Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

No nie gadaj :)

Może więcej szczegółów?

 

Zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku szacuje w najgorszym wypadku 5000kWh na sezon, w nocnej taryfie. Budynek z urzytkowym poddaszem ok 90m2, podpiwniczony zwarta bryla bez balkonow , taras i schody wejsciowe odciete od budynku, na zewnatrz 20cm styropianu k-0,032, w skosach i nad poddaszem, 30cm tego samego styro wklejonego na piankew dwoch warstwach, okna Veka alphaline z szybami K-0,5,rolety zewnetrzne, rekuperacja. Ogrzewanie - kable grzejne Devi w wylewce akumulacyjnej 9cm na obydwóch poziomach, grzanie tylko nocna taryfa, 7 obiegow grzewczych sterowanych osobno łącznie ok 9kW mocy grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, ja również slęczałam nad wyborem ogrzewania w małym domu. To jest powazna różnica - ogrzewanie w małym a w dużym domu. W przypadku małego domu decydujące sa koszty inwestycji, dla dużego domu - koszty eksploatacji. Porównywałam prąd plus kominek bez kredytu z kotłownia na ekogroszek plus kominek, z tym, że kotłownię i instalację miałby byc kredyt. Na ogrz. elektr. kredytu nie potrzebowałam, ponieważ wszystko razem kosztowało 3000zł.Dopiero od jedenastego roku eksploatacji ogrzewanie na ekogroszek stawało sie tańsze od prądu, ale w tym czasie zapewne należałoby wymenic piec. No i jeszcze jedno - aby miec kotłownię zgodna z prawem i nie pomniejszać i tak małgo domu, musiałabym realizować większy projekt o kilka m2 i wybudowac komin. Stwierdziłam, że zamiast spłacać kredyt za wiekszy dom, kotłownie i instalcję wolę te pieniadze zanieść do elektrowni i leżeć d... do góry.

A teraz moje doświadczenia z pierwszj zimy 2009-2010; dom był jeszcze mokry, bo budowalismy go tylko 3 miesiące. Ytong 40 cm, 30 cm wełny na suficie podwieszanym (parterówka) i 20 cm styropianu w posadzce. Więc żadne cuda. Racchunek za prąd od 14 grudnia do 28 kwietnia: 2243 pln. W tym wszystko: ogrzewanie, woda, hydrofor, kuchnia. Bujne życie towarzyskie bardzo prądożerne - pieczenie, gotowanie, itp. No i kominek - jakieś może 6 kubików drewna. Temperatura od 20 do 23 stopni. W mrozy poniżej 10 stopni kominek był konieczny, bo musiałabym włączać podłogówke elektr. w 1 taryfie, a tego unikamy. Normalnie wystarcza 2 godziny grzania w godz.4-6 i dwie w godz. 13-15. W weekendy daję więcej rano. Naszym błędem jest zbyt słaby kabel w łazience - muszę wieczorem włączać w 1 taryfie. Jestem bardzo zadowolona z ogrzewania przy temp. do -10, poniżej byłoby zbyt drogie (1 taryfa), kominek ratuje sytuację.

Najsmieszniejsze jest to znaczące spojrzenie osób, które dowiaduja się własnie, że ogrzewamy prądem....(ależ was to musi kosztować) Jak przyjdzie bieda, zawsze pozostaje kominek, i kozę mozna wstawić. A dookoła mojej miejscowości coraz więcej potężnych wiatraków stoi - dzieki temu czuję, że mój prąd mniej zanieczyszcza środowisko niż inne źródła energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 93 m2 - .projekt M72 zielony ogród Muratora

moje zdjęcia http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152318-M72-Zielony-ogród&highlight=zielony+ogr%C3%B3d

okna plastiki szyby chyba u1, zwyczajne, profile średniej jakosci nie pamietam nazwy. Żałuje trochę, że dalismy rolety zewnetrzne w ściany zamiast skrzynki na zewnatrz, niestety sa to słabe punkty pomimo ocieplenia (szczelina na roletę - w czasie wiatru w skrzynki nawiewa zimne powietrze). Wielkosć okien jak w projekcie, jedno okno w sypialni powiekszyliśmy - zrobilismy trzecie na taras. Czyli okna naprawdę duże jak na tak mały dom. Jeśli świeci słońce zimą (słońce jest nisko), jest bardzo ciepło. Latem chronia przed słońcem okapy. W sypialniach nie chciałam podłogówki - są grzejniki promienniki falowe i nawiew z kominka. Sypialnie są małe, stanowią tylko 1/4 wielkości domu. Ta z wielkim oknem wychładza sie szybciej niz druga (troche przesadzilismy z wielkościa okna w tak małym pokoju, ale córka koniecznie chciała wyjscie na taras, więc niech ma). Dzisiaj np. okropnie wieje, śniezyca, -2 st. Wczoraj wieczorem palilismy w kominku ok. 4 godziny (1 koszyk drewna), podłogówka właczyła sie dopiero o 6 rano i chodziła 2 godziny, w kuchni 3 godziny (dzisiaj tania taryfa). Mam teraz w domu 21 stopni. Dla mnie trochę za mało, dla mojego męża za ciepło, mieszkalismy wcześniej w bloku i ja jestem przyzwyczajona do ciepełka całą dobe.

Rekuperator - nie mam, chcieli za ta instalację kompletna z montażem i projektem 40 tys., dla mnie to jest prąd na ogrzewanie i ciepłą wodę na 12 lat. Mam w salonie (kominek) wentylacje grawitacyjną, a z łazienki, garderoby i pom. gospodarczego wentylator centralny, w oknach w sypialniach i jadalni nawiewy higrosterowane, w kuchni jeszcze wyciąg nad piecem indukcyjnym z silnikiem na poddaszu. Trochę to chaotyczne, ale chyba w tym szaleństwie jest metoda, bo dom sie bardzo wolno wychładza, nigdy nie jest duszno i nigdy nie paruja okna. Kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnatrz.

Powinnam w najblizszym czasie dostać rachunek za prąd od sierpnia, napiszę jak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wynika z tego, ze znaczna czesc ciepla dostarcza kominek, u mnie tylko prad bedzie...

 

jeżeli nie ma mrozu, kominek jest niepotrzebny, jezeli sa mrozy prąd tez dałby radę, ale myslę że kosztowałoby to 200 zł więcej na miesiąc w czasie mrozów. Mamy czas, siedzimy wieczorami w domu i lubimy ogień, więc sobie palimy. Trudno pogodzić taryfy z trybem zycia. Rano jest ciepło (bo grzeje do szóstej), wracam z pracy o 15.30 - jest ciepło, bo grzeję 13-15, wieczorem temp. bez kominka spada do 19st. (akumulacja taka sobie, tylko 6cm betonu plus 2cm kamienne płytki). Należałoby by wtedy załączyć ogrzewanie na 2 godziny, ale w 1 taryfie szkoda kasy, więc palimy w kominku. W weekendy nie ma problemu, te dwie godziny dodatkowego grzania wystarczaja (cały dzeń 2 taryfa) i kominek jest niepotrzebny. Mysle że troche przesadzamy z oszczędnością (szczególnie mój mąż, bo jemu jest za gorąco w 23 st i nie pozwala włączać na dłużej ogrzewania). Mrozy są 3 miesiące, zapłacilibysmy w sumie 600 zł więcej za prąd w 1 taryfie i kominek mógłby być odpalany tylko okazjonalnie.

Ale sam prąd - nie wiem, ja chciałam kominek ze względu na pewnie troche przestarzałe poglądy na poczucie bezpieczeństwa (brak prądu, jakaś wojna, utrata pracy, brak pieniędzy - drewno zawsze sie znajdzie)

 

Rekuperator - ta cena to nie tylko jednej firmy, rozmawiałam chyba z trzema. Za 7 tysiecy pewnie zdecydowałabym się, ale nie potrafimy zrobic tego sami. Co nie wyklucza montażu w przyszłości - mam nieużytkowe poddasze i podwieszane sufity bez stropu, więc mogę tam zrobić jeszcze wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałam 1,5 roku temu, może dlatego. szkoda, że nie zachowałam tych maili. czytałam o twoich załozeniach, twój dom na pewno będzie cieplejszy niz mój. mój ytong 1W to chyba nie jest super termos, ale mam awersję do styropianu i tu koszty nie były najważniejsze.

 

teraz jestem "po budowie", czyli bez pieniądzy, ale udało sie bez kredytu, więc nie spieszno mi do kredytu np. na rekuperację. narazie nie warto dla tych prawdopodobnie 600 zł rocznej oszczędności. ciekawe, czy takie ostre zimy będa sie powtarzać, bo to jest wielka róznica ogrzewać dom przy temp. ok. 0 a -20.

 

przy okazji uwaga nt pompy ciepła, którą usłyszałam od znajomego, który ma mały dom z pompą ciepła: hałas w nocy. w małym dom słychać pompę i jest to na tyle dokuczliwe, że wygłuszał pomieszczenie z pompą bardzo drogim materiałem o niewielkiej grubości, bo pomieszczenie jest małe i nie było miejsca na coś tańszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz jestem "po budowie", czyli bez pieniądzy, ale udało sie bez kredytu, więc nie spieszno mi do kredytu np. na rekuperację. narazie nie warto dla tych prawdopodobnie 600 zł rocznej oszczędności.

Oszczędności to ostatnia z rzeczy dla których warto zrobić wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Nie myśl w ten sposób bo to błąd. Pomyśl o komforcie. Jest bajeczny.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylację mechaniczna mam, wprawdzie tylko wywiewną a nawiewy higrosterowane w oknach, ale nawet latem nie muszę okien otwierać, to prawda. nie wiem, o jaki jeszcze komfort chodzi? Wkurza mnie to, że 1,5 roku temu za wentylację zapłaciłam prawie 2000, a teraz mogłabym dołozyć 5000 i miałabym rekuperacje. Chociaż nie wiem, jak to jest, jeżeli mam kominek - przepisy wymagają wentylacji grawitacyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dopuszczalna grawitacyjna albo zrównowazona nawiewno-wywiewna, łatwo te przepisy mozna znaleźć. ja szukałam najtańszego wyjscia, ale takiego, aby nie było konieczne otwieranie okien latem (czasami mamy komary i muchy). Ze zrównoważona same problemy - przedstawiciel aereco zwodził mnie 3 miesiące, w końcu sie wypiął, bo chyba za mała inwestycja. Znana firma lokalna oświadczyła że owszem, dostarcza mi materiały, ale zrobić mam sobie sama, bo nie mają czasu (czyli po prostu za mały dom) Znajomy pracujący w takiej firmie - nie chciał fuchy, bo nie da rady tego zaprojektować. Firma z allegro - chciała jakieś ogromne pieniądze za projekt i to w ciemno, przedpłata. Jeżeli ktoś się na tym nie zna albo nie buduje ogromnego domu czy hali produkcyjnej, to naprawdę są problemy, a przynajmniej były.

Wkurzyłam sie i zrobilismy to najtaniej i po swojemu.

A przy okazji - pracuję w biurze z wentylacją niby zrównoważoną, ok. godz. 11 mozna już zemdleć z braku tlenu, nawet jeżeli jest zimno. Serwisanci od dwóch lat nie potrafią nic z tym zrobić. Biuro jest wydzielone ze szczelnej nowoczesnej hali.

na pewno lepiej jest mieć niz nie mieć super wentylację z rekuperacją niz jej nie mieć, ale koszty ... jak zejdą do np. 3000 dla mojego domku i nie będzie problemów ze znalezieniem porządnego wykonawcy, to sie zastanowie. Więcej to nie jest dla mnie warte.

 

temperatura powietrza nawiewanego - szczerze mówiąc nie wiem, bo musiałabym wejść na drabinkę i przyłożyć rękę do nawiewnika. na pewno jest teraz zimne, ale nie czuję tego, bo w domu jest i tak ciepło.

 

wentylacja to nic, najgorsze sa skrzynki od rolet zewnętrznych. szczelina na całą długość rolety , a klapka od skrzynki w środku domu...wprawdzie jakieś szczoteczki chronią szczelinę, ale to niewiele daje. czy tez macie wrażenie, że skrzynki od rolet są zimne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam. i na zewnatrz 13cm, ale chodzi mi o szczelinę, którą wsuwa i wysuwa sie roleta. przez nia wpada zimne powietrze, a sama klapka od środku domu, którą się otwiera aby zajrzeć do środka, jest z plastiku oklejonego okleina w kolorze okien. i ta klapka jest zimna. nic sie na szczęście na niej nie skrapla, ale jest dużo zimniejsza od ściany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale ja ten błąd zrozumiałam dopiero po samodzielnym otwarciu skrzynki przy okazji jakiejs awarii. mam styropian również na zewnatrz skrzynki, ale mogłoby go byc nawet pół metra, efekt ten sam.

ciekawe, czy mozna rolety zdemontować i wykorzystać je ponownie w skrzynkach zewnętrznych? bo w ogóle rolety sa całkiem pozyteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwiekszy blad to rolety nadstawne czyli w komplecie z oknem o otworze okiennym, juz wiekszego badziewia nie dyrydy zrobic

Jesli rolety to tylko na elewacji i jak najdalej sie da od nadproza - wiem ze niewiele sie da...

 

A styropian w skrzynkach to jakas farsa ... :)

 

 

 

w podbitce schować :yes: w parterówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...