kominek i tak będzie ,tyle że koszt prostego rozprowadzenia ciepła)

Cholera, ...to jest bez sensu. Pompa ciepła na razie za droga, ale tu wiadomo że później będzie tanio. Tylko i wyłącznie elektryczne - ryzykowne, bo w razie podwyżki cen zostanę z ręką w nocniku. Kominek zrobi mi kotłownię z salonu.

No i zaczynam od początku ..... co tu zrobić żeby było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim rozwiązaniu?

1. Ocieplenie oczywiście dobre (ściany-24+20cm, dach-30cm)

2. elektryczne podłogowe (5tys.PLN ??? przy 87m2- chyba)

3. wentylacja z rekuperatorem (ok.10tys.PLN)

4. instalacja c.o. z grzejnikami, a piec jakiś tańszy i w razie czego będzie, a jak podłączą gaz to się zmieni (tu nie mam pojęcia ile może kosztować całość)

5. kominek i tak będzie ,tyle że koszt prostego rozprowadzenia ciepła)

Cholera, ...to jest bez sensu. Pompa ciepła na razie za droga, ale tu wiadomo że później będzie tanio. Tylko i wyłącznie elektryczne - ryzykowne, bo w razie podwyżki cen zostanę z ręką w nocniku. Kominek zrobi mi kotłownię z salonu.

No i zaczynam od początku ..... co tu zrobić żeby było OK

 

A jakby zrobić gazówkę ze zbiornikiem na te kilka lat do czasu wykonania przysłącza gazowego? Ogrzewanie tak małej powierzchni przy tak dobrym ociepleniu to nie będzie jakiś wielki wydatek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

pompa ciepła "mojego" producenta o mocy 6 KW to koszt w granicach 10 tys. zł.

Ja za swoją 10 KW zapłaciłem 13 190 zł netto (7% vat przy montażu producenta).

 

Do tego jak jest miejsce na kolektor poziomy to można się w przyzwoitej kwocie zamknąć. Są ludzie na forum, którzy sami robili kolektor, więc kosztem jest własna robota i wynajęcie koparki na 1-2 dni.

 

Niestety dużym kosztem są odwierty jak nie ma miejsca na działce.

 

Kotłownia kosztuje tyle samo co przy innych źródłach ciepła.

 

Ogrzewanie podłogowe wychodzi pewnie trochę drożej niż kaloryferki, na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że za podłogówkę w systemie Kana przepłaciłem bo bałem się że mój lokalny hydraulik może nie wiedzieć jak zrobić instalację pod pompę i robiła mi firma z polecenia. Teraz na to patrząc to spokojnie mógł robić i byłoby z 30% taniej.

 

W porównaniu do elektryki i tak wychodzą duże pieniądze.....więc kwestia kalkulacji i dobrego przemyślenia sprawy....

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaciłem za pompę ciepła 12kw 15tyś netto , do tego baniak 400litrów 2tyś i dolne źródło woda-woda 2 tyś + pompki i inne duperele . Z kąd macie cenę za pompę 5kw rzędu 60 tyś ?

 

Płaciłeś netto?, podaj cenę całkowitą wykonania PC wraz z duprelami :lol: , bo mnie zaintrygowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...